|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: اليگارشي ورزشي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


اليگارشي ورزشي


نويسنده: استليوس كولوگلو

   مانند بسياري از ورزش ها مي تواند نيرويي براي تحقق اهداف مثبت نظير ايجاد دوستي بين كشورها و تقويت ارزش هاي انساني و حاكميت دموكراسي باشد؛ اما همچنين از آن مي توان به عنوان ابزاري براي پنهان كردن برخي از بدترين رويه ها و اقدامات در جامعه از جمله فساد مالي و پولشويي بهره برد تا فعاليت هاي غيرقانوني نمايان نشود. در چند دهه اخير موارد متعددي از اين نوع استفاده در كشورهاي مختلف مشاهده شده و اين نوع استفاده ها به تدريج جنبه هاي پيچيده تر پيدا كرده است.

فوتبال همواره داراي يك بعد سياسي بوده است. جنگ سال 1969 بين هندوراس و السالوادور تحت تاثير يك مسابقه فوتبال آغاز شد. البته گاه فوتبال يك ابزار حاكميت و تقويت دموكراسي بوده است. اوايل سده پيش فوتبال در برزيل نمادي براي برتري بر سفيدپوستان بود و رنگين پوستان براي بازي در تيم فوتبال بايد صورت خود را به رنگ سفيد مي كردند. در دهه 1950 با نژادپرستي در فوتبال برزيل مقابله شد يعني در دوره اي كه بازيكنان بزرگ نظير پله به ميدان مسابقات فوتبال وارد شدند. در واقع اين باور وجود دارد كه پله به از ميان رفتن باورهاي نژادپرستانه در برزيل كمك فراوان كرده است. مواردي از اين دست زياد است؛ اما در دوران حاضر جنبه هاي دموكراتيك ورزش در معرض خطر قرار گرفته است؛ زيرا رويه هاي فسادآلود و غيرعادلانه به شكل پيچيده تر دنبال مي شود. براي مثال ليگ قهرمانان را در نظر بگيريد. در اين ليگ تنها باشگاه ها از پنج كشور ثروتمند اروپايي يعني آلمان، اسپانيا، ايتاليا، فرانسه و انگلستان مي توانند به مرحله نيمه نهايي و نهايي برسند، زيرا تنها آنها قادر هستند با صرف پول هنگفت بهترين بازيكنان را بخرند.

در دوران حاضر كه يك اليگارشي اقتصادي، همه چيز از سياست گرفته تا فوتبال را در كنترل خود دارد. ميزان بسيار عظيم پول در باشگاه ها سرمايه گذاري مي شود. اما هيچ كس نمي پرسد، اين پول از كجا مي آيد. برخي معتقدند سرمايه گذاري در باشگاه ها راهي براي پولشويي است و درآمدهاي حاصل از فعاليت هاي غير قانوني نظير قاچاق مواد مخدر، فروش سلاح يا فرار مالياتي، در فوتبال سرمايه گذاري مي شود تا منشا آن پنهان شود. باشگاه ها و بازيكنان نيز از روش هاي متنوع براي فرار مالياتي استفاده مي كنند. سال گذشته باشگاه هاي بزرگ در سه ماه بيش از 6/ 3 ميليارد دلار براي نقل و انتقالات هزينه كردند؛ اما تنها حدود 37 درصد اين پول در صورت هاي مالي منعكس شده است. برخي گزارش ها كه از منابع گوناگون منتشر شده نشان مي دهد برخي بازيكنان معروف از جمله ليونل مسي از پرداخت ماليات براي درآمدهاي نجومي خود اجتناب مي كنند. روش هاي فرار مالياتي آنقدر متنوع و چندلايه هستند كه معمولا تحقيقات درباره آن به نتيجه نمي رسد؛ زيرا شواهد و مدارك كافي براي اثبات تحقق اين گونه اقدامات غيرقانوني پيدا نمي شود. در كميته پانا PANA يعني كميته تحقيق پارلمان اروپا براي تحقيقات پاناما، نمايندگان فيفا و يوفا UEFA براي اداي شهادت دعوت شدند. از آنها به روشني سوال شد چطور قصد دارند با روش هاي كنوني فرار مالياتي مبارزه كنند و آيا نسبت به فقدان شفافيت نگران هستند يا نه؟ هيچ پاسخ منطقي و قابل اتكا به اين سوالات داده نشد.

بدون ترديد مقامات اين دو نهاد از وجود چنين رويه هايي آگاه هستند و به نوعي با اين وضعيت كنار آمده اند؛ اما تبعيض و بي عدالتي اجتماعي به خشم، نااميدي و خشونت منجر مي شود. اين همان فرآيندي است كه در ميادين فوتبال انگلستان در دوران نخست وزيري مارگارت تاچر مشاهده مي شد. در يونان و بسياري از كشورهاي ديگر اليگارش ها تلاش مي كنند فوتبال را از جنبه هاي مختلف تحت كنترل خود درآورند و از آن براي رسيدن به مقاصد اقتصادي و سياسي استفاده كنند. در واقع آنها هنگام خريد يك باشگاه ارتشي از طرفداران را بدون پرداخت پول خريداري مي كنند. اين نوع رويه ها در دهه هاي اخير همواره وجود داشته و مبارزه با آنها آسان نبوده است. در واقع مناسبات و ارتباطات در دنياي فوتبال آنقدر پيچيده و درهم تنيده است كه يافتن سرنخ و دنبال كردن تحقيقات درباره هر پرونده به سال ها زمان نياز دارد و معمولا همكاري لازم از سوي مقامات و افراد مطلع صورت نمي گيرد. شايد بتوان گفت گسترش فساد در فوتبال در سال هاي اخير بيشتر شده و اگر ساز و كار موثر براي مبارزه با اين روند ايجاد نشود، شرايط بدتر خواهد شد. ارقام رد و بدل شده در بخش هاي مختلف صنعت فوتبال بسيار بزرگ هستند. براي مثال بنا به يك تحقيق كه در سال 2013 انجام شد، تنها در آسيا هر هفته 2 ميليارد دلار صرف شرط بندي در فوتبال مي شده است. بنابراين حتي تصور اينكه تباني و فساد در بخش هاي مختلف اين صنعت اندك و محدود است، اشتباه است.

اما ابعاد ادعاهاي مطرح شده در يك گزارش منتشر شده از سوي يوروپل كه يك نهاد پليس اروپايي مرتبط با اينترپل است، موجب تعجب بسياري از كارشناسان شد. محققان به اين نتيجه رسيدند كه در سي كشور صدها بازي از جمله 380 بازي در اروپا طي سال هاي 2008 تا 2011 مظنون به داشتن رويه هاي فسادآلود بودند. در برخي موارد نام تيم ها و ليگ هاي بسيار بزرگ به ميان آمده است. برخي مقامات فيفا اعلام كرده اند اكثر بازي ها مورد بررسي قرار گرفته و پرونده هاي تخلف به دادگاه فرستاده شده است. يوروپل گزارش داده كه 50 نفر از 400 نفر مظنون به دست داشتن در رويه هاي غيرقانوني دستگير شدند.

به رغم آنچه بيان شد فوتبال هنوز هم پرطرفدارترين ورزش جهان است و ابعادي دارد كه ديگر ورزش ها و حتي عوامل داراي آن ابعاد نيست. براي مثال ايران در مقابل آمريكا قدرت بزرگي در سطح جهان محسوب نمي شود و توليد موز در تونگا نمي تواند با توليد اتومبيل بنز در آلمان رقابت كند اما تيم هاي فوتبال ايران و تونگا مي توانند تيم هاي آمريكاي شمالي يا آلمان را شكست دهند. فوتبال همواره مي تواند جنبه هاي معجزه آسا را به نمايش گذارد. نكته بسيار مهم اين است كه تلاش ها براي رفع فساد در ورزش به ويژه فوتبال در حال افزايش است؛ اما براي اثرگذاري اين تلاش ها ضروري است جوانان با بحث هايي كه در اين حوزه صورت مي گيرد همراه شوند. خواست جوانان همواره در حوزه هاي مختلف يك نيروي بزرگ براي تحقق اهداف گوناگون بوده كه دست نيافتني محسوب مي شدند. بدون ترديد از ميان بردن تمامي زمينه هاي فساد در فوتبال عملي نيست. همان طور كه در حوزه هاي ديگر نيز نمي توان انتظار داشت، چنين هدفي تحقق يابد؛ اما جلوگيري از افزايش فساد قدم نخست محسوب مي شود. نمايان شدن نشانه هاي پاك شدن فوتبال از فساد، آينده اي اميد بخش را نويد مي دهد؛ البته دولت ها نيز بايد همكاري هاي لازم را داشته باشند. در واقع براي رفع رويه هاي فسادآلود به حمايت هواداران، همكاري دولت ها و اصلاح سازمان هاي بين المللي به ويژه فيفا نياز است. بايد همكاري بين فيفا و دولت ها عميق تر باشد و رويه هايي براي نظارت شفاف بر عملكردها تدوين شود.


*يوراكتيو فوتبالاليگارشي ورزشي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است