|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: از گوشه و كنار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


از گوشه و كنارال جي قابليت هاي اسكلت پوشيدني خود را ارتقا داد

ايسنا : در نمايشگاه «ايفا» (IFA) برلين سال 2018 شركت ال جي از يك اسكلت خارجي پوشيدني منحصربه فرد رونمايي كرد و اكنون نيز اين شركت قابليت هاي ديگري را به اين اسكلت افزوده است و قصد دارد از اين اسكلت خارجي پوشيدني در «نمايشگاه بين المللي سي اي اس 2019» (CES2019) در لاس وگاس رونمايي كند. به گزارش «ايسنا» و به نقل از گيزمگ، نمايشگاه «سي اي اس 2019» ماه آينده آغاز خواهد شد و شركت ال .جي نيز قصد دارد از اسكلت خارجي پوشيدني خود به نام «CLOi SuitBot» كه اكنون قابليت هاي بيشتري دارد در اين نمايشگاه رونمايي كند.

شركت الكترونيكي كره اي ال جي علاوه بر رونمايي از نسخه جديد اسكلت خارجي مذكور از نسخه هاي به روز شده روبات هاي «PorterBot»، «ServeBot» و  «CartBot service robots» نيز رونمايي خواهد كرد. شركت ال جي در نمايشگاه «ايفا» امسال از اسكلت خارجي پوشيدني خود به نام «CLOi SuitBot» كه براي كمك به افراد بخش باربري طراحي شده بود، رونمايي كرد. امسال اين شركت با توسعه روبات موسوم به CLOi SuitBot در خط توليد توسعه روبات«CLOi» خود، قدم بزرگي در كمك به افراد مشغول در قسمت باربري هتل ها و سوپرماركت ها برداشته است. روبات پوشيدني مذكور شامل يك جفت پاي روباتيك است كه كاربر مي تواند با پوشيدن آن آسان تر بايستد، راه برود و كار كند. هدف از توسعه اين اسكلت خارجي كاهش فشار فيزيكي وارده بر افرادي كه در تمام طول روز در محل كار ايستاده در حال كار كردن هستند، بوده است. اين روبات داراي كفش هاي صندل مانند است تا كاربر بتواند به راحتي روي پاي خود بايستد و حركت كند.

اما اكنون ال جي چند تغيير در ظاهر اين اسكلت ايجاد كرده است. نسخه به روز شده «SuitBot» همانند نسخه پيشين، اسكلت حفاظت پشت را دارد اما ديگر پاي روباتيك آن داراي كفش نيست. در نسخه اخير اين اسكلت داراي دو بند چرمي براي بستن بر كمر است و يك ساختار پشتيباني يكپارچه نيز براي بستن هر پا افزوده شده است. هنگامي كه كاربر با زاويه 65 درجه خم مي شود، SuitBot به طور خودكار فعال مي شود و كاربر را قادر به خم شدن در بسط 50 تا 90 درجه از كمر مي سازد. هنگامي كه كاربر به حالت اوليه خود بازمي گردد، سيستم پشتيباني بازمي شود. كاربران مي توانند با هر بار شارژ به مدت 4 ساعت از SuitBot استفاده كنند. شركت ال جي با كمك هوش مصنوعي روبات هاي «PorterBot»، «ServeBot» و «CartBot service robots» را توسعه داده به گونه اي كه اين روبات ها قادر به تجزيه و تحليل رفتار و نيازهاي مشتريان هستند. مشتريان مي توانند با استفاده از يك رابط لمسي يا با دستورات صوتي با روبات ها ارتباط برقرار كنند، حتي مشتريان مي توانند مراحل پرداخت را نيز توسط اين روبات ها انجام دهند.

حسگري كه ويروس هاي سرطان زا را شناسايي مي كند

ايسنا : محققان دانشگاهي در فاز آزمايشگاهي با استفاده از نانوذرات نوراني موفق به طراحي و ساخت نانوحسگري براي شناسايي نوعي ويروس سرطان زا در بدن شدند. به گزارش «ايسنا» دكتر محدثه زارعي قبادي، پژوهشگر پسادكتراي دانشگاه تهران با اشاره به ويژگي هاي منحصربه فرد نانوساختارهاي كربني گفت: نانوساختارهاي كربني علاوه بر داشتن خصوصيات نوري و الكتروشيميايي ويژه، قابليت اتصال به زيست مولكول ها را دارند كه مي تواند عملكرد آنها را به طور قابل توجهي بهبود بخشد. از اين رو نانوساختارهاي كربن به طور گسترده در حوزه هاي مختلف پزشكي كاربردي از جمله زيست حسگرها، دارورساني و تحويل ژن استفاده مي شوند.

وي ادامه داد: بر اين اساس در اين مطالعه از روش هاي ساده براي سنتز «كربن دات» و نانوذره مغناطيسي آهن پوشش دار شده با طلا استفاده شد و سپس اين نانوذرات در يك طراحي ساده، براي شناسايي ويروس HTLV-I مورد استفاده قرار گرفتند. زارعي ويروس انساني لنفوسيت T نوع اول يا HTLV-I را اولين ويروس سرطان زاي شناخته شده انساني دانست و اظهار كرد: اين ويروس عامل نوعي سرطان خون به نام لوسمي سلول T بالغان (ATL) و چندين بيماري ديگر است. مناطق بومي اين ويروس، جزاير كارائيب، ژاپن، آمريكاي جنوبي، آفريقاي مركزي و جنوب هندوستان هستند و در ايران نيز استان خراسان و به خصوص شهر مشهد به عنوان يك منطقه اندميك با شيوع 5 درصد گزارش شده است؛ از اين رو هم اكنون تشخيص آلودگي در مراكز انتقال خون كشور و به خصوص در شهر مشهد با يك فرآيند پرهزينه انجام مي شود. بنابراين طراحي زيست حسگرهاي كارآمد براي شناسايي ارزان قيمت اين ويروس ضروري به نظر مي رسد.

اين محقق با بيان اينكه انتقال انرژي بين نقاط كربني و نانوذرات مغناطيسي آهن پوشش داده شده با طلا سازوكار عملكرد اين نانوحسگر را تشكيل مي دهد، ادامه داد: به اين صورت كه همپوشاني طيف نشري نقاط كربني و طيف جذبي نانوذرات مغناطيسي آهن پوشش داده شده با طلا، فاصله چند نانومتري بين نانوذرات دهنده و گيرنده انرژي و همچنين برهمكنش دوقطبي- دوقطبي شرايط لازم را براي عملكرد مطلوب اين نانوحسگر فراهم مي كند.

زارعي درباره مراحل سنتز نانوحسگر و آزمون هاي مورد استفاده جهت ارزيابي كارآيي آن، گفت: ابتدا نانوذرات كربن دات با قطر 5/ 1 نانومتر و نانوذره مغناطيسي آهن پوشش دار شده با طلا با قطر حدود 90 نانومتر سنتز شدند. سپس دو كاوشگر اليگونوكلئوتيدي اختصاصي كه مكمل بخش هاي ابتدايي و انتهايي توالي ويروس هدف هستند، طراحي و سنتز شدند. در ادامه از روش هاي پراكندگي نور ديناميكي (DLS) و ميكروسكوپ الكتروني عبوري (TEM) براي تعيين اندازه نانوذرات، از طيف سنجي مادون قرمز تبديل فوريه براي شناسايي گروه هاي عاملي روي نانوذرات و از طيف سنجي مرئي-فرابنفش و فلوئورسانس براي تعيين عملكرد زيست حسگر و تشخيص هدف استفاده شد. به گفته مجري طرح، حد تشخيص اين زيست حسگر براي تشخيص ويروس هدف، 10 نانومولار و ناحيه خطي بين 10 تا 320 نانومولار است.

نتايج اين تحقيقات كه از سوي دكتر محدثه زارعي قبادي پژوهشگر پسادكترا در مركز تحقيقات بيوشيمي و بيوفيزيك دانشگاه تهران در گروه تحقيقاتي دكتر هدايت الله قورچيان و با همكاري دكتر سيدحميدرضا مژگاني عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي البرز، دكتر مهدي نوروزي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، دكتر فريبا دشتستاني و دكتر فاطمه حكيميان از محققان مركز تحقيقات بيوشيمي و بيوفيزيك و دكتر امير يادگاري محقق دانشگاه ماركيت آمريكا اجرايي شده، در مجله Scientific reports با ضريب تاثير 122/ 4منتشر شده است.

از گوشه و كنار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ميكروبيولوژي جندي شاپور
شماره 6 (پياپي 94)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است