|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: آغاز پيش فروش خودرو با قيمت هاي جديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


آغاز پيش فروش خودرو با قيمت هاي جديد
اتفاقات خودرويي هفته مرور شد


 از اعلام رسمي قيمت جديد محصولات گروه خودروسازي سايپا و اعلام كيفيت خودروهاي داخلي تا استقبال مشتريان از پيش فروش هاي جديد و ايراد بانك مركزي به يكي از بندهاي مصوبه ترخيص خودروهاي وارداتي، عمده اتفاقات مهم اين هفته در صنعت و بازار خودرو كشور به شمار مي روند. همچنين در بخش خودروسازي جهان نيز، همكاري مشترك فورد و فولكس واگن از اخبار مهم اين هفته بود.

اعلام رسمي قيمت هاي جديد سايپا

پس از آنكه رئيس سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان اواخر هفته گذشته بر صدور مجوز افزايش قيمت 30 درصدي خودروهاي زير 45 ميليون تومان و آزادسازي قيمت از ابتداي بهمن امسال مهر تاييد زد، گروه خودروسازي سايپا با دو، سه روز تاخير قيمت جديد محصولاتش را اعلام كرد. بر اين اساس، قيمت پرايد 131 به 29 ميليون و 525 هزار تومان رسيد و پرايد 132 نيز تبديل به خودرويي 28 ميليون و 765 هزار توماني شد. سايپايي ها قيمت پرايد 111 را نيز به 29 ميليون و 245 هزار تومان رساندند و وانت پرايد هم به مرز 30 ميليون و 500 هزار تومان نزديك شد. در بين ديگر محصولات سايپا، تيباي معمولي 35 ميليون و 765 هزار تومان قيمت خورد و مدل هاچ بك آن نيز از مرز 39 ميليون تومان رد شد.

در كنار سايپا، پارس خودرويي ها نيز قيمت جديد محصولات خانواده رنو و برليانس را طبق فرمول حاشيه بازار، اعلام كردند تا ثبت نام كنندگان آنها تكليف خود را بدانند. بر اين اساس، قيمت پارس تندر به 84 ميليون و 200 هزار تومان رسيد، ساندرو دنده اي، 95 ميليون توماني شد و ساندرو اتومات نيز 110 ميليون و 400 هزار تومان قيمت خورد. براي ساندرو استپ وي دنده اي و اتومات نيز به ترتيب قيمت هاي 103 ميليون و 100 هزار تومان و 122 ميليون و 700 هزار تومان لحاظ شد. در خانواده برليانس هم قيمت مدل 220 دنده اي به 64 ميليون و 200 هزار تومان افزايش يافت و قيمت برليانس كراس هم به 115 ميليون و 400 هزار تومان رسيد. قيمت جديد ساير محصولات سايپا و پارس خودرو نيز روي سايت فروش آنها قرار گرفته است.

آغوش باز مشتريان براي قيمت هاي جديد

با وجود آنكه گمان مي رفت با اعلام افزايش 30 درصدي قيمت خودرو و همچنين ابلاغ سياست قيمت گذاري در حاشيه بازار، مشتريان از پيش فروش هاي جديد خودروسازان استقبال نكنند، عكس اين ماجرا طي هفته جاري رخ داد. ايران خودرويي ها اوايل هفته پيش فروشي 20 هزار دستگاهي را براي محصولات خود در نظر گرفتند و در عرض 48 ساعت كل ظرفيت آن پر شد. اين پيش فروش در شرايطي مورد استقبال قرار گرفت كه اولا قيمت محصولات بر اساس حاشيه بازار روز تحويل لحاظ شده و زمان تحويل محصولات نيز مرداد سال آينده به بعد است. طبق اخبار رسيده، سايپايي ها هم قرار است به زودي پيش فروشي با قيمت جديد انجام دهند، كه به نظر مي رسد مشتريان از آن نيز استقبال خواهند كرد.  ظاهرا يكي از دلايل اصلي استقبال مشتريان از قيمت هاي جديد، نااطميناني آنها به آينده صنعت و بازار خودرو است و گمان مي برند توليد بيش از پيش كاهش مي يابد و قيمت ها بالاتر خواهد رفت.

كيفيت خودروها دست نخورد

اوايل هفته جاري اما وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش كيفي خودروهاي داخلي را در آذرماه به نقل از شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران منتشر كرد، گزارشي كه نشان مي دهد سطح كيفي محصولات سواري در مقايسه با آبان تغيير خاصي نداشته است. بنابر گزارشي كه شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران اعلام كرده، تمام خودروهاي سواري توليد داخل، سطح كيفي خود را در آذر حفظ كرده و تعداد ستاره هايشان دست نخورده است. در گزارش آذر، نام 44 خودروي داخلي به چشم مي آيد كه در اين بين، حدود 34 درصد از خودروهاي يادشده توانسته اند با كسب چهار ستاره به كيفيت نسبتا ايده آل دست پيدا كنند. طبق گزارش منتشره، 34 درصد ديگر خودروهاي داخلي نيز با كسب سه ستاره كيفي در آذر، كيفيتي متوسط را از آن خود كرده اند. در نهايت 32 درصد خودروها نيز با كسب تنها دو ستاره كيفي، حداقل كيفيت را حاصل كرده اند. گزارش كيفي خودروهاي داخلي تقريبا هر ماه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر مي شود، هرچند مدت هاست جزئيات كيفي از آن حذف شده است.

وعده تزريق پول به زنجيره خودروسازي

اعطاي تسهيلات 15 هزار ميليارد توماني به زنجيره خودروسازي، ديگر خبر مهم اين هفته بود كه به نقل از رئيس سازمان حمايت منتشر شد. بر اين اساس، قرار است در راستاي كمك به قطعه سازان و تسويه بخشي از مطالبات آنها (از خودروسازان) نقدينگي موردنظر تزريق شود. البته به نظر مي رسد رقم درست تسهيلات، حدود 12 هزار ميليارد تومان است، چه آنكه در همايش هفته گذشته قطعه سازان، اين رقم به عنوان تسهيلات تزريقي مطرح شد. به گفته قطعه سازان، قرار است ابتدا به هر يك از دو خودروساز بزرگ كشور مبلغ 2 هزار ميليارد تومان پرداخت و سپس 800 ميليون يورو ديگر نيز به زنجيره خودروسازي تزريق شود. با يك حساب سرانگشتي، جمع اين دو مبلغ با ملاك قرار دادن نرخ يورو در سامانه نيما، چيزي حدود 12 هزار ميليارد تومان مي شود. هر چه هست، چه 15 هزار ميليارد و چه 12 هزار ميليارد، قرار است اين پول با محوريت تامين نقدينگي به قطعه سازان پرداخت شود.

ايست بانك مركزي به ترخيص خودروها

ديگر خبر خودرويي مهم هفته، مخالفت رئيس كل بانك مركزي با بخشي از مصوبه دولت درباره ترخيص خودروهاي دپو شده در گمرك بود. هيات دولت چندي پيش بالاخره تكليف خودروهاي وارداتي دپويي در گمرك را مشخص كرد و راي به ترخيص آنها داد، با اين حال رئيس كل بانك مركزي با يكي از بندهاي آن يعني ثبت سفارش بدون انتقال ارز از تاريخ 16 مرداد به بعد، مخالفت كرد. در واقع نظر رئيس كل بانك مركزي اين بود كه اين بانك بايد از منشا تامين ارز مطلع باشد، حال آنكه ثبت سفارش هاي بعد از 16 مرداد طبعا از شفافيت لازم در اين مورد برخوردار نيست. البته در نهايت ديروز خبر رسيد كه دولت مصوبه قبلي خود را اصلاح و نظر رئيس كل بانك مركزي را لحاظ كرده است.

اتحاد هوشمند غول ها

اين هفته اما خبري مهم در خودروسازي جهان نيز منتشر شد و آن، اعلام اتحاد دو غول صنعت خودرو بود. طبق اخبار منتشره، فولكس واگن آلمان و فورد آمريكا بنا دارند با محوريت طراحي و توليد محصولات برقي و خودران، با يكديگر همكاري كنند. ازآنجاكه صنعت خودرو جهان به سرعت در مسير توسعه محصولات هوشمند و  استفاده از سوخت هاي غير فسيلي قرار گرفته، خودروسازان بزرگ به فكر استفاده از ظرفيت هاي يكديگر براي جا نماندن از اين قافله افتاده اند. منابع آگاه تاكيد كرده اند كه فورد قرار است از پلت فرم محصولات برقي فولكس استفاده كند و خودروساز آلماني نيز به دنبال بهره گيري از سيستم هوشمند رانندگي خودكار طرف آمريكايي است.

آغاز پيش فروش خودرو با قيمت هاي جديد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روان شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 50)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است