|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: از گوشه و كنار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


از گوشه و كنارحمايت دولت براي ساخت مسكن در محلات بازآفريني شهري

مجيد ملكيان - دنياي اقتصاد - همدان : مديركل راه و شهرسازي استان همدان گفت: امسال برنامه جامعي توسط دولت تدبير و اميد براي حمايت از ساخت مسكن در محلات بافت فرسوده ابلاغ شده است.حسن رباني ارشد با اشاره به اينكه برنامه بازآفريني شهري از برنامه هاي جدي دولت تدبير و اميد است، اظهار كرد: تاكنون در اين استان 95 محله و نزديك به 65 مركز محله تاريخي و باارزش شناسايي و تصويب شده است. وي با بيان اينكه بازآفريني شهري از مقوله هايي است كه مي توان به عنوان رويكرد اقتصاد مقاومتي به آن نگاه كرد، گفت: امسال برنامه جامعي توسط دولت تدبير و اميد جهت حمايت از ساخت مسكن در محلات بافت فرسوده ابلاغ شده است. وي ادامه داد: بنابراين از مردم و توسعه گران درخواست داريم كه در اين كار شركت و اطلاع رساني كنند.

رباني گفت: با توجه به زلزله خيز بودن استان، برنامه اي براي مطالعه گسل هاي شهري شهرهاي استان، پهنه بندي اين گسل ها و ساخت و ساز روي آنها شروع شده كه پايلوت آن شهرستان نهاوند است. وي از دست اندركاران ساخت و ساز درخواست كرد كه استانداردها و مقررات ملي در ساختمان ها را رعايت كنند و در ادامه اظهار كرد: اگر ارتقاي كيفيت سازه را رعايت كنيم به سمتي خواهيم رفت كه ديگر نگران حوادث طبيعي نخواهيم شد چرا كه زلزله ترسناك نيست، ساخت و ساز غيراستاندارد ترسناك است.وي در ادامه گفت: حمل و نقل نقش بسيار مهمي در چرخه اقتصاد دارد و اگر با كمترين آسيبي مواجه شود، تمام چرخه دچار آسيب خواهد شد. وي اظهار كرد: در دوسال گذشته با تلاش ها و پيگيري هاي مسوولان ذي ربط، اين استان از نظر ريلي از دو مسير حمل و نقلي به شبكه ريلي متصل شده و اميد است در آينده نزديك با برنامه اي كه ديده شده به يك نقطه استراتژيك در منطقه غرب كشور از نظر صنعت ريلي تبديل شويم.

رباني در ادامه خلاصه اي از عملكرد حمل و نقل استان را ارائه كرد و گفت: در استان همدان سالانه 12 ميليون تن كالا جابه جا مي شود، در 8 ماه امسال 7 ميليون و 678 هزار تن كالا در استان همدان جابه جا شده است و در اين بين 538 هزار و 300 برگ بارنامه دراستان صادر شده كه نسبت به مدت مشابه پارسال 5/ 12 درصد افزايش داشته است.وي افزود: با توجه به برگزاري رويداد 2018 در هشت ماه امسال 345 هزارو 326 سفر در استان انجام شده كه در اين بين 3 ميليون و 315 هزار و 416 مسافر جابه جا شده اند.وي يادآورشد: همچنين در اين استان 99 شركت حمل و نقل، 4 انجمن كارفرمايي و 7 انجمن كارگري رانندگان وجود دارد.وي با اشاره به اينكه استان همدان از لحاظ آسفالت راه هاي روستايي، جزو پنج استان برتر كشور است، گفت: به لحاظ جمعيتي بيش از 95 درصد از مردم استان ما از راه آسفالت روستايي مناسب برخوردار هستند.

اشتغال زايي از طريق رونق بوم گردي در منطقه آزاد انزلي

دنياي اقتصاد - رشت : معاون فرهنگي اجتماعي گردشگري سازمان منطقه آزاد انزلي از رونق فعاليت هاي اكوتوريستي در محدوده منطقه ظرف ماه هاي اخير با حمايت هاي اين سازمان از فعالان حوزه بوم گردي خبر داد.

مجيد فاتحي با اشاره به فعاليت نخستين مجموعه گردشگري بوم گردي كه با سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين منطقه شروع به كار كرده است، گفت: اكنون 3 مجموعه اكوتوريستي ديگر با سرمايه گذاري بخش خصوصي مراحل مختلف ساخت را در اين منطقه طي مي كنند. وي با بيان اينكه مجموعه بوم گردي منطقه آزاد انزلي كه از تابستان سال جاري در زميني به مساحت حدود 2000 مترمربع فعاليت خود را آغاز كرده، افزود: اين مجموعه با مصالح بومي منطقه، معماري محلي حاشيه جلگه اي گيلان زمين را در مقياسي كوچك براي گردشگراني كه سوداي تجربه زندگي در فضاي آرام روستايي را در كنار روستاييان در سر دارند، مهيا مي كند تا علاوه بر ساختمان مسكوني دو طبقه آن براي اقامت شبانه روزي، در آلاچيق هاي بومي، فارغ از شلوغي هاي زندگي شهري، در فضاي ايجاد شده از زيست بوم اين منطقه با خوراك محلي و غذاي گيلاني، با سكونت در ساختماني با معماري بخش جلگه اي استان با فرهنگ معماري و سكونت گاهي گيلانيان آشنا شده و از اين طريق با آداب و رسوم و فرهنگ مردمان اين سامان و جاذبه هاي ديگر اكوتوريستي منطقه آشنا شوند.

معاون فرهنگي اجتماعي گردشگري سازمان منطقه آزاد انزلي با اشاره به اينكه اقامتگاه بوم گردي لوتكاي منطقه آزاد انزلي با سرمايه گذاري 35 ميليارد ريالي بخش خصوصي در روستاي سرخشكي مورد بهره برداري قرار گرفته است، اظهار كرد: به منظور طرح هاي حمايتي اين سازمان در حوزه اشتغال زايي با تكيه بر توانمندي هاي جوامع محلي، اكنون 3 طرح سرمايه گذاري در حوزه بوم گردي در روستاهاي اين منطقه مراحل مختلف احداث خود را سپري مي كنند كه در فضاي 7800 متر مربعي اين مجموعه ها، 36 واحد مسكوني 78 اتاق خوابي براساس شاخصه هاي معماري گيلاني ساخته مي شود و براي احداث آنها 115 ميليارد ريال سرمايه گذاري صورت خواهد گرفت كه اين مجموعه ها براي 55نفر به صورت مستقيم اشتغال زايي فراهم مي كنند.

فاتحي تصريح كرد: به منظور حمايت از طرح هاي سرمايه گذاري مزبور50 ميليارد ريال تسهيلات ارزان قيمت از منابع بانكي در قالب طرح تكاپو و اشتغال فراگير به آنها ارائه مي شود و اين در حالي است كه اين سازمان اجراي طرح هاي نظارتي بر عملكرد اين واحدها و برگزاري دوره هاي آموزشي براي توسعه اشتغال مولد با تكيه بر ظرفيت هاي اكوتوريستي منطقه را در دستور كار خود قرار داده است. وي گفت: بنابر آخرين تعريف ارائه شده توسط جامعه بين المللي اكوتوريسم، بوم گردي يا اكوتوريسم، سفري مسوولانه به جاذبه هاي طبيعي براي لذت بردن و درك ارزش طبيعت است و براساس شاخص هاي تعريف مزبور در بوم گردي گردشگر حافظ زيست بوم بوده، به كيفيت زندگي مردم منطقه خدشه اي وارد نكرده و در فعاليت هاي سودآور اجتماعي-اقتصادي مردم محلي نيز مشاركت دارد.

فاتحي خاطرنشان كرد: با توجه به تغيير و تحولات توسعه اي منطقه آزاد انزلي كه منجر به تحولات شگرفي در زيرساخت هاي مختلف صنعت توريسم و افزايش حضور گردشگران در منطقه شده و الزام اين سازمان به حفظ اشتغال مولد براساس توانمندي هاي بومي منطقه، توسعه گردشگري براساس مولفه ها و ظرفيت هاي بوم گردي از اولويت هاي اشتغال زايي، حفاظت از محيط زيست و فرهنگ ساكنان منطقه بوده است.

از گوشه و كنار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم اعصاب كاسپين
شماره 17
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است