|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: مقايسه وزني سه شاخص جذب گردشگر خارجي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مقايسه وزني سه شاخص جذب گردشگر خارجي
چرا زيرساخت هاي گردشگري در توسعه توريسم ورودي اهميت دارد؟


 نتايج يك تحقيق نشان داده است كه از سه شاخص كلي مربوط به ويژگي هاي مقاصد گردشگري، يعني «زيرساخت هاي گردشگري و فضاي كسب وكار»، «قوانين و مقررات مربوط به گردشگري»، و «منابع انساني، طبيعي و فرهنگي»، شاخص زيرساخت هاي گردشگري و فضاي كسب و كار مانند زيرساخت هاي حمل و نقل ريلي، هوايي و زميني و همچنين رقابت پذيري قيمتي اثر معناداري در جذب گردشگر خارجي دارند.

در بين 13 شاخص جزئي سه شاخص ايمني و امنيت، شاخص منابع فرهنگي و طبيعي و شاخص رقابت پذيري قيمتي در صنعت گردشگري و مسافرت اثر معناداري در جذب گردشگران خارجي دارند. در سال هاي اخير، گردشگري به عنوان يك منبع درآمد در تجارت جهاني و عامل مهمي در تنظيم تراز پرداخت ها و همچنين ارزآوري و تقويت پول ملي مطرح بوده است. از اين رو، باتوجه به اهميت اين صنعت در رشد و توسعه اقتصادي و فرهنگي كشورها، شناسايي عوامل موثر در جذب گردشگران خارجي و تجزيه و تحليل تفاوت كشورها در جذب گردشگر اهميت زيادي دارد. با اينكه در گذشته منابع فرهنگي و طبيعي نقش بسيار مهمي در جذب گردشگران خارجي داشته اند، اما امروزه ساير عوامل مانند قوانين و مقررات و زيرساخت هاي مرتبط با گردشگري نقش مهم تري پيدا كرده اند.  مطالعات مختلف نشان داده اند عوامل موثر بر جذب گردشگران بين المللي مختلف و متنوع هستند؛ قوانين و مقررات مرتبط با گردشگري و مسافرت، زيرساخت هاي هوايي و زميني و دريايي در زمينه حمل ونقل، منابع فرهنگي و طبيعي، درجه باز بودن بين المللي و رقابت پذيري قيمتي از آن جمله اند.

اثبات علمي اهميت زيرساخت

يك پژوهش داخلي كه توسط حبيب مروت، علي اصغر سالم و محبوبه خادم نعمت اللهي در دانشگاه علامه طباطبايي صورت گرفته، نشان داده كه از بين شاخص هاي كلي اثرگذار در جذب گردشگر خارجي، «شاخص مربوط به زيرساخت هاي گردشگري و فضاي كسب وكار» مانند زيرساخت هاي حمل ونقل ريلي، هوايي و زميني و همچنين رقابت پذيري قيمتي اثر معنا داري در جذب گردشگر خارجي دارند. البته اين به معناي بي اهميت بودن ساير شاخص ها نيست، اما در مقايسه با شاخص زيرساخت ها و فضاي كسب وكار اهميت كمتري در جذب گردشگر خارجي دارد.   در بين 13 شاخص جزئي نتايج تحقيق نشان داده كه سه شاخص ايمني و امنيت شامل «هزينه هاي تروريسم»، «اعتبار خدمات پليس»، «هزينه هاي جرم و جنايت»؛ شاخص منابع فرهنگي و طبيعي شامل «تعداد ميراث فرهنگي جهاني» و «نواحي حفاظت شده ملي» و زيرشاخص رقابت پذيري قيمت در صنعت گردشگري و مسافرت، شامل مواردي مانند «ماليات بر بليت و هزينه هاي فرودگاهي»، «برابري قدرت خريد»، «دامنه و اثرگذاري ماليات» و «قيمت سوخت ها» بر جذب گردشگران خارجي اثر معنا دار دارند.

اين تحقيق از اطلاعات مربوط به 147 كشور جهان در 6 سال يعني حدفاصل سال هاي 2007تا2015، استفاده كرده است.  اين پژوهش در نهايت اين نتيجه كلي را گرفته كه امروزه اهميت زيرساخت هاي گردشگري در جذب گردشگر خارجي بسيار زياد است و با وجود آنكه شايد وجود منابع طبيعي و فرهنگي شرط لازم در جذب گردشگر خارجي باشد، اما كافي نيست. بر همين اساس با وجود آنكه ايران از منابع طبيعي و فرهنگي به نسبت غني در جذب گردشگر برخوردار است، اما نتوانسته از اين مزيت خود استفاده كند و رتبه مناسبي در جذب گردشگر خارجي در بين كشورهاي مختلف جهان داشته باشد.  محققان در نهايت به سياست گذاران توصيه كرده اند تا با سرمايه گذاري مناسب در زيرساخت هاي مربوط به گردشگري مانند گسترش و بهبود زيرساخت هاي حمل ونقل، افزايش كميت و كيفيت هتل ها، اصلاح قوانين و مقررات مربوط به صنعت گردشگري تلاش كنند تا كشور به جايگاه واقعي خود در جذب گردشگر ارتقا يابد. اهميت رشد صنعت گردشگري براي كشور ما به دليل اينكه وابستگي شديدي به درآمدهاي ارزي نفتي دارد و منابع ارزي آن متنوع نيست دو چندان است.

چالش هاي سه گانه

اما به گزارش «دنياي اقتصاد»، نتايج اين تحقيق در حالي منتشر مي شود كه ايران با چالش هاي عمده اي در زيرساخت هاي گردشگري خود دست و پنجه نرم مي كند؛ چالش هايي كه در برخي مقاطع نظير ايام پس از برجام كه ايران با افزايش ناگهاني گردشگران خارجي روبه رو شده بود، خود را بيش از پيش نشان داد. كارشناسان داخلي و خارجي، معتقدند ايران در سه بخش اقامت، حمل و نقل و سرويس بهداشتي با مشكلات متعددي روبه رو است كه بر جذب گردشگر خارجي نيز اثر مي گذارد. برخي فعالان گردشگري پيش از اين به «دنياي اقتصاد» گفته اند با توجه به كمبود ظرفيت هتل ها و مراكز اقامتي در فصل هايي كه اوج سفر گردشگران ورودي است، اين گردشگران پشت درهاي بسته مي مانند و برخي از آژانس هاي مسافرتي به دليل تكميل ظرفيت اين هتل ها، مجبور هستند به بسياري از درخواست ها جواب منفي بدهند. از سوي ديگر به گفته آنها نه تنها زيرساخت هاي حمل ونقل ويژه گردشگران در كشور فراهم نشده، بلكه ناوگان حمل ونقل بين شهري براي تردد گردشگران خارجي آموزش نديده اند؛ موضوعي كه چالش هاي زيادي را به وجود مي آورد.

علاوه بر اين، نبود سرويس هاي بهداشتي فرنگي در اكثر توقفگاه ها و بهداشت نامناسب آنها نيز همچنان يكي از معضلات تاسف آور در زيرساخت هاي گردشگري است. به گفته تورگردانان، معمولا گردشگرهاي خارجي كه به ايران مي آيند گردشگران فرهنگي اند و بيش از 60-50 سال سن دارند. بنابراين نياز دارند در طول روز بارها از سرويس بهداشتي استفاده كنند. با اين همه سرويس هاي بهداشتي از يكسو كم تعداد و از سوي ديگر بسياري از آنها سرويس هاي سنتي هستند كه يك مسافر خارجي طرز استفاده از آن را بلد نيست و اين براي كشور امتياز منفي محسوب مي شود. رئيس سازمان ميراث فرهنگي چندي پيش در توييتر خود وعده داد كه با افزايش هتل هاي 5ستاره و توسعه زيرساخت ها، گردشگري جاي نفت را در اقتصاد كشور بگيرد. با اين همه به نظر مي رسد تحقق چشم اندازي كه علي اصغر مونسان به تصوير كشيده، احتمالا سال ها به طول خواهد انجاميد.

مقايسه وزني سه شاخص جذب گردشگر خارجي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فنون هسته اي
متن مطالب شماره 87، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است