|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبركالاهاي مستعمل همچنان ممنوع الورود هستند

دنياي اقتصاد : وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد: كالاهاي مستعمل همچنان ممنوع الورود هستند. پيرو برخي اخبار ناقص منتشر شده در ارتباط با لغو ممنوعيت ورود كالاي مستعمل، وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور اطلاعيه اي ضمن تكذيب اين اخبار، توضيحاتي در اين خصوص ارائه كرد.

به گزارش شاتا در اين اطلاعيه آمده است: بخشنامه سوم دي 1397 دفتر مقررات صادرات و واردات، صرفا درخصوص امكان ثبت سفارش كالاهاي مستعمل غيرمصرفي (صنعتي، سرمايه اي و غيرخودرويي) است كه شرايطي از جمله اخذ تاييديه هاي سازمان ملي استاندارد ايران، مجوز كميسيون ماده يك، اعلام عدم امكان ساخت داخل توسط دستگاه ها و دفاتر تخصصي ذي ربط در وزارت و ساير ضوابط و مقررات جاري شامل آنها مي شوند، بنابراين اين بخشنامه به هيچ عنوان مجوزي براي واردات كالاي مستعمل نيست. پيش تر نيز سازمان ملي استاندارد اعلام كرده بود، كالاهاي مستعمل مشمول استاندارد اجباري قابل ارزيابي و بررسي به لحاظ قواعد استاندارد اجباري نيستند، بنابراين طرح موضوع اقلام مذكور در كميسيون ماده يك و به تبع آن ثبت سفارش و واردات آنها ممنوع شده بود. اما طبق صورت جلسه كميسيون ماده يك كه با حضور اعضا و نماينده سازمان ملي استاندارد تفاهم شد، مقرر شد كالاي مستعمل (صنعتي، سرمايه اي و غيرخودرويي) در صورت داشتن پيش شرط اصلي به ويژه عدم امكان ساخت داخلي و پس از تاييد كميسيون ماده يك، ثبت سفارش و ترخيص آنها منوط به ارزيابي و تاييديه سازمان ملي استاندارد و رعايت ساير مقررات مربوطه شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين اطلاعيه تاكيد كرد: اين بخشنامه به هيچ وجه به معناي آزاد شدن واردات كالاي مستعمل به طور انبوه و در همه گروه هاي كالايي نيست و صرفا براي امكان واردات كالاهاي مستعمل سرمايه اي و صنعتي غيرخودرويي و مورد نياز داخل با عدم امكان ساخت داخلي و به صورت غيرانبوه (منوط به تاييد كميسيون ماده يك و سازمان ملي استاندارد و رعايت ساير ضوابط و قوانين مربوطه) است، ضمن اينكه كالاهايي كه واردات آنها به صورت نو ممنوع شده است، قطعا مستعمل آن هم ممنوع خواهد بود.

خدمات جديد صندوق ضمانت صادرات

دنياي اقتصاد : مديرعامل صندوق ضمانت صادرات ايران عنوان كرد: از صادرات غيرنفتي در مقابل تحريم ها محافظت مي كنيم. مديرعامل صندوق ضمانت صادرات ايران در مراسم تجليل از صادركنندگان نمونه استان فارس از خدمات جديد صندوق براي تسهيل صادرات غيرنفتي رونمايي كرد.

افروز بهرامي با اشاره به نقش صندوق به عنوان سپر دفاعي صادرات در جنگ هاي اقتصادي از پوشش ريسك هاي سياسي و تجاري صادركنندگان در قالب محصولات جديد بيمه اي و تضميني خبر داد. وي با اشاره به اينكه متوسط پوشش هاي بيمه اعتبار صادراتي در سطح جهان 10درصد است، عنوان كرد صندوق تا پايان برنامه ششم اين حدنصاب را پشت سر خواهد گذاشت. بهرامي، الگوهاي موفق كشورهاي شرق آسيا از جمله ژاپن، چين، هند و كره جنوبي در سيستم هاي اعتبار صادراتي را به عنوان الگويي براي كشورمان معرفي و از دولت و مجلس درخواست كرد تا بنيه مالي صندوق ضمانت صادرات ايران در سطح موسسات رقيب صادراتي تقويت شود. رئيس هيات مديره صندوق با اشاره به چهار وجه نهادهاي حامي صادرات شامل سازمان توسعه تجارت، صندوق توسعه ملي، بانك توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات، از عزم جدي اين نهادها براي اجراي بسته حمايت از صادرات سال 97 و تزريق منابع مالي ارزان قيمت ارزي و ريالي به صادرات كشور خبر داد. بهرامي استفاده از بيمه نامه هاي اعتبار صادراتي صندوق را از بهترين و ارزان ترين راه پوشش و مديريت ريسك صادرات معرفي و به صادركنندگان توصيه كرد تا بيش از پيش از اين خدمات استفاده كنند. وي فروش صادراتي به شكل نقدي را در حكم ايجاد مزيت رقابتي براي صادركنندگان ساير كشورها دانست و تاكيد كرد صادركنندگان ايراني بايد براي افزايش رقايت پذيري در بازارهاي خارجي به فروش به شكل اعتباري فكر كنند. مديرعامل صندوق با اشاره به اينكه صندوق آماده است تا به عنوان ضربه گير تجارت خارجي عمل كند، برنامه هاي جديد صندوق ضمانت صادرات را شامل فعال سازي خطوط اعتبار خريدار، خريد دين اسناد صادراتي، صدور ضمانت نامه هاي موردنياز پيمانكاران ايراني فعال در خارج از كشور و ايجاد دفتر اعتبارسنجي در عراق، تشريح كرد. بهرامي عنوان كرد تنوع بخش محصولات و خدمات در دستور اتاق فكر صندوق قرار گرفته است كه با مشاركت بخش خصوصي اخيرا تشكيل شده است.

درخواست وزير صنعت از فعالان فرش دستباف براي ارائه برنامه عملياتي

دنياي اقتصاد : وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه براي توسعه صنعت فرش بايد برنامه اجرايي و عملياتي تدوين شود، از فعالان اين صنعت خواست براي رونق فرش دستباف پيشنهادهاي عملياتي خود را ارائه دهند. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحماني در نشست مشترك با اتحاديه ها و تشكل هاي فرش دستباف از آنها خواست براي ارتقاي جايگاه اين هنر- صنعت همكاري كنند و از مرحله پشم و ابريشم تا محصول نهايي فرش برنامه بدهند.

وي با بيان اينكه براي توسعه اين صنعت بايد برنامه اجرايي و عملياتي تدوين و در جلسات بعدي نيز اين تصميمات پيگيري شود، افزود: بنده اعلام مي كنم كه اهل فن هر تصميمي بگيرند بنده نيز از آن حمايت مي كنم. وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه از شركت كنندگان خواست كه براي رونق اين صنعت در مجلس پيشنهادهاي عملياتي بدهند و گفت: در زمينه پيمان سپاري ارزي در اين صنعت با توجه به تفاوت انجام پروسه صادرات فرش با ساير مواد و محصولات بر اصلاح اين تعهد در حوزه فرش دستباف تاكيد داريم. رحماني افزود: با وجود برخي مشكلات موجود در بخش اشتغال آفريني و توليد، حوزه فرش مي تواند در اين زمينه با بالا بردن سهم صادرات در رونق اشتغال و توليد بسيار موفق عمل كند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات ميان رشته اي ارتباطات و رسانه
متن مطالب شماره 3، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است