|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: سياست هاي سكاندار جديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


سياست هاي سكاندار جديد


نويسنده: سيدمحمدرضا رضوي عراقي

 با آغاز نوسانات ارزي در اواخر سال گذشته و ادامه آن در سال جاري، كشور دوران پرتنشي را از لحاظ اقتصادي پشت سر گذاشت. نوسانات ارز، سكه و طلا از يك سو و رشد چشمگير قيمت ها در بازار مسكن و ساير كالاها از سوي ديگر، هم اقتصاد كشور را تحت تاثير قرار داد و هم قدرت خريد مردم نسبت به گذشته كاهش پيدا كرد.

با رشد بي سابقه قيمت دلار، برخي اهداف قيمتي بالايي را پيش بيني مي كردند و به نوعي انتظارات را جوري جهت دهي مي كردند كه گويي از اين شرايط راضي و در صدد اين بودند تا از آب گل آلود شده بازار ارز بيشترين بهره را ببرند. انتظار مي رفت كه قيمت دلار با توجه به پارامترهاي اقتصادي در قيمتي بالاتر از آنچه كه بود به نقطه تعادل برسد، اما توقع براي قيمت هاي بيشتر از نظر اكثريت كارشناسان اقتصادي صرفا مبتني بر هيجان و عاري از منطق به نظر مي رسيد. نهايتا روند صعودي نرخ ارز در مهر متوقف شد و ناگهان انتظارات براي رشد و دستيابي به اهداف نجومي، روندي معكوس به خود گرفت و روند كاهشي، اين انتظار را ايجاد كرد تا نرخ ارز به نرخ واقعي خود نزديك تر شود و اين افت موجب شد كساني كه به طمع رشد قيمت، ارز را در خانه هاي خود نگه داشته بودند، به منظور جلوگيري از ضرر بيشتر آن را عرضه كنند.

اينكه دلايل رشد نرخ ارز چه بود، بارها از منظر اقتصادي و البته سياسي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. سركوب نرخ ارز طي سال هاي گذشته فارغ از تغييرات ساير متغيرهاي اقتصادي، رشد بي رويه نقدينگي و عدم برنامه ريزي معين و مديريت مناسب براي تخصيص بهينه آن به خصوص به بخش هاي مولد اقتصادي، خروج آمريكا از برجام و بازگشت تحريم ها، تبديل بازار ارز و سكه به محفلي براي دلالان و سفته بازان، كاهش اعتماد عمومي به پول ملي، سياست گذاري هاي غلط و منفعلانه از جمله موارد ايجاد تنش هاي اقتصادي در كشور بوده اند.البته برخي هم معتقدند دولت نسبت به اين جهش ارزي آنچنان بي ميل هم نبود، چراكه از يكسو هم اثرات منفي تحريم هاي پيش رو را پيشخور و از سوي ديگر به نوعي درآمد مازاد ايجاد شده را صرف جبران هزينه ها و كسري بودجه خود كرد. اما به هر حال اكنون شرايط تاحدي تغيير يافته است و توقف اين روند و شروع روند كاهشي قيمت ارز نيز از جهات مختلف قابل بررسي است.

با تغييرات صورت گرفته در ساختمان شيشه اي ميرداماد به نظر سياست هاي بانك مركزي از حالت منفعلانه خارج و به جاي حراج ذخاير ارزي و سكه و راهكارهاي كوتاه مدت به سمت سياست هاي منطقي تري تغيير يافت و به نوعي جهت گيري مناسبي پيدا كرد. با تفويض اختياراتي از قبيل اختيار كامل جهت مداخله در بازار ارز به منظور مديريت بازار در قالب سياست ها، تدابير و اقدامات ضروري از طريق بانك ها، صرافي هاي مجاز و ساير روش هاي مناسب به بانك مركزي توسط شوراي عالي هماهنگي اقتصادي و الزام صادركنندگان غيرنفتي توسط اين شورا به عرضه ارز حاصل از صادرات خود، مقدمات كاهش قيمت ارز فراهم شد. اين مصوبه سران سه قوه مهر تاييدي بر نياز به يك بانك مركزي مستقل در راستاي اجراي سياست هاي پولي كشور است كه استقلال آن اقتدار و اثربخشي سياست هاي كلان اقتصادي كشور را در پي خواهد داشت.بديهي است، هرچه بانك مركزي مستقل تر عمل كند، تصميمات آن بيشتر جنبه اقتصادي خواهد داشت تا جنبه سياسي و اين موضوع براي شكوفايي و رشد اقتصاد كشور ضروري است.

با ايجاد محدوديت در تراكنش هاي بانكي در راستاي بهبود شفافيت مالي و مبارزه با پولشويي و همچنين ايجاد محدوديت براي چك هاي تضميني از طريق صدور آن صرفا در وجه ذي نفع و البته محدود كردن سقف عمومي تراكنش هاي بانكي به ازاي هر كارت بانكي و در نهايت به ازاي هر كد ملي موجب شد عملا دست سفته بازان و دلالاني كه در خارج از كشور با كارتخوان هاي بانكي اقدام به خريد و فروش ارز با مبالغ قابل ملاحظه مي كردند، بسته شود و از سوي ديگر با تضمين سپرده هاي ارزي پس از نزول اعتماد عمومي به بانك ها در پي بازپرداخت سود و اصل سپرده هاي مزبور به صورت ريالي، بانك مركزي گام موثري در ايجاد آرامش در بازار ارز برداشت.آينده قيمت ارز به طور كلي تابعي از اقدامات و رويدادهاي داخلي و خارجي است. با توجه به اقدامات صورت گرفته نياز است با ادامه اين روند كاهشي، نرخ ارز به قيمت واقعي خود نزديك شده و  ارزش پول كشورمان تقويت شود و در نهايت بازار ارز پس از مدت ها تنش و نوسان، طعم ثبات را بچشد.البته وجود نوسان در ماه هاي آخر سال با توجه به تغيير سال ميلادي و افزايش سفر و ساير عوامل مقطعي، قابل پيش بيني است. اما نوسانات روزهاي اخير نشان داد به نظر هيجان اين بازار كامل فروكش نكرده و هنوز برخي انتظار افزايش قيمت را مي كشند كه در چنين حالتي عملا ايجاد ثبات در بازار را با وقفه مواجه مي كند.

اميد است بازار ارز با مهار نقدينگي و مديريت مناسب آن، تلاش در جهت استقلال بانك مركزي، همكاري صادركنندگان در بازگرداندن ارز ناشي از صادرات خود، تخصيص بهينه ارز، تقويت فعاليت صرافي هاي مجاز، استمرار برخورد با دلالان و اخلالگران، پاسخگويي شفاف و گام برداشتن به سمت جلب هرچه بيشتر اعتماد عمومي و كنترل انتظارات مردم بتواند تا حدي به ثبات برسد.از سوي ديگر با توجه به نوسانات قيمت نفت و روند كاهشي اخير آن در حالي كه صادرات نفت مهم ترين منبع درآمد و منشا اصلي ورود ارز به كشور به شمار مي رود، مديريت منابع ارزي موجود بيش از هر زمان ديگري اهميت مي يابد. از آنجا كه قيمت ارز در كشور ما تا حد قابل توجهي تابع اتفاقات سياسي بين المللي است، در صورت پايبندي تعهدات اروپا از جمله در برقراري سازوكار جايگزين روابط اقتصادي مانند SPV مي تواند بر ايجاد آرامش نسبي در بازار ارز نيز بي تاثير نباشد، هرچند كه تاكنون در اين حوزه اقدام قابل ملاحظه اي صورت نگرفته است.


*دانشجوي دكتراي حسابداري دانشگاه علوم و تحقيقات تهرانسياست هاي سكاندار جديد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " سيدمحمدرضا رضوي عراقي"

  حساب قرمز بانك ها
سيدمحمدرضا رضوي عراقي*، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  واقعي كردن قيمت ها
سيدمحمدرضا رضوي عراقي*، دنياي اقتصاد 20/3/97
مشاهده متن    
  توسعه فين تك ها و لزوم نظارت بانكي نوين
سيدمحمدرضا رضوي عراقي*، دنياي اقتصاد 9/11/96
مشاهده متن    
  خط قرمز در كمك به موسسات ورشكسته
سيدمحمدرضا رضوي عراقي *، دنياي اقتصاد 5/10/96
مشاهده متن    
  الزام به رعايت استانداردهاي حسابداري
سيدمحمدرضا رضوي عراقي *، دنياي اقتصاد 8/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بازرگاني
متن مطالب شماره 90، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است