|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: خطر كاهش توان مهندسي كشور در آينده نزديك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبر بنگاه ها 
خطر كاهش توان مهندسي كشور در آينده نزديك
يك فعال بخش مشاوره مهندسي هشدار داد

نويسنده: زهرا مسافر

گروه بنگاه ها : كاهش شديد طرح هاي توسعه اي در بخش فلزات و نفت از يكسو و محدوديت هاي ايجاد شده بر سر راه شركت هاي فني مهندسي ايران براي شركت در مناقصه هاي خارجي از سوي ديگر، آينده اين بخش بزرگ در كشور را با ابهام مواجه كرده است. موسي آقايي لنكراني، رئيس هيات مديره شركت بين المللي مهندسي ايران (ايريتك)، در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با اعلام اين مطلب گفت: اگر اين روند تداوم يابد و دولت هم كمكي به اين نوع شركت ها نكند با انهدام «توان مهندسي» مواجه خواهيم شد.

به مناسبت سالگرد تاسيس ايريتك با وي به گفت وگو نشسته ايم كه مشروح آن را در ادامه مي خوانيد:

  ايريتك به چه سهمي از بازار مهندسي و پروژه اي كشور دست يافته است؟

ايريتك به عنوان نخستين شركت مشاوره مهندسي در زمينه فلزات در سال 1353 تاسيس شد و فعاليت خود را با كارشناس هاي ايتاليايي آغاز كرد. اين شركت با بيش از چهار دهه تجربه و برخورداري از مهارت و دانش كارشناسان متخصص، يكي از موفق ترين پيمانكاران عمومي در صنعت كشور است.

 ايريتك، تمامي خدمات پروژه ها را به روش طرح و ساخت EPC، شامل تامين مالي، مطالعات فني و اقتصادي، برنامه ريزي، كنترل و مديريت پروژه ها، خدمات مهندسي، تداركات تجهيزات، بازرسي فني، نصب تجهيزات، مديريت اجرا، نظارت عالي و كارگاهي، راه اندازي و خدمات دوره اي تضمين طرح هاي صنعتي را با گسترده ترين حدود خدمات ارائه مي كند.

علاوه بر آن، ايريتك از طريق سرمايه گذاري و تاسيس شركت هاي وابسته داخلي و خارجي، با توانايي ها و پشتيباني گسترده و متنوع براي تامين مالي پروژه ها، ارائه خدمات مهندسي، تامين تجهيزات و اجراي پروژه ها، اقدامات گسترده اي را براي اجراي پروژه هاي صنعتي در داخل و خارج از كشور و صدور خدمات فني و مهندسي، آغاز كرده است.

ايريتك اولين شركت بين المللي مهندسي در كشور است كه روش توليد ميدركس را وارد صنعت فولاد كشور كرد.

هم اكنون ايران از نظر تعداد واحدهاي توليد كننده فولاد به روش ميدركس در دنيا اول است و شركت ايريتك هم بيشترين تعداد واحدهاي ميدركس دنيا را طراحي و اجرا كرده است.

از دل ايريتك ده ها شركت ديگر سر برآورده كه همه مشغول به فعاليت با دانش ما هستند. به جرات مي توان گفت در صنعت فولاد واقعا حرفي براي گفتن در دنيا داريم؛ علاوه بر صنايع فلزي در زمينه نفت و گاز نيز فعاليت داريم.

به طور مثال در زمينه پرژه هاي نفت و گاز نظير NGL خارك يا آماك با وجود مشكلات مالي، طرح ها را به پايان رسانديم. از اين رو با بررسي شواهد موجود، مشاهده مي كنيد كه روند انتقال تكنولوژي در بخش فلزات در ايران بعد از انقلاب از جمله دستاورد هاي بزرگي محسوب مي شود.

حتي در شرايط كنوني كه كشور با محدوديت هاي بين المللي روبه رو است، با شركت كوبه روابط خود را حفظ كرديم.

سابقه همكاري ما با شركت اس ام اس به 40 سال بعد از انقلاب مي رسد كه با احتساب سال هاي قبل از انقلاب به 43-44 سال نيز مي رسد.

در برهه اي از زمان تصميم گرفتيم به پروژه هاي نفتي و گازي نيز ورود كنيم كه پروژه نفتي آماك از جمله پروژه هاي نفت در مناطق نفت خيز جنوب است كه با تجارب خوب شركت وارد شديم و ايريتك به عنوان چهارمين تجربه موفق خود آن را مديريت و مهندسي كرد.

در واقع از زماني كه وارد پروژه هاي EPC شديم، دو اصل مديريت و مهندسي از سياست هاي اساسي ايريتك لحاظ شد.

  پروژه ها و فعاليت هاي در دست اجراي ايريتك در كدام بخش ها متمركز است؟ آيا به بازارهاي جهاني براي فعاليت ورود كرده ايد؟

هم اكنون فعاليت شركت عمدتا در دو زمينه نفت، گاز و فلزات و معدن است؛ به گونه اي كه در اين حوزه ها سرآمد هستيم و سال گذشته دو قرارداد در اين زمينه منعقد كرديم. به دليل بستر بسيار مناسب در داخل كشور تا سال ها تصميم ورود به بازارهاي خارجي را نداشتيم؛ اما ورود به بازارهاي خارج از كشور را از سال 1394 در دستور كار قرار داديم. در مجموع اين امر از جمله سياست هاي شركت نيست؛ زيرا ورود به بازارهاي جهاني نيازمند حمايت جدي دولت است. بايد اذعان داشت كه براي ورود به بازارهاي خارج در رده آخر قرار داريم.

  ركود نسبي در ساخت و ساز طرح هاي بزرگ معدني و صنايع معدني چه چالش هايي را براي شما ايجاد كرده است؟

با توجه به بروز بحران در ايران براي شركت هاي مهندسي، به عنوان عضو انجمن نفت و گاز پتروشيمي، پيش بيني مي كنيم كه با انهدام بخش فني مهندسي ايران در يكي دو سال آينده مواجه شويم؛ زيرا در يك سال گذشته در 10 مناقصه شركت كرديم؛ اما هيچ موردي از آنها به نتيجه نرسيده است.هم اكنون در بخش فولادسازي دو تا سه طرح نظير توسعه فولاد هرمزگان و فولاد مباركه در دست اجرا داريم؛ اما افقي براي صنعت فولاد ايران براي رسيدن به اهداف تعريف شده متصور نيست. دليل اين نا اميدي اين است كه هيچ گونه اقدامي از سوي بخش خصوصي و سازمان هاي ذي ربط مشاهده نمي شود. با تداوم وضعيت پيش رو در بخش نفت و گاز و فلزات، به نظر مي رسد براي مثال براي فعاليت روي بخشي از معدن سنگ آهن در افغانستان كه در خاك ايران است، دولت بايد تدابيري بينديشد و با ترغيب شركت هاي ايراني توان مهندسي مان را حفظ كنيم.هم اكنون سرمايه گذاري در بخش نفت و فلزات بسيار اندك است. اين درحالي است كه ايران در دنياي مهندسي يك شاخص است و در كشورهاي اطراف ما هيچ كدام از همسايگان ما از قدرت مهندسي برخوردار نيستند، قدرت مهندسي كشور ما در صنايع نفت و گاز و فلزات با قدرت مهندسي روس ها در منطقه قابل رقابت است.

  پيشنهاد شما به دولت براي برون رفت از چالش هاي موجود چيست؟

براي حفظ توان مهندسي در داخل كشور در آينده بايد پروژه هايمان را تحت هر شرايطي ادامه دهيم. شركت هاي مهندسي در ايران در دنيا شاخص هستند و از اين رو بايد پروژه هاي نفتي و گازي كه براي كشور بسيار اهميت دارد توسط شركت هاي مهندسي داخلي مديريت شوند. هم اكنون بسياري از شركت هاي مهندسي در كشور مي توانند 60 تا70 درصد پروژه هاي نفتي را مهندسي و اجرا كنند. اما امروزه اين توان مهندسي شديدا در معرض تهديد قرار گرفته است.بر اين اساس توصيه مي شود براي برون رفت از چالش پيش رو در اين حوزه، دولت برنامه هاي توسعه اي در بخش هاي فلزات، معادن، نفت و گاز را در كشور تدوين كند. حتي برخي بخش ها از جمله سيستم بانكي را مكلف كند تا منابع خود را به اين زمينه ها اختصاص دهند. بايد تدابير لازم از سوي دولت براي سرمايه گذاري در اين زمينه انديشيده شود.

  آيا با چالش هاي مالي هم روبه رو هستيد؟

عدم سرمايه گذاري در حوزه مهندسي در زمينه طرح هاي توسعه اي فلزات، معادن و نفت و گاز از بزرگ ترين چالش هاي شركت هاي مهندسي است. به گونه اي كه برخي پروژه هاي بزرگ نفتي و گازي ما به علت كمبود منابع مالي ساليان طولاني به حالت تعليق در آمده است.

به طور مثال قرارداد كارخانه اردكان براي توليد الكترود گرافيتي در سال 1383 منعقد شده اما پس ازگذشت 14 سال، به علت كمبود منابع مالي به بهره برداري نرسيده است. به گونه اي كه واحدهاي فولادي الكترود كيلويي 5/ 2 يورويي را هم اكنون هر كيلو 27 يورو خريداري مي كنند و پيش بيني ها بر اين است كه تا سه ماه آينده ذخيره الكترود اغلب واحدها رو به اتمام است كه اين موضوع فولادسازان را با چالش بزرگي مواجه خواهد كرد.

اين درحالي است كه در صورت تامين منابع مالي مورد نياز مي توانستيم با انتقال دانش فني اين كارخانه را راه اندازي كنيم.

  ايريتك در 44 سال فعاليت خود در كشور موفق به اجراي چند پروژه شده است؟

با تسلط بر مديريت و مهندسي حدود 53 پروژه در زمينه پتروشيمي، نفت و گاز، مس، آلومينيوم، فولاد، نفت و گاز، معادن و... در كشور اجرا كرده ايم. براي مثال اولين معدن مكانيزه زغال سنگ طبس توسط ايريتك اجرا شده است.اين شركت به واسطه نيروي متخصص و همكاري گسترده با شركت هاي خارجي از لحاظ مهندسي در كشور بي رقيب است. ايريتك در زمينه كاهش هزينه هاي داخل سازمان در پروژه هاي EPC به لحاظ مديريت و مهندسي اقدامات خوبي انجام داده است.

  انتظار شما از دولت براي تحرك بخشي به فعاليت هاي مهندسي در كشور چيست؟

بر اساس آمارهاي موجود، هم اكنون مبالغ هنگفتي نقدينگي سرگردان در جامعه وجود دارد. دولت بايد بتواند با ارائه راهكارهاي مناسب اين حجم از سرمايه را به سمت پروژه هاي توسعه اي مهم در كشور از جمله نفت و گاز، فلزات و معادن هدايت كند و اصلا نيازي به اختصاص بودجه از سوي دولت نيست. توصيه مي شود دولت با حفظ نيروي مهندسي كشور (توان مهندسي كشور) و پيشرفت آن بستر مناسب را براي توليد كنندگان فراهم كند، زيرا توان مهندسي براي براي بخش ساخت و ساز كشور بسيار سرنوشت ساز است. براي توسعه بخش ساخت كشور بايد توان مهندسي با رشد مواجه شود. از اين رو با نگاهي به تاريخچه انتقال تكنولوژي در ايران و عوامل موثر بر اين انتقال و شناسايي آنها مي توان به نقش بسزاي آن پي برد.

خطر كاهش توان مهندسي كشور در آينده نزديك


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بارآثار ديگري از " زهرا مسافر"

  خداحافظي غير رسمي كرباسيان از ايميدرو
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
  اختلاف بورس و بازار؛ ۲هزارتومان / آتش زير خاكستر بازار فولاد سربر مي آورد؟
زهرا مسافر، آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 14/5/97
مشاهده متن    
  مديرعامل فولاد هرمزگان تحليل كرد: قدرت بالاي رقابتي صنايع فولاد ايران
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 6/5/97
مشاهده متن    
  در سال ۹۶ صورت گرفت شناسايي ۸۳۰ ميليارد تومان سود نقدي فولاد مباركه از محل سرمايه گذاري ها
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 27/4/97
مشاهده متن    
  ارز ۴۲۰۰ توماني مبناي عرضه محصولات فولاد مباركه در بورس كالا
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Language and Translation
شماره 1 (پياپي 901)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است