|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/12: اهانت لايك ندارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6978
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6964 12/10/97 > صفحه 11 (ايران اجتماعي (پرونده فحاشي در فضاي مجازي)) > متن
 
      


اهانت لايك ندارد
«ايران» در گفت و گو با جامعه شناسان و استادان رسانه بد اخلاقي ها و فحاشي در فضاي مجازي را بررسي مي كند

نويسنده: ياسمن صادق شيرازي

به گفته معاون توليد محتواي مركز  ملي فضاي مجازي،  ايراني ها روزانه 7 ساعت از زندگي خود را در فضاي مجازي مي گذرانند؛مكاني كه هرچند قابليت دسترسي آزاد به اطلاعات، سرگرمي و انتشار مطالب آموزنده را فراهم كرده اما در عين حال زمينه را براي سوء استفاده برخي فراهم كرده است. تاجايي كه به هر بهانه اي به خود اجازه مي دهند به ديگران فحاشي و توهين كنند يا دست به انتقام و تسويه حساب شخصي بزنند. اين كاربران يك روز به هنرمنداني حمله مي كنند كه فرزندشان را در كشور ديگري به دنيا آوردند و روز ديگر هم به صفحات مجازي منتقدان يك سلبريتي اهانت مي كنند. اين فضا چنان غير قابل كنترل و نگران كننده است كه هيچكس از كامنت هاي آنها در امان نيست. جالب اينجاست كه اين روزها فحاشي به شغل درآمدزايي براي برخي در فضاي مجازي تبديل شده است. مثال بارز اين اتفاق هم مرد نه چندان جوان، سبزه رو و طاسي است كه براي هر 59 ثانيه در اينستاگرام چندين ميليون پول مي گيرد. كارشناسان هم از هر طرف كه به فحاشي و خشونت كلامي در فضاي مجازي نگاه مي كنند، پاي فقر و شكاف طبقاتي در ميان است. چه آنجا كه كاربران به جان شاخ هاي اينستا مي افتند. چه آن زمان كه فحاش ها پاپيچ هنرمندان و سلبريتي ها مي شوند. آنها حتي معتقدند كه پخش خبر دوتابعيتي بودن برخي از سلبريتي ها در رسانه ملي بود كه باعث بددهني كاربران به آنها شد.

دكتر «عليرضا شريف يزدي» روانشناس اجتماعي در گفت و گو با «ايران» نسبت به اين ناهنجاري ها در فضاي مجازي اظهار نگراني مي كند و مي گويد: اين فحاشي ها درصورت تداوم انسجام و نشاط اجتماعي در كشور را تهديد مي كند.

 اين درحالي است كه «حميد ضيايي پرور» مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نظر ديگري دارد. او هرچند افزايش خشونت و فحاشي در فضاي مجازي را رد نمي كند اما تاكيد مي كند كه اين اتفاق بيشتر ناشي از افزايش خشونت هاي فضاي واقعي است. به همين علت، كساني كه مي خواهند خشونت هاي فضاي مجازي را پررنگ كنند تنها به دنبال فيلترينگ هستند!

نبود سواد رسانه اي در كشور

شريف يزدي اعتقاد دارد تاثير مسائل اقتصادي در فحاشي هاي فضاي مجازي بسيار پررنگ تر از دلايل ديگر است و مي گويد: «مردم اين روزها علاوه بر فشار اجتماعي از نظر اقتصادي هم دچار مشكلات زيادي هستند و همه اين مشكلات استرس و فشار رواني زيادي را به آنها وارد مي كند. به همين علت، اين روزها همه به دنبال مكاني براي تخليه خشونت خود مي گردند.»اين روانشناس اجتماعي، انگشت اتهام را به سمت فضاي مجازي نمي گيرد. او معتقد است نبود سواد رسانه اي باعث اين وضعيت شده است. شرايطي كه اگر بدرستي مديريت نشود در آينده وخيم تر خواهد شد. شريف يزدي مي گويد: متاسفانه مردم ما هنوز شيوه استفاده و بهره برداري فضاي سايبري را ياد نگرفته اند و همين موضوع باعث مي شود هرچند وقت يك بار شاهد فحاشي تعداد زيادي كاربر عليه يك سلبريتي باشيم. به همين علت اگر شروع به آموزش استفاده درست از فضاي مجازي و رسانه هاي نوپديد كنيم بخش عظيمي از مشكلات مان حل مي شود.

تفريح مناسب براي هر طبقه اجتماعي نداريم

ارزان و جذاب بودن فضاي مجازي يكي ديگر از دلايلي است كه اين كارشناس از آن به عنوان دلايل فحاشي يا خشونت نام مي برد. او معتقد است نبود تفريحات مناسب براي هر طبقه اجتماعي در جامعه و راحتي دسترسي به فضاي مجازي باعث اين اتفاق شده است. اين روانشناس اجتماعي مي گويد: در جامعه امروزي جوانان ما حتي براحتي نمي توانند پارك بروند چون محيط آن سالم نيست. گاهي مشاهده مي شود در برخي از پارك ها حتي مواد مخدر و مشروبات الكلي جا به جا مي شود.

تنها نوع پرخاش جابه جا شده است

متخصصان تفاوت ويژه اي نسبت به پرخاش در فضاي واقعي و مجازي قائل نيستند. آنها معتقدند، مطالبه مدني و اعتراض كارگران هفت تپه و برخي از فحاشي ها در فضاي مجازي به دليل شكاف طبقاتي و اقتصادي است. برخي در فضاي مجازي بد دهني مي كنند و برخي هم در فضاي واقعي با زبان ديگر. شريف يزدي هم به جابه جا شدن پرخاش در جامعه تاكيد مي كند و ادامه مي دهد: تنها در جامعه ما نوع پرخاش جا به جا شده است كه علت اصلي آن هم به مشكلات اقتصادي، عدم امنيت شغلي و نگراني از آينده برمي گردد. اين اعتراض ها هر بار به صورت موج خاصي خود را نشان مي دهد و همه آنها نشان دهنده نوعي اختلال و بيماري در جامعه است.

تحريك مردم به فحاشي توسط برخي از رسانه ها

اين روانشناس اجتماعي معتقد است صدا و سيما گاهي مردم را تحريك به فحاشي عليه سلبريتي ها مي كند و مي گويد: رسانه ملي اخباري در مورد دوتابعيتي بودن برخي از بازيگران منتشر كرد و باعث هجمه عليه آنها شد. بعد از اين ماجرا برخي از اين سلبريتي ها دو تابعيتي بودن را رد كردند و برخي هم گفتند مگر كار خلاف قانون انجام داده اند كه رسانه ملي آنها را زير سوال مي برد؟ خب در اينجا مسلم است كه افراد گله مند از وضعيت اقتصادي به آنها در فضاي مجازي حمله مي كنند.

او درآمد و زندگي سلبريتي ها در فحاشي را عامل فحاشي به آنها مي داند و تاكيد مي كند: اين قشر از نظر عوام يك زندگي لاكچري دارند و همين باعث حساسيت هاي طبقات متوسط و پايين جامعه مي شود. برخي از مردم حتي سلبريتي ها را از جنس خود نمي دانند و مي گويند آنها تافته جدا بافته هستند. مثلا دستمزدهاي بالا مي گيرند و برخي هم دو تابعيتي هستند.با اينكه فحاشي به سلبريتي ها همچنان يكي از داغ ترين حواشي در فضاي مجازي است اما شريف يزدي اعتقاد دارد آنها سرمايه هر جامعه اي هستند. به طور مثال، زماني كه ترامپ ايران را در زمينه دارو تحريم كرد، همين افراد بودند كه نسبت به دروغ هاي رئيس جمهوري امريكا واكنش نشان دادند.

 
نمايش زندگي لاكچري ها در فضاي مجازي

شاخ ها و لاكچري هاي فضاي مجازي هم از فحاشي ها در امان نيستند. تنها كافي است تا سري به صفحات آنها بويژه در اينستاگرام زد تا متوجه شد چقدر در معرض خشونت و فحاشي هستند. البته، برخي معتقدند آنها گاهي از عمد براي گرفتن لايك و كامنت كاربران فضاي مجازي را خشمگين مي كنند. اين روانشناس اجتماعي مي گويد: «آتش زدن پول توسط شاخ هاي مجازي براي روشن كردن گاز خانه، نتيجه اي جز خشم طبقه متوسط و پايين ندارد. پس از پخش شدن تصاوير اين افراد در ماشين هاي ميلياردي و دور دور كردن در خيابان، مردم از خود مي پرسند چرا يك عده بايد اينطور زندگي كنند و به همين علت فحاشي مي كنند. او جولان دادن لاكچري ها در فضاي مجازي را ناشي از نپذيرفتن سبك زندگي آنها در جامعه مي داند و مي گويد: ما نتوانستيم تفريحي براي اين قشر فراهم كنيم به همين علت آنها سعي مي كنند اوقات فراغت خود را با به رخ كشيدن زندگي شان به مردم بگذرانند يا سرمايه كشور را براي تفريح به خارج از كشور ببرند.

كاربرها به تقليد از يكديگر فحاشي مي كنند

فحاشي در فضاي مجازي البته ماجراي جديدي نيست و از زمان تاسيس اينترنت و راه اندازي فضاي مجازي در كشور وجود داشته است. البته برخي مي گويند فحاشي در فضاي مجازي از زمانيكه ايراني ها به صفحه «ليونل مسي» بازيكن آرژانتيني حمله كردند به سر زبان ها افتاده است. همان زمانيكه در جام جهاني 2014، مسي در دقيقه 90 گل پيروزي آرژانتين را وارد دروازه كرد و حجم وسيعي از فحش ها و هتاكي هاي ايراني ها را خريد و بعد از آن هم تعداد فحاش ها بيشتر شد. البته، در اين ميان مي توان سلبريتي هايي را هم پيدا كرد كه از فحش و ناسزا شنيدن استقبال مي كنند.به طوري كه بتازگي يكي از سلبريتي ها در گفت و گو با يكي از خبرگزاري ها گفت: «اگر هنوز هم برخي در صفحه اينستاگرام به من فحش مي دهند من خوشحالم. چون هنوز هم به من توجه مي كنند و حداقل بي اعتنا از كنارم نمي گذرند.»«حميد ضيايي پرور» مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز تاكيد مي كند كه فضاي مجازي آيينه اي از فضاي واقعي در جامعه است و نمي توان گفت كه فحاشي، خشونت، دزدي، ثروت و بزهكاري در فضاي واقعي وجود ندارد اما در فضاي مجازي پر است.او فحاشي در فضاي مجازي را  ناشي از تئوري ارتباطي «انبوه خلق» مي داند و مي گويد: به علت اينكه هويت افراد در اين فضا مشخص نيست و افراد بندرت همديگر را مي شناسند. برخي بدون اينكه شناخته شوند شروع به فحاشي مي كنند. به طور مثال، ممكن است حتي يك استاد دانشگاه هم با پنهان كردن هويت خود به ديگران بددهني كند. درصورتيكه در دنياي واقعي فرد مودب تري باشد.اين كارشناس ارتباطات معتقد است، فحاشي در فضاي مجازي درست مشابه ورزشگاه ها است. همان طور كه برخي با رفتن به ورزشگاه هيجان زده مي شوند و مانند بقيه شروع به فحاشي مي كنند در فضاي مجازي هم به همين صورت است.مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره اينكه چرا بعد از هر موجي مردم شروع به فحاشي عليه سلبريتي ها مي كنند، مي گويد: زمانيكه مردم به صفحات سلبريتي ها مي روند و مشاهده مي كنند كه برخي نسبت به آنها فحاشي مي كنند به طور ناخودآگاه شروع به پرخاش مي كنند و به نوعي تحت تاثير جمعيت قرار مي گيرند.ضيايي پرور رويكرد سلبي نسبت به فضاي مجازي را مهم ترين علت كاهش سواد رسانه اي در كشور مي داند و مي گويد: ما چون سال ها است (نزديك دو دهه) نسبت به فضاي مجازي رويكرد سلبي داشتيم به سمت افزايش سواد رسانه اي مردم و كاربران نرفتيم و به جوان ها آموزش نداديم كه بدرستي از اين فضا استفاده كنند.او تاكيد مي كند: به عقيده من تعداد جرايم خشونت ها و فحاشي ها در فضاي مجازي بيشتر از فضاي واقعي نيست و خشونتي هم اگر در اين فضا وجود دارد به علت نبود آموزش استفاده درست از آن است. سوال من اين است كه آيا مردم مي توانند براحتي در برخي از مناطق تهران راه بروند و احساس امنيت كنند؟ آيا در اين مدت به آنها فحاشي نمي شود؟ضيايي پرور ادامه مي دهد: مسلم است كه مردم از احساس امنيت كافي در فضاي واقعي برخوردار نيستند. اين درحالي است كه اغلب كساني كه در فضاي مجازي فعاليت مي كنند طبقات متوسط به بالاي جامعه هستند و همين موضوع باعث مي شود تا ما فضاي مجازي پاكيزه و امن تري نسبت به فضاي واقعي داشته باشيم.

تخليه انرژي مردم در فضاي مجازي

با وجود اينكه اين فضا محدوديت هاي خاص خودش را دارد اما كارشناسان معتقدند آزادي در آن بيشتر از فضاي واقعي است. به همين علت هم آنهايي كه بيشتر احساس محدوديت مي كنند وقت بيشتري را در فضاي مجازي مي گذرانند. ضيايي پرور نيز به همين نكته اشاره مي كند و مي گويد: به دليل اينكه در واقعيت و رسانه ها امكان تخليه انرژي مردم وجود ندارد، در فضاي مجازي احساس راحتي بيشتري  مي كنند.او فعال تر بودن زنان در فضاي مجازي نسبت به مردان را هم ناشي از محدوديت هاي فضاي واقعي مي داند و ادامه مي دهد: زنان تلاش مي كنند اغلب محدوديت هاي خود را با فعاليت در فضاي مجازي جبران كنند و به همين علت در اين فضا نسبت به مردان فعال تر هستند.

آماري از خشونت در فضاي مجازي نداريم

در حال حاضر هيچ آماري از ميزان خشونت و فحاشي در فضاي مجازي در دسترس نيست و هيچ تحقيق جامعي در اين زمينه انجام نشده است. ضيايي پرور هم تاكيد مي كند: «زمانيكه تعداد گوشي هاي هوشمند كشور بر اساس حدس و گمان است چطور مي توان توقع داشت كه آماري در مورد خشونت هاي فضاي مجازي وجود داشته باشد؟مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، زندگي لاكچري ها در فضاي مجازي را بازتاب همان دور دور كردن در خيابان ها مي داند و مي گويد: دور دور كردن سال ها است كه در فضاي واقعي وجود داشته و در حال حاضر به عنوان يك ابزار جديد براي لاكچري بازي خيلي ها تبديل شده است. به همين علت اين ماجرا اتفاق تازه اي نيست.

فاصله ها، فاصله مي سازند

متخصصان حوزه سلامت روان اعتقاد دارند، ماهيت فضاي مجازي باعث شده افرادي كه در ارتباطات واقعي و نزديك مودب و موجه هستند به فردي خشن و فحاش در فضاي مجازي تبديل مي شوند. به طوري كه دكتر فرنوش صفوي فر، روانپزشك هم در گفت و گو با «ايران» به متفاوت بودن رفتار مردم در فضاي مجازي نسبت به واقعي تاكيد مي كند و مي گويد: مطالعات نشان مي دهد كه رفتار اكثر انسان ها در فضاي مجازي با رفتار معمول آنها در فضاي اجتماعي يا واقعي تفاوت دارد.به گفته اين روانپزشك، مطالعات نشان مي دهد اين فضا كم و بيش روي همه افراد، درجاتي از چنين تغيير رفتاري را به جا مي گذارد.در دسترس بودن، امكان انتقال مستقيم، بلاواسطه و بلافاصله پيام از ويژگي هاي ماهيت فضاي مجازي است كه باعث بروز تكانه و هيجان در افراد مي شود.يكي ديگر از دلايلي كه احتمال فحاشي در فضاي مجازي را افزايش مي دهد، لايك ها، كامنت ها و ريتوئيت هاست. صفوي فر هم به نبود نهادها و قوانين نظارتي تاكيد مي كند و مي گويد: «اين اتفاق باعث شده برخي با فحاشي يا شايعه سازي و دروغ پردازي به خاطر جمع كردن لايك و كامنت دست به هر كاري بزنند.او ادامه مي دهد: افراد در فضاي مجازي، تمركزي بر فضاي ذهني خود، انتقال نظرات به صورت متن به جاي صحبت كردن ندارند و همين باعث مي شود به جاي تصميم هاي توام با درنگ و تحليل موقعيت، دست به رفتارهاي تكانشي  بزنند.آموزش و فرهنگ سازي راهكاري است كه همه صاحبنظران آن را به عنوان راه حل عبور از اين بحران عنوان مي كنند. به طوري كه اين روانپزشك تاكيد مي كند: محور اصلي پيشگيري و مراقبت از اقدامات آسيب زا در فضاي مجازي، آموزش و فرهنگ سازي است. اين امر بويژه براي نوجوانان و جوانان ضروري است چون آنها در آغاز راه ارتباطات اجتماعي گسترده خود هستند و بتازگي با اين حجم از هيجانات و عواطف در فضاي عمومي مواجه مي شوند.او البته، چند راهكار براي پيشگيري از رفتارهاي مخرب در فضاي مجازي هم ارائه مي دهد و مي گويد: همه بايد با خصوصيات اين فضا آشنايي پيدا كنند، محدوديت هاي آن را بشناسند و بدون آنكه از محتواي مطلبي آگاهي و از صحت آن اطمينان داشته باشند، آن را بازنشر نكنند.

اهانت لايك ندارد


 روزنامه ايران، شماره 6964 به تاريخ 12/10/97، صفحه 11 (ايران اجتماعي (پرونده فحاشي در فضاي مجازي))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از " ياسمن صادق شيرازي"

  مدير كل كميسيون پزشكي بنياد شهيد و امور ايثارگران : اجازه نفوذ به پرونده هاي جانبازي براي افزايش درصد را نمي دهيم / 11 هزار نفر در سال 97 به درصد جانبازي خود اعتراض كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  اختصاص منابع مالي در بودجه 98 براي زندانيان مهريه / موافقان و مخالفان كاهش مهريه به زير 110 سكه در گفت و گو با «ايران» اعلام كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  گزارش «ايران» از وضعيت خودكشي در كشور: 6 هزار خودكشي با اورژانس اجتماعي ناكام ماند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  افزايش يارانه مددجويان بهزيستي از محل هدفمندي يارانه ها / معاون توانبخشي سازمان بهزيستي كشور خبر داد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با عروس 9 ساله افغانستاني: بعد از آشنايي به داماد 36 ساله علاقه مند شدم
ياسمن صادق شيرازي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 156، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است