|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: برنده خروج آمريكا از سوريه كيست؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


برنده خروج آمريكا از سوريه كيست؟
تاثير تصميم غيرمنتظره ترامپ بر آينده خاورميانه

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

تصميم غيرمنتظره دونالد ترامپ درباره خروج نيروهاي آمريكايي از سوريه، تاكنون واكنش هاي متفاوتي را چه در داخل و چه در خارج از آمريكا به دنبال داشته است. در داخل آمريكا به دنبال اعلام اين تصميم، جيمز متيس، وزير دفاع آمريكا و برت مك گورك، فرستاده ويژه رئيس جمهور براي شكست داعش استعفا كردند.

در خارج از مرزهاي ايالات متحده نيز شاهد واكنش هاي متفاوت نسبت به اين تصميم هستيم؛ دمشق در اين باره سكوت كرده و مسكو منتظر اجراي اين تصميم است. اعراب هم پيمان واشنگتن در شرق فرات در نگراني به سر مي برند و كردها احساس مي كنند كه مجددا به آنها خيانت شده است. آنكارا از تصميم آمريكا به شكل محتاطانه استقبال كرده است و پاريس، لندن و برلين شوكه شده اند و تلاش مي كنند تا واشنگتن را منصرف كنند. اما شايد بتوان گفت كه اين تصميم آمريكا بيشترين تاثير را بر موقعيت ايران خواهد داشت؛ تاجايي كه هيلاري كلينتون، وزير خارجه دولت باراك اوباما در پيامي توييتري نسبت به عواقب اقدام ترامپ هشدار داد و نوشت:« خواه ما در سوريه بمانيم يا نمانيم، كساني كه به دنبال آسيب رساندن به ما هستند، آنجا بوده و در جنگند. انزواطلبي نشانه ضعف است. قدرت بخشيدن به داعش خطرناك است. خود را به دست روسيه و ايران سپردن احمقانه است. اين رئيس جمهور امنيت ملي ما را به خطر مي اندازد.»

دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا كه هفته گذشته تصميم گرفت نظاميان آمريكايي را از سوريه خارج كند در پيام هاي توييتري اظهار كرده بود: «تصميم عقب نشيني نيروهاي آمريكايي از سوريه ناگهاني نبوده و من سال هاي قبل به ويژه شش ماه قبل درباره اين مساله صحبت كرده بودم. روسيه، ايران و سوريه و ديگر طرف ها دشمن بومي داعش هستند و اكنون زمان آن رسيده كه نيروهاي ما به وطن بازگردند.» به گزارش «ايسنا» دونالد ترامپ اخيرا در توييتي اعلام كرد كه داعش «دشمن محلي» سوريه، ايران و روسيه است و آنها بايد با اين گروه مقابله كنند. وي افزود: «آمريكا نمي خواهد «پليس خاورميانه باشد.»

تاثير معكوس سياست هاي بولتون

ترامپ درحالي تصميم به خروج نيروهايش از سوريه گرفت كه جان بولتون، مشاور امنيت ملي كاخ سفيد قصد داشت جنگ با داعش در سوريه را به جنگ با ايران تبديل كند و برخي تحليلگران معتقد هستند كه اين رويكرد در تصميم ترامپ موثر بود. «اسپنسر اكرمن» و «كيمبرلي دوزير» در تارنماي خبري «ديلي بيست» به مواضع تند بولتون و آثار معكوس آن پرداخته و نوشته اند: «مواضع تند بولتون در قبال سوريه تاثير معكوس داشت و ترامپ را به خارج شدن (از سوريه) واداشت. مقام هاي ارشد آمريكايي مي گويند كه مشاور امنيت ملي كاخ سفيد براي به چالش كشيدن ايران، دايره اهداف آمريكا در سوريه را گسترش داد و تركيه نيز از فرصت پيش آمده براي فشار بر آمريكا جهت خارج شدن از سوريه استفاده كرد.» براساس اين گزارش دو مقام ارشد آمريكايي گفتند، تصميم بولتون در سوريه «اثر معكوس» گذاشت و دليل كليدي دستور ترامپ براي خروج نظاميان از سوريه همين موضوع بوده است. بولتون در ماه سپتامبر يك ماموريت دومي را به اهداف آمريكا در سوريه اضافه كرد. به گفته او نظاميان آمريكايي در سوريه به طور نامحدود باقي مي مانند تا علاوه بر نابودي داعش، نيروهاي ايراني را هم به تدريج وادار به خروج كنند. ترامپ مدت ها قبل از آنكه رئيس جمهور شود، موضع تندي عليه تهران داشت اما او هرگز از اين موضوع كه حضور بي پايان آمريكا در سوريه را به موضوع ايران وصل كند، خرسند نبود.

به گفته مقام هاي آمريكايي، ترامپ جنگيدن با داعش را مي پذيرفت اما از قبل هم درباره مدت اين جنگ ابراز ناخرسندي كرده بود. او بهار امسال خطاب به تعدادي از افراد حاضر در يكي از ديدارهايش گفته بود مايل است كه «به زودي» از سوريه خارج شود. با اين حال، بولتون كه به عنوان يكي از افراد داراي تندترين مواضع سياست خارجي به ويژه درخصوص ايران شهرت دارد، در جريان گفت و گو با خبرنگاران در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل عملا جنگ (آمريكا در سوريه) را با يك هدف جديد ترسيم كرد. او گفت كه «ما قرار نيست تا زماني كه نيروهاي ايراني از مرزهاي اين كشور خارج شوند، از سوريه خارج شويم.» جاشوا لانديس، كارشناس امور سياسي در دانشگاه اوكلاهاما معتقد است كه ترامپ هيچ وقت با توجيهات مايك پمپئو و بولتون درباره لزوم حفظ حضور نظامي واشنگتن در سوريه براي مقابله با ايران علاوه بر شكست داعش قانع نشد. كارشناسان معتقدند اين اقدام ترامپ يك فرصت استثنايي براي ساير بازيگران منطقه اي مانند روسيه، ايران و حتي داعش است تا بار ديگر موقعيت خود را تحكيم كنند. درحالي كه اين اقدام نمايانگر تنش ميان ترامپ و جبهه بولتون-پمپئو است، مي تواند نشانه اي از نفوذ وزير دفاع، جيمز متيس در ترامپ نيز باشد چرا كه او از مدت ها پيش تاكيد مي كرد كه تنها علت حضور نظامي آمريكا در سوريه، پايان دادن به فعاليت داعش است.

شرط موفقيت مثلث تهران-آنكارا-مسكو

از ديگرسو يكي از گزينه هايي كه به دنبال خروج آمريكا از سوريه صحبت درباره آن شدت گرفته، افزايش حضور و نقش آفريني نيروهاي منطقه اي و فرامنطقه اي همچون ايران، تركيه و روسيه در سوريه است. البته حسين موسويان، ديپلمات پيشين ايراني معتقد است كه خروج آمريكا از سوريه به شرطي به نفع مثلث مسكو تهران آنكارا خواهد بود كه بتوانند همكاري هاي مشترك را تعميق بخشيده و هرچه سريع تر بحران سوريه را مديريت كنند. حسين موسويان در گفت وگو با «ايسنا» در مورد خروج آمريكا از سوريه با اشاره به اينكه «اختلاف نظر داخل آمريكا جدي است»، گفت: «پنتاگون و اكثريت كنگره مخالف اين تصميم هستند. تصميم گيري در شوراي امنيت ملي آمريكا هم به خاطر اختلافات اعضا تاكنون اتخاذ نشده است و ترامپ راسا تصميم خروج نيروهاي نظامي آمريكا از سوريه را به پنتاگون اعلام كرده است.» وي ادامه داد: «ترامپ در مبارزات انتخاباتي، وعده خروج نيروهاي نظامي آمريكا از سوريه و افغانستان را داده بود و همين خط را دنبال مي كند. او معتقد است كه كشورهاي منطقه اعم از ايران، روسيه، تركيه، عربستان و روسيه در منطقه هزينه مي كنند و در اين شرايط آمريكا هم بايد هرچه سريع تر خود را از اين منجلاب بيرون كشد.»

اين ديپلمات پيشين كشورمان در پاسخ به اين پرسش كه خروج آمريكا از سوريه چه تاثيري بر رفتار و اهداف روسيه، ايران و تركيه خواهد داشت، اظهار كرد: «خروج آمريكا از سوريه به شرطي به نفع مثلث مسكو تهران آنكارا خواهد بود كه بتوانند همكاري هاي مشترك را تعميق و هرچه سريع تر بحران سوريه را مديريت كنند.» موسويان درباره تحولات و تغييرات در دولت آمريكا به ويژه استعفاي وزير دفاع آمريكا و تاثير آن بر تصميم خروج از سوريه گفت: «استعفاي ژنرال متيس، جان بولتون را شاد كرد زيرا متيس هم موافق برجام بود و هم مخالف جنگ. با خروج متيس، اگر فرد جايگزين وزير دفاع در خط جان بولتون باشد، مثلث جديدي از پمپئو بولتون و رئيس جديد پنتاگون، شكل مي گيرد كه اقدامات ضد ايراني را با شتاب بيشتري گسترش خواهند داد.»

تركيه، برنده اصلي

همچنين به نظر مي رسد كه يكي از برندگان اين خروج، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه است كه اكنون مي تواند به راحتي به نبرد با نيروهاي كرد در شمال سوريه بپردازد.  به گزارش ان بي سي نيوز اردوغان در تماس تلفني هفته گذشته به دونالد ترامپ گفته بود، در صورت خروج نظاميان آن كشور از سوريه، تركيه مسووليت تكميل ماموريت شكست داعش را بر عهده خواهد گرفت. يك مقام ارشد كاخ سفيد گفت: اردوغان به رئيس جمهور گفت كه «در واقع، من به عنوان دوست شما، در اين مورد به شما قول مي دهم.» يك مقام آمريكايي ديگر هم تاييد كرد كه اردوغان در خلال اين مكالمه تلفني گفته بود تركيه، در صورتي كه بتواند در شمال سوريه عمليات كند، از پس باقي مانده هاي گروه تروريستي داعش برخواهد آمد. درواقع تركيه از مدت ها پيش براي هموار كردن مسير حمله به نيروهاي كرد در شمال سوريه در تلاش بوده آمريكا را متقاعد به خارج كردن نظاميانش از اين منطقه كند. آنكارا نيروهاي كرد را تروريست هايي مي داند كه ثبات اين كشور را تهديد مي كنند. تصميم ترامپ در شرايطي اتخاذ شد كه رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه تهديد كرده قصد دارد عملياتي را براي حمله به نيروهاي شبه نظامي مسلح كرد كه هم پيمان آمريكا در سوريه هستند آغاز كند. او حدود 10 روز پيش گفت تركيه قصد دارد عمليات خود در شرق رود فرات در سوريه را تا چند روز ديگر آغاز كند تا «شرق فرات از حضور گروه تروريستي جدايي طلب كرد آزاد شود.»

نگراني اروپا

همچنان كه در ابتداي گزارش نيز اشاره شد، پايتخت هاي اروپايي در مقابل اين تصميم رئيس جمهور آمريكا شگفت زده اند و نگراني هايي نيز در رابطه با چگونگي پر شدن خلا نيروهاي آمريكايي دارند. يك روزنامه آمريكايي در گزارشي در اين باره نوشت: «تصميم يك جانبه رئيس جمهور آمريكا براي خروج نيروهايش از سوريه موجب نگراني اروپايي ها نسبت به اين مساله شده است كه اكنون ايران و روسيه خلا ناشي از نبود نيروهاي آمريكايي را پر خواهند كرد.» به گزارش «ايسنا» به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال، تصميم يك جانبه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا براي خروج نيروهايش از سوريه و افغانستان و همزمان شدن آن با استعفاي جيمز متيس، وزير دفاع آمريكا نگراني هايي را در سراسر اروپا ايجاد كرده و سبب شده است آنها خواهان استقلال راهبردي بيشتري از واشنگتن شوند. طرح خروج سريع نيروهاي آمريكايي، ديپلمات هاي اروپايي را كه در هفته هاي اخير درحال رايزني با وزارت امورخارجه آمريكا بودند، متعجب كرده است. اين ديپلمات ها در تلاش بودند تا راهي مشترك براي برقراري ثبات در مناطقي از سوريه و عراق بيابند كه نيروهاي افراط گراي داعش از آنها بيرون رانده شده اند.

سخنگوي دولت آلمان در اين باره گفت كه رايزني ها پيش از اعلام اين تصميم مفيد بوده است اما اروپايي ها مايوس شده اند.

به نوشته وال استريت ژورنال، مقامات اروپايي مي گويند كه نگرانند اكنون ايران و روسيه خلا ناشي از عدم حضور نيروهاي آمريكايي را پر كنند و تاكيد دارند كه يك بيگانگي رو به افزايش در اتحاد فراآتلانتيك در حال وقوع است. ديپلمات ها در اين شرايط احساس خيانت شدگي دارند چراكه اروپا در مقايسه با آمريكا با تهديدات بيشتري از جانب تروريست ها، موشك ها يا پناهندگاني مواجه است كه از عراق و سوريه به اروپا روي مي آورند. تصميم ناگهاني رئيس جمهور ترامپ درخصوص سوريه و افغانستان پس از آن اتخاذ شد كه وي در سال جاري نيز خروج آمريكا از توافق هسته اي با ايران را در ماه مه اعلام كرد. وي اين كار را به رغم مخالفت شديد ديگر طرف هاي توافق به ويژه اروپايي ها انجام داد. ترامپ بسيار تلاش كرد تا لندن، پاريس و برلين را متقاعد كند تا با خواسته هايش براي اعمال محدوديت هاي جديد بر ايران همراه شوند. به نوشته اين روزنامه آمريكايي، اروپايي ها همچنين نگرانند كه خروج آمريكا از سوريه، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه را كه به طور فعال و عملي از بشار اسد رئيس جمهور سوريه حمايت كرده است، تقويت خواهد كرد.

در عين حال آنا آرونهايم در روزنامه اسرائيلي جروزالم پست نوشت: «عقب نشيني آمريكا از سوريه به معني چراغ سبزي براي ادامه فعاليت هاي ايران در اين كشور جنگ زده است كه مي تواند پيامد هاي نامطلوبي براي متحدان آمريكا در اين منطقه به خصوص اسرائيل داشته باشد. به گزارش «انتخاب»، اين روزنامه ادامه داد: «برخي كارشناسان اين اقدام را به معني تسليم شدن آمريكا دانسته اند و برخي ديگر گفته اند چطور ممكن است متحدان ما به رئيس جمهوري اعتماد كنند كه تصميماتش را مانند جوراب هايش مدام عوض مي كند.» سنگ سگنيك، كارشناس مطالعات كرد در مركز پژوهشي موشه دايان نيز گفت: «اسرائيل كار هاي زيادي در سوريه دارد و مسائل زيادي هست كه باقي مانده و ناگهان مهم ترين متحد اسرائيل در منطقه بدون هماهنگي قبلي اعلام مي كند كه قصد خروج دارد و همه چيز را به هم مي زند.»

تقويت فعاليت اسرائيل در سوريه

از ديگر سو بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در پي تصميم رئيس جمهور آمريكا براي خروج نيروهايش از سوريه گفت كه ارتش ممكن است براي مقابله با ايران فعاليت هايش را در سوريه گسترش دهد. به گزارش «ايسنا» به نوشته روزنامه جروزالم پست، نخست وزير رژيم صهيونيستي روز يكشنبه گفت: «تصميم آمريكا براي خروج 2 هزار نيرويش از سوريه سياست هاي ما را تغيير نمي دهد. ما به مقابله با تلاش ايران براي ايجاد پايگاه نظامي در سوريه ادامه مي دهيم.»

نتانياهو همچنين به ارائه جزئياتي درباره فعاليت ارتش رژيم صهيونيستي در مرزهاي شمالي اراضي اشغالي براي تخريب تونل هاي حزب الله پرداخت وي پيش تر درباره آنها گفته بود، يك تونل تاكنون منفجر شده و يكي ديگر نيز بسته شده است. وزير دادگستري رژيم صهيونيستي نيز صبح روز گذشته در واكنش به تصميم خروج نيروهاي آمريكايي از سوريه گفت: «ما مي دانيم چگونه از خود دفاع كنيم. هرچند اين تصميم براي اسرائيل خوب نيست و موجب تقويت رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه خواهد شد.» وي در ادامه با تكرار ادعاهاي مقامات صهيونيستي گفت: «خروج نيروهاي آمريكايي از سوريه ممكن است به افزايش انتقال سلاح به حزب الله از ايران منجر شود اما ما هر كاري براي جلوگيري از تقويت ايران در سوريه مي كنيم.»

گادي آيزنكوت، رئيس ستاد ارتش رژيم صهيونيستي نيز روز يكشنبه در كنفرانسي اعلام كرد كه خروج نيروهاي آمريكايي از سوريه اقدام مهمي است اما در اهميت آن نبايد مبالغه شود. آيزنكوت با اشاره به مقابله رژيم صهيونيستي با دشمنانش مدعي شد: «اسرائيل كمپيني عليه ايران و حزب الله دارد كه اكثر آن از انظار عموم پنهان است.» وي افزود: «اسرائيل در برابر نفوذ ايران در سوريه فعاليت مي كند و به اين كار ادامه خواهد داد.» رئيس ستاد ارتش رژيم صهيونيستي در ادامه اظهارات بي اساس و ايران ستيزانه خود ادعا كرد كه چهار سال است، تلاش ايران براي ساخت تاسيسات نظامي در سوريه به نگراني اول ارتش رژيم صهيونيستي بدل شده اما آنها به طور مداوم توانسته اند اين گونه تلاش هاي ايران را خنثي سازند.

خروج آمريكا از سوريه ارتباطي با ايران و روسيه ندارد

همچنين سخنگوي رئيس جمهوري روسيه اعلام كرد كه تصميم آمريكا مبني بر خروج از سوريه ارتباطي با توافق هاي جديد حاصل شده با ايران و حزب الله ندارد. به گزارش «ايسنا» به نقل از المصدر، ديميتري پسكوف، سخنگوي ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه اظهار كرد كه تصميم آمريكا مبني بر خروج از سوريه، ارتباطي با روسيه نداشته است. وي همچنين افزود كه هيچ صحبتي با واشنگتن درباره نقش ايران و حزب الله در داخل سوريه صورت نگرفته است. المصدر در ادامه گزارش داد: «اين دپيلمات روسي هيچ توضيحي درباره ماهيت توافق جديد صورت گرفته با ايران و حزب الله نداده است.»

پيروزي استراتژيك ايران

در اين بين برخي خبرگزاري ها و رسانه هاي خارجي، خروج نظاميان آمريكا را يك پيروزي استراتژيك براي ايران در مقام متحد و پشتيبان دولت سوريه قلمداد كرده اند. خبرگزاري فرانسه در گزارشي درباره پيش بيني آينده اقدام آمريكا در خارج كردن نيروهايش از سوريه نوشت: «اجراي اين تصميم آمريكا، زمينه تقويت نفوذ ايران در منطقه را فراهم مي كند.»

به گزارش خبرگزاري فارس، بنا به اين گزارش، عقب نشيني آمريكا از سوريه، زمينه ايجاد كريدوري زميني كه ايران را به مديترانه متصل مي كند، فراهم مي كند، چيزي كه تهران همواره به دنبالش بوده و واشنگتن با آن مقابله كرده است. به نوشته خبرگزاري فرانسه، تحليلگران سياسي بر اين باورند كه سناريوي خروج آمريكا از سوريه، ايران را قادر مي سازد تا نقشه منطقه را بازسازي كند، زيرا اين كريدور قلمرو ايران را به عراق، سوريه و لبنان متصل مي كند.

اين گزارش ادامه مي دهد: «منتقدان تصميم دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، گفته اند كه اين تصميم به ايران اجازه خواهد داد به يك هدف استراتژيك خود دست يابد درحالي كه مقابله با تحقق اين هدف يكي از اولويت هاي اصلي سياست آمريكا در خاورميانه بوده است.» جوليان ترون، استاد دانشگاه و پژوهشگر امور سوريه در گفت وگو با خبرگزاري فرانسه در واكنش به تصميم آمريكا گفت: «واضح است كه اين، يك پيروزي استراتژيك براي تهران است و به ايران امكان مي دهد تا با شكستن حصر منطقه بي طرفي كه غرب بين سوريه و عراق ايجاد كرده است، در آنجا مستقر شود.» خبرگزاري فرانسه نوشت: «ايران كه در كنار روسيه از مهم ترين متحدان بشار اسد، رئيس جمهور سوريه محسوب مي شود مستشاران و نيروهاي نظامي خود را براي حمايت از ارتش سوريه به اين كشور فرستاده است.» اين منبع افزود: «با وجود اينكه ترامپ، تصميم خارج كردن نيروهايش از سوريه را با شكست داعش مرتبط مي داند؛ اما مخالفان اين تصميم حتي در داخل جبهه آمريكا آن را نادرست ارزيابي مي كنند و معتقدند تصميم آمريكا اشتباهي راهبردي است و ميدان را به نفع ايران رقيب اصلي آمريكا در منطقه خالي مي كند.»

برنده خروج آمريكا از سوريه كيست؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات
متن مطالب شماره 3 (پياپي 97)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است