|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: چگونه در سازمان خود اعتماد را بازآفريني كنيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
چگونه در سازمان خود اعتماد را بازآفريني كنيد


نويسنده: Dennis Jaffe
مترجم: مريم رضايي
برگرفته از: forbes

دالايي لاما مي گويد: «براي جلب اعتماد، داشتن پول و قدرت كافي نيست؛ بايد نشان دهيد به ديگران اهميت مي دهيد. نمي توانيد اعتماد را از سوپرماركت بخريد.»

نيروهاي اساسي كه دنياي ما را منسجم نگه مي دارند، زياد نيستند. يكي از اين عوامل كه مثل چسب در جامعه عمل مي كند، اعتماد است. اعتماد روابط افراد را مستحكم مي كند و به آنها امكان مي دهد با هم كار و زندگي كنند، احساس امنيت داشته باشند و خود را متعلق به يك گروه بدانند. اعتماد به رهبر سازمان، باعث شكوفايي آن سازمان مي شود و عدم اعتماد، چندپارگي و درگيري ايجاد مي كند. به همين دليل است كه بايد به مديران، اعضاي خانواده، دوستان و همكاران مان اعتماد داشته باشيم؛ البته اين اعتماد شيوه هاي مختلفي دارد.

تعريف كردن اعتماد، كار سختي است. اما وقتي اعتماد وجود نداشته باشد، عدم حضور آن را به خوبي درك مي كنيم. با نبود اعتماد انرژي و سطح تعهد ما كم مي شود، درگيري دروني با خودمان پيدا مي كنيم و نمي خواهيم با كسي كه احساس مي كنيم به ما آسيب زده يا رفتار بدي با ما داشته، همدل باشيم. ممكن است اين حس را علني بروز ندهيم، اما به ندرت پيش مي آيد ديگر به فردي كه قبلا به او اعتماد داشتيم، متعهد بمانيم. در نتيجه، از آن فرد دور مي شويم و ديگر خودمان را بخشي از دنياي او نمي دانيم. اين از بين رفتن اعتماد گاهي روشن و علني است و گاهي پنهان و ممكن است افراد حتي خودشان هم ندانند كه كاري كرده اند تا اعتماد ما سلب شود.

اگر از جنبه مثبت نگاه كنيم، اعتماد باعث مي شود افراد اشتياق داشته باشند بخشي از يك رابطه يا گروه باشند كه هدف مشتركي با آنها دارند و دوست دارند روي هم حساب كنند. وقتي اعتماد بدون عيب و نقص وجود داشته باشد، فقط با حضورمان نقش آفريني نمي كنيم، بلكه مشتاقانه تمام تجربيات، استعدادها، انرژي و تفكرات صادقانه را در مورد شيوه كار گروه يا روابط، به اشتراك مي گذاريم.  يكي از تعاريف اعتماد در فرهنگ لغت اين است: «احساس امنيت كردن در زمان آسيب پذيري.» ما زماني دوست داريم روي مدير، دوست يا يكي از اعضاي خانواده مان حساب كنيم كه احساس آسيب پذيري مي كنيم و براي مديريت اضطراب و نگراني ناشي از اين حس، به اعتماد نياز داريم. وقتي اعتماد وجود داشته باشد، مسائل به خوبي پيش مي رود، اما وقتي اعتماد گم مي شود، روابط در معرض خطر قرار مي گيرد.

اگر سطح اعتماد در يك رابطه يا سازمان پايين باشد، افراد ميزان درگيري و تعهد خود را محدود مي كنند. در مقابل، وقتي سطح اعتماد بالاست، افراد تمام توان خود را عرضه مي كنند. مساله اينجا است كه بيشتر اوقات، افراد حس مي كنند امنيت كافي ندارند كه عدم اعتماد خود را بروز دهند. بنابراين، يك مدير خيلي دير متوجه مي شود كه اعتماد فردي را از دست داده است.

ماهيت مخفي وجود اعتماد، يك مشكل بزرگ در روابط، تيم ها يا سازمان ها است. چطور مي توانيد مشكلي را كه اصلا مطرح نشده يا به اشتراك گذاشته نشده حل كنيد؟ اصلا چطور مي توانيد بفهميد كه در سازمان شما اعتماد از بين رفته است؟ نكته متناقض در اينجا اين است كه بايد حداقل كمي اعتماد وجود داشته باشد، تا بتوان در مورد نبود آن صحبت كرد و تلاش هايي براي برقراري دوباره آن انجام داد.

شش ركن اساسي اعتماد

از آنجايي كه وجود اعتماد هم در كار و هم در روابط شخصي بسيار مهم است، چطور مي توانيم بر آن نظارت داشته باشيم و وقتي دچار مشكل شد، درستش كنيم؟ ما بايد اعتماد را مثل يك واكنش طبيعي به ويژگي هاي مشخص در يك فرد، گروه يا سازمان ببينيم. نبود اين ويژگي ها سطح اعتماد را پايين مي آورد.

اين ويژگي ها عبارتند از:

1- قابليت اتكا و اطمينان: فرد يا گروهي كه به گفته خودش ايمان دارد و به تعهداتش پايبند است، جلب اعتماد مي كند.

2- شفافيت: افراد معمولا در برابر ناشناخته ها مضطرب مي شوند و بدترين ها را تصور مي كنند. وقتي مديريت يك سازمان همه چيز را در خفا نگه مي دارد و اطلاعات مهم را به اشتراك نمي گذارد، اعضاي تيم به راحتي اعتماد خود را به آنها از دست مي دهند. از سوي ديگر، وقتي افراد تفكرات، احساسات و ملاحظات خود را مطرح مي كنند و يا وقتي يك سازمان از طريق رهبر خود به اعضايش مي گويد كه چه خبر است، همه مي دانند در چه شرايطي هستند و اعتماد مي كنند.

3- شايستگي: اگر فكر مي كنيد يك فرد، رهبر يا سازمان شايستگي انجام كاري را كه بايد انجام دهد ندارد، نمي توانيد به او اعتماد كنيد. بنابراين، حتي اگر فرد خوش قلب و با حسن نيتي پيش روي شماست و شخصا او را دوست داريد، ولي قادر به انجام كاري كه به او محول شده نيست، به او اعتماد نمي كنيد.  

4- صميميت، اعتبار و تناسب: وقتي كسي چيزي مي گويد كه خودش از درون به آن اعتقادي ندارد، اين حس به مخاطبش منتقل مي شود. وقتي رهبر يك سازمان صادق نيست و رياكارانه صحبت مي كند، افرادش حرف او را باور نمي كنند. مديري كه يك چيز مي گويد اما خودش جور ديگري رفتار مي كند، با كاركنانش صاف و يكدست نيست. به عنوان مثال، نمي شود حرف مديري را كه مي گويد هميشه نگران وضع كاركنان است، اما همان موقع در حال برنامه ريزي براي تعديل نيرو است، باور كرد. افراد فكر مي كنند كه مي توانند احساسات واقعي يا تناقض هاي فكري خودشان را پنهان كنند، اما عدم صداقت خيلي سريع به طرف مقابل منتقل مي شود و در همين موقع، اعتماد از بين مي رود.

5- بي طرفي: برخي افراد طوري رفتار مي كند كه گويي نيازها و تمايلات ديگران مهم نيست و بنابراين به طرف مقابل گوش نمي دهند. در رابطه اي كه فقط حول يكي از طرفين بچرخد يا در محيط كاري كه همه انرژي ها بر شركت يا مدير آن متمركز باشد، اعتماد شكل نمي گيرد.

6- پذيرا بودن و آسيب پذيري: اگر فردي هيچ گاه نگويد اشتباه كرده و بابت اشتباهي كه مرتكب شده عذرخواهي نكند، ديگران هم از اينكه نظر مخالف خود را به او بگويند، احساس راحتي نمي كنند. يك معذرت خواهي به موقع، مي تواند سلاحي قوي براي اعتمادسازي باشد.

همه اين ويژگي ها در ميزان اعتمادي كه افراد به هم دارند، نقش دارند. اگر احساس كرديد در يك رابطه كاري يا شخصي تغييري در حس اعتماد ايجاد شده، وجود يا عدم وجود اين شش ويژگي را ارزيابي كنيد. اين كار به شما امكان مي دهد نواقص را شناسايي كنيد و روش هايي براي بازگرداندن اعتماد به كار بگيريد.

چگونه در سازمان خود اعتماد را بازآفريني كنيد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است