|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: سه پيش بيني از زمستان سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


سه پيش بيني از زمستان سهام
واكنش بورس به گزارش هاي 9 ماهه چگونه خواهد بود؟

نويسنده: مينا افروزي

شاخص كل بورس تهران در آخرين روز هفته جاري به حركت صعودي خود ادامه داد. اين نماگر در جريان معاملات ديروز توانست ضمن رشد 150 واحدي به سطح 165 هزار و 595 واحد دست يابد. از نكات مهم معاملات ديروز توجه خاص بازار به نمادهاي بانكي و احتياط بيشتر معامله گران در سهام گروه هاي كالايي بود. معاملات ديروز در حالي به پايان رسيد كه اطلاعات عملكرد فصلي شركت ها در حال انتشار است.

در اين وضعيت، دو سناريو را مي توان براي بازار در نظر گرفت. در حالت اول اگر عملكرد سهام اصطلاحا بنيادي مورد انتظار يا فراتر از انتظار فعالان بازار باشد، احتمال شكل گيري موجي از رونق در بورس تهران چندان دور از انتظار نيست. در حالت دوم اين امكان وجود دارد كه وضعيت عملياتي شركت ها ضعيف تر از پيش بيني ها باشد كه در اين صورت احتمال فشار عرضه و خروج بخشي از سرمايه ها از بازار افزايش خواهد يافت. حال بايد ديد در هفته آتي كه انتشار گزارش هاي فصلي عملكرد بنگاه هاي بورسي اوج مي گيرد، كدام مسير براي ادامه حركت قيمت ها ميسر مي شود.

معاملات ديروز بورس تهران در حالي آغاز شد كه غلبه نيروي تقاضا بر عرضه، شاخص كل را در مسير افزايشي قرار داد. روندي كه تداوم چنداني نيافت و شاخص كل پس از لمس كانال 166 هزار واحدي، دچار سراشيبي ناشي از فشار فروش در صنايع كالايي شد، بنابراين نماگر بازار به رشد 150 واحدي بسنده كرد.

روز گذشته، با وجود فضاي مثبت حاكم بر بازارهاي جهاني و بهبود قيمت ها، معاملات سهام وابسته با احتياط بيشتري دنبال شد. در سوي مقابل، موج هيجان مجددا سهام بانكي در بر گرفت و به اين ترتيب، بخش عمده جريان نقدينگي در گروه بانكي به گردش در آمد و در عين حال متوسط قيمت ها در صنعت مزبور به افزايش 2 درصدي دست يافت. مرور نمادهاي موثر بر شاخص كل نيز نشانگر صدرنشيني سهام بانكي «وبملت» بود كه همراهي آن با سهم «وتجارت» موجب رشد تقريبا 210 واحدي شاخص كل شد. اين در حالي بود كه نمادهاي كالايي «فارس» و «فملي» در مجموع موجب عقب نشيني بيش از 115 واحدي شاخص كل شدند. انتشار مجدد اخبار و شايعاتي حول افزايش نرخ تسعير ارز بانك ها به قيمت سامانه نيما، مهم ترين عاملي بود كه موجب چرخش توجهات به صنعت بانك ها شد.

روزهاي آتي بورس در دو سناريو

پس از آنكه گزارش هاي عملكرد 9 ماهه شركت هاي مختلف بورسي در سامانه كدال قرار گرفت، ممكن است نتايج متفاوتي بازار را در بر گيرد كه در اين گزارش، به دو وضعيت كلي تقسيم بندي شده است. در سناريوي اول، يك حالت اين است كه عملكرد گروه هاي خودرويي و بانكي در پاييز ضعيف تر از انتظار بازار باشد و به تعميق زيان در نماد بسياري از شركت هاي زيرمجموعه اين دو گروه بينجامد. تحقق اين وضعيت دست كم در گروه خودرويي به گواهي گزارش هاي ماهانه چندان دور از انتظار نيست. در عين حال در گروه بانكي نيز تنها تكيه گاه فعالان و سهامداران به افزايش نرخ هاي تسعير دارايي هاي ارزي بانك هاست كه مي توان صورت هاي مالي بانك ها را بهبود ببخشد و در غير اين صورت احتمال گزارش هاي نه چندان جالب توجه اين صنعت بورسي وجود دارد. اين دو صنعت كه پيش از اين با انتشار اخبار پيرامون افزايش قيمت-براي خودرو و تسعير براي بانك- سوار بر موج هاي سفته بازانه رشد چشمگيري را تجربه كرده بودند، در صورت انتشار گزارش هاي ضعيف تر از انتظار با رويگرداني معامله گران مسير افت قيمت را در پيش خواهند گرفت. در مقابل گزارش سهام گروه هاي كالايي است كه در صورت برآورده كردن انتظارات كارشناسان يا غافلگيري تحليلگران مي تواند موج جديدي از رونق در بورس تهران را رقم زند؛ به طوري كه تمركز سهامداران بر اين دسته از صنايع معطوف خواهد شد و حتي اخبار سفته بازي هم تاثيري در اقبال چشمگير سهامداران از سهام كالايي نخواهند داشت. در اين صورت با فرا رسيدن موعد غربالگري صنايع كالايي، بازار سهام مسيري صعودي را در پيش خواهد گرفت.

حالت دوم از سناريوي اول نيز به اين شكل است كه صنايع صادرات محور با وجود گزارش هاي قابل قبول، در سايه نگراني از تحريم ها يا مخاطرات اجتناب ناپذير بازار جهاني چندان مورد اقبال بازار قرار نگيرند. با وجود آنكه اثر واقعي تحريم ها در عملكرد شركت هاي مرتبط و متعاقب آن در تنزل قيمت سهام طي اين دوره انعكاس پيدا كرده اما همچنان نگراني هايي در رابطه با كاهش هرچه بيشتر سودآوري اين دسته از صنايع با تداوم تحريم ها وجود دارد. در دور قبلي تحريم ها در سال 91 هم قيمت سهام در ماه هاي ابتدايي اجراي تحريم ها تحت فشار بيشتري قرار گرفت اما با گذشت زمان و در فرآيند اجرايي تحريم و بروز آثار واقعي رفته رفته فضاي حاكم بر صنايع مرتبط مرتفع شد و بخشي از افت هيجاني قيمت ها به تدريج جبران شد. با در نظر گرفتن چنين پيشينه اي انتظار مي رود كه آثار تحريم ها در ادامه سال حتي ملايم تر شده و جايي براي نگراني وجود نداشته باشد. با وجود اين همچنان عدم قطعيت هاي مرتبط با عمليات آتي شركت ها طي فصل زمستان مي تواند به عنوان عاملي بازدارنده عمل كند و به اين ترتيب سهامداران از سهام اصطلاحا بنيادي وارد جريانات سفته بازانه شوند.

سناريوي دوم صحنه اي را پيش روي ما مي نهد كه در آن گزارش هاي شركت هاي كاموديتي محور ضعيف تر از پيش بيني فعالان بازار باشد و گزارش بنگاه هاي رقيب نيز چندان مورد قبول سهامداران قرار نگيرد. در صورت تحقق چنين سناريويي كه در آن بنگاه هاي بزرگ گروه هاي پتروشيمي، فلزات و معدني ها اطلاعات مقبولي را به كدال نفرستند، احتمال اينكه نقدينگي در گروه هاي مستعد براي سفته بازي گردش بيشتري پيدا كند، افزايش خواهد يافت. بنابراين سهامي كه عمدتا به شركت هاي كوچك شناخته مي شوند يا قابليت فعاليت هاي سفته بازانه را دارند در متن توجهات بازار قرار خواهند گرفت و الگويي الاكلنگي در اين دست از صنايع بورسي نقش غالب را پيدا خواهد كرد. چرا كه گزارش نه چندان مثبت صنايع كالايي احتمال نگراني از بابت فراگيرتر شدن آثار تحريم ها را بر مقدار فروش شركت ها شدت بخشيده و عدم قطعيت در اين رابطه دست كم از جنبه رواني شمار كثيري از فعالان سهام را تحت تاثير قرار خواهد داد.

همگام با بازيگران

معاملات هفته جاري در حالي به اتمام رسيد كه بازار در تمام روزهاي كاري آن از حمايت سهامداران حقيقي برخوردار شده بود. در مجموع، هفته آخر دي ماه با جابه جا يي بيش از 118 ميليارد تومان سهم از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد سهام حقيقي، سپري شد كه بيشترين تغيير مالكيت صورت گرفته به نفع سهامداران حقيقي در بين هفته هاي ماه جاري بود.

روز گذشته، عمده ترين توجه سهامداران حقيقي به سهام بانك ملت جلب شد. بالغ بر 41 ميليون سهم «وبملت» به ارزش بيش از 11 ميليارد تومان از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد معامله گران حقيقي منتقل شد. اولويت بعدي خريد اين دسته از سهامداران نماد معاملاتي «هاي وب» بود و در ادامه، انتخاب سوم آنها نمادديگر از گروه بانكي، يعني بانك تجارت بود. به عبارت دقيق تر، خالص خريد معامله گران حقيقي در نماد «وتجارت» بيش از 4 ميليارد تومان رقم خورد. مرور صنايع نيز از منظر تغيير مالكيت به نفع بازيگران خرد بازار حاكي از صدرنشيني صنعت مواد دارويي بود. خالص خريد سهامداران حقيقي از صنعت مزبور نزديك42 ميليارد تومان ثبت شد. صنايع حمل و نقل و همچنين بانك ها نيز پس از گروه مواد دارويي، از بيشترين حمايت سهامداران خرد برخوردار شدند. صنايعي همچون خودرو، فلزات اساسي و محصولات پتروشيمي نيز با پشتيباني معامله گران خرد به روز خود پايان دادند.

از سوي ديگر، پالايش نفت اصفهان بيشترين تقاضاي سهامداران حقوقي را به سوي خود برانگيخت. به طوري كه در قالب اين حمايت، بيش از 16 ميليون سهم به ارزش حدود 2 ميليارد تومان از جانب سهامداران حقيقي به سوي معامله گران حقوقي جابه جا شد. بانك سينا نيز در جايگاه دوم ترجيحات معامله گران حقوقي قرار گرفت. پس از آن نيز، نماد فلزي «فاسمين» با خالص خريد بيش از يك ميليارد توماني بازيگران عمده بازار، به عنوان سومين انتخاب آنها معرفي شد. در ميان صنايع نيز، فرآورده هاي نفتي با بيشترين خالص خريد حقوقي ها صدرنشين بود و حمايت بيش از 3 ميليارد توماني آنها را جلب كرد. در مجموع معاملات روز گذشته، نزديك به 110 ميليون سهم به ارزش حدود 28 ميليارد تومان از سبد سهامداران حقوقي خارج و به پرتفوي معامله گران حقيقي افزوده شد.

سه پيش بيني از زمستان سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش در بهداشت محيط
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است