|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: قيمت گذاري كالاها مرگ تدريجي توليد است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


ديدگاه 
قيمت گذاري كالاها مرگ تدريجي توليد استهنوز بسياري از فعالان بازارهاي فلزات و پتروشيمي شرايط معاملات كالاها قبل از تاسيس بورس كالا را از ياد نبرده اند. شرايطي كه در روند معاملات انواع و اقسام تخلفات و دور زدن هاي قانون رقم مي خورد و نه نام و نشاني از خريداران باقي مي ماند و نه اطلاعاتي از بازار مصرف در اختيار بود. به عبارت ديگر در آن زمان، عمده معاملات در اختيار گروه هاي خاص قرار داشت كه به دليل داشتن برخي روابط، نهايت سوء استفاده را از نبود شفافيت بر سر بازار كالاي كشور مي كردند. اما از سال 82 كه بورس فلزات تهران و در ادامه بورس كشاورزي و راه اندازي بورس كالاي ايران رقم خورد، آن دسته از افراد نيز به دليل انجام معاملات زير چتر شفافيت، از گلوگاه هاي اصلي بازار به حاشيه رانده شدند.

به اين ترتيب مقاومت در برابر رشد و بالندگي بورس كالاي ايران به عنوان يكي از اركان بازار سرمايه خيلي هم جاي تعجب ندارد. همچنين يكي از چالش هاي اخير بازار كالاها، اعمال قيمت گذاري دستوري همزمان با نوسانات ارزي بود؛ چالشي كه پس از چند ماه ارائه اطلاعات از سوي مسوولان بازار سرمايه و به همت نمايندگان مجلس و اتاق بازرگاني و همراهي معاون اول رئيس جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت، متوقف شد و امروز تعادل و آرامش به واسطه كشف واقعي قيمت ها در تالار معاملات حاكم شده است. در همين زمينه حسين سلاح ورزي، نايب رئيس اتاق ايران به «ايبنا» گفت: بورس كالا به عنوان يك بازار سازمان يافته نقش چشمگيري در فرآيند عرضه، تقاضا و كشف قيمت رقابتي مجموعه كالاهاي عرضه شده در اين بورس ايفا مي كند. وي افزود: اهميت بورس كالا در شرايطي مثل امروز كه تحريم و اختلالات عرضه و تقاضا بر بازار حاكم است، نمايان مي شود و بيشتر مي توان از توانايي هاي اين بورس جهت كاهش التهاب بازارهاي داخلي و بهبود وضعيت موجود در بازار استفاده كرد.

فضاي اقتصاد رقابتي

سلاح ورزي به رويدادهاي چندماه اخير ناشي از نوسانات ارزي اشاره و بيان كرد: هر چند كه برخي از مسائل مانند بحث قيمت گذاري از سوي برخي نهادهاي بالادستي در بورس كالا، زمينه ناراحتي برخي از مصرف كنندگان، صنايع پايين دستي و بالادستي را فراهم كرد، اما بايد توجه كرد كه در روند بازار نبايد دخالت دستوري رقم بخورد و همه عوامل اقتصادي بايد به سازوكار بورس كالا به عنوان نهادي مهم و موثر در ايجاد شفافيت اقتصادي احترام بگذارند. نايب رئيس اتاق ايران افزود: با توجه به اينكه بورس كالا در فضاي اقتصاد رقابتي به عنوان يك ابزار مدرن و شناخته شده محسوب مي شود و به شفافيت، ايجاد رقابت و عملكرد بهتر نظام بازار كمك مي كند، بنابراين بهتر است تدابيري جهت عرضه محصولات توليدي توليدكنندگان به بورس كالا اتخاذ شود. همچنين اگر شرايطي مهيا شود تا كل زنجيره توليد محصولات از بالادستي و پايين دستي در بورس كالا معامله شود، شاهد يك زنجيره شفاف اطلاعاتي در كشور خواهيم بود كه اين اطلاعات به طور حتم براي اقتصاد و فعالان اقتصادي ارزشمند است.

به گفته او، اجبار توليدكنندگان به فروش محصولاتشان با نرخ هاي پايين تر از قيمت واقعي باعث مرگ تدريجي توليد مي شود از اين رو به دليل وجود بورس كالا به عنوان بازاري شفاف در كشور، نيازي به قيمت گذاري دستوري نيست و قيمت ها در بورس كالا و در مقابل ديدگان مسوولان مي تواند نظارت و تنظيم شود. نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت: نظام قيمت گذاري دستوري و دخالت در تعيين قيمت از سابقه طولاني در كشور و دنيا به خصوص طي 40 سال اخير برخوردار است، در اغلب مواقع، اين اقدام به عنوان يك سياست شكست خورده تلقي شده و هيچ گاه در كشور با نتيجه و جواب مثبتي همراه نبوده است. وي خاطرنشان كرد: اولين نكته قيمت گذاري دستوري اين است كه چنين اقدامي برخلاف تفكرات، مكانيزم بازار و همچنين اصل رقابت پذيري در بازار بوده است كه اين اقدام، زمينه ايجاد رشد، توسعه و افزايش كيفيت كالاها را در بازار از بين خواهد برد.

ناديده گرفتن هزينه هاي توليد

سلاح ورزي اظهار كرد: نظام توليدي كشور از اجزاي خاصي برخوردار است، دستمزد، هزينه هاي مالي، عوارض و حمل ونقل به عنوان اجزاي اصلي قيمت تمام شده در توليد يك محصول به شمار مي روند كه در پيش گرفتن سياست قيمت گذاري دستوري به معناي ناديده گرفتن تمام اين عوامل و بروز مشكلات عديده براي توليدكنندگان مي شود. سلاح ورزي به نقش بورس كالا در افزايش كيفيت محصولات توليدي تاكيد و بيان كرد: بورس كالا به واسطه مكانيزم نظارت و نيز ضرورت رصد بر كيفيت محصولات عرضه شده، ضمن كمك به افزايش كيفيت محصولات توليدي به دليل رقابتي بودن قيمت ها، به طور حتم بر كيفيت محصولات نهايي تاثيرگذار بوده است. اينكه در مكاني كالاي باكيفيت تر با درج تقاضا و قيمت بيشتري از سوي خريداران روبه رو شود، مسلما شركت ها را به توليد محصولات كيفي ترغيب مي كند.

نايب رئيس اتاق ايران در ادامه به دوران قبل از تاسيس بورس كالا اشاره كرد و گفت: مشكلات عديده اي در سال هاي قبل از راه اندازي بورس كالا براي توليدكنندگان و مصرف كنندگان وجود داشت كه از جمله آنها مي توان به قيمت گذاري دولتي محصولات و سود بسيار ناچيز توليدكنندگان، عدم شفافيت از روند توليد و فروش محصولات، شبكه هاي دلالي قدرتمند و رسيدن مواد اوليه با قيمت هاي بسيار بالا به دست مصرف كنندگان است كه طي اين سال ها بافت همگي اين مشكلات به واسطه بورس كالا ترميم شده است. سلاح ورزي معتقد است، در واقع از زمان تشكيل بورس كالا در اقتصاد بود كه رانت و واسطه گري ها در مبادلات كالايي كمرنگ شد و اثر حواله و سهميه بندي كالاها در اقتصاد به حداقل رسيد.

جايگزيني ضابطه و قانون

وي در پايان جايگزيني ضابطه و قانون به جاي رفتارهاي سليقه اي و برخي روابط در تخصيص كالاها را از ديگر مزيت هاي بورس كالا برشمرد و گفت: بورس كالا، بازار رسمي است كه هرچه اين دست بازارهاي رسمي و شفاف را در اقتصاد تقويت كنيم، به نفع توليد و مردم عمل كرده ايم. در همين راستا امروز معاملات كالاها در بورس از قواعد و مقررات خاصي پيروي مي كنند و به هيچ عنوان نمي توان در اين سيستم به صورت سليقه اي عمل كرد

قيمت گذاري كالاها مرگ تدريجي توليد است


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است