|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: نقطه عطف تاريخي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شمال غرب 
نقطه عطف تاريخي


نويسنده: دكتر قدير گلكاريان

سفر حسن روحاني به تركيه در شرايطي با دعوت رجب طيب اردوغان اتفاق افتاد كه تركيه در شمال سوريه آماده اجراي عمليات نظامي براي ريشه كن كردن عناصر تروريستي است. ديدار دو رئيس جمهور از دو كشور تعيين كننده موازنه هاي قدرت سياسي در منطقه در شرايط كنوني بسيار حساس و از چندين نكته حائز اهميت است.

در اين ديدار كه در راستاي تشكيل اجلاس سران پنجمين نشست شوراي راهبردي انجام گرفت، تعدادي از وزرا به همراه كارشناسان و مسوولان اقتصادي و سياسي كشورمان نيز رئيس جمهور را همراهي مي كردند. ماهيت اين ديدار امنيتي، سياسي و اقتصادي بود و گام هاي مثبتي در سفر دو روزه رئيس جمهور كشورمان برداشته شد. هيات هاي مذاكره كننده از هر دو كشور در سطح بسيار رده بالايي حضور داشتند و ارتقاي حجم مبادلات تا 30 ميليارد دلار كه از سال ها پيش برنامه ريزي و هدف گذاري شده بود، از جمله اقدامات سازنده و بسيار سودمندي بود كه در شرايط تحريم ها براي كشور ثمرات زيادي در بر خواهد داشت. علاوه بر مورد يادشده، امضاي تفاهم نامه هاي مشترك در زمينه انرژي، گردشگري، حمل ونقل، بهداشت و درمان، تجارت با پول ملي نيز از ديگر موارد قابل تحسين به شمار مي روند.

اردوغان و روحاني درخصوص مهم ترين معضل و در عين حال مشكل مشترك امنيتي نيز به گفت وگو پرداخته و در مورد مسائل مربوط به مبارزه با تروريسم و تحولات منطقه اي به نظرات مشتركي رسيدند. اين سفر همزمان با شرايطي بود كه تركيه روابط خود را تقريبا با ايالات متحده آمريكا تقويت كرده و فضاي سرد روابط دوجانبه رو به جهت مثبت نهاده است؛ به طوري كه آمريكا يك روز قبل از سفر روحاني به آنكارا، تحويل سامانه هاي پدافند موشكي پاتريوت به تركيه را در قبال 5/ 3 ميليارد دلار مورد تاييد قرارداده و دونالد ترامپ همزمان با برگزاري نشست رهبران ايران و تركيه خبر از خروج نيروهاي خود از سوريه را مطرح كرد. اين موارد در پي همگرايي روسيه، تركيه، ايران در سطح وزراي خارجه در نشست ژنو حاصل شده است. از اين رو تصميم گيري لازم در زمينه مسائل امنيتي- سياسي منطقه به صورت مشترك در ميان تركيه و ايران، آن هم در شرايطي كه آمريكا نيروهايش را به رغم مخالفت هاي بسياري از سياسيون آمريكايي و بالاخص اسرائيل خارج مي سازد، بسيار قابل تامل و توجه است.

نشست قبلي شوراي همكاري راهبردي ميان ايران و تركيه 4اكتبر 2017 در تهران برگزار شده بود. نشست كنوني ضمن اينكه ارزيابي مربوط به تصميمات و كارهاي انجام شده در طول يك سال گذشته را شامل مي شد، در عين حال مسائل جديدي در زمينه سياسي، نظامي، اقتصادي، تجاري، حمل ونقل، فرهنگي، گردشگري و افزايش سطح مناسبات تجاري را دربر مي گرفت.

يكي ديگر از مسائل بسيار مهم در اين ديدار، به ارزيابي تحولات در سوريه مربوط مي شود. در مذاكرات دوجانبه اردوغان و روحاني نه تنها مسائل و ديدگاه هاي مشترك و خيلي نزديك به هم كه حاصل رايزني و همكاري مثبت دو طرف در طول سال هاي گذشته در حل بحران سوريه بود؛ بلكه مسائل مربوط به حل بحران يمن نيز به بحث گذاشته و تصميمات مشتركي گرفته شد. تهديدات امنيتي حاصل از گروه هاي تروريستي در منطقه و مبارزه با مسائل تروريسم منطقه اي پ ك ك و داعش يكي ديگر از مقررات مهم اين نشست بود كه به توافق هاي دوجانبه منجر شد. مهم ترين بخش مذاكرات ميان روساي جمهور ايران و تركيه به تجارت با پول ملي معطوف شد. در سايه توافقات و امضاي سندهاي لازم الاجرا ميان مسوولان دو كشور، فرصت هاي همكاري بين بانكي در سيستم پولي- بانكي فراهم شد كه دستاورد چنين اقداماتي را در ماه هاي آينده در اقتصاد ايران به وضوح شاهد خواهيم بود.

سفر رئيس جمهور كشورمان در اين مقطع ضمن اينكه در چارچوب منافع مشترك شكل گرفته است ولي تصميمات اتخاذ شده در نشست مشترك و آشكار شدن عزم سياسي دو كشور در ارتقاي سطح مناسبات دوجانبه در تمامي ابعاد و همچنين احترام متقابل به پايه هاي مشترك همزيستي و همسايگي باعث خواهد شد كه تاثيرات شگرف آن در مناسبات ملي- فرهنگي احساس شود. اين سفر را بايد با چشم انداز چند لايه و چندوجهي پيگيري و ارزيابي كرد زيرا گام هاي برداشته شده عوامل محرك در ثبات اقتصادي، سياسي، امنيتي منطقه خواهد شد و راه را براي ايجاد بستر لازم همگرايي منطقه اي در حل بحران هاي موجود خاورميانه فراهم خواهد ساخت.

اظهارات و مواضع قاطع اردوغان درباره برجام و انتقاد از اعمال تحريم ها در ادبيات سياسي نظام بين الملل معاني زيادي داشته و فرايند آن را در روزهاي آتي خواهيم ديد. اردوغان تاكيد كرد «اجازه نخواهيم داد كشور ثالثي روابط عميق دو كشور را مخدوش سازد. كسي نبايد از آنكارا انتظار تبعيت از تحريم ها عليه ايران را داشته باشد و خروج آمريكا از برجام به رغم پايبندي ايران بسيار نادرست است و بشريت نيازمند صلح است، نه جنگ!» او در عين حال بر لزوم نقش ايران نه تنها در خاورميانه كه در مناسبات اوراسيا نيز تاكيد كرد. به همين دليل حسن روحاني نيز آمادگي ايران براي تامين نيازهاي مربوط به انرژي تركيه را براي مدت طولاني مورد بحث قرار داد.

هدف تركيه و ايران در راستاي تثبيت نظام سياسي منطقه اي و تاثير گذاري بر مناسبات فرامنطقه اي يكي از شاخص هايي است كه در صورت تقويت روزافزون، ساير اهداف تعيين تكليف در مسائل رقابت سياسي را در اوراسيا و مديترانه شرقي و بالاخص حوزه خليج فارس براي دو كشور فراهم مي آورد. اين درحالي است كه هر دو كشور داراي پتانسيل هاي پويا براي تحريك كنش هاي لازم سياسي- اقتصادي در چين، روسيه، هند و حتي برخي از كشورهاي اروپايي هستند. توسعه روابط رو به گسترش ميان تركيه و ايران منجر به كاهش واكنش محافظه كارانه يا افراطي در سطح بين المللي عليه هر دو كشور خواهد شد. به همين خاطر است كه اردوغان به صراحت بيان كرد كه سفر روحاني به تركيه نقطه عطفي در مذاكرات دوجانبه به ويژه در حوزه تجارت است.


*استاد دانشگاه نييرايست قبرسنقطه عطف تاريخي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "دكتر قدير گلكاريان"

  تانگوي اردوغان با پوتين
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 24/4/98
مشاهده متن    
  بازي خطرناك واشنگتن در سوريه
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 17/4/98
مشاهده متن    
  طلاق تركيه و آمريكا غيرممكن است
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 10/4/98
مشاهده متن    
  پاتك شركاي راهبردي به تحريم ها
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 3/4/98
مشاهده متن    
  آچمز شدن آمريكا توسط اردوغان
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 27/3/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و توسعه جنگل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است