|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: اپوزيسيون به دنبال تشكيل دولت انتقالي در كاراكاس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


اپوزيسيون به دنبال تشكيل دولت انتقالي در كاراكاس
مجلس ملي، دولت مادورو را نامشروع خواند


 دستگيري رهبر اپوزيسيون ونزوئلا تنها به تنش چند ساعته محدود نشد و حالا مخالفان مادورو مسير ساقط كردن وي را دنبال مي كنند. به نوشته نيويورك تايمز، رهبران حزب اپوزيسيون روز سه شنبه دولت مادورو را نامشروع خواندند و گفتند كه با تشكيل يك دولت انتقالي به دنبال برگزاري يك انتخابات جديد هستند. در اين راستا مجلس ملي تحت كنترل اپوزيسيون ونزوئلا با غيرمشروع دانستن حكومت نيكولاس مادورو، يك گام به اجراي طرح به چالش كشيدن اين رهبر سوسياليست از طريق اعلام تشكيل دولت انتقالي و اعلام انتخابات زودهنگام نزديك تر شد.

در قطعنامه اي كه سه شنبه به تصويب مجلس ملي ونزوئلا رسيد، نيكولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا به عنوان «غاصب» قدرت معرفي شده است و نمايندگان اعلام كرده اند كه اقدامات دولت او ديگر مشروعيت قانوني ندارد. در قطعنامه ديگري هم تلاش شد تا با وعده حفاظت از نيروهاي مسلحي كه از هرگونه دولت انتقالي حمايت به عمل مي آورند، وفاداري ارتش از مادورو را برگردانند. خوان گوييدو، رئيس مجلس ملي ونزوئلا تاكيد كرد: اين يك توافق تاريخي است. گرچه مادورو با فروپاشي اقتصادي ونزوئلا ضعيف شده است اما هنوز از حمايت ژنرال ها و نهادهاي دولتي ديگر شامل دادگاه ها برخوردار است. قانون گذاران كاراكاس با استفاده از ماده اي از قانون اساسي در ارتباط با انتقال قدرت، وعده دادند زماني كه مادورو از قدرت كنار رفت، انتخابات زودهنگام برگزار كنند و اين قطعنامه فورا با حمايت مخالفان دولت سوسياليستي مادورو در خارج از اين كشور روبه رو شد. در واشنگتن سناتور ماركو روبيو، از مقام هاي بانفوذ در سياست گذاري آمريكا در حوزه آمريكاي لاتين گفت: زمان آن فرا رسيده است كه دولت ترامپ گوييدو را به عنوان رئيس جمهوري موقت به رسميت بشناسد. اين عنواني است كه گوييدو هنوز ادعايي روي آن ندارد.

تنش ها در ونزوئلاي غني از نفت از زمان آغاز دومين دور رياست جمهوري مادورو در دهم ژانويه افزايش يافته است. بسياري از دولت هاي خارجي حكومت مادورو را غير قانوني مي دانند چرا كه اكثريت احزاب سياسي مهم از شركت در انتخابات ماه مه منع شدند و سياستمداران بانفوذ اپوزيسيون زنداني شده يا به تبعيد فرستاده شدند. قطعنامه اي كه سه شنبه به تصويب رسيد، يك نقشه راه براي انتقال سياسي به رهبري مجلس ملي ونزوئلا بود. از ديگر مواردي كه به تصويب رسيد، همچنين مي توان به قطعنامه اي اشاره كرد كه هدفش تضعيف حمايت ارتش از رئيس جمهوري كنوني كاراكاس بود. براساس اعلام كنگره، قانون عفو حتي شامل مقام هاي دولت قانوني كه در پي بازگرداندن نظم برآمده از قانون اساسي هستند، مي شود. البته هنوز دولت مادورو نسبت به اين اعلاميه واكنش نشان نداده است. رافائل چاوررو، استاد حقوق دانشگاه مركزي ونزوئلا در گفت وگو با نيويورك تايمز گفت: قدم هايي كه برداشته خواهد شد نامشخص است. هيچ راه جادويي براي رهايي از ديكتاتوري وجود ندارد. مجلس ملي ونزوئلا پس از راي ديوان عالي اين كشور به طرز بي سابقه اي فاقد قدرت شده است. مادورو براي خنثي كردن قدرت اين مجلس دست به ساخت يك قوه قانون گذاري موازي هم زده و در تلاش بود تا در مارس سال 2017 اين مجلس را كه در دست اپوزيسيون است، منحل كند.

از هفته گذشته كه مادورو براي دور دوم رياست جمهوري اش مراسم تحليف را به جا آورد، انتقادهاي داخلي و بين المللي عليه او افزايش يافت. همين فضا موجب شد تا خوان گوييدو اعلام كند كه با پشتيباني نيروهاي مسلح در ونزوئلا، به طور موقت اداره كشور را بر عهده خواهد گرفت. آمريكا جزو معدود كشورهايي بوده كه از اظهارات گوييدو استقبال كرده است. مايك پنس، معاون رئيس جمهوري آمريكا گفته اگر در ونزوئلا يك نفر قانوني انتخاب شده باشد آن شخص خوان گوييدو است. او گفته است كه آمريكا از مجلس ملي ونزوئلا حمايت مي كند. پيش از اين مايك پنس در توييتي نوشته بود: «آمريكا از اين تصميم شجاعانه مجلس ملي ونزوئلا حمايت مي كند.» البته اين حركت از سوي لوييس آلمارگو، دبيركل سازمان دولت هاي قاره آمريكا، مورد حمايت قرار گرفت و حتي گوييدو را «رئيس جمهوري موقت» ونزوئلا خواند. اين حمايت ها موجب دلگرمي گروه هاي مخالفي شده كه در داخل ونزوئلا باقي مانده اند و حالا به دنبال سهم بيشتري هستند. آنها حالا بايد شاخه زيتون خود را به نيروهاي امنيتي هديه كنند و اميدوار باشند كه اعضاي رده متوسط و بالاي نيروهاي نظامي در جهت اخراج مادورو از حكومت كنار آنها قرار بگيرند.

اين تحولات در شرايطي رقم مي خورد كه تا همين اواخر، مجلس ملي اين كشور به عنوان يك نهاد بي ثمر شناخته مي شده است. همين كم اثري موجب از دست دادن حمايت هاي مردمي شده بود زيرا تلاش هاي آنها براي مقابله با مادورو بارها و بارها ناكام مانده بود.  البته ناظران مي گويند اين بار اول نيست كه مادورو با چنين بحران هايي روبه رو مي شود. فرناندو كورتز، يكي از مقامات سابق ونزوئلا كه مدتي هم به ترامپ و كاخ سفيد درخصوص كاراكاس به آنها مشاوره مي داد، مي گويد: «تقريبا در آن كشور شرايط مرگ و زندگي هميشه برقرار بوده است.» مادورو مراسم سوگند رياست جمهوري دور دوم خود را در شرايطي برگزار كرد كه اين كشور با يك ابرتورم و مشكلات اقتصادي عديده اي دست و پنجه نرم مي كند. تقريبا آمارها نشان مي دهد كه بيش از نيم ميليون نفر اين كشور را ترك كرده اند. مادورو همچنين در خارج از اين كشور هم دوستان زيادي ندارد. كانادا، كلمبيا، برزيل، پرو و آرژانتين جزو كشورهايي هستند كه مادورو را رئيس جمهوري غيرمشروع خوانده اند و وي را متهم كرده اند كه در كشور ديكتاتوري به راه انداخته است.

هر چند خوان گوييدوي 35 ساله ديگر خود را تنها رهبر مشروع اين كشور نمي خواند اما گفته است كه تا زمان انتقال قدرت قصد دارد اداره اين كشور را بر عهده بگيرد. گوييدو در داخل اين كشور حصر خانگي نشده و به خارج از اين كشور هم نرفته است اما وي جزو كساني است كه به شدت از سوي نيروهاي امنيتي وفادار به مادورو تحت رصد قرار دارد.

اپوزيسيون به دنبال تشكيل دولت انتقالي در كاراكاس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است