|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: فلاحت پيشه در تشريح سفر هيات پارلماني به سوريه: نداشتن رايزن اقتصادي در سوريه جاي گريه دارد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويداد 
فلاحت پيشه در تشريح سفر هيات پارلماني به سوريه: نداشتن رايزن اقتصادي در سوريه جاي گريه دارددنياي اقتصاد : رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با ابراز گلايه از نبود رايزن اقتصادي ايران در سوريه، گفت بشار اسد در نشست با هيات پارلماني ايران، تاكيد داشت كه ايران در راس همكاري اقتصادي سوريه است كه با وجود اين صحبت جاي گريه دارد كه ما هنوز در سوريه رايزن اقتصادي نداريم.

«حشمت الله فلاحت پيشه» در گفت وگو با «ايسنا»، در توضيح سفر هيات پارلماني ايران به سوريه، گفت: «دولت سوريه روند بازسازي را در پيش گرفته و قرار است ايران در موضوع هاي اقتصادي به سوريه به گونه اي كمك كند كه كمك هاي انجام شده جهت توسعه سوريه به عنوان حق الناس در قالب پروتكل هايي به خزانه ملت ايران برگردد. اين براي ما مهم است و اين موارد را در ديدار با بشار اسد هم ذكر كرده ايم.»

او يادآور شد: «بنده در ديدار با آقاي اسد ابراز گلايه كردم كه ايران در صحنه جنگ سوريه صادقانه در كنار نيروهاي سوري حضور داشت، اما درحال حاضر مجلس شوراي اسلامي ايران از روند مناسب سازي اقتصادي و حضور ايران رضايت ندارد. پاسخ آقاي اسد منصفانه بود. او تاكيد كرد كه ايران در راس همكاري هاي اقتصادي است و در همه زمينه ها گسترش مناسبات راهبردي پيش مي رود، اما بوروكراسي در دو كشور مانع تحقق اين امر شده است. در نهايت مقرر شد كه كميته مشترك بين ايران و سوريه براي پيگيري موضوعات تشكيل شود.»

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جلساتش در سوريه، گفت : «بنده 6 جلسه با طرف هاي سوري و 15 جلسه نيز با طرف هاي ايراني داشتم كه قرار است در اولين فرصت جلساتي هم در تهران برگزار شود. در ديدار با نخست وزير سوريه هم موارد را صريحا بيان كرده و به بررسي مسائل دوطرف و موانع پرداختيم كه نخست وزير سوريه برخي از موانع را مربوط به طرف ايراني دانست.» او در ادامه اضافه كرد: «مقرر شد كه از طريق سفير ايران در سوريه هر هفته گزارش هايي به تهران درباره موانع موجود بر سر راه همكاري هاي اقتصادي طرفين ارائه شود. همچنين تماس هايي با سفير سوريه در تهران داشته باشيم و او مشكلات را بيان كرده تا رفع كنيم.»

فلاحت پيشه گفت : «در اين سفر ديدارهايي با نمايندگان سازمان حج و زيارت داشتم و همچنين نشست هايي با مسوولان مناسبات اقتصادي كشور با سوريه، مسوولان و نمايندگان بانك مركزي، قرارگاه سازندگي خاتم، مسوولان وزارت امورخارجه و ايرانيان مقيم سوريه و مسوولان آموزشي و تربيتي و ساير دستگاه هاي اطلاعاتي و امنيتي داشته ايم. طبق اين جلسات بزرگ ترين نقطه ضعف آن است كه ما هنوز رايزن اقتصادي نداريم، آن هم در شرايطي كه سوريه بزرگ ترين پروتكل خارجي را با ايران بسته است. كل نيروهاي سفارت ما 8 نفر بوده كه در بين آنها رايزن اقتصادي وجود ندارد.»

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه «همين وضع در عراق هم مشاهده مي شود»، در اين باره توضيح داد: «در شرايطي كه تركيه در عراق 23 رايزن اقتصادي دارد ما تنها يك رايزن داريم و اين باعث شده است كه فرصت ها در عراق از بين برود. اين مشكل در سوريه هم قابل پيش بيني است. بنابراين تعلل بيش از حد در امضاي سند همكاري جامع راهبردي بين ايران و سوريه درست نيست. البته پيش نويس اين سند امضا شده و قرار است كه آقاي جهانگيري سفري به سوريه داشته باشد، ولي باز هم به همين اندازه تعلل صحيح نيست.» فلاحت پيشه خاطرنشان كرد: «قراردادهايي در زمينه برخي از ميادين نفتي و گازي سوريه و اراضي كشاورزي تصويب شده، اما عملياتي نشده است. طرف هاي سوري گلايه بحقي دارند كه طرف مذاكره آنها در ايران روشن نيست.» رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در جمع بندي گفت : «ايران در عرصه اقتصادي سوريه به هيچ وجه همچون عرصه مستشاري نظامي عمل نكرده است، بنابراين ممكن است اتفاقي كه در عرصه اقتصادي عراق رخ داد به شكل بدتر در سوريه شكل گيرد. بايد تصميم اساسي در ايران گرفته شود.»

آنچه را در سوريه داريم حفظ خواهيم كرد

همزمان با انتقادات فلاحت پيشه از انفعال اقتصادي در سوريه، سرلشكر جعفري با مضحك و خنده دار دانستن تهديدات اخير نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت: «جمهوري اسلامي ايران مستشاران نظامي و انقلابي و نيز تجهيزات و سلاح هايي را كه براي توانمند سازي مقاومت اسلامي در سوريه دارد حفظ خواهد كرد.»

به گزارش «ايسنا» به نقل از «سپاه نيوز»، در پي اظهارات تهديدآميز اخير نخست وزير رژيم صهيونيستي مبني بر اينكه چنانچه ايران نيروهاي نظامي خود را سريعا از سوريه خارج نكند، اسرائيل به حملات خود عليه مواضع ايران ادامه خواهد داد، سردار محمدعلي جعفري فرمانده كل سپاه پاسداران با اشاره به اظهارات اخير سخنگوي وزارت خارجه ايران افزود: «اگر وي گفته باشد «ايران هيچ نيروي نظامي در سوريه ندارد» منظورشان اين بوده كه ايران يگان نظامي در سوريه ندارد و شما خوب مي دانيد كه اقتدار و ابهت يگان هاي نظامي ايران به حدي است كه اگر حضور حتي يكي از آنها را در سوريه ببينيد، از ترس قالب تهي خواهيد كرد.»

جعفري تاكيد كرد: «مطمئن باشيد اين تهديد مضحك شما را هيچ به حساب نمي آوريم؛ بدانيد اگر برابر برخي اقدامات مذبوحانه شما صبر پيشه مي كنيم، حكمتي بزرگ در آن نهفته است.» فرمانده كل سپاه با بيان اينكه بي شك شما در آينده اي نه چندان دور به مصلحت و صبر انقلابي ما پي خواهيد برد، تاكيد كرد: «فقط بدانيد كه داريد با دم شير بازي مي كنيد! بترسيد از روزي كه موشك هاي نقطه زن ايران غرش كنان بر سرتان فرود آيد و انتقام همه خون هاي به ناحق ريخته مسلمانان مظلوم منطقه را از شما بگيرد.»

فلاحت پيشه در تشريح سفر هيات پارلماني به سوريه: نداشتن رايزن اقتصادي در سوريه جاي گريه دارد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فكه
متن مطالب شماره 195، مرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است