|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/9: تهران و خروج نيروهاي آمريكا از منطقه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4509 9/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
تهران و خروج نيروهاي آمريكا از منطقه


نويسنده: سيدحسين موسويان

 آمريكا ترامپ رئيس جمهور آمريكا با اعلام خروج نيروهاي آمريكا از سوريه جهان را گيج كرد. مسكو به نوعي باور نكرد، تهران با خويشتن داري برخورد كرد، آنكارا فرصت را براي تحقق اهدافش در سوريه مغتنم شمرد، اعضاي ناتو نگران شدند، هر دو حزب بزرگ آمريكا يعني دموكرات ها و جمهوري خواهان مخالفت كردند و تيم امنيت ملي ترامپ نيز با استعفاي متيس مات شد.

 اما ماجرا هم ساده است و هم پيچيده.

1- ساده است چون ترامپ از آغاز مبارزات انتخاباتي به طور شفاف و آشكار، روساي جمهور قبلي، جورج بوش جمهوري خواه را به خاطر جنگ هاي عراق و افغانستان و اوباماي دموكرات را به دليل ادامه حضور نظامي در منطقه مورد انتقاد قرار داد و صريحا اعلام كرد كه نيروهاي آمريكا را از منطقه خارج خواهد كرد.

بعد از نشستن برصندلي كاخ سفيد، ترامپ همين اظهارات را با لحني تند تر بدون توقف ادامه داد تا اينكه در جلسه شوراي امنيت ملي آمريكا در اسفند ماه گذشته تاكيد كرد كه پروسه خروج، بايد از سوريه كليد بخورد. ژنرال ماتيس، وزير دفاع و جوزف دانفورد رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح آمريكا برحفظ درازمدت نيروهاي آمريكا در منطقه خاورميانه تاكيد و خروج آمريكا را موجب ايجاد خلايي دانستند كه روسيه، ايران و تركيه از اين خلا استفاده خواهند كرد. جان بولتون، مشاور امنيت ملي ترامپ هميشه موضعي راديكال تر از اين دو داشته و معتقد به گسترش حضور نظامي و حتي تغيير رژيم در ايران و سوريه است. مايك پمپئو وزيرخارجه هم مابين اين دو طرز تفكر قرار دارد. بنابراين اكثريت جلسه با نظر رئيس جمهور مخالفت مي كنند.

درجلسه ارديبهشت ماه شوراي امنيت ملي آمريكا، فرماندهان نظامي از رئيس جمهور مهلت مي خواهند تا بدون تعيين زمان مشخص براي خروج تدريجي، برنامه ريزي و اقدام كنند. شايد آنها مي خواستند با زمان بازي كنند تا دوره ترامپ تمام شود. ترامپ هم رك و پوست كنده به آنها مي گويد، 6 ماه فرصت مي دهم براي تمهيدات لازم و بعد از اين، هيچ بهانه اي را هم نخواهم پذيرفت. ترامپ سرانجام، راس مهلت شش ماهه و بدون اخذ نظر فرماندهان نيروهاي مسلح، فرمان خروج از سوريه را اعلام كرد.

ژنرال ماتيس استعفا كرد، فرماندهان نيروهاي مسلح آمريكا در منطقه شوكه و به شدت عصباني شدند، اسرائيل و عربستان و ساير متحدان منطقه اي آمريكا هم عزادار و نااميد شدند، چون خواست ترامپ محدود به سوريه نيست. او واقعا معتقد است كه آمريكا بايد به تدريج همه نيروهاي خود را از منطقه خاورميانه بيرون كشد و نبايد نقش پليس جهان را ايفا كند و نبايد به دنبال تغيير رژيم در كشورها باشد. او مكرر تكرار كرده كه آمريكا براي جنگ ها در منطقه هفت هزار ميليارد دلار هزينه كرده و به جز هزاران كشته و مجروح وگسترش تروريسم، عايدي ديگري نداشته است. ترامپ معتقد است كه ادامه اين روند، يعني هزينه كردن هزاران ميليارد ديگر در سال هاي آينده، درحالي كه اين منابع بايد در داخل آمريكا براي رشد و توسعه اقتصادي و نيز مهار رشد رقباي اصلي يعني چين و هند و اروپا، هزينه شود. او اصرار دارد كه كشورهاي ثروتمند منطقه مثل عربستان و امارات بايد حداقل بخشي از هفت تريليون هزينه گذشته آمريكا را بدهند و از اين بعد هم از جيب خودشان هزينه كنند.

2-اما موضوع پيچيده است چون آمريكا ده ها هزار نيروي نظامي در منطقه دارد، خروج آنها سال ها طول مي كشد، متحدين آمريكا در منطقه ضعيف و قادر به كشيدن اين بار بزرگ نيستند، رقباي جهاني و منطقه اي آمريكا، به ويژه روسيه و ايران دركمين هستند و قس علي هذا.

روشن است كه آينده اين روند براي قدرت هاي منطقه اي و جهاني حياتي خواهد بود . دو عامل مي تواند در ادامه اين روند موثر باشد:

1- اولين موضوع اينكه ترامپ نيازمند يك تيم متحد امنيت ملي خواهد بود تا او را همراهي كند. اگر او بتواند يك وزير دفاع همراه، جايگزين متيس كند، خواهد توانست در مراحل بعدي افراد كليدي غيرهمراه در تيم امنيت ملي آمريكا را تغيير دهد كه مي تواند شامل جان بولتون هم بشود.

2-  دوم اينكه ترامپ در اجراي اين استراتژي بزرگ خود، در داخل آمريكا با اكثريت مخالف روبه رو است. اين اكثريت، مستمرا خطر بهره برداري روسيه و ايران، ضربه پذيري اسرائيل و ساير متحدين آمريكا در منطقه را مطرح كرده و در آينده هم روي همين محورها سرمايه گذاري خواهند كرد. در موضوع برجام، دموكرات ها و بخشي از جمهوري خواهان مخالف خروج ترامپ از برجام بودند. در موضوع خروج نيروهاي نظامي آمريكا از منطقه هم اكثريت دو حزب، به طور اصولي موافقند تا آمريكا بتواند روي قدرت هاي شرق آسيا تمركز كند. در عين حال اكثريت دو حزب با تصميم ترامپ مخالفند چون آن را سريع، نابهنگام و بدون برنامه جايگزين مناسب مي دانند و بنابراين به شدت نگران افزايش قدرت منطقه اي روسيه، چين و ايران و تضعيف تل آويو، رياض و ساير متحدين عرب شان هستند. لذا آنها تشنه هر شعار يا اقدامي خواهند بود كه بتوانند از آن براي شكست استراتژي ترامپ و توقف روند خروج استفاده كنند. بنابراين مواضع و رفتار كشورهاي تعيين كننده، اعم از متحد يا مخالف آمريكا در منطقه كليدي خواهد بود.

تغييرات مهم در نظام مديريتي عربستان، تعجيل امارات و بحرين در بازگشايي سفارتخا نه هاي خود در دمشق و اينكه ساير كشورهاي عربي هم به زودي به اين روند خواهند پيوست، لبخند رياض و ابوظبي و قاهره به مسكو، تعجيل اردوغان در اطمينان بخشي به ترامپ درمورد اوضاع بعد ازخروج و... همه و همه با اين موضوع ارتباط دارد.

بنابراين اين موضوع شرايط جديدي بعد از خروج ترامپ از برجام به وجود آورده كه شانس فرصت ها براي ايران بيشتر از تهديدهاست. استراتژي تهران در چند ماه و يكي دو سال آينده مي تواند نقش مهمي در سرنوشت استراتژي ترامپ و آينده منطقه داشته باشد. اينكه چه اقداماتي موجب تضعيف مخالفان استراتژي خروج نيروهاي نظامي آمريكا از منطقه شده و متقابلا چه اقداماتي مي تواند باعث تقويت و تسريع اين استراتژي شود و اينكه چه اقداماتي مي تواند موجب كاهش اختلافات ايران و همسايه هاي عرب و همگرايي منطقه اي شود، از جمله مواردي است كه استراتژيست هاي تهران بايد بتوانند تعيين و عملياتي كنند تا وظيفه تاريخي و بسيار حساس خود را به درستي ايفا نمايند.


*پژوهشگر ارشد دانشگاه پرينستونتهران و خروج نيروهاي آمريكا از منطقه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4509 به تاريخ 9/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از " سيدحسين موسويان"

  مسير صلح و همكاري ايران با عربستان و كشورهاي عربي
سيدحسين موسويان *، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دلايل ترجيح شرق به غرب از سوي ايران
سيدحسين موسويان *، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  تحريم هاي جديد و معماي مذاكره با ترامپ
سيدحسين موسويان*، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
  در واشنگتن چه مي گذرد؟
سيدحسين موسويان*، دنياي اقتصاد 6/3/97
مشاهده متن    
  دوازده پاسخ به پمپئو
سيدحسين موسويان *، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مديريت انتظامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1402)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است