|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: تعويض نابهنگام مديرعامل سايپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


تعويض نابهنگام مديرعامل سايپا
سريع ترين جا به جايي مديريتي در صنعت خودرو رقم خورد


دنياي اقتصاد : ركورد زماني جا به جايي مديريتي در خودروسازي ايران كه تا ظهر ديروز در دست محسن قاسم جهرودي (مديرعامل پيشين سايپا) بود، توسط محمدرضا سروش شكسته شد تا وي پس از تنها سه ماه، از مديرعاملي سايپا كنار گذاشته شود. هرچند شنيده مي شد قرار است در مجمع پيش روي سايپا كه دهم بهمن ماه برگزار خواهد شد، حكم تغيير مديرعامل امضا شود، با اين حال هيات مديره اين شركت -بخوانيد وزارت صنعت، معدن و تجارت- نتوانست تا آن زمان صبر كند و با كنار گذاشتن سروش، سيد جواد سليماني را جايگزين وي كرد. حوالي ظهر ديروز بود كه سايت وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر تغيير مديرعامل سايپا را روي خروجي خود قرار داد و اعلام كرد: «با تصميم اعضاي هيات مديره گروه خودروسازي سايپا، سيد جواد سليماني مديرعامل اين شركت و جانشين محمدرضا سروش شده است.» رفتن سروش و آمدن سليماني در عرض سه ماه، سريع ترين تعويض مديريتي در خودروسازي ايران محسوب مي شود و به تبع آن، كمترين عمر مديرعاملي در تاريخ صنعت خودروي كشور نيز به نام سروش ثبت شد و شايد بتوان نام سايپا را از اين منظر در كتاب ركوردهاي گينس ثبت كرد. پيش تر محسن قاسم جهرودي با حدود 11 ماه حضور در راس هرم مديريتي سايپا، ركورد كمترين دوران مديرعاملي را در اختيار داشت و تعويض وي با سروش، سريع ترين جا به جايي مديريتي به شمار مي رفت.

 عمر مديران خودروسازي در ايران و جهان

اگرچه بازه زماني مديريت در خودروسازي ايران همواره نسبت به متوسط و استاندارد جهاني كمتر بوده است، اما تا پيش از ماجراي جهرودي-سروش، هيچ وقت اتفاق نيفتاده بود كه عمر مديرعاملي در صنعت خودرو به يك سال نيز نكشد. اين بدعت را محمد شريعتمداري وزير سابق صنعت، معدن و تجارت بنا نهاد، آنجا كه در واپسين روزهاي حضور خود در اين وزارتخانه، مديرعامل سايپا را تغيير داد. در واقع اين شريعتمداري بود كه عمر مديريتي در صنعت خودرو را از چند سال به چند ماه تقليل داد و به نوعي راه را براي تغييرات سريع بعدي باز كرد.

وي با اينكه مي دانست مدت زيادي ميهمان وزارت صنعت نيست، مديرعامل سايپا را تنها پس از 11 ماه فعاليت در اين شركت، كنار گذاشت تا وزير پس از خود را در عمل انجام شده قرار دهد. از همان روزهاي ابتدايي حضور سروش در سايپا، زمزمه هايي مبني بر نارضايتي رضا رحماني وزير جديد صنعت، معدن و تجارت از اين انتصاب به گوش مي رسيد و حتي خود سايپايي ها و شايد شخص سروش نيز به تدريج مطمئن شدند كه تغيير ديگري در راه است. اين بلاتكليفي سبب شد سروش به اصطلاح خيلي دست و دلش به كار نرود و به تبع آن، كار خاصي در سايپا طي سه ماه مديريت وي انجام نشود. البته افزايش قيمت خودرو در دوران مديريتي سروش رخ داد كه آن نيز حكمي از بالا بود و وي نقشي در كم و كيف آن نداشت. در نهايت نيز پيش بيني ها درست از آب درآمد و سروش رفت و سليماني به عنوان گزينه اي كه مدت ها نام وي براي نشستن روي صندلي مديرعاملي يكي از دو خودروساز بزرگ كشور مطرح بود، جايش را گرفت. با بدعتي كه شريعتمداري بنا نهاد و رحماني ادامه داد، گويا سليماني نيز نبايد چندان به ماندن در سايپا اميدوار باشد، زيرا با رويه اي كه وزارت صنعت در پيش گرفته، شايد وي نيز كمتر از آنچه فكرش را مي كند، ميهمان نارنجي هاي جاده مخصوص باشد.

تعويض مديرعامل سايپا اما در شرايطي است كه در خودروسازي جهان چنين جا به جايي هاي سريعي رخ نمي دهد و مديران عامل شركت هاي خودروساز سال ها مي مانند و به واسطه ماندگاري شان، سياست ها و برنامه هاي خود را پياده مي كنند. به عنوان مثال، كارلوس گوسن چيزي حدود 18 سال است كه مديرعاملي نيسان را بر عهده دارد، هرچند البته طي يكي، دو ماه گذشته درگير رسوايي مالي شده و ممكن است بركنار شود. مورد ديگر، سرجيو مارچيونه مديرعامل فقيد فيات-كرايسلر است كه بيش از يك دهه سكان هدايت اين شركت را بر عهده داشت و دست آخر نيز به دليل بيماري از سمت خود كنار گذاشته شد. وي تنها چند روز پس از كنار گذاشته شدن از مديرعاملي فيات-كرايسلر و به دليل شدت گرفتن بيماري، درگذشت. همچنين مارتين وينتركورن نيز كه هشت سال مديرعاملي فولكس واگن را در اختيار داشت، در نهايت به دليل پرونده رسوايي ديزل گيت(پرونده اي كه در آن فولكس به دليل تقلب در اعلام ميزان آلايندگي محصولات ديزلي خود محكوم شد)، صندلي مديريتي اش را از دست داد. در نهايت، آكيو تويودا مديرعامل تويوتا نيز كه دومين خودروساز بزرگ جهان به شمار مي رود، از سال 2009 تا به امروز مديرعامل اين شركت است و نگران بركناري اش هم نيست. بدون شك اصلي ترين دليل ثبات مديريتي در خودروسازي جهان، خصوصي بودن آنها است و اين موضوع سبب مي شود انتخاب هايي غير سياسي و اغلب هوشمندانه و درست صورت گيرد. در ايران اما اين دولت و دولتي ها هستند كه به ميل و سليقه خود و با چاشني سياسي بازي، مديران صنعت خودرو را تغيير مي دهند و نتيجه اين رفتار، ناكام ماندن برنامه ريزي ها و به محاق رفتن پروژه ها و حيف و ميل شدن پول در خودروسازي بوده است.

ترديدي وجود ندارد كه هر مديري در خودروسازي براي تحقق برنامه هاي خود به زمان نياز دارد و اگر فرصت كافي در اختيار وي قرار نگيرد و خارج از مسائل فني و اقتصادي كنار گذاشته شود، ضرر و زيان اين ماجرا به صنعت خودرو وارد خواهد شد. ثبات مديريتي مي تواند فكرها و ايده ها را به مرحله اجرا برساند و اجازه ندهد منابع مالي به دليل تغيير سياست ها (از ناحيه جا به جايي مديريتي) هدر بروند. اين اصل مهم، در خودروسازي جهان جا افتاده و نتيجه اش توسعه و پيشرفتي است كه حاصل شده، حال آنكه در خودروسازي ايران، تغييرات پرشمار مديران كه غالب آنها ريشه هاي سياسي دارد، فكرها و ايده ها و برنامه ريزي ها را ابتر مي كند. در واقع هر مديري كه سكان خودروسازي كشور را به دست مي گيرد، روش و سياست خاص خود را به كار مي برد و معمولا نفر بعد وقعي به قبلي نمي گذارد و مسيري ديگر را پيش مي گيرد. بنابراين قطعا تا زماني كه دولت پايش را از خودروسازي بيرون نكشد، تغيير و تحولات مديريتي با ريشه سياسي نيز كماكان ادامه خواهد داشت و انتظار نمي رود عمر مديريتي در اين صنعت نهايتا از مرز يك دهه عبور كند. شايد اگر روزي برسد كه خودروسازي ايران تمام و كمال خصوصي شود و سياسي بازي ها در آن رنگ ببازند، عمر مديريتي نيز به استاندارد جهاني نزديك و ديگر خبري از تغييرات برق آسا نخواهد بود.  

 وزارت صنعت در پوست هيات مديره

با وجود آنكه همواره در جا به جايي هاي مديريتي صنعت خودرو ايران، دولت نقش خود را انكار و هيات مديره ها را در اين ماجرا تصميم گيرنده مي داند، افكار عمومي نهايتا متوجه نقش دولتي ها در عزل و نصب هاي مديريتي خودروسازي مي شود. در داستان تعويض زودهنگام مديرعامل سايپا نيز وزير صنعت، معدن و تجارت خود را مبرا دانسته و تغيير رخ داده را به هيات مديره نسبت داده است، با اين حال پذيرفتني نيست كه اعضاي هيات مديره به ميل و سليقه خود مديرعامل منتخب خود را تنها پس از سه ماه فعاليت، بركنار كنند. چطور ممكن است هيات مديره اي كه سه ماه پيش و با كلي حاشيه، سروش را جايگزين جهرودي كرد، ناگهان تصميم خود را تغيير داده و سليماني را جايگزين سروش كند؟ آيا واقعا مي توان پذيرفت وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزير نقشي در كنار گذاشتن مديرعامل سايپا به عنوان كسي كه در دوران وزير قبلي انتخاب شده، نداشته اند؟

 مديرعامل جديد سايپا كيست؟

اما مديرعامل جديد سايپا جزو مديران با سابقه خودروسازي به شمار مي رود كه سابقه قائم مقامي ايران خودرو، رياست هيات مديره تعاوني اعتبار كاركنان گروه صنعتي ايران خودرو و همچنين عضو غيرموظف هيات مديره در شركت صنعتي نيرو محركه را در كارنامه خود دارد. از ديگر مسووليت هاي سليماني مي توان به رياست هيات مديره شركت ايران خودرو در بلاروس و سنگال، قائم مقام مديرعامل شركت مگاموتور و همچنين رياست هيات مديره سايپا يدك نيز اشاره كرد. او دانش آموخته مهندسي مكانيك از دانشگاه صنعتي شريف در مقطع كارشناسي و مديريت اجرايي از سازمان مديريت صنعتي در مقطع كارشناسي ارشد است.

تعويض نابهنگام مديرعامل سايپا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فرهنگ ايلام
متن مطالب شماره 60-61، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است