|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: تمرين مديريت در دوران كارمندي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


براي مديران تازه كار 
تمرين مديريت در دوران كارمندي
براي صد ساله شدن بايد نخست متولد شد (بخش صد و چهلم)

مترجم: سيدحسين علوي لنگرودي
برگرفته از: forbes

«به مديري با پنج تا 10 سال سابقه كار مديريتي و مسلط به اصول مديريت نيازمنديم.» شايد شما هم با اين چنين آگهي هايي روبه رو شده ايد و افسوس خورده ايد كه به علت نداشتن سابقه كار و عنوان مديريتي در رزومه كاري تان نمي توانيد براي آن درخواست دهيد. با اين همه واقعيت آن است كه اغلب مديران بدون داشتن سابقه كار مديريتي و فقط به خاطر مهارت ها و توانمندي هاي مديريتي و رهبري شان به عنوان مدير كارشان را شروع مي كنند و پس از مدتي به عنوان مديراني بزرگ و موثر شناخته مي شوند. در واقع اين افراد در دوران پيش از مدير شدن توانسته اند خود را به مهارت ها و توانايي هاي مورد نياز در عرصه مديريت مجهز كنند و به محض مدير شدن از آن مهارت ها و توانايي ها بهره برده اند. آنچه در ادامه خواهد آمد شش راه براي كسب تجربه مديريتي بدون مدير شدن است كه مي تواند شما را پيش از ارتقا به سمت هاي مديريتي با اين عرصه پرتلاطم آشنا سازد.

يك پروژه را رهبري كنيد: مهارت هاي مورد نياز براي رهبري يك پروژه كاري، شباهت هاي زيادي با مهارت هاي مديريتي دارد چرا كه هر دوي آنها شامل مواردي چون برنامه ريزي، سازماندهي، هدف گذاري، مديريت بودجه و اولويت بندي مي شوند. بنابراين اگر تاكنون مديريت يك پروژه را بر عهده نگرفته ايد حتما به صورت داوطلبانه و در مقياسي كوچك در درون تيم كاري كه در آن عضو هستيد اين كار را انجام دهيد و بكوشيد تا در حين اجراي اين پروژه كوچك، تكنيك هاي مختلف مديريتي را به كار بسته و مهارت هاي مديريتي تان را نيز به محك آزمايش بگذاريد.

برعكس مديران ناكارآمد عمل كنيد: شما كه مشتاق مدير شدن هستيد بايد هميشه به ياد داشته باشيد كه نبايد نسبت به آنچه مديران و روساي شان انجام مي دهند بي تفاوت باشيد و يكي ديگر از راه هايي كه مي توانيد از طريق آن به تمرين مديريت دست بزنيد نگاه كردن به نحوه عمل مديران ناكارآمد و ضعيف و برخلاف آنها عمل كردن است. شما با اين كار خواهيد توانست از اشتباهات ساير مديران درس گرفته و با اجتناب كردن از آنها به مديري موثر و توانمند تبديل شويد. پس در دوران كارمندي تان هيچ گاه نسبت به عملكردها و چگونگي كار كردن مديران، چه مديران خوب و چه مديران بد، بي تفاوت نباشيد.

آموزش دهيد، مربيگري كنيد و به همكاران تان مشاوره دهيد: يكي از بخش هاي عمده براي تبديل شدن به مديري بزرگ اين است كه بياموزيد چگونه مي توانيد تيم تان را آموزش دهيد و اينكه اين كار را به صورت عملي انجام دهيد. براي اين كار لازم است مانند يك مدير مجرب اقدام به آموزش كاركنان جديد و همچنين مشاوره دادن به كاركنان قديمي و همكارانتان كنيد تا فوت و فن مهارت آموزش و مشاوره به كاركنان را بياموزيد. البته لازمه برخوردار شدن از اين فرصت اين است كه شما به عنوان يك كارمند از درجه بالا و ممتازي از نظر عملكردي برخوردار باشيد و همكاران تان شما را به عنوان آگاه ترين و ماهرترين همكارشان قبول داشته باشند.

مهارت هاي مصاحبه گري تان را ارتقا دهيد: در بسياري از شركت ها و سازمان ها، كميته هايي متشكل از برخي كاركنان و مديران تشكيل مي شود كه وظيفه شان اجراي برنامه هايي همچون اجراي مصاحبه هاي شغلي، نفرگيري، گزينش و استخدام است. تشكيل چنين كميته هايي، فرصتي است براي نقش آفريني و عرض اندام كاركناني كه مي خواهند در آينده مدير شوند و مايل هستند اين كار را از قبل تمرين كنند. بنابراين براي ورود به اين كميته ها و مشاركت در مراحل مختلف جذب و گزينش نيروهاي جديد هيچ گونه ترديدي به خود راه ندهيد.

چگونه تعارضات و چالش هاي كاري را حل و فصل كنيد: بروز اختلاف و حتي درگيري هاي شديد كاري بين افراد در محيط كار، امري اجتناب ناپذير به حساب مي آيد و در اغلب موارد، اين مديران هستند كه بايد اين كشمكش ها را حل كنند. با اين همه هستند كاركناني كه خيلي خوب مي توانند نقش ميانجي و حل كننده تعارضات و اختلافات بين افراد و اعضاي تيم كاري را بازي كنند. شما هم كه سوداي مدير شدن را در سر داريد حتما بايد جزو اين دسته از افراد باشيد و به صورت داوطلبانه در جهت حل تعارضات و درگيري هاي بين همكاران تان گام برداريد و بدانيد كه مهارت هايي كه از اين طريق كسب مي كنيد در دوران مديريتي تان براي شما بسيار موثر خواهند بود.

مديريت بودجه و رسيدگي به امور مالي را تمرين كنيد: يكي ديگر از مهارت هاي مورد نياز يك مدير توانايي او در زمينه بودجه ريزي و مديريت هزينه كرد آن است. اين مهارت از آن دسته مهارت هاست كه برخي مديران به خاطر نداشتن دانش بودجه نويسي و مديريت مالي در آن ضعيف هستند و دوست دارند انجام آن را به كاركناني كه در آن توانمند هستند واگذار كنند. بنابراين اگر در زمينه مديريت مالي داراي مهارت هاي خوبي هستيد و با فرآيند بودجه نويسي و مديريت بودجه آشنايي داريد بدون هيچ گونه ترديدي به مديرتان پيشنهاد دهيد تا در اين زمينه به او كمك كنيد. تسلط داشتن به نرم افزارهاي مالي مانند اكسل مي تواند يكي از عواملي باشد كه شما را در اين زمينه سربلند سازد. بنابراين اگر در زمينه هاي مالي و حسابداري مي توانيد منشا اثر بوده و به مديرتان كه زياد حوصله اين كارها را ندارد كمك كنيد حتما از اين فرصت ارزشمند نهايت استفاده را ببريد. حتي اگر هم نتوانستيد مديرتان را متقاعد سازيد تا مسووليت امور بودجه اي و مديريت مالي را به شما واگذار كند باز هم دست از تلاش برنداريد و با مطالعه بيشتر و آموختن نرم افزارها و اپليكيشن هاي مالي و حسابداري كاري كنيد كه در آينده اي نزديك مديرتان براي انجام اين كارها به شما اعتماد كند.

به طور كلي مي توان گفت كه مجهز شدن كاركنان به مهارت ها و توانايي هاي مديريتي و اشتياق آنها و داوطلب شدن شان براي انجام برخي فعاليت ها و كاركردهاي مديريتي مي تواند سكوي پرتابي باشد براي كاركناني كه سوداي مدير شدن در سر مي پرورانند و مي خواهند قبل از تجربه كردن اين دنياي پرتلاطم و پيچيده، خود را به طور كامل براي آن مهيا سازند.

تمرين مديريت در دوران كارمندي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 256، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است