|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: رصد امواج در بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


رصد امواج در بازار ارز
سكه در انتهاي دي از سد 4 ميليوني عبور كرد


دنياي اقتصاد : در آخرين روز دي ماه، سكه تمام بهار آزادي سرانجام از سد 4 ميليوني عبور كرد و دلار به محدوده 11 هزار و 600 تومان سرك كشيد. روز يكشنبه، دلار 90 تومان افزايش را ثبت كرد و به بهاي 11 هزار و 650 تومان رسيد. سكه تمام بهار آزادي نيز 47 هزار تومان افزايش را تجربه كرد و با عبور از مرز 4 ميليوني روي قيمت 4 ميليون و 10 هزار تومان قرار گرفت. با افزايش روز انتهايي دي ماه، بازدهي دلار در اولين ماه زمستان به حدود 16 درصد رسيد و سكه نيز رشد خود را به بالاي 17 درصد رساند.

رشد دو رقمي دلار در دي ماه در شرايطي صورت گرفت كه رصد روند بازار نشان مي دهد كه شاخص ارزي در پاييز با سه موج نزولي مواجه بوده است و رشد ابتداي زمستان اين سوال را در ذهن معامله گران ايجاد كرده كه آيا بازار پس از نزول پاييزي، در مسير موج هاي صعودي قرار گرفته است يا افزايش زمستاني تنها يك اصلاح موقت بوده است و در ماه هاي آتي اين ارز بار ديگر در جاده نزولي قرار خواهد گرفت. كاهشي ها تاكيد مي كنند، قيمت دلار در سال هاي قبل بيشتر در 2 ماهه انتهاي سال روند نزولي داشت.

به گفته فعالان، در آخرين روز دي ماه، رشد نرخ حواله درهم از عوامل مهمي بود كه منجر به صعود قيمت دلار شد. با اين حال، آنچه در بازار بيشتر از هر چيزي توجه بازيگران را به خود جلب كرد، عبور سكه از مرز 4 ميليون توماني بود. به گفته فعالان، اين صعود به اندازه اي براي افزايشي هاي بازار جذاب بود كه خريدها را در اواخر روز بيشتر كرد. معامله گران عنوان مي كردند كه در ساعات انتهايي روز سكه حتي از مرز 4 ميليون و 50 هزار توماني عبور كرده بود. به گفته فعالان، در بازار سكه عرضه به اندازه بازار دلار نيست و همين عامل منجر به رشد قيمتي بيشتر، فلز گرانبهاي داخلي در مقايسه با اين ارز شده بود. به گفته فعالان، دلار نيز در ساعات انتهايي روز به آستانه محدوده 11 هزار و 800 تومان رسيده بود. اين در حالي بود كه قيمت فروش دلار در صرافي هاي منتخب بازارساز روي عدد 11هزار و 450 توماني قرار گرفته بود.

  سه محدوده نزولي دلار

قيمت دلار در 6 ماه ابتدايي سال روند افزايشي را با سرعت زيادي طي كرد، اما همين كه از هفته اول پاييز عبور كرديم، شاخص ارزي در مسير نزولي قرار گرفت. به اعتقاد معامله گران فني، اگر روند بازار را در پاييز رصد كنيم، در يك تحليل ساده به راحتي مي توانيم سه موج نزولي بلند را شناسايي كنيم (براساس تحليل هاي پيچيده تر مي توان امواج نزولي ديگري را نيز در روند قيمتي مشاهده كرد). موج نزولي اول بسيار بلند است و در زمان بسيار كوتاهي ثبت مي شود. از تاريخ 6 مهر، قيمت دلار از سقف 18 هزار و 200 توماني عقب نشيني مي كند و به سرعت تا محدوده 13 هزار توماني كاهش مي يابد. در چهاردهمين روز مهرماه، دلار دقيقا روي مرز 13 هزار توماني قرار مي گيرد؛ بنابراين مي توان گفت كه دلار در كمتر از 10 روز حدود 28 درصد از ارزش خود را از دست مي دهد.

پس از اين اتفاق، بازار چند رفت و برگشت قيمتي را به ثبت رساند، ولي در مجموع در يك دامنه نزولي حركت كرد. موج دوم بلند نزولي را مي توان در بازه زماني 14 مهر تا 7 آذر شناسايي كرد كه قيمت شاخص ارزي از مرز 13 هزار توماني تا نقطه 11 هزار و 400 توماني عقب نشيني مي كند. از اين تاريخ، روند نزولي دلار بار ديگر سرعت بيشتري مي گيرد و در نهايت در تاريخ 27 آذر قيمت دلار زير مرز 10 هزار توماني نوسان مي كند و روي عدد 9 هزار و 940 تومان قرار مي گيرد. بازه زماني كه دلار چنين كاهشي را تجربه مي كند را مي توان به عنوان موج نزولي سوم اين ارز در نظر گرفت. از روزهاي انتهايي آذرماه، قيمت دلار به آرامي به كانال 10 هزارتوماني باز مي گردد و در دي ماه با قدرت بيشتري حركت افزايشي خود را ادامه مي دهد، به طوري كه در ميانه ماه به كانال 11 هزار توماني وارد مي شود و در انتهاي دي ماه، به محدوده 11 هزار و 600 توماني سرك مي كشد. اين اولين موج صعودي بازار پس از گذار از امواج نزولي سه ماه پاييز بود. دراين ميان، عده اي از معامله گران فني باور دارند، با پايان روند نزولي، مي توان انتظار رشد دلار به محدوده هاي بالاتر را در انتهاي سال داشت. اين در حالي است كه كاهشي هاي بازار تاكيد مي كنند اين افزايش زمستاني تنها يك اصلاح قيمتي بوده است و بازار در دو ماه انتهايي سال به مسير طبيعي كاهشي خود باز خواهد گشت.

  بيشترين بازدهي دي ماهي دلار

يكي از مهم ترين عواملي كه افزايشي هاي بازار را به رشد بيشتر قيمت اميدوار كرده است، ميزان بازدهي دلار در ماه گذشته بود. شاخص ارزي در دي ماهي كه گذشت 9/ 15 درصد افزايش قيمت را تجربه كرد كه در دي ماه هاي گذشته تنها يك بار ميزان بيشتري از آن به ثبت رسيده بود. دلار تنها در دي ماه 90 رشد 20 درصدي را تجربه كرد و در ساير دي ماه هاي گذشته قيمت دلار يا رشد كمتري را نسبت به ماه اول زمستان 97 تجربه كرده بود يا حتي بازدهي منفي را در اين ماه به ثبت رسانده بود. دلار در دي ماه هاي سال هاي 92 تا 95 بازدهي منفي را تجربه كرده بود؛ ولي در سال هاي 96 و 97، دي ماه بازار با افزايش قيمت دلار همراه بود. در سال هاي نوساني 90 و 91 نيز، ماه اول زمستان با افزايش قيمت دلار همراه بود.برخي فعالان عنوان كرده اند، نوسان گيران رشد ركوردي دلار در دي ماه 97 را نشانه اي از ورود تقاضاي جديد به بازار در نظر مي گيرند و احتمال مي دهند با ادامه اين تقاضا، قيمت رشد بيشتري را تجربه كند. اين در حالي است كه برخي ديگر از فعالان باور دارند، رشد 16 درصدي پس از كاهش نزديك به 50 درصد اين ارز در بازه سه ماه پاييز نمي تواند نشانه اي از آغاز روند افزايشي باشد؛ بلكه مي توان آن را يك اصلاح طبيعي در ماهي در نظر گرفت كه تقاضاي فصلي نيز تا حدي بالاست.در مقايسه با دلار، سكه در تمام دي ماه هاي دهه 90 روند افزايشي داشته است و بيشترين رشد سكه در اين ماه نيز به همان سال 90 برمي گردد. در دي ماه آن سال فلز گرانبهاي داخلي نزديك به 30 درصد افزايش قيمت را تجربه كرده بود.

رصد امواج در بازار ارز


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب اورژانس و تروما
شماره 2 (پياپي 10)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است