|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: دوهفته جذاب براي بازار پليمرها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


دوهفته جذاب براي بازار پليمرها
كاهش قيمت هاي پايه و افزايش تقاضا دو فاكتور جهش معاملاتي بودند

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

دنياي اقتصاد : افزايش جذابيت خريد در بورس كالا به كمك رشد تقاضا و افت قيمت ها موجب شد تا يك هفته بسيار مطلوب در بازار پليمرها به ثبت برسد كه شاهد تلاقي سيگنال هاي بسياري بوديم كه در نهايت از بهبود بنيادين بازار حمايت مي كند. قيمت هاي پايه هفته جاري هم كاهشي اعلام شده كه با فرض وجود تقاضاي موثر در بازار داخلي مي تواند از حجم معاملات حمايت كند كه از تقويت حجم توليد در صنايع تكميلي حكايت دارد.

  عقبگرد تاكتيكي شاخص پليمرهاي «دنياي اقتصاد»

شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد در هفته گذشته با 6/ 1 درصد كاهش هفتگي روبه رو شد كه به معني عقبگرد قيمتي در اين بازار است. كاهش قيمت هاي پايه در بورس كالا در كنار رشد عرضه ها را مي توان دليل اصلي اين روند نزولي به شمار آورد اگرچه هنوز هم قيمت هاي پايه كمتر از اين نرخ به صورت كلي بوده يعني بازار با تقابل عرضه و تقاضا و حتي رقابت براي خريد به اين قيمت ها رسيده است. شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد در هفته گذشته به 9 هزار و 417 تومان رسيد كه كمترين رقم از هفته منتهي به 8 آذرماه تاكنون به شمار مي رود. اين كاهش نرخ خود محرك مهمي براي افزايش حجم معاملات در بورس كالا بود و تاثيرگذاري آن را هم مشاهده كرديم.

از سوي ديگر قيمت هاي پايه براي هفته جاري هم كاهشي اعلام شد و اين اعلام نرخ به معني تداوم جذابيت خريد در اين بازار است و پتانسيل حمايت از حجم معاملات را در بر دارد. البته كاهش قيمت ها و عقبگرد شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد را بايد يك عقبگرد تاكتيكي به شمار آورد زيرا به كمك آن شاهد رشد حجم معاملات در بورس كالا خواهيم بود. در هر حال اين نمودار نشان مي دهد كه چرا روند عمومي حركت قيمت گريدهاي مختلف پليمري در بازار داخلي كاهشي است آن هم در شرايطي كه قيمت هاي پايه در بورس كالا نوسان هاي مختلفي را ثبت كرده است.

افزايش حجم معاملات در كنار افت نرخ نشان مي دهد كه بازار قيمت هاي موجود را پذيرفته است و اين پذيرش نرخ موجب مي شود كه هر سيگنال كاهش قيمتي در بورس كالا به چشم يك موقعيت نگريسته شود بنابراين امكان حمايت از حجم معاملات در بورس كالا در كنار كاهش قيمت هاي پايه هفته جاري هنوز هم وجود دارد اگرچه اين توانمندي به نسبت هفته قبل كاهش خواهد يافت.

  معاملاتي به شدت جذاب

حجم معاملات پليمرها در هفته قبل در بورس كالا به بالاترين رقم از هفته منتهي به 4 مهرماه تاكنون رسيد. همين داده به معني تغيير فاز جدي بازار پليمرها در بورس كالا يا بازار آزاد است كه به معني آغاز دوراني جديد در فعاليت اين بازار به شمار مي رود. با توجه به انتظار براي افزايش حجم تقاضا براي روزهاي پاياني سال و همچنين احتمال اين تغيير در نمودار معاملات پليمرها، هم انتظار اين افزايش حجم داد و ستد وجود داشت و هم تغيير فاز اين بازار را بايد جدي گرفت. در گزارش هاي پيشين به اين موارد در چارچوب تابلوخواني بازار اشاره كرده بوديم كه هم اكنون به كمك آمار قابل مشاهده است.

حجم معامله پليمرها در هفته گذشته به رقم 65 هزار و 72 تن رسيد كه به نسبت هفته قبل از آن رشدي 5/ 45 درصدي داشت. اين در حالي است كه متوسط حجم معامله هفتگي پليمرها در سال جاري 58 هزار و 579 تن بود يعني معاملات هفته گذشته از متوسط امسال و البته از متوسط سال قبل بالاتر بوده است. در مورد حجم عرضه و تقاضا نيز وضعيت همين گونه است. حجم عرضه پليمرها در هفته گذشته به نسبت مدت مشابه هفته قبل رشدي 8/ 7 درصدي داشت ولي در همين زمان حجم تقاضا افزايش 46 درصدي را تجربه كرد. اين دو داده به معني وضعيت مطلوب اين بازار بوده است آن هم در شرايطي كه عرضه هفته گذشته يعني رقمي نزديك به 83 هزار و 500 تن، بالاترين رقم از هفته منتهي به 13 ارديبهشت ماه تاكنون بوده است. همين سيگنال به معني ايجاد يك بستر مهم معاملاتي براي داد و ستد پليمرها در هفته گذشته بود يعني زيربناي رشد حجم معاملات آماده بوده است. از سوي ديگر 78 درصد از عرضه هاي هفته گذشته پليمرها در بورس كالا مورد معامله قرار گرفته كه بالاترين درصد معامله در 5 هفته اخير است. اين در حالي بود كه نسبت تقاضا به عرضه ها 21/ 1 واحد بوده يعني در برابر هر تن عرضه، 21/ 1 تن تقاضا ثبت شده است كه بالاترين رقم در 5 هفته اخير به شمار مي رود.

نگاهي به روند كلي معاملات نشان مي دهد كه از هفته منتهي به 8 آذرماه، جريان غالب در نمودار حجم معامله پليمرها در بورس كالا در يك مسير افزايشي قرار گرفته است. همين داده به اين معني است كه اين جريان هنوز هم ادامه دارد يعني روند عمومي افزايش حجم معاملات را مي توان هنوز هم در اين بازار رصد كرد اگرچه معاملات هفته گذشته به شدت جذاب و پرحجم بود و عقبگرد معاملاتي براي هفته جاري چيزي از ارزش هاي اين بازار كم نمي كند و حتي منطقي به نظر مي رسد. البته ادعاي روند افزايشي حجم معاملات در هفته هاي اخير به اين معني است كه ميزان جذابيت در بازار و رونق معاملاتي هم در مسيري افزايشي قرار خواهد داشت و اين رشد به معني تكاپوي بيشتر براي خريد و رونق حجم توليد در صنايع تكميلي مصرف كننده پليمرها يا تركيبات شيميايي خواهد بود. اين روند به معني تزريق جذابيت جديدي در اين بازار است و مي تواند محركي براي رشد قيمت ها به شمار رود ولي اين ادعا به شواهد بيشتري نياز دارد.

  رشد بنيادين بازار به حمايت نياز دارد

معاملات پرحجم پليمرها در هفته گذشته اگرچه يك داده به شدت جذاب به شمار مي رود ولي در كل به حمايت نياز دارد زيرا اين سيگنال به تنهايي نمي توان بازار و صنعت پليمرها را به حركت درآورد. همان گونه كه در گذشته نيز اشاره شد معاملات تركيبات شيميايي در بورس كالا مي توان محرك و حتي بعضا چراغ راهنماي جذابي براي بازار پليمرها باشد و با مشاهده افزايش حجم معاملات شيميايي ها مي توان حدس زد كه بازار پليمرها آيا در هفته هاي بعد مستعد رشد حجم داد و ستد خواهد بود يا خير. اين در حالي است كه رشد حجم داد و ستد پليمرها در هفته گذشته از مسير معاملات شيميايي ها مورد حمايت قرار نگرفت و اگر براي هفته جاري سيگنال مشخصي از بازار شيميايي ها به ثبت نرسد مي توان گفت كه بازار پليمرها بدون حمايت ( از اين مسير) باقي مانده است. البته وضعيت داد و ستد تركيبات شيميايي در بورس كالا به نسبت مساعد است و اين واقعيت خود مي تواند به ايجاد يك كف معاملاتي براي بازار پليمرها چه از لحاظ فني و چه از لحاظ رواني منجر شود. فاز رواني اهميت معاملات در بازار تركيبات شيميايي را هم نبايد ناديده گرفت زيرا نشان مي دهد كه ذهنيت غالب در بازاري كه اغلب با واسطه گري و سفته بازي همراه نيست چگونه بوده و هست. شايد حجم معاملات بتواند مهم ترين ويژگي اين بازار در فاز تحليل به شمار رود.

حجم داد و ستد محصولات شيميايي در هفته گذشته در بورس كالا به نسبت هفته قبل از آن 5/ 2 درصد رشد داشت كه رقم مهمي به شمار نمي رود. در همين زمان حجم عرضه ها 67/ 21 درصد افزايش يافت و همچنين تقاضا 53/ 20 درصد تقويت شد. همين داده ها نشان مي دهد كه بازار شيميايي هاي بورس كالا از زيرساخت كافي براي رشد حجم معاملات برخوردار بود. در هر حال رشد توامان عرضه و تقاضا و عدم ثبت رشد معاملات به معني اين است كه بازار با قيمت هاي بالايي روبه روست و براي افزايش حجم معاملات به حمايت هاي قيمتي و دقيق تر افت نرخ پيشنهادي در بورس كالا نياز داريم. براي هفته جاري كه قيمت هاي پايه تركيبات شيميايي كاهش يافته است مي توان پتانسيل رشد حجم معاملات را مطرح كرد بنابراين بازار از هم اكنون از يك داده حمايتي بالقوه برخوردار شده است.

  بازار آزاد و چندگانگي داده ها

بازار از آرامشي نسبي برخوردار است گويي سيگنال هاي مثبت بورس كالا تاثيرگذاري چنداني در بازار آزاد نداشته يا به عبارت دقيق تر خبر داده هاي مثبت بورس كالا به بازار آزاد نرسيده است. اين در حالي است كه بازار آزاد در اواسط هفته گذشته با جرقه هايي از رشد نرخ همراه شد و همين داده به محركي براي افزايش حجم معاملات بدل گشت. اين در حالي است كه هم موجودي انبارها در بازار داخلي به شدت پايين بوده و هم حجم تقاضا افزايش يافته است. اين موارد در كنار برتري تقاضا بر عرضه ها و بسته شدن بسياري از مسيرهاي تغذيه بازار به صورت مويرگي استعداد رشد قيمت ها را در بر دارد ولي اين سيگنال محقق نشده است. همين داده يعني امكان رشد نرخ ولي عدم تحقق آن به بررسي دقيق تري نياز دارد آن هم در وضعيتي كه مي توان به كمك ادعاي افت قيمت هاي پايه در بورس كالا، عدم رشد جدي و گسترده قيمت ها را توجيه كرد ولي اين توجيه پس از مدت ها كاهش نرخ در بازار داخلي چندان هم قابل قبول نخواهد بود. بازار هنوز مستعد رشد نرخ نيست و اين عدم افزايش قيمت ها به صورت گسترده و جدي را مي توان در دو فاز مختلف مورد بررسي قرار داد؛ بهبود بازار با رشد قيمت ها همراه نيست يا بازار هنوز پتانسيل و كشش افزايش نرخ را ندارد. شايد هر دو اين داده ها درست باشد ولي پايين بودن موجودي انبارها، پتانسيل رشد قيمت ها را در بر دارد.

  معماي جو رواني در بازار

در ماه هاي اخير يكي از محرك هاي اصلي بازار و حتي يكي از داده هاي تاثيرگذار بر نوسان قيمت ها جو رواني در بازارهاي مختلف همچون بازار پليمرها و تركيبات شيميايي بود. هم اكنون اين فاكتور اندكي از رمق افتاده است يعني بازارهاي مختلف به جو رواني كمتر توجه مي كنند و مي توان گفت در نگاه اول از تاثيرگذاري اين داده كاسته شده است. واقعيت اين است كه هنوز هم جو رواني و طرزفكر اهالي بازار يكي از محرك هاي اصلي معاملات در بازار آزاد است و همين سيگنال كه به رغم تغييرات جدي در موجودي انبارها  يا ميزان تغذيه بازار از مواد اوليه، تاثيرگذاري گسترده اي بر نوسان قيمت ها مشاهده نمي شود هم يكي از داده هاي جانبي از جو رواني در بازار است. هم اكنون جو رواني اصلي بر بازار، همان ركود در صنايع تكميلي است كه اجازه فعاليت آزادانه را به اهالي بازار نمي دهد گويي همه مي پندارند  وضعيت بازار خوب نيست. اما چرا به اين ذهنيت نمي توان اعتماد كرد؟

به دو دليل. دليل اول آنكه بازار اغلب رخدادها را با يك فاز تاخير متوجه مي شود و در همان مسير عمل مي كند. در هفته هاي گذشته بارها از ركود در صنايع سخن گفتيم ولي بازار دير متوجه شد يعني روند نزولي قيمت ها يا همان ضعف تقاضا در مقايسه با عرضه ها، ديرتر از فاز واقعي مورد انتظار در رسانه ها مخصوصا «دنياي اقتصاد» مشاهده شد. اين مطلب به اين معني است كه بازار اغلب به نسبت رسانه هاي تحليلي اندكي عقب تر است و شايد ديرتر حرف رسانه ها را باور مي كند. همين مطلب به معني سريع تر بودن تحليل از بازار است. حال اگر همين داده ها را در نظر بگيريم مي توان گفت كه بازار باز هم ديرتر عمل خواهد كرد و باز هم تاخير خواهد داشت مگر آنكه اهالي بازار و معامله گران برجسته رويه خود را عوض كنند. حال اگر اين شرايط را بپذيريم و ادعاي بهبود بازار را مطرح كنيم مي توان گفت كه باز هم بازار بهتر شدن اوضاع را دير باور خواهد كرد و باز هم چند قدم عقب تر خواهد بود.

دليل دوم جايگاه بورس كالا در تنظيم و راهبري بازار آزاد پليمرهاست. حتي اگر نتوان از تغذيه مويرگي بازار توسط بورس كالا  ياد كرد يا از آن حمايت كرد ولي نمي توان منكر تاثيرگذاري عرضه ها و حجم معاملات بر بازار شد آن هم در شرايطي كه منبع تغذيه اصلي بازار باز هم قطعا بورس كالاست. اين در حالي است كه معامله گران اصلي در بازار يا همان تغذيه كنندگان اصلي بازار از مواد اوليه ديگر تحت تاثير جو رواني يا اما و اگرها نبوده و بهتر از هر كس رخدادهاي بازار را رصد كرده و بيش از سايرين به تحليل ها و خبرها دسترسي داشته و به آنها توجه دارند. به صورت دقيق تر در معاملات بورس كالا نه چيزي براي پنهان كردن وجود دارد و نه مي توان واقعيت هاي اين بازار را ناديده گرفت. شفافيت معاملاتي و رصد حجم عرضه و تقاضا در بورس كالا چهره تمام نمايي از بازار را نشان مي دهد كه نه از جو رواني در بازار آزاد تاثير پذيرفته و نه با شايعات به اين سو و آن سو متمايل خواهد شد ولي اصل و زيربناي بازار را تشكيل مي دهد. در شرايط فعلي كه حجم معاملات هفته گذشته به شدت جذاب بوده و شاهد رشد عرضه، تقاضا و افزايش حجم معاملات بوديم مي توان خوش بيني و رواج سيگنال هاي مثبت را  به روشني مشاهده كرد و در نمودار حجم معاملات هم قابل رهگيري است.

موارد فوق به اين معني است كه با فرض تمامي اما و اگرهاي موجود در بازار و شايعات و شنيده ها، باز هم جو غالب در بازار مثبت است و اين مطلب يعني از ركود عميق پيشين در حال فاصله گرفتن هستيم كه يكي از مهم ترين دلايل آن هم رشد تقاضاي مواد اوليه براي توليد مصنوعات و فروش در روزهاي پاياني سال است، اگرچه بازارها ناخودآگاه آموخته اند كه روزهاي بد دائمي نخواهد بود و بعد از هر دوره دشوار، يك دوره آرامش و بهبود تجربه خواهد شد. هم اكنون هم در اين شرايط قرار داريم يعني بازار به سمت بهبود متمايل شده است.

دوهفته جذاب براي بازار پليمرها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله صنايع چوب و كاغذ ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است