|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: آغاز گرم زمستان بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


آغاز گرم زمستان بورس
امواج نوسان در بازار ارز رصد شد

نويسنده: سليمان كرمي

دنياي اقتصاد : نخستين ماه زمستان در شرايطي به پايان رسيد كه همه بازارهاي داخلي با كسب بازدهي همراه شدند. بازار سهام پس از پشت سر گذاشتن فضاي منفي اواخر پاييز، دي ماه را با رشد بيش از 6 درصدي شاخص كل پشت سر گذاشت. در اين شرايط گزارش هاي جديد شركت هاي بورسي و خوش بيني ها به وضعيت بازار جهاني مي تواند اين روند را ادامه دار كند. بازارهاي ارز و سكه نيز ماه گذشته با افزايش قيمت در مجموع ماه مواجه شدند؛ روندي كه البته تا حدودي كنترل شده و به دور از نوسان سنگين اوايل سال بود.

شاخص كل بورس تهران در دي ماه 97 رشد بيش از 6 درصدي را تجربه كرد. پس از نزول 11 درصدي شاخص در آذرماه، معاملات سهام دي در فضاي نسبتا مثبت دنبال شد. عمده صنايع بورسي نيز در دي با رشد شاخص مواجه شدند. با اين حال در فضاي مه آلود و مبهم برخي از صنايع بار ديگر فرصت داغ كردن سهام گروه هاي مختلف فراهم شد. از طرفي در هفته هاي پاياني ماه گذشته با انتظار براي انتشار عملكرد فصل پاييز شاهد رشد بنيادي سهام بوديم. در روزهاي پاياني دي سهام شركت هايي كه با بهانه هاي مختلف و غير بنيادي در مسير صعودي قرار گرفته بودند، در مسير نزولي قرار گرفتند. بازدهي شاخص كل بورس تهران از ابتداي سال 97 تا پايان دي به حدود 72 درصد رسيد. با اين حال بورس تهران از رالي صعودي در برابر بازارهاي رقيب جا مانده است. در اين خصوص نرخ هر دلار از ابتداي سال تا پايان معاملات روز گذشته رشد نزديك به 139 درصدي و قيمت هر سكه طرح جديد رشد نزديك به 150 درصدي را در اين مدت تجربه كرد. در دي ماه نيز دلار بازدهي نزديك به 16 درصدي و سكه بازدهي نزديك به 19 درصدي را به ثبت رساند. از نكات قابل توجه در معاملات دي ماه، پررنگ شدن هر چه بيشتر نقش دارايي ها به عنوان معيار ارزش گذاري از سوي بسياري از معامله گران سهام بود. به اين ترتيب بر تعداد سهام شركت هايي كه افزايش سرمايه از تجديد ارزيابي را در دستور كار قرار داده اند هر روز افزوده مي شود. مقاديري كه از سوي برخي شركت ها براي انجام افزايش سرمايه عنوان مي شود كاملا بر فضاي تورمي اقتصاد كشور در دهه هاي اخير تاكيد دارد. عمده اين شركت ها با زيان هاي سنگين مواجه هستند و به ندرت اميد به بهبود وضعيت عملياتي و ساخت سود با كيفيت در ميان مدت در اين شركت ها وجود دارد.

 صنايع پيشتاز بورسي در نخستين فصل زمستان

با نگاهي به صنايع با بيشترين بازدهي در دي ماه كاملا مي توان به گرايش معامله گران سهام پي برد. گروه محصولات كاغذي در ماه گذشته رشد نزديك به 106 درصدي را تجربه كرد. يكه تازي «چكارن» در ماه گذشته ادامه پيدا كرد. اين نماد با وجود وضعيت عملياتي نامناسب (زيان عملياتي در عملكرد 9 ماهه) اما با فروش دارايي موفق به شناسايي سود طي 9 ماه ابتدايي شده است. البته اين شركت در پاييز حدود 4 ميليارد تومان سود عملياتي داشته است و از اين حيث مسير رو به رشدي را در پيش گرفته است، با اين حال سودهاي كنوني چه عملياتي يا غيرعملياتي به هيچ وجه نمي تواند رشد چند صد درصدي قيمت اين سهم در مدت زمان كوتاه را توجيه كند. اهميت بررسي سهام كارتن ايران اين است كه هر روز بر تعداد نمادهايي از اين دست كه روي دارايي هاي سنگين در مسير رشد قيمتي و گاه به سمت حباب حركت مي كنند، افزوده مي شود. در چنين نمادهايي همه اميد به تيم مديريتي است تا بتواند از پتانسيل (دارايي هاي سنگين) نهايت استفاده را ببرد. بر اين اساس براي سهام شركت هايي مانند كارتن ايران و قند شيرين خراسان كه جهش هاي عجيب قيمتي را تجربه كرده اند اگر برنامه مشخص از سوي مديران كنوني در ميان مدت بيان نشود و نتيجه عملي از اين قبال در صورت هاي مالي منعكس نشود، بايد درخصوص رويه اخير قيمت سهم ابراز نگراني كرد.  بعد از صنعت محصولات كاغذي با رشد حدود 106 درصدي در ماه گذشته، محصولات چوبي نيز با بازدهي 47 درصدي مواجه شد. «چفيبر» به عنوان تك نماد اين صنعت نيز به دنبال افزايش سرمايه سنگين مورد توجه بازار قرار گرفت. در اواسط ماه گذشته سايت تحليلي«دنياي بورس» در مطلبي به اين موضوع اشاره كرده بود كه رشد قيمتي سهام با معيار افزايش سرمايه از تجديد ارزيابي دارايي مي تواند به رشد چند صد درصدي شاخص بورس ختم شود. رشدي كه مي تواند حباب قيمتي بازار دارايي را در بازار سهام منعكس كند. در بازار مسكن شايد تقاضاي مصرفي يا نوع نگرش خريداران باعث شده كه نسبت قيمت به اجاره بالا (حدود 25 تا 30) اهميت چنداني نداشته باشد، با اين حال در بورس تهران سودآوري تكرارپذير، با كيفيت و ميزان بازدهي سالانه از دارايي اهميت بالايي دارد. بر اين اساس اگر دارايي غيرمولد است و توانايي ايجاد سود را ندارد، حتي اگر ارزش كارشناسي آن بسيار بالا باشد بر اساس آن نمي توان به ارزش گذاري شركت دارنده اين دارايي پرداخت.

 زيگزاگ هيجان خودرويي-بانكي

در ليست صنايع با بيشترين بازدهي گروه بانك نيز مشاهده مي شود. در حالي كه احتمال حضور خودرويي ها نيز به عنوان بال دوم هيجان بورس در ماه گذشته در اين ليست وجود داشت، اما به دنبال انتظار براي ضعف شديد عملكرد پاييز در هفته هاي پاياني، نمادهاي خودرويي در مسير نزولي قرار گرفتند. روز گذشته نيز خودرويي ها با انتشار عملكرد خود، نگراني ها از وضعيت اين صنعت را به اوج رساندند. سايپا در پاييز زيان حدود 3300 ميليارد توماني را به ثبت رساند. اين شركت با سرمايه حدود 3900 ميليارد تومان زيان انباشته حدود 6200 ميليارد توماني را تا پايان پاييز با خود يدك مي كشد. ايران خودرو نيز زيان سنگين خود را ادامه داد و ميزان زيان انباشته اين شركت نيز بر اساس عملكرد 9 ماه به حدود 4700 ميليارد تومان رسيد. ايران خودرو نيز با سرمايه فعلي 1530 ميليارد تومان در زمره شركت هاي مشمول ماده 141 قانون تجارت قرار گرفته است.  با وجود اين، داستان سرايي در مورد بانك ها همچنان ادامه دارد. تا زماني كه بانك مركزي هر گونه افزايش سرمايه در بانك هاي مختلف (مورد بحث در ماه هاي اخير) را تاييد نكرده است، تمامي ريسك معاملات بانكي در ماه هاي اخير برعهده خريداران سهام اين شركت ها است. با اين حال مهر تاييد مقام ناظر پولي بر افزايش سرمايه هاي سنگين مي تواند به منزله تاييد صورت هاي مالي اين بنگاه ها باشد. سال 91 نيز بانك ها روي تراز مثبت ارزي سود شناسايي كردند اما سرانجام سيستم بانكي آن چيزي است كه در شرايط كنوني مشاهده مي شود و بحران اين سيستم بيمار پولي دامن اقتصاد كشور را گرفته است.  از جمله نكات قابل توجه در معاملات بورس تهران در ماه گذشته مي توان به زيگزاگ هيجان در نمادهاي خودرويي و بانكي اشاره كرد.

اين موج ميرا در نهايت با نزول قيمت سهام هر دو صنعت در پايان ماه گذشته دنبال شد. با اين حال به نظر مي رسد در ادامه بازي دارايي ها همچنان معامله گران در اين منطقه به دنبال كسب سود باشند. نكته جالب توجه اين كه بدون در نظر گرفتن واقعيت هاي بنيادي و انتظارات موجود، معامله گران سهام در قوانين نانوشته اما حاكم بر بازار در سمت خريد سهام شركت هاي اين گروه ها فعاليت دارند. همين موضوع كافي است تا با وجود زيان سنگين در نمادهاي خودرويي يا تاكيد كارشناسان بر بحران بانكي در اقتصاد كشور، با بهانه هاي واهي به دنبال توجيهي تازه براي رشد قيمتي سهام در اين گروه ها باشند. بر اين اساس نمي توان گفت بازي معامله گران روي اين نمادها به پايان رسيده است.معاملات امروز و روزهاي آتي بورس تهران احتمالا تحت الشعاع عملكرد فصل پاييز شركت ها قرار مي گيرد تا زماني كه بار ديگر چينش دوباره معامله گران و داستان سرايي در گروه هاي مختلف آغاز شود. بر اين اساس نمادهاي خودرويي با احتمال تشديد فشار فروش در معاملات امروز مواجه هستند تا بهانه هاي تازه براي فعال كردن سمت خريد ايجاد شود.

  معاملات روي موج گزارش هاي پاييز

انتشار عملكرد پاييز شركت هاي بورسي در ساعت تنظيم اين گزارش به اوج خود رسيد. گرچه در گزارش هاي گروه هاي مختلف ابهامات متفاوتي وجود دارد با اين حال عملكرد چشمگيري از گروه هاي مختلف منتشر شده است. در فولادي ها بعضا با گزارش چشم نواز شركت هاي اين گروه مواجه بوديم. متانول سازان گرچه با ابهام نرخ يوتيليتي مواجه هستند اما با جهش سود خالص در پاييز مواجه شده اند. نزاع توليدكنندگان يوتيليتي پتروشيمي ها با مصرف كنندگان مانند متانول سازان ابهام بزرگي است كه از ماه ها قبل با عنوان خطاي تحليل در «مبين» و «بفجر» مورد توجه «دنياي بورس» بود.  دقيقا نمادهايي كه با بيشترين ميزان هيجان در ماه گذشته مواجه بودند عملكرد ضعيف را منتشر كردند. در اين خصوص به عملكرد ضعيف نمادهاي خودرويي اشاره شد. همچنان انتظار براي انتشار عملكردي بانك هاي بزرگ بورسي وجود دارد. در گروه سيمان، عملكرد برخي از شركت ها نسبت به قيمت هاي كنوني سهم از جذابيت اين نمادها خبر مي دهد با اين حال نگراني اصلي در نمادهاي سيماني به ضعف شديد تقاضا در فصل زمستان مطابق با الگوي سنتي بازمي گردد كه اثرات آن در عملكرد ماه هاي پاياني پاييز نيز مشاهده شد. بر اين اساس عملكرد ماهانه دي براي اين گروه از اهميت زيادي برخوردار است.  در گروه روانكار تغييرات محسوسي در نرخ فروش داخلي اين شركت ها مشاهده مي شود. بر اين اساس برخي از شركت هاي گروه با رشد محسوس نرخ فروش داخلي در پاييز همراه شده اند. در نزاع كنوني روانكاران براي اخذ مجوز افزايش نرخ فروش داخلي به دنبال افزايش قيمت خوراك رشد ادامه دار نرخ فروش داخلي بايد مورد توجه قرار گيرد.يكي از مهم ترين گزارش ها به گروه پالايشي بازمي گردد. گروهي كه با توجه به در نظر گرفتن نرخ نيما براي مواد اوليه و محصولات، توجه ويژه اي را به خصوص در هفته هاي پاياني ماه به خود جلب كردند.

  ادامه حركت پالايشي ها در ابهام؟

تغييرات قابل توجهي در صورت هاي مالي شركت هاي پالايشي مشاهده مي شود. نمادهاي پالايشي عملكرد قابل توجه از سودآوري در فصل پاييز به بازار ارائه دادند. «شتران» سرآغاز گزارش هاي پاييز در گروه پالايشي بود كه موجب شد در معاملات ديروز نمادهاي اين گروه مورد توجه معامله گران قرار گيرد. با اين حال به دنبال موج منفي كه از ديگر گروه ها مانند خودرو و بانك منتشر شد، نمادهاي پالايشي در مسير نزولي قرار گرفتند. بر اين اساس تاوان معاملات هيجاني در سهام گروه هاي بانكي و خودرويي با فشار بر نمادهاي با نشانه هاي بنيادي رقم مي خورد. علاوه بر اين موضوع ابهامات هميشگي در گروه پالايشي وجود داشته كه همچنان در صورت هاي مالي اين شركت ها مشاهده مي شود و مي تواند اثرات محسوس را بر سودآوري اين شركت برجا بگذارد. در اين خصوص بايد توجه داشت كه سود خالص شركت هاي پالايشي از اختلاف ارزش موجودي پايان دوره با ابتداي دوره در اين گروه نشات گرفته است. عمده اختلاف ارزش موجودي در شركت هاي پالايشي از نفت كوره اماني نزد پالايش و پخش ناشي مي شود. سناريوهاي مختلف مي توان براي قيمت گذاري نفت كوره توسط پالايش و پخش در نظر گرفت كه اثرات قابل توجهي را بر نمادهاي اين گروه خواهد داشت. وضعيت كرك اسپرد در نمادهاي پالايشي بعضا به صورت قابل توجهي بهبود يافته است كه اين موضوع نيز جاي ترديد را افزايش داده است؛ ارزش دلاري كرك اسپرد تك تك محصولات با قيمت نفت خام در مقايسه با دوره هاي گذشته.

نكته اي كه در گزارش هاي سايت تحليلي«دنياي بورس» نيز به آن اشاره شده بود توجه به اثر بودجه دولت بر سودآوري شركت هاي پالايشي است. گرچه نمي توان به صورت روشن اثر محسوس اين موضوع را در سودآوري شركت هاي پالايشي مشاهده كرد، با اين حال به صورت روشن اگر دولت با كسري شديد بودجه در سال آينده مواجه شود به عنوان خريدار محصولات اصلي شركت هاي پالايشي، تمام تلاش خود را براي كاهش هزينه ها به كار خواهد برد كه مي تواند به كاهش سود خالص شركت هاي پالايشي منجر شود. در اين خصوص به گزارش با عنوان اثر بودجه دولت بر درآمد شركت هاي پالايشي مراجعه كنيد.  فضاي مبهم در صنعت پالايش وجود دارد با اين حال بايد در انتظار واكنش بازار به عملكرد قابل توجه نمادهاي اين گروه در فصل پاييز بود. استقبال از عوامل بنيادي (حتي ظاهري) در نمادهاي مختلف مي تواند خبر خوبي براي ادامه رشد شاخص بورس تهران در ماه هاي آينده باشد.  از ساير موارد مبهم در بورس تهران همان طور كه اشاره شد، نزاغ پتروشيمي مبين با شركت هاي مصرف كننده يوتيليتي مانند زاگرس است. در اين خصوص عملكرد پتروشيمي «زاگرس» و «مبين» از نظر نرخ يوتليتي متناقض است. در مصرف كنندگان نرخ يوتيليتي بر اساس ارز 4200 توماني لحاظ شده است در حالي در عملكرد شركت هاي توليدكننده مانند «مبين» نرخ ارز نيما به عنوان مبناي محاسبه نرخ فروش محصولات در نظر گرفته شده است. ابهامات موجود در بورس تهران مي تواند در ماه هاي آتي اثرات خود را در معاملات اين گروه ها و همچنين كل بورس تهران بگذارد. يكي از موارد مهمي كه در ماه هاي آينده بر رويه قيمتي سهام اثرگذار خواهد بود تصميمات سياست گذار ارزي براي تشكيل بازار متشكل است. علاوه بر اين انتظار براي اخبار در حوزه بازار جهاني نيز وجود دارد كه با توجه به محوريت نمادهاي كالايي در بورس تهران، بايد در انتظار واكنش بورس به نوسانات قيمت جهاني كالاها بود.

آغاز گرم زمستان بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از " سليمان كرمي"

  سيگنال بورس به آغاز اصلاح بانكي؟
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  مرداد داغ بورس تهران / شاخص سهام بهترين عملكرد ماهانه در ۱۵ سال اخير را تجربه كرد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  فرصت رانت زدايي از اقتصاد / سوبسيدهاي دولتي از كانال بورس شناسايي شدند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  تناقض دولتي حذف رانت «خوراك» / «دنياي اقتصاد» چالش هاي آزادسازي ارز در صنايع پتروپالايشي را بررسي مي كند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  سه مانع بهبود وضعيت سهام شناسايي شدند : رصد رونق از «بهار» بورسي ها
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است