|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: از بدهي هاي پابرجا تا خريدار پا در بند!
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
 


از بدهي هاي پابرجا تا خريدار پا در بند!
سه دليل براي بدبيني به واگذاري پرسپوليس و استقلال

نويسنده: بهروز رسايلي

 از حدود دو ماه پيش كه يك بار ديگر بحث واگذاري پرسپوليس و استقلال به بخش خصوصي مطرح شد، بسياري از كارشناسان و البته بخش بزرگي از افكار عمومي در مورد تحقق اين مهم ابراز ترديد كردند. در حقيقت نگاه ها به واگذار شدن سرخابي ها اصلا مثبت نيست. بخشي از اين مساله مربوط به ناكامي پروژه مزبور طي دو دهه گذشته بوده است. مخصوصا وقتي در نيمه نخست دهه نود كار تا انجام مزايده ها هم پيش رفت و به سرانجام نرسيد، ديگر روشن شد كه خصوصي سازي دو قطب سنتي فوتبال ايران به اين سادگي ها نيست. در نقطه مقابل دولت كوشيد تا نشان بدهد شرايط فرق كرده. آنها مدعي بودند پرسپوليس و استقلال درحال حاضر درآمدزايي خوبي دارند و تا حدودي به خودكفايي رسيده اند. از سوي ديگر وزارت ورزش مصر است كه بدهي هاي انباشته دو باشگاه تا حد زيادي سر و سامان پيدا كرده و اين مساله كار را براي واگذاري آنها آسان تر مي كند. با اين اوصاف همين حالا هم نشانه هاي زيادي وجود دارد كه باعث تداوم بدبيني به واگذاري پرسپوليس و استقلال مي شود. سه مورد از مهم ترين نشانه ها را مرور مي كنيم.

اين بود تسويه بدهي ها؟

به طور كلي فضاي مديريتي در ايران طوري است كه تنها در لحظات اوج گرفتن دعواها مي شود بالاترين حد از شفافيت را ديد! مصداق جديد و فوتبالي اين ادعا هم درگيري لفظي اخير بين اميرحسين فتحي و علي فتح الله زاده است. سرپرست كنوني باشگاه استقلال در واكنش به انتقادها در مورد اينكه چرا نمي تواند خريد جديد و مهم داشته باشد، توپ را در زمين فتح الله زاده انداخته و گفته: «ما فعلا نمي توانيم بمب بتركانيم، چون داريم آوارهاي مربوط به بمب هاي مديران سابق را جمع مي كنيم.» اين اظهارات با واكنش منفي و تند فتح الله زاده مواجه شد و نهايتا كار به جايي كشيد كه مديران فعلي استقلال ليست بدهي هاي به جا مانده از دوره مديرعامل اسبق را رسانه اي كردند. جالب است كه فقط در يك آيتم اين ليست به اسامي بازيكنان ايراني طلبكار از دوره فتح الله زاده اشاره شده كه مجموعا 20 ميليارد تومان از استقلال طلب دارند.

اين تازه غير از بازيكنان خارجي و ساير مخارج و معوقات است. ادعاي مزبور اما در حالي از سوي مديريت استقلال مطرح شده كه آقايان تا همين چند روز پيش و هنگام بحث در مورد خصوصي سازي به صراحت از پاك شدن قريب الوقوع تمام بدهي ها خبر مي دادند. فتحي شهريور ماه گفته بود بدهي استقلال زير 14 ميليارد تومان است و بنا به ادعاي فتح الله زاده، اخيرا از كاهش رقم بدهي هاي باشگاه به زير 3 ميليارد تومان خبر داده بود؛ خب آيا اين يك «تناقض» نيست؟ مطمئن باشيد مشتريان احتمالي سهام پرسپوليس و استقلال هم به خوبي اين اخبار را رصد مي كنند. آنها مي دانند كه وضع پرسپوليس هم همين طور است و بعد از تصاحب اين دو باشگاه، هر لحظه بايد منتظر طلبكار مغفول مانده اي باشند كه با سند و مدرك به ميدان بيايد و پولش را بخواهد. حالا بگذريم از اينكه ادعاي خودكفايي سرخابي ها هم با وقوع اعتصاب در هر دو باشگاه طي يك ماه گذشته اساسا زير سوال رفت و در ابهام قرار گرفت!

بهبود عوايد چه شد؟

مساله ديگر به عدم بهبود درآمدهاي اين دو باشگاه مربوط مي شود. حقيقت آن است كه پرسپوليس و استقلال همچنان هر چه دارند از اسپانسر و كمك هاي مردمي دارند و ساير مجاري كسب درآمد كماكان مسدود است. امروز نسبت به پنج سال قبل نه گره كور حق پخش تلويزيوني باز شده و نه در حوزه تبليغات محيطي شاهد بهبود ملموس عوايد بوده ايم. چند ماه پيش سعيد آذري، مديرعامل ذوب آهن در تعبيري جالب گفته بود: «پول تبليغات محيطي زير پاي فيل است.» او همين دو ماه پيش هم ادعا كرده سازمان ليگ از 10 ميليارد پول دريافتي تبليغات محيطي، فقط 250 ميليون تومان به اين باشگاه پرداخت كرده است. حالا فرض كنيم سرخابي ها بيش از اين مبلغ پول بگيرند، اما آيا اين آمار و ارقام واقعا كفاف ساده ترين هزينه هاي باشگاه داري را مي دهد؟ تنها درآمد رشد كرده سرخابي ها نسبت به دور قبلي واگذاري، بحث اسپانسر و سامانه پيامكي است كه اگرچه قابل توجه به نظر مي رسد، اما اعتصاب ها نشان داد همان هم كافي نيست.

آخرين خريداران كجا هستند؟

در دوره قبلي واگذاري، مبلغ 290 ميليارد تومان به عنوان قيمت پايه پرسپوليس و استقلال اعلام شد. اين در حالي است كه امروز از ارقامي بين 500 تا هزار و 500 ميليارد تومان در اين مورد سخن گفته مي شود. جالب اينكه در همان دوره قبلي و با وجود قيمت به مراتب پايين تر، خبري از خريدار واقعي و شايسته نبود. استقلال كه مشتري نداشت و پرسپوليس هم دو خريدار پيش روي خود مي ديد؛ يكي شركت بهنام پيشروي كيش كه بعد از ناكامي در خريد سرخپوشان، باشگاه نفت تهران را خريد و با شكست در اداره آن، به طور كلي از تيم داري انصراف داد، خريدار بعدي هم حسين هدايتي بود كه شما بهتر مي دانيد امروز كجاست و چه مي كند! اخيرا در جلسات دادگاه برخي از مديران پيشين بانك سرمايه، كيفرخواستي قرائت شده كه اسم هدايتي هم با اتهاماتي عجيب و چشمگير در آن مشاهده مي شود. حالا شما بگوييد با خريداراني از اين جنس، چقدر مي توان به واگذاري واقعي و مقرون به مصلحت سرخابي ها اميدوار بود؟

از بدهي هاي پابرجا تا خريدار پا در بند!


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " بهروز رسايلي"

  اين بار حق با كي روش نيست؟ / اعتراض همزمان به سهميه كم و زياد در تيم ملي
بهروز رسايلي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  مقصر بحران استقلال كيست؟ / اعتراض احساسي به وزارتخانه و غفلت از عناصر داخلي
بهروز رسايلي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  دو ميراث متفاوت / از ما و ژاپني ها چه تصويري در جام جهاني باقي ماند؟
بهروز رسايلي، دنياي اقتصاد 13/4/97
مشاهده متن    
  اهرام صلاحه! / آيا جادويي بالاتر از فوتبال وجود دارد؟
بهروز رسايلي، دنياي اقتصاد 6/2/97
مشاهده متن    
  گران هاي با حكمت / در حاشيه افزايش نرخ ارز و ترديدها در مورد ادامه همكاري با مربيان موفق خارجي
بهروز رسايلي، دنياي اقتصاد 18/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات زبان و ترجمه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 5103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است