|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/27: انتقاد روحاني از حبس نقدينگي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4525 27/10/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


انتقاد روحاني از حبس نقدينگي
رئيس جمهوري: بانك ها بايد اموالي را كه در اختيار دارند آزاد كنند


دنياي اقتصاد : رئيس جمهورازحبس نقدينگي ازسوي بانك ها انتقاد كرد و خواستار آزاد شدن آنها براي فعاليت شد. حسن روحاني روز گذشته در نشست مشترك هيات وزيران با استانداران سراسر كشور گفت: تمام مشكلاتي كه امروز وجود دارد به واسطه آن است كه نقدينگي به اندازه كافي در كشور وجود ندارد و بانك ها نقدينگي هاي خود را در اموالي كه در اختيار دارند، حبس كرده اند كه بايد آزاد شوند تا بتوانيم فعاليت كنيم.

رئيس جمهور مسائل بانكي در كشور را يكي از مشكلات دانست و گفت: بانك ها هم نعمت هستند كه مي توان از آنها براي سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي استفاده كرد و هم نياز به اصلاحات دارند كه در اين راستا بانك مركزي، وزارت امور اقتصادي و دارايي، دولت، مجلس، قواي سه گانه و به ويژه خود بانك ها بايد كمك كنند.

روحاني با اشاره به گزارش استانداران مبني بر اينكه بسياري از زمين ها و امكانات به طور رها شده، در اختيار بانك ها قرار دارد، گفت: اين مسائل بايد در اسرع وقت حل و فصل شود و اگر نياز به هماهنگي يا قانون دارد، بايد به دولت اعلام كنيد تا بتوانيم اقدامات لازم را انجام دهيم ضمن اينكه بالاترين مسووليت در اين زمينه امروز بر عهده وزارت اقتصاد  و بانك مركزي است و بايد با تعيين زمان بندي، بانك ها را موظف به فروش مازاد اموال خود كنند. وي همچنين دراين نشست كه با هدف تبيين سياست هاي دولت، تقويت هماهنگي بين مديران ملي و منطقه اي و بحث و بررسي پيرامون مشكلات استان ها تشكيل شد، اظهار كرد: يكي از مشكلات اين است كه مشخص نيست پولي كه بانك مركزي براي تهيه مواد اوليه مورد نياز توليد مي دهد، چه ميزان به طور كامل در اين مسير هزينه مي شود كه در اين زمينه بانك مركزي، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمركات و وزارت ارتباطات و فناوري، مسووليت سنگيني برعهده دارند و بايد در راستاي شفاف سازي تلاش كنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري،رئيس جمهور با بيان اينكه اگر مسير گردش پولي كه از بانك مركزي براي تهيه مواد اوليه خارج مي شود را به درستي نظارت نكنيم، دچار مشكل خواهيم شد، گفت: امروز يكي از مسائل مهمي كه بايد براي جلوگيري از قاچاق كالا مورد توجه قرار گيرد، مرزهاي كشور است. امروز بخشي از كالاهاي اساسي مورد نياز از كشور قاچاق مي شود به طوري كه شبانه تعداد زيادي دام و گوسفند از مرز غربي كشور خارج مي شوند و از سوي ديگر بايد براي تهيه گوشت مورد نياز مردم از كشوري ديگر با هواپيما گوشت وارد كنيم. روحاني خاطر نشان كرد: همه بايد در اين زمينه كمك كنيم و اگر نيروهاي مرزباني، سپاه، ارتش و بسيج به صحنه نيايند، نمي توانيم با اين مشكل مقابله كنيم و يكي از مسووليت هاي مهم استانداران حراست از منافع ملي و كالاهاي اساسي است.

لزوم تسهيل سفر ايرانيان دوتابعيتي به كشور

رئيس جمهور در ادامه سخنانش با بيان اينكه «وقتي در شوراي عالي امنيت ملي تصويب مي كنيم كه يك ايراني دو تابعيتي هنگامي كه مي خواهد وارد كشور شود، هيچ مشكلي نداشته باشد و بتواند اموال منقول و غيرمنقول خود را به راحتي به فروش برساند به معناي آن است كه يك قانون گذشته را اصلاح كرده ايم»، گفت: همه ايرانيان بايد بتوانند راحت به كشور خود مسافرت كنند. همان طور كه در زمينه سربازي هم اين تصميم را گرفتيم كه جواني كه مي خواهد به كشور بيايد بتواند به راحتي اين كار را انجام دهد.روحاني با بيان اينكه يك سرمايه بزرگ از ايرانيان در خارج از كشور وجود دارد كه به كشور خود علاقه مند هستند، گفت: هر تضميني لازم باشد، در نشست سران سه قوه و شوراي هماهنگي اقتصادي براي ورود سرمايه به كشور انجام مي دهيم چرا كه معتقديم كشور بدون وجود سرمايه نمي تواند جهش توسعه اي داشته باشد.

حل مشكل پرتاب ماهواره

رئيس جمهوري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به پرتاب ماهواره پيام و ناموفق بودن آن گفت: در اين پرتاب موفقيت هاي خوبي داشتيم و البته ناكامي هاي جزئي هم به وجود آمد اما در مجموع دستاورد مثبت و بسيار خوبي بود. هم در زمينه پرتاب كننده و هم در زمينه ساخت ماهواره به موفقيت هاي بالايي دست پيدا كرديم و اين بدان معنا است كه ايران امروز در اين مسير قرار گرفته و اشكالات جزئي كه وجود دارد، ظرف چند ماه آينده برطرف خواهد شد.

افزايش صادرات غيرنفتي كشور

وي با بيان اينكه يكي از مباني دولت افزايش صادرات غيرنفتي كشور بوده است و در اين راستا تلاش مي كنيم، گفت: امروز صادرات غيرنفتي كشور افزايش يافته و امسال در بسياري از موارد، صادرات غيرنفتي ما بيشتر خواهد شد به گونه اي كه براساس اعلام استان ها صادرات غيرنفتي آنها حدود 50 تا 60 درصد بيشتر از سال گذشته شده و اين بدان معنا است كه مسير درستي را انتخاب كرده ايم. رئيس جمهور با بيان اينكه استانداران استان هاي مرزي مسووليت سنگين تري بر دوش دارند، گفت: ارز حاصل از صادرات غير نفتي ما بايد از طريق ظرفيت ها و توانمندي هاي استان هاي كشور در زمينه هاي كشاورزي، معادن، خدمات و تكنولوژي هاي نوين افزايش پيدا كند. ر ئيس جمهور تجارت در بازارچه هاي مرزي و مناطق آزاد را از راه هاي تنفسي اقتصاد كشور دانست و گفت: استانداراني كه مناطق آزاد را در استان هاي خود دارند، بايد از آنها استفاده كرده و اين مناطق را تبديل به مراكزي براي صادرات و واردات مواد مورد نياز براي توليد كنند. وي افزود: در شرايط تحريم همه استانداران بايد نسبت به معيشت مردم توجه داشته باشند.

شرايط بهتر تبادلات بانكي

روحاني با بيان اينكه تلاش خوبي در زمينه مسائل بانكي انجام شده است، خاطر نشان كرد: در زمينه مسائل ارزي، تبادلات بانكي نسبت به دو ماه گذشته در شرايط بهتري قرار گرفته، اما هنوز بايد اقدامات بيشتري انجام دهيم.رئيس جمهور با بيان اينكه آمريكايي ها مي خواهند روابط ايران را با ديگر كشورها به بهانه هاي مختلف قطع كنند، گفت: ما بايد از طرق مختلف اين روابط را گسترش دهيم و لذا تا جايي كه مي توانيم با كشورهاي همسايه و ديگر كشورها با پول ملي خودمان كار مي كنيم.

مشكل كاغذ بازي و پيچ و خم هاي اداري

رئيس جمهور با بيان اينكه در كنار مشكلاتي كه فشار خارجي تحريم بر كشور وارد كرده، برخي مشكلات هم در داخل كشور داشته و داريم، گفت: اولين مشكل در كشور ما كاغذ بازي و پيچ و خم هاي اداري است كه بايد براي رفع آن، تلاش كنيم.روحاني افزود: اگر مدير كلي در استان مي تواند كاري را انجام دهد، وزير موظف است انجام آن كار را واگذار كند و اگر اقدامي را در يك استان به جاي آنكه دولت تصميم بگيرد استاندار مي تواند انجام دهد، دولت بايد اختيارات لازم را به استاندار واگذار كند.

فيلترينگ به تدريج به تاريخ مي پيوندد

رئيس جمهوردرادامه سخنانش درنشست مشترك با استانداران، با اشاره به اينكه دولت اقدامات و تلاش هاي فراواني براي حفظ و ايجاد زيربناهاي لازم براي گسترش ارتباطات و فضاي مجازي در كشور انجام داده اظهار كرد: امكانات فضاي مجازي روزانه گسترش پيدا مي كند و فيلتر و فيلترينگ هم به تدريج به تاريخ خواهد پيوست و اثر آن تا زماني محدود موثر است. دوراني در اين كشور ويدئو ممنوع بود و يكي از مسووليت هاي مهم دستگاه هاي امنيتي در گمركات كشور، گرفتن ويدئو و نوارهاي ويدئويي در خيابان از مردم بود. رئيس جمهور با اشاره به اينكه بارها در دولت اعلام كرديم كه بايد هر كس كه ارز به او تعلق مي گيرد و ثبت سفارش مي كند، اعلام شود تا همه بدانند چه كسي براي چه كاري، چه مقدار ارز دريافت كرده و چه ميزان كالا وارد كرده و در كجا انبار كرده است، افزود: اين اقدام تنها با دولت الكترونيك و فضاي الكترونيك امكان تحقق دارد.

انتقاد روحاني از حبس نقدينگي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4525 به تاريخ 27/10/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 173، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است