|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: دو ماموريت براي كاهش رسوب كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
دو ماموريت براي كاهش رسوب كالا
معاون اول رئيس جمهور در نشست بررسي مسائل گمركي اعلام كرد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 معاون اول رئيس جمهوري دو ماموريت براي كاهش رسوب كالا در بنادر و گمركات كشور اعلام كرد. مطابق ماموريت اول، با حذف مقررات زائد و دست وپاگير از سوي دستگاه ها، بايد شرايطي فراهم شود كه از رسوب كالاها و مايحتاج كشور در گمركات كشور جلوگيري و وضعيت كالاهاي متروكه و مراحل ترخيص آنها به سرعت مشخص شود. از سوي ديگر با 24 ساعته شدن فعاليت گمركات، گزارش ميزان رسوبات كالا بايد به طور منظم از سوي استانداران، سازمان بنادر و كشتيراني و نيز سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي به هيات دولت ارائه شود.

رسوب كالاها در گمرك، بنادر و انبارهاي متعلق به سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي موجب شد تا معاون اول رئيس جمهوري در اين خصوص جلسه اي را به منظور بررسي اين مسائل برگزار كند. اسحاق جهانگيري دو ماموريت را در اين زمينه خطاب به مسوولان ذي ربط مطرح كرد. نخست اينكه همه دستگاه ها با يكديگر هماهنگ باشند و مقررات زائد و دست و پاگير حذف شود تا از رسوب كالاها و مايحتاج كشور در گمركات كشور جلوگيري شده و به سرعت درباره اين كالاها تعيين تكليف و مراحل ترخيص آن انجام شود. دوم آنكه استانداران، سازمان بنادر و كشتيراني و نيز سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي كشور، به طور منظم درخصوص ميزان رسوب كالاها در بنادر و گمركات كشور به هيات دولت گزارش هاي لازم را ارائه كنند. وي همچنين بر فعاليت 24 ساعته گمركات مبادي اصلي كشور از يكسو و همكاري وزارت جهادكشاورزي و بانك مركزي براي تامين ارز مورد نياز برخي اقلام و محصولات كشاورزي به منظور معطل نشدن كشتي ها در بنادر تاكيد كرد. در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد كارگروهي با نظارت وزارت امور اقتصادي و دارايي براي جلوگيري از انباشت كالاهاي متروكه در انبارها تشكيل شود. همچنين به منظور تسريع در موضوع تعيين مابه التفاوت قيمت ارز مقرر شد وزارت امور اقتصادي و دارايي پيشنهاد خود را در كميسيون اقتصاد هيات دولت ارائه كند.

رسوب كالاها در گمرك همزمان با تصميمات ارزي از ابتداي سال به سوژه خبري بسياري از رسانه ها تبديل شد. بخشنامه هاي متعدد و گاه متناقضي كه درخصوص واردات ابلاغ شد، يكي از مهم ترين دلايل رسوب كالاها در گمركات بود. پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز و ممنوع كردن برخي اقلام كالايي از جمله مواردي بود كه با صدور بخشنامه ها، مانع از ترخيص به موقع آنها شد. البته تصميم گيري هايي كه درخصوص رفع مشكلات پرداخت مابه التفاوت ارز اتخاذ شد، موجب تسريع ترخيص كالا شد. اما از سوي ديگر عدم تعيين تكليف كالاهايي كه به صورت غير قانوني وارد كشور شده اند، موجب شده تا انبارهاي سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي كفاف اين حجم از كالا را ندهد و اين سازمان به ناچار نسبت به اجاره انبار اقدام كند كه هزينه هايي را براي آنها به دنبال دارد. از اين رو درحال حاضر با حجم انبوهي از كالا مواجه شده ايم كه امكان ورود به بازار را پيدا نكرده اند.

ضرورت تسريع ترخيص كالا

جلسه بررسي مسائل گمركي كشور به رياست معاون اول رئيس جمهوري برگزار شد. اسحاق جهانگيري با اشاره به اهميت جلوگيري از رسوب و انباشت كالا در بنادر، گمركات و انبارهاي متعلق به سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي، بر سازماندهي لازم به منظور تسهيل در روند ترخيص كالا و تامين نيازهاي اساسي كشور در مقطع حساس كنوني تاكيد كرد. معاون اول رئيس جمهور هدف دشمنان ملت ايران از اعمال تحريم را ايجاد اخلال در جريان واردات كالا به كشور ارزيابي و اظهار كرد: دشمنان مي خواهند با ايجاد اختلال در مسير تجارت خارجي، كشور را در تامين كالاهاي مورد نياز مردم با مشكل روبه رو كرده و در نتيجه كشور را با ناآرامي و بي ثباتي مواجه كنند. جهانگيري افزود: دولت نيز در مقابل، برنامه ريزي هاي لازم را انجام داده است و در جلسات متعدد نظير جلسات ستاد مقابله با تحريم و جلسات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا، تصميمات مناسبي اتخاذ شده است تا جريان واردات كالا تحت هر شرايطي انجام شود و كالاهاي مورد نياز در اختيار مردم كشور قرار گيرد.

معاون اول رئيس جمهوري به سفر اخير خود به استان هرمزگان و بازديد از بندر شهيد رجايي و گمرك بندرعباس اشاره و تصريح كرد: بايد با هماهنگي همه دستگاه ها و رفع مقررات زائد و دست و پاگير از رسوب كالاها و مايحتاج كشور در گمركات كشور جلوگيري شده و به سرعت درباره اين كالاها تعيين تكليف و مراحل ترخيص آن انجام شود. وي با اشاره به گزارش هاي ارائه شده از روند كاهشي ميزان كالاهاي متروكه و بلاتكليف در بنادر و گمركات كشور، از استانداران، سازمان بنادر و كشتيراني و نيز سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي كشور خواست تا به طور منظم درخصوص ميزان رسوب كالاها در بنادر و گمركات كشور به هيات دولت گزارش هاي لازم را ارائه كنند.

گمركات 24 ساعته شوند

جهانگيري با بيان اينكه گمركات در مبادي اصلي كشور بايد به طور 24ساعته فعال باشند، بر همكاري وزارت جهادكشاورزي و بانك مركزي براي تامين ارز مورد نياز برخي اقلام و محصولات كشاورزي به منظور معطل نشدن كشتي ها در بنادر تاكيد كرد. معاون اول رئيس جمهور همچنين خواستار تلاش بيشتر براي تسريع در زمان بارگيري و تخليه كالا شد. در اين جلسه، فرهاد دژپسند، وزير امور اقتصادي و دارايي نيز گمرك را پيشاني تجارت خارجي كشور توصيف كرد و گفت: گمرك براي اينكه بتواند وظايف و تكاليف خود را به نحو مطلوب انجام دهد، نيازمند تكميل زيرساخت هاي سخت افزاري و نرم افزاري است كه بايد با حمايت هاي دولت، اين نيازها تامين شود. عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور نيز در اين جلسه بر مديريت واحد و هماهنگي دستگاه ها به منظور جلوگيري از رسوب كالا و مقابله با قاچاق تاكيد كرد و خواستار برنامه ريزي در استان هاي مرزي براي تسهيل در جريان صادرات و واردات شد.

محمد راستاد، رئيس سازمان بنادر و كشتيراني هم گزارشي از آخرين وضعيت رسوب كالا در بنادر تجاري كشور و علل تاخير ترخيص كالا ارائه كرد و گفت: مدت زمان ماندگاري كالا در بنادر كشور از مدت زمان نرمال جهاني بالاتر است كه بايد براي كوتاه تر شدن اين مدت تلاش و برنامه ريزي كنيم. مهدي ميراشرفي رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران نيز در اين نشست ضمن ارائه گزارشي از آخرين چالش هاي موجود در گمركات كشور، به تشريح علل و عوامل عدم ترخيص به موقع كالاها پرداخت و گفت: بايد اطلاعات مربوط به كالاهاي وارداتي پيش از ورود به كشور و در حين حمل در اختيار گمرك قرار گيرد تا روند ترخيص كالا با سرعت بيشتري انجام شود.

دو ماموريت براي كاهش رسوب كالا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روان شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 50)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است