|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: توسعه ابزارهاي مديريتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
توسعه ابزارهاي مديريتي
چالش هاي كسب و كارها در حوزه نرم افزارهاي سازماني خارج از محدوده ERP

نويسنده: افشين قاسمي

 با توجه به چشم انداز سازمان ها و تغييرات محيطي، اهداف و فعاليت هاي مشخصي براي اين مجموعه ها ترسيم مي شود. بررسي ميزان دستيابي به اين اهداف، نيازمند بستري براي پياده سازي و مكانيزم هاي پيش بيني و كنترل آنها است. سيستم هاي نرم افزاري و به صورت خاص ERP ها به ايجاد اين بستر كمك مي كنند. اين در حالي است كه بخشي از اين فعاليت ها، خاص سازمان يا صنعت بوده و خارج از محدوده ERP ها يا هر بسته نرم افزاري ديگري هستند و از اين رو در بسته هاي از پيش تعريف شده، قابل تعريف نيستند.

ممكن است هر سازمان به منظور پوشش اين نيازها، يكسري سيستم هاي خاص خريداري كرده يا توسعه داده باشد، اما جزيره اي بودن اين سيستم ها و مجزا بودن از سيستم هاي ERP، وجود دوباره كاري ها و مغايرت هاي فراوان و عدم يكپارچگي رصد فعاليت ها و فرآيندها را موجب مي شود.

در اين شرايط چالش هاي زير براي مديران عملياتي يا ارشد سازمان پيش مي آيد:

انجام بخشي از كارها به صورت دستي و خارج از سيستم هاي نرم افزاري

تاخير در انجام كارها و فعاليت ها و عدم شفافيت در دلايل تاخيرها

گم شدن كارها و فعاليت ها و عدم امكان رصد دقيق وضعيت جاري آنها

وجود خطاها، مغايرت ها و دوباره كاري ها در داده ها

دشواري نگهداشت سيستم هاي مختلف سازمان

دشواري تغيير رويه هاي سيستمي در صورت تغيير يا بهبود رويه ها و فرآيندهاي مختلف

دشواري گزارش دهي دقيق از وضعيت فعاليت ها به مديران بالادستي.

به منظور رفع اين چالش ها نياز است ابزارهاي توسعه و يكپارچه سازي نرم افزارها به كار گرفته شوند كه حوزه هاي خاص خارج از محدوده ERP ها را پوشش دهند. در واقع با پياده سازي ERP ها، فرآيندهاي اصلي سازمان پوشش داده شده و نرم افزارهاي موردنياز براي فرآيندهاي مكمل يا جانبي يا واسطه اي با استفاده از اين ابزارها، توسعه داده شده و در صورت نياز با ساير سيستم هاي نرم افزاري سازمان، يكپارچه مي شوند.

 راهكار پوشش چالش هاي كسب وكارها به وسيله ابزارهاي توسعه و متناسب سازي

به منظور پوشش اين چالش ها، ابزارهاي توسعه و متناسب سازي ERP ها ارائه شده اند كه نيازهاي خاص مدنظر سازمان ها را در داخل ERP توسعه يا متناسب مي كنند. در ادامه شيوه پوشش اين نيازمندي ها با استفاده از ابزارهاي بيان شده، ارائه شده است.

1- مكانيزه كردن عمده فعاليت ها و فرآيندهاي سازماني: مهم ترين دليل عدم مكانيزه شدن فعاليت ها و فرآيندهاي سازماني، عدم پوشش كامل نرم افزارها براي نيازمندي هاي خاص صنعت يا كسب و كار مشتري است. از طرفي وجود برخي نرم افزارهاي جزيره اي، ايجاد ارتباط يكپارچه بين نرم افزارها را دشوار مي كند. با استفاده از ابزارهاي توسعه و متناسب سازي ERP ها، مي توانيد سيستم هاي خاص سازمان خودتان را توسعه دهيد و حتي در صورت نياز، سيستم هاي توسعه داده شده را با ساير سيستم هاي جزيره اي سازمان تان، يكپارچه كنيد.

2- ايجاد و رصد دقيق وضعيت فرآيندها و فعاليت ها: جمله «آخرين وضعيت فلان كار چيست؟» جمله بسيار آشنايي در سازمان هاي ايراني است. با استفاده از ابزارهاي مربوطه مي توانيد فرآيندهاي خود را مكانيزه و با شبيه سازي اجراي هر فرآيند، ساختار فرآيندهاي تان را پيش از پياده سازي در محيط واقعي، تست و تحليل كنيد.

 با اين كار امكان رصد آخرين وضعيت انجام كارها بدون نياز به مراجعه به افراد مشاركت كننده و شناسايي انحرافات از زمان پيش بيني شده و گلوگاه هاي هر فرآيند، دلايل طول كشيدن كارها مقدور است. با استفاده از اين ابزارها، امكان ارزيابي عملكرد دقيق واحدها و افراد بر اساس ميزان كار انجام شده و انحراف يا عدم انحراف از زمان پيش بيني شده مقدور است.

3- چابكي مواجهه با تغيير رويه ها و شرايط سازماني: با توجه به اقتضائات هر سازماني، ممكن است مديران سازمان تصميم به تغيير رويه ها يا بهبود رويه هاي فعلي داشته باشند. از اين رو نياز است اين تغيير رويه ها يا اضافه كردن بخشي به فرآيندهاي فعلي، در سيستم هاي نرم افزاري نيز پوشش داده شود. با استفاده از اين ابزارها، امكان مكانيزه و مديريت رويه هاي تغييريافته و متناسب كردن رويه هاي جديد در سيستم وجود دارد.

همچنين مي توانيد در بستر ERP، سيستم هاي توسعه داده شده و رويه و روال جديد سازمان را پوشش دهيد و در يك بستر مشترك و با كوتاه ترين زمان توسعه، سيستم هاي نرم افزاري را مطابق با رويه هاي جديد سازمان در اختيار داشته باشيد.

اين امكانات به شما كمك مي كند تا چابك تر و بهينه تر، تغييرات سازماني را مديريت كنيد.

4- كاهش دوباره كاري ها و مغايرت هاي سيستمي: بهره گيري از نرم افزارهاي جزيره اي، موجب مي شود به جاي تعريف يك ماهيت واحد براي داده ها، در هر نرم افزار مجددا داده ها را تعريف كنيم و صد البته اين امر، كاربري سيستم ها را با چالش مواجه مي كند. از طرفي در صورت گرفتن خروجي از هر نرم افزار به دليل وجود امكان تعاريف مختلف، امكان مغايرت هاي سيستمي وجود دارد و بنابراين روايي و پايايي داده ها به منظور تصميم گيري دقيق را تحت الشعاع قرار مي دهد. نمونه آشناي اين سيستم ها، سيستم هاي CRM، PLM، SCM و... است كه مجزا از سيستم هاي ERP كار مي كنند. با استفاده از ابزارهاي توسعه و متناسب سازي مي توانيد، سيستم هاي ساخته شده در داخل ERP را با سيستم هاي بيان شده، يكپارچه كنيد.

5- نگهداشت و مديريت مطلوب سيستم هاي نرم افزاري براي مديران و كارشناسان واحد IT: وجود سيستم هاي مختلف و جزيره اي با زيرساخت هاي متفاوت، نگهداشت اين سيستم ها را براي واحد IT سازمان ها بسيار پرهزينه و دشوار مي كند. با استفاده از اين ابزارها، تمامي سيستم ها در همان بستر ERP توسعه داده شده و در يك بستر واحد، امكان نگهداشت و مديريت سيستم هاي نرم افزاري وجود خواهد داشت.

6- ارائه گزارش هاي عملكردي شفاف به مديران بالادستي سازمان: دستيابي به گزارش هاي عملكردي در حوزه فرآيندها، در صورت بهره گيري از سيستم هاي جزيره اي يا مكانيزه نبودن آنها، با چالش هايي روبه رو است. با استفاده از ابزارهاي توسعه و متناسب سازي ERP ها مي توانيد گزارش هاي عملكردي دقيقي از وضعيت كارها و افراد مشاركت كننده در فرآيندها، فارغ از واحدهاي سازماني كسب كنيد. اين امر موجب نظارت دقيق بر نحوه اجراي قوانين در سازمان شده و يكپارچگي قواعد كسب و كار در فرآيندهاي end to end را به همراه دارد.


*واحد بازاريابي همكاران سيستمتوسعه ابزارهاي مديريتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آينده آموزش پزشكي
شماره 2 (پياپي 902)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است