|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: ريسك سياسي تعطيلي دولت در آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


ريسك سياسي تعطيلي دولت در آمريكا
جنگ با دموكرات ها به زيان چه كسي تمام مي شود؟

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 با به تاخير افتادن حصول توافق براي تامين بودجه ساخت ديوار مرزي آمريكا و مكزيك در كنگره، تعطيلي بخشي از دولت فدرال قطعي شده است. اكنون به نظر مي رسد ترامپ در تلاش است تا با استفاده از اين حربه جنگ با دموكرات ها را به سود خود تمام كند؛ با اين حال او با قمار بر اين روش، ريسك سياسي خطرناكي را در شرايطي حساس به جان خريده است.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل «روزنامه دنياي اقتصاد»، خبرگزاري رويترز در گزارشي با پرداختن به جزئيات تعطيلي بخشي از دولت فدرال و چالش سياسي ميان ترامپ و دموكرات ها نوشت: پس از آنكه مجلس سناي آمريكا روز شنبه درخواست دونالد ترامپ براي تامين بودجه ساخت ديوار مرزي با مكزيك را به فرصت بعدي موكول كرد بخشي از دولت وي نيز تا پس از تعطيلات سال نو ميلادي تعطيل خواهد بود. باتوجه به اينكه احزاب مخالف در سنا نتوانستند در مورد نحوه تامين بودجه ساخت ديوار مرزي به توافق دست يابند، ميچ مك كانل، رهبر اكثريت سنا، سناتور هاي آمريكايي را تا پس از تعطيلات به خانه فرستاد. اين درحالي است كه او خاطرنشان كرد درصورتي كه توافقي در اين زمينه حاصل شود با آنها تماس گرفته مي شود. اين تصميم موجب شد بخشي از دولت ترامپ تا آن زمان تعطيل شود. قانون گذاران درحالي واشنگتن را ترك مي كنند كه به نظر مي رسد دموكرات هاي سنا و ترامپ بيش از پيش با اختلاف مواجهند.

فرصت تامين بودجه يك چهارم از برنامه هاي دولت فدرال نظير وزارت امنيت داخلي، مسكن، دادگستري و كشاورزي در نيمه شب شنبه به پايان رسيد، بنابراين تعطيلي اين بخش از دولت اكنون قطعي شده است. تا زماني كه اين مناقشه به پايان نرسد حدود 400 هزار نفر از كاركنان مهم فدرال در اين وزارتخانه ها مجبور به انجام وظايف خود بدون دريافت حقوق و مزاياي خود هستند. همچنين 380 هزار نفر ديگر از اين كاركنان به مرخصي اجباري موقت مي روند. اقداماتي كه در دايره اجراي قانون جاي مي گيرد و همچنين گشت هاي مرزي، ارسال و تحويل نامه ها و بسته ها و فعاليت فرودگاه ها ادامه مي يابند. تعطيلي بخشي از دولت، هفته چالش برانگيز ترامپ را پس از استعفاي ژنرال جيمز متيس در اعتراض به اعلام خروج آمريكا از سوريه تكميل كرده است. برنامه ترامپ براي خروج تمامي نيروهاي آمريكا از سوريه مورد انتقادات گسترده حتي از جانب جمهوري خواهان ارشد قرار گرفته است. اين بحران سياسي به همراه نگراني ها از برانگيخته شدن حساسيت ها و نگراني هاي سرمايه گذاران از عوامل اصلي تداوم زيان در بازار بورس بود.

علني شدن اختلافات گسترده

مايك پنس، معاون دونالد ترامپ و مايك مالواني، رئيس دفتر ترامپ عصر روز شنبه ديداري را با چاك شومر، رهبر دموكرات هاي سنا ترتيب دادند اما به نظر مي رسد پيشرفتي براي حصول توافق بازگشايي دولت ايجاد نشده است. سخنگوي شومر در اين باره به خبرنگاران گفت: «مايك پنس در اين جلسه پيشنهادي را مطرح كرد كه نشان مي دهد اختلافات عميقي ميان طرف ها وجود دارد.»

براساس گفته منابع آگاه به شبكه خبري اي بي سي پنس با لغو درخواست اوليه دولت براي دريافت بودجه 5 ميليارد دلاري ساخت ديوار مرزي، پيشنهاد جديدي براي دريافت 1/ 2 ميليارد دلار را مطرح كرده است. بنابر دليل تعطيلي دولت، ترامپ برنامه خود را براي گذراندن تعطيلات در تفريحگاه خود در فلوريدا به تاخير انداخته است. همچنين قرار است ملاني ترامپ، بانوي اول آمريكا كه اكنون در فلوريدا است براي گذراندن تعطيلات سال نو در كنار ترامپ به واشنگتن بازگردد. يك مقام ارشد دولت ترامپ به خبرنگاران گفت كه ترامپ همچنان در تلاش براي دريافت بودجه 5 ميليارد دلاري ساخت ديوار مرزي با مكزيك و ارتقاي تجهيزات امنيتي مرزي است. ساخت ديوار مرزي با مكزيك براي ممانعت از ورود مهاجران غيرقانوني به آمريكا از وعده هاي اصلي كمپين انتخاباتي ترامپ در سال 2016 بود اما دموكرات ها با ساخت چنين ديواري به شدت مخالف هستند و پيشنهاد تامين بودجه آن را رد كرده اند. ترامپ به دنبال ديدار با چند جمهوري خواه ارشد در كاخ سفيد، با انتشار پيامي در صفحه توييتر خود بار ديگر بر لزوم ساخت ديوار مرزي براي مقابله با بحران مهاجران غيرقانوني تاكيد كرد. ريچارد شلبي از سناتورهايي كه در اين جلسه حضور داشته اند، تصريح كرد «دستيابي به يك توافق جايگزين و موقتي براي تامين بودجه در آينده نزديك محتمل است.»

اوايل هفته جاري نمايندگان ارشد سنا و مجلس نمايندگان تصور مي كردند كه به توافقي براي كاهش بودجه ساخت ديوار مرزي دست يافته اند و ترامپ با امضاي آن موافقت خواهد كرد اما ترامپ در آخرين لحظات بار ديگر بر خواسته خود براي دريافت بودجه 5 ميليارد دلاري ساخت ديوار تاكيد كرد. مجلس نمايندگان كه اكنون داراي اكثريت جمهوري خواه است لايحه تامين بودجه 5 ميليارد دلاري ساخت ديوار مرزي را به تصويب رساند اما اين لايحه در سنا به بن بست خورد.

قمار سياسي ترامپ

چاك شومر و نانسي پلوسي رهبران دموكرات سنا و مجلس نمايندگان در بيانيه اي مشترك اعلام كرده اند در صورتي كه دولت كار خود را از سرنگيرد در 3 ژانويه با توجه به ورود نمايندگان جديد به كنگره و كسب اكثريت از سوي دموكرات ها قانوني را به تصويب خواهند رساند تا دولت بازگشايي شود. درحالي كه ساخت ديوار مرزي با مكزيك يك وعده انتخاباتي مهم ترامپ به شمار مي آيد اكنون اين موضوع براي آمريكايي ها از اولويت برخوردار نيست. براساس نظرسنجي كه رويترز در اواخر نوامبر انجام داد تنها 31 درصد از شركت كنندگان در نظرسنجي معتقد بودند كه ساخت ديوار مرزي بايد جزو سه اولويت مهم كنگره باشد.

اين موضوع نشان از آن دارد كه ترامپ با قمار بر به تعطيلي كشاندن دولت براي عملي كردن هدف خود ريسك سياسي خطرناكي را به جان خريده است؛ آن هم در زماني كه دموكرات ها پس از كسب اكثريت مجلس نمايندگان در انتخابات نوامبر، در حال آماده سازي خود براي انتخابات مقدماتي براي رياست جمهوري 2020 هستند و به اين موضوع به عنوان اهرمي براي به چالش كشاندن ترامپ نگاه مي كنند.

طولاني ترين مدت زمان تعطيلي دولت فدرال در آمريكا 21 روز بود كه در دسامبر 1995 و ژانويه همان سال رخ داد. علت اين تعطيلي بروز اختلاف ميان بيل كلينتون و جمهوري خواهان كنگره در زمينه تامين بودجه سلامت و بهداشت بود. بر اساس باور كارشناسان كلينتون توانست با حربه تعطيلي دولت، در نبرد با جمهوري خواهان به پيروزي دست يابد. در سال 2016، به دنبال درخواست جمهوري خواهان براي به تاخير افتادن تامين بودجه «طرح سلامت اوباما» دولت براي 16 روز تعطيل شد، اما اين بار نيز جمهوري خواهان تحت فشار افكار عمومي قرار گرفتند و در نهايت تسليم شدند.

ريسك سياسي تعطيلي دولت در آمريكا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهشهاي كاربردي و محاسباتي در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 17)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است