|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: بازگشت بورس به ريل منطق؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
بازگشت بورس به ريل منطق؟


نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

بازار سهام در چهارمين هفته از رشد متوالي خود كماكان با گام هايي پيوسته و آرام به صعود خود ادامه داد تا با افزايش نيم درصدي شاخص كل، بازدهي زمستاني بورس به 6 درصد برسد.

به اين ترتيب، با تخليه هيجان ناشي از ورود نقدينگي سرگردان در اوايل پاييز و حاكميت مجدد فضاي عقلانيت بر معاملات به نظر مي رسد بورس تهران بار ديگر در حال تطابق روند خود با پارامترهاي بنيادي است. دراين ميان، رشد قيمت هاي جهاني كالاها به لطف سياست هاي انبساطي چين و آمريكا و افزايش قيمت نفت اوپك به محدوده بالاي 60 دلار در هر بشكه نيز در تغيير شرايط بازار نقش مهمي ايفا كرده است. در همين حال، تضعيف محدود و كنترل شده ارزش ريال در بازار آزاد منجر به ادامه انتظارات تورمي در بخش فروش و سودآوري شركت ها در افق كوتاه مدت شده است. انتظار مي رود با انتشار گزارش هاي 9 ماهه در اوايل هفته آتي روند مثبت بازار در صورت دريافت اطلاعات مثبت از عملكرد شركت ها تقويت شود.

افزايش انتظارات از گزارش هاي 9 ماهه

در اولين ماه از هر فصل، قبل از انتشار رسمي عملكرد شركت هاي بورسي، برآوردهايي نزد كارشناسان و تحليلگران بازار سرمايه وجود دارد كه با شكل دهي انتظارات، واكنش بعدي بازار سهام به محتواي اطلاعات مالي صنايع مختلف را تعيين مي كند. هر زمان انتظارات پايين باشد، كوچك ترين انحراف مثبتي مي تواند موجب جهش قيمت سهام شود و در نقطه مقابل، وقتي پيش بيني ها به نحو خوش بينانه اي تنظيم شده باشند حتي يك گزارش خوب و نه عالي نيز مي تواند منجر به عكس العمل منفي در نرخ سهام مربوطه شود. تا چند هفته پيش، برآيند انتظارات از گزارش هاي 9 ماهه بالا نبود به اين معنا كه به دليل سيطره ابهامات در زمينه آثار تحريم ها و قيمت هاي فروش، بيشتر تحليلگران بازار نسبت به تخمين عملكرد شركت ها ديدگاهي محافظه كارانه داشتند. اما هر چه زمان گذشت، با بهبود شرايط محيطي بازار، اين انتظارات منفي تعديل شد و اكنون در آستانه دو روز پاياني دي ماه يعني سررسيد موعد انتشار گزارش ها، مي توان گفت خوش بيني ها نسبت به وضعيت بنگاه هاي بورسي بيشتر شده است. در عالم واقعيت هم با توجه به اوج گيري نرخ هاي ارز در مهر ماه و عطش تورمي تقاضا براي جذب كالاها بعيد نيست كه هم از لحاظ حجم فروش هم از بابت قيمت ها، گزارش هاي فصل پاييز مطلوب تر از انتظارات اوليه باشد؛ اتفاقي كه نويد بهبود درآمد فروش در شركت هاي صنعتي كالا محور و جهش سودآوري نسبت به دوره قبلي را مي دهد و از اين رو مي تواند محرك جديدي براي رونق كوتاه مدت بازار سهام باشد.

به نام افزايش سرمايه؛ به كام سهام زيان ده

شگفت انگيز ترين بازدهي هاي بورس 97 توسط نام هايي محقق شده است كه شايد كمتر تحليلگري تصور آن را در ابتداي سال مي كرد و هنوز نيز هضم بازدهي چند صد درصدي تك سهم هاي مختلف و حتي برخي سهام زيان ده بزرگ تر براي سرمايه گذاران بنيادي قابل توجيه نيست. واقعيت اين است كه در سال هاي اخير، همگام با صدور مجوز معافيت مالياتي افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي ها براي شركت هاي داراي زيان انباشته سنگين، تصوري در نزد گروهي از فعالان بازار به ويژه سرمايه گذاران حقيقي شكل گرفته كه اين اتفاق، پديده اي تحول ساز و مثبت در عمليات شركت است و از اين رو با كوچك ترين شايعه يا نشانه اين اتفاق، رشدهاي شتابان در نرخ سهام مربوطه صورت مي گيرد. اين اقبال اخيرا تا جايي گسترش يافته كه حتي بدون دريافت اين خبر نيز براي سهام شركت هاي داراي زيان انباشته صف هاي خريد ميليوني تشكيل مي شود به اين اميد كه در آينده خبر افزايش سرمايه محقق شود! اين رويكرد نه تنها از منطق تحليل بنيادي دور است بلكه با كشيدن سرمايه گذاران تازه كار به عرصه معيارگذاري نادرست براي خريد سهام در نهايت تازه واردان را نيز با مخاطرات آتي ناشي از تمركز بر شركت هاي ضعيف مواجه مي كند. اين در حالي است كه اتكا بر ارزش دارايي ها آن هم در شركت هاي زيان ده كه با مشكل عملياتي در تداوم بازدهي مواجهند تنها يك ترفند حسابداري براي اصلاح شكل ترازنامه به شمار مي رود و واجد هيچ گونه مزيت يا ارزش افزوده اي براي سهام يك شركت نيست. بر عكس، ارزش سهام در بازارهاي دنيا معمولا تابعي از پيش بيني جريانات نقدي آتي است يعني ميزان پولي كه بنگاه مي تواند از به كارگيري دارايي هاي خود توليد كند و نه صرفا ارزش دارايي هاي ثابت. با همه اينها، به نظر مي رسد فضاي فعلي بورس تهران نه تنها به اين نكته بي تفاوت است بلكه از نقيض آن پيروي مي كند؛ اتفاقي كه اگر تجربه جهاني ملاك قرار گيرد در نهايت نتيجه اي جز زيان براي سرمايه گذاران واجد اين رويكرد در ميان مدت نخواهد داشت.

زمزمه هاي حذف نيما؟

خبر تشكيل شركت بازار متشكل ارز در هفته جاري با حضور موسسان اين نهاد تازه تاسيس نويد ايجاد تغيير در سياست هاي ارزي كشور در آينده نزديك را مي دهد. مدل كلي اين بازار به نحوي طراحي شده است كه در فاز اول، معاملات نقدي (اسكناس) راه اندازي و ساير روش هاي معاملات ارزي در مراحل بعد گسترش مي يابد. هدف اين بازار ايجاد فضاي معامله شفاف و كارآ بر اساس مكانيزم عرضه و تقاضا در مبادلات ارزي تعريف شده است. با توجه به مشكلات سامانه نيما در زمينه محدوديت مبادلات ارزي و نيز مسائل مربوط به تحريم، اين احتمال وجود دارد كه يك بستر جايگزين با پيروي از الگوي بازار آزاد جايگزين نيما شود. ضرورت اين تحول، به ويژه با توجه به تهديد بيشتر مسير مبادلات ارزي توسط آمريكا در سال آينده احساس مي شود. به اين ترتيب، فعالان اقتصادي به دقت تحولات اين حوزه را زير نظر دارند و اميدوارند تا اين گام مثبت در زمينه آزادسازي عرضه و تقاضاي حواله ارز در بازار صادرات و واردات جنبه عملياتي به خود بگيرد؛ به ويژه آنكه بخش مهمي از آثار تورمي نرخ هاي ارز بالا در بازار كالاها منعكس شده است. در اين ميان، تحقق چنين رويدادي براي سرمايه گذاران بورس تهران نيز به نحو قابل توجهي مثبت تلقي خواهد شد و با رشد حداقل 30 درصدي نرخ تسعير ارز صادركنندگان، زمينه ساز موج جديد رونق و جذب سرمايه به بازار سهام خواهد بود.

بازگشت بورس به ريل منطق؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است