|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: ضعف بازاريابي؛ پاشنه آشيل توريسم زمستاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


ضعف بازاريابي؛ پاشنه آشيل توريسم زمستاني
«دنياي اقتصاد» دو چالش اصلي عدم توسعه گردشگري زمستاني را بررسي مي كند

نويسنده: آزاده باقري

سال 94 بود كه حسن روحاني، رئيس جمهور به كشورهاي اروپايي از جمله ايتاليا و فرانسه سفر كرد؛ سفري كه بعد از برجام رخ داد و در جريان اين سفر سندهاي بسياري به امضا رسيد. از جمله موضوعاتي كه طي سفر رئيس جمهور به فرانسه رخ داد در زمينه مشاوره و همكاري فرانسه در راستاي گسترش گردشگري ايران به ويژه گردشگري زمستاني بود؛ توافقاتي كه به دليل مسائل بين المللي و عدم پيگيري مسوولان، تا امروز مسكوت مانده و معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هم آن را تاييد مي كند. ولي تيموري در گفت وگو با «دنياي اقتصاد»، به اين موضوع نيز اعتراف مي كند كه تاكنون در زمينه گسترش گردشگري زمستاني و جذب گردشگر ورودي فعاليت هاي گسترده و مدوني انجام نگرفته؛ در صورتي كه پتانسيل هاي لازم در اين زمينه براي جذب گردشگر وجود دارد.

فعالان گردشگري نيز بر اين باورند كه به تنهايي و بدون حمايت دولتي، بخش خصوصي نمي تواند كاري در اين زمينه پيش ببرد و زمينه هاي لازم، تسهيلات، بازاريابي، معرفي و تبليغات را بايد دولت فراهم كند تا بخش خصوصي بتواند در اين راستا گام بردارد. در هر صورت گردشگري زمستاني در ايران اگر براي كشورهاي اروپايي و كشورهايي كه خود داراي كوهستان هستند جذابيت نداشته باشد، دست كم براي كشورهاي همسايه از جمله كشورهاي حاشيه خليج فارس كه از چنين طبيعتي بي بهره اند، مي تواند گزينه قابل تاملي باشد. در نتيجه مي توان در بازار كشورهاي همسايه و مسلمان، گردشگري زمستاني حلال را به صورت يك برند گردشگري مطرح كرد؛ اتفاقي كه گويا حتي در اولويت هاي چندم توسعه برند گردشگري ايران نيز قرار ندارد.

گردشگري زمستاني در برنامه هاي آينده

اما ولي تيموري، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور در زمينه توسعه فعاليت هاي گردشگري زمستاني براي جذب گردشگر داخلي و ورودي به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «در اين زمينه تنوع محصولات گردشگري بسيار است و بايد به صورت ويژه مورد بررسي قرار گيرد؛ چون چنين فرآيندي به توزيع سفر در كشور هم از نظر زماني و هم مكاني كمك خواهد كرد.» او افزود: «لازم است محصولات جديد گردشگري زمستاني شناسايي شوند، سپس در قالب محصول جديد معرفي و مورد استفاده قرار گيرد.»  تيموري در ادامه از جمله راهكارهاي گسترش گردشگري زمستاني را در برگزاري تور و جشنواره هاي زمستاني مي داند كه البته تاكنون چنين برنامه هايي نيز به صورت پراكنده، مقطعي و جزئي رخ داده است اما هنوز به صورت يك برنامه كلي، مدون و سازمان يافته شكل نگرفته. با وجود اين معاون گردشگري تاكيد مي كند كه در برنامه هاي پيش رو به دنبال توسعه گردشگري زمستاني هستند: «در برخي از رويدادهايي كه در سازمان برنامه ريزي مي شود به دنبال آن هستيم كه به گردشگري زمستاني بهاي بيشتري داده شود. همچنين در تدوين اطلس رويدادهاي ايران توجه به گردشگري زمستاني نيز لحاظ شده است. استان هاي سردسير بايد شامل رويدادهاي گردشگري زمستاني شوند و زيرساخت هاي آنها را به خوبي فراهم كنيم.»

ناتواني بخش خصوصي در تبليغات

ورود بخش خصوصي در سازمان دادن به گردشگري زمستاني از جمله راهكارهايي است كه معاون گردشگري به آن تاكيد دارد و مي گويد شرايط تسهيل كننده براي ارتباط گيري بخش خصوصي و گرفتن مشاوره از كشورهاي پيشرفته از سوي سازمان صورت خواهد گرفت: «در سفري كه رئيس جمهور به فرانسه داشت صحبت هايي صورت گرفته بود و قرار شد تا فرانسوي ها بخشي از تجهيزات و طراحي سايت ها را در ايران با هدف فعاليت هاي زمستاني انجام دهند؛ اما متاسفانه در حال حاضر اين موضوع تحت تاثير مسائل بين المللي قرار گرفته و هنوز به ثمر نرسيده است. با وجود اين سازمان اين آمادگي را دارد تا اين ارتباط با بخش خصوصي صورت گيرد و آنها براي تجهيزات تفريحات زمستاني با كشورهايي مانند فرانسه وارد مذاكره شوند؛ چراكه به هر روي، ظرفيت در زمينه گردشگري داخلي و بين المللي بالاست و بايد شرايطي فراهم شود تا گردشگري زمستاني معرفي شود.» او همكاري سازمان ها و وزارتخانه ها و... را در زمينه توسعه گردشگري لازم مي داند و اضافه مي كند: «وزارت ورزش و جوانان، وزارت راه و شهرسازي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت كشور، وزارت امور خارجه، شهرداري ها، دستگاه هاي مرتبط و... بايد در زمينه توسعه گردشگري زمستاني همكاري هاي لازم را با سازمان و بخش خصوصي داشته باشند، در غير اين صورت هر فعاليتي در اين زمينه انجام گيرد موفقيتي در برنخواهد داشت.»

چالشي براي همه فصول!

اما سوالي كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه بخش خصوصي چگونه مي تواند در زمينه توسعه گردشگري زمستاني گام هاي موثري بردارد؟ اتفاقي كه به تبليغات و بازاريابي گسترده نياز دارد؛ تبليغاتي كه بخش خصوصي بارها در زمينه بازاريابي و تبليغات تاكيد كرده كه توان انجام تبليغات بين المللي را ندارد و چنين فعاليتي بايد از سوي دولت صورت گيرد و دولت هم از نبود بودجه كافي در آن صحبت به ميان مي آورد.  علاوه بر بازاريابي، عدم توسعه زيرساخت هاي مناسب در اين زمينه نيز نكته اي است كه مصطفي شفيعي شكيب، عضو جامعه تورگردانان ايران در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» به آن اشاره مي كند و مي گويد: «ايران تجهيزات و امكانات كافي را براي گردشگري زمستاني ندارد؛ آن هم در صورتي كه كشورمان پهن ترين پيست اسكي و بهترين و فشرده ترين برف را دارد و مي تواند با كشورهاي ديگر در اين زمينه به رقابت بپردازد؛ اما امكانات رفاهي، پشتيباني، اقامتگاهي و... ندارد. از سوي ديگر، بسياري از امكانات موجود هم، از نظر ايمني نياز به بازسازي و بازنگري دارد، چون هرآنچه موجود است متعلق به 60-50 سال پيش بوده.»

اين عضو جامعه تورگردانان ايران ايجاد زيرساخت هاي لازم را اولويتي مي داند كه به جذب گردشگر زمستاني كمك خواهد كرد؛ زيرساخت هايي كه بخش دولتي مي تواند با ارائه تسهيلاتي آن را به بخش خصوصي واگذار كند و بعد از آن نوبت به بازاريابي و تبليغات در بخش بين المللي مي رسد. مشابه كاري كه كشور تركيه با موفقيت و سرعت درحال پيشتازي است و گردشگران بسياري را با تبليغاتي كه خود دولت تقبل كرده، جذب مي كند: «با ورود توريست مي توان ارز وارد كشور كرد. اتفاقي كه ايران را در شرايط تحريم كمك مي كند. به نظر مي رسد اگر دولت آژانس هاي زيان ده دولتي را به بخش خصوصي واگذار كند مي توانند با همان هزينه هاي اضافي كه بابت نگه داشتن اين آژانس ها انجام مي دهند تبليغات حوزه بين المللي را رونق بخشند.» در عين حال، هادي شيرازي، دبير جامعه تورگردانان ايران نيز نبود زيرساخت هاي لازم را دليلي مي داند كه تاكنون نتوانسته ايم از ظرفيت هاي موجود گردشگري زمستاني بهره مند شويم.

اين در حالي است كه به باور وي، با انجام مطالعات لازم، بررسي هاي دقيق و مشاوره با كشورهايي كه در زمينه گردشگري زمستاني موفق هستند مي توان گامي در توسعه گردشگري زمستاني كشور برداشت. او به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «در حال حاضر با توجه به امكانات و تجهيزات گسترده اي كه كشورهاي اروپايي دارند، شايد كوهستان هاي ايران براي كشورهاي همسايه از جمله حاشيه خليج فارس جذابيت بيشتري داشته باشد كه خود ظرفيت قابل توجهي است.» با وجود اين از نظر شيرازي براي جذب اين محدوده از كشورها نيز به تبليغات و بازاريابي نياز است: «دولت بايد در اين زمينه وارد عمل شود. بايد با ارائه تسهيلات و برنامه هاي تشويقي سرمايه گذاران بخش خصوصي را وارد كند. بعد از آن است كه نوبت به تبليغات و بازاريابي مي رسد كه از توان بخش خصوصي خارج بوده و دولت بايد دراين باره نيز از توان چانه زني و بودجه خود بهره گيرد؛ زماني كه تبليغات لازم صورت گرفت، آن وقت است كه آژانس هاي گردشگري مي توانند در اين زمينه گام هاي موثري بردارند.»

آن طور كه فعالان گردشگري باور دارند آنچه كمك مي كند تا ايران با پتانسيل هاي گردشگري زمستاني به كشورهاي ديگر از جمله حاشيه خليج فارس معرفي شود، تبليغات و بازاريابي خواهد بود؛ تبليغاتي كه هزينه بالايي دارد. اين درحالي است كه بخشي از بودجه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به صورت مشخص مربوط به بازاريابي گردشگري ورودي مي شود. بخشي كه بارها و بارها «دنياي اقتصاد» تلاش كرد تا جزئياتي از نحوه هزينه كرد آن را به دست آورد؛ اما تا كنون سازمان ميراث فرهنگي و مدير دفتر بازاريابي گردشگري معاونت گردشگري اين سازمان، در اين زمينه اطلاعاتي ارائه نكرده اند و جزئيات هزينه كرد بودجه بازاريابي و تبليغات سازمان را اعلام نكرده اند. شايد شفافيت در اين زمينه بتواند به بهبود تخصيص اين بودجه به بخش هاي مختلف كمك كند.

ضعف بازاريابي؛ پاشنه آشيل توريسم زمستاني


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش پزشكي
شماره 1 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است