|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: خواسته وزير از معاونان جديد مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژه 
خواسته وزير از معاونان جديد مسكنوزير راه و شهرسازي روز گذشته در مراسم توديع و معارفه سه نفر از معاونان قديم و جديد اين وزارتخانه در حوزه مسكن خواسته هاي خود از معاونان جديد را تشريح كرد. به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، محمد اسلامي در اين مراسم دست كم بر شش تكليف مهم به عنوان اولويت هاي وزارت راه وشهرسازي در سه حوزه شهرسازي و معماري، مسكن و ساختمان و حوزه نوسازي بافت هاي فرسوده در مقطع زماني حاضر تاكيد كرد.

اسلامي با بيان اينكه بهبود وضعيت مسكن در مقطع زماني فعلي از اولويت هاي اساسي دولت و وزارت راه وشهرسازي است، ضرورت تدوين سياست هاي درست و كاربردي و همچنين تامين زمين به منظور ساماندهي بازار مسكن را مورد تاكيد قرار داد؛ وي همچنين توسعه تقاضا محور بر مبناي ظرفيت ها و استعدادهاي موجود در مناطق مختلف كشور و همچنين توسعه مبتني بر برنامه ها و طرح هاي آمايش سرزمين را از مهم ترين تكاليف در حوزه مسكن و شهرسازي عنوان كرد و گفت: لازم است نابساماني هاي موجود در اين زمينه مرتفع شود؛ جذاب سازي طرح ها و برنامه هاي تامين مسكن براي سرمايه گذاران به خصوص طرح بازآفريني شهري از ديگر تاكيدات وزير راه و شهرسازي به عنوان تكاليف معاونان مرتبط وي در بخش مسكن بود؛ اسلامي همچنين بر ضرورت افزايش كيفيت ساخت و سازها و همچنين مهار حاشيه نشيني در شهرها و جلوگيري از گسترش آن با اتكا به ساخت و توليد مسكن ارزان قيمت و عرضه مناسب آنها در راستاي ساماندهي بازار مسكن تاكيد كرد.

وزير راه و شهرسازي در اين مراسم گفت: موضوع مهم در حال حاضر اين است كه تغييرات اقليم امروز به وقوع پيوسته و مهاجرت ها از روستا به شهرها شكل گرفته است، از سوي ديگر شرايط اقتصادي نيز متفاوت شده و همگي در كنار هم به طور طبيعي حاشيه نشيني را ايجاد كرده اند، موضوعي كه در اين دوره به يك محور مورد توجه در نگاه مسوولان عالي رتبه كشور تبديل شده است. اسلامي در ادامه گسترش حاشيه نشيني را دليل اصلي تهي شدن هسته شهرها و ناكارآمدي بافت هاي شهري دانست و افزود: متاسفانه اين اتفاقات باعث متروكه شدن نواحي باارزش شهري و همچنين ايجاد كانون آسيب هاي اجتماعي در بافت هاي درون و برون شهري مي شود. اين مقام مسوول با بيان اينكه در اين شرايط تكليف اصلي دولت مهار فرآيند گسترش حاشيه نشيني در شهرهاست، گفت: ما بايد در كنار اين مساله به عرضه مسكن براي اقشار كم درآمد و متوسط و روبه پايين جامعه توجه كنيم كه توليد منازل ارزان قيمت، عرضه مناسب و ساماندهي بازار از اولويت هاي تحقق هدف مذكور به شمار مي رود.

وي با بيان اينكه در حال حاضر احداث سالانه 100هزار واحد مسكوني در بافت فرسوده در دستور كار ما قرار دارد، گفت: متاسفانه با وجود شناسايي 2700 محله هدف، اگر آمار و امور انجام شده را با ميزان كمي بافت مقايسه كنيم نه تنها هيچ تناسبي ندارد، بلكه در بخش ديگر شاهد رشد شتابان حاشيه نشيني به دلايل مختلف هستيم كه بايد مدنظر قرار گيرد. وي افزود: راه حل اصلي براي رفع اين مشكل تصميم گيري براي هر منطقه و هر محله به اقتضاي شاخص هاي خود آن محله است، بدون شك ما نمي توانيم فرهنگ، اقليم و ويژگي هاي هر محله را ناديده بگيريم و براي همه آنها نسخه اي واحد بپيچيم، بلكه بايد تمدن شهري را متناسب با بستر محلات و عيار فرهنگي آن بازآفريني كنيم.

وزير راه و شهرسازي گفت: براي ما مهم است كه پول صندوق توسعه ملي چگونه و كجا هزينه مي شود، چراكه همه مي دانيم اين پول به راحتي براي امور تصويب نشده و قطعا براي اقدامات بسيار حياتي و مهم اختصاص داده مي شود، در اين راستا بايد توجه كنيم كه پتانسيل مردم نيز در پيشبرد كارها قابل ملاحظه است كه بايد در رسيدن به هدف از آن استفاده شود. اسلامي با بيان اين مطلب كه رئيس جمهوري به توليد 100 هزار واحد مسكوني در اراضي رايگان دولتي تاكيد دارد، گفت: هر ارگاني كه در اين نواحي داراي زمين است بايد آن را براي اجراي برنامه به وزارت راه و شهرسازي واگذار كند و اين امر به طور جدي بايد مورد پيگيري قرار گيرد.

هدف گذاري جديد براي تراكم ساختماني منطقه 22

وزير راه و شهرسازي گفت: مشكلات منطقه 22 شهرداري تهران با تدوين و تصويب يك طرح ويژه ساماندهي خواهد شد.

 اسلامي وزير راه و شهرسازي با اعلام اين مطلب كه تعيين تكليف طرح ويژه منطقه 22 تهران از اين جهت كه در منطقه زيست محيطي مهمي از شهر و در مسير جريان باد قرار گرفته حائز اهميت است، گفت: مشكلات منطقه 22 شهرداري تهران با تدوين و تصويب يك طرح ويژه ساماندهي مي شود و اين موضوعي است كه روي آن تاكيد داريم.

اسلامي افزود: اگر بخواهيم در ارتباط با بحث تاب آوري شهر تهران صحبت كنيم قطعا منطقه 22 منطقه حائز اهميتي است كه بايد از امنيت و قدرت تحمل برتري نسبت به ساير مناطق برخوردار مي شد. رئيس شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران ادامه داد: منطقه 22 بايد از قدرت تاب آوري شهري بيشتري برخوردار مي شد تا بتواند حامي و پشتيباني براي تهران باشد و خودش اسير بحران نشود. به همين دليل اين ويژگي بايد رعايت شود تا وضعيت تراكمي آن منطقه افزون تر از ظرفيت فعلي نباشد. وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اين مطلب كه افق طرح 1405 پيش بيني شده و بايد بر آن اساس هم پيش برود، اعلام كرد: در مورد منطقه 22 تهران با توجه كنيم كه موضوع افق جمعيت پذيري بر اساس طرح جامع آن منطقه باشد. اسلامي گفت: در طرح ويژه منطقه 22 تهران حتما بايد به نقشه گسل هاي تهران توجه ويژه اي بشود و به هيچ عنوان بارگذاري سنگين و ساختمان هاي با اهميت نبايد در منطقه ديده شود.

به گفته اين مقام مسوول، شهرداري تهران بايد تلاش كند تا توافقاتي كه انجام شده و به مرحله قانوني نرسيده است را با رعايت اصولي كه موردنظر شوراي عالي شهرسازي و معماري است تعديل كند و توافقات را مورد بازبيني قرار دهد وي تصريح كرد: سقف تعيين شده جمعيتي به عنوان سقف مصرح و افزون بر آنكه پروانه صادر شده است توسط استانداري، اداره كل و كميته فني شوراي عالي، كنترل شود تا منطبق بر سقف جمعيت پذيري طرح جامع تهران باشد. وي به عرصه هاي باقي مانده منطقه 22 به عنوان موضوع ديگري كه بايد مورد توجه قرار گيرد اشاره كرد و افزود: تلاش شود تا براي عرصه هاي باقي مانده با تراكم پايين تري پروانه صادر شود تا به اين ترتيب بتوانيم زندگي باكيفيتي را براي ساكنان منطقه 22 ايجاد كنيم و اين موضوع بايد در كميته فني شورا، بررسي شود. اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: طرح ويژه منطقه 22 با يك جمع بندي مهندسي و معماري موضوعات زيست محيطي، آب، دغدغه هاي سازمان جنگل ها و سازمان پدافند غيرعامل را نيز مدنظر قرار دهد.

خواسته وزير از معاونان جديد مسكن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است