|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: استعفاي عضو محبوب تيم و تاثير آن بر روحيه گروهي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


مهارت هاي مديريتي 
استعفاي عضو محبوب تيم و تاثير آن بر روحيه گروهي


نويسنده: Lisa Lai، آناهيتا جمشيدنژاد
برگرفته از: HBR

زماني كه يك عضو محبوب تيم استعفا مي دهد- كسي كه باقي اعضاي تيم عاشق كار كردن با او هستند- نقش ما به عنوان يك مدير پيچيده تر مي شود. شما نه تنها بايد حجم كاري كه با اين جاي خالي در تيم ايجاد مي شود را مديريت كنيد؛ بلكه بايد از اثر اجتماعي اين استعفا نيز آگاه باشيد. اگر شما اين موقعيت را مديريت نكنيد، بنيان اجتماعي تيم شما مي تواند از هم پاشيده شود. شما بايد واكنش هيجاني تيم به علاوه حجم كار را تشخيص داده و مديريت كنيد. احتمالا اعضاي تيم در مورد اين استعفا يك فقدان احساسي را احساس مي كنند؛ بنابراين اكثر سازمان ها اغلب شاهد يك اثر دومينويي در ارتباط با ساير افرادي خواهند بود كه در واكنش به اولين استعفا آنها نيز استعفا خواهند داد.

اما چگونه تيم را با بهره وري بالا در كنار يكديگر نگه مي داريد؟ در اينجا چند ترفند ارائه شده است:

 بدون توجه به پيشامدها، از فرد مستعفي تقدير كنيد

مديران تمايل دارند تا از آنهايي كه در پايان دوران شغلي خود بازنشسته مي شوند تقدير كنند. زماني كه سايرين استعفا مي دهند، تمايل غالب اين است كه آن را به عنوان يك خيانت يا رها كردن ببينند. امروزه با نيروي كار به شدت سيال، افراد بسيار بيشتر از قبل در حال آمدن و رفتن به شركت ها خواهند بود. تيم شما بايد به اين خروج ها روي خوش نشان دهد؛ اما اگر اين طور نيست، شما نقش مهمي براي ايفا كردن داريد.

زماني كه يك كارمند محبوب استعفا مي دهد، مهم ترين كاري كه مي توانيد انجام دهيد اين است كه شما نيز نشان دهيد كه از رفتن آن فرد متاسف هستيد. اين مساله ممكن است در ابعاد وسيع تر كاملا درست باشد، شايد هم نباشد اما تاييد و قدرداني از جنبه هاي مثبت مشاركت كارمند به شما كمك خواهد كرد تا از نظر احساسي با حس فقدان در تيم تان ارتباط برقرار كنيد.

خبرهاي مربوط به استعفاي كارمند موردنظر را با تيم تان تا جايي كه معقول است به اشتراك بگذاريد. (احتمالا آنها از قبل مي دانند.) در مورد آنچه كه در مشاركت اين فرد موردتقدير شما بوده است صحبت كنيد. تصديق كنيد كه مي دانيد تيم تان تا چه حد از كار با آن كارمند لذت برده است و اينكه آنها دلتنگ داشتن آن فرد خواهند بود.

 اگر مي توانيد اعضاي تيم را در فرآيند گزينش براي يك جايگزيني دخيل كنيد، آنها را مطمئن كنيد كه براي انتخاب فرد متناسب در استخدام هاي جديد از نزديك با آنها كار خواهيد كرد. وقتي شما براي همكاري هاي كارمندي كه شركت را ترك مي كند احترام قائل مي شويد و تصديق مي كنيد كه پيدا كردن يك جايگزين متناسب با تيم تا چه حد مهم است، كارمندان خواهند ديد كه شما احساسات آنها را درك مي كنيد.

 به سوالات با شفافيت و احترام پاسخ دهيد

ممكن است گروهي ديگر از شما سوالاتي داشته باشند. شايد شما آموخته باشيد كه از پاسخ دادن به سوالات در مورد استعفاي يك فرد اجتناب كنيد. اما اگر به اين ايده برگرديم كه خروج يك كارمند محبوب پيامدهاي احساسي و اجتماعي دارد، ممكن است نياز به سرمايه گذاري متفكرانه تر در پاسخ دادن به اين سوالات داشته باشيد. اگر تيم شما احساس نااطميناني و شك كند، نقش شما سبك كردن نگراني آنهاست؛ بنابراين آنها در شركت مي مانند و بهره وري خود را حفظ مي كنند.

تا جايي كه امكان دارد دليل خروج يك فرد از شركت را پيدا كنيد. با آنها وارد گفت وگو شويد. آيا آنها به دنبال شغل جديدي هستند؟ آيا به او شغلي با انعطاف پذيري بيشتر براي سپري كردن زمان با كودكش يا والدين سالخورده اش پيشنهاد شده است؟ آيا او به دنبال درآمد بيشتر است يا اينكه تنها يك تغيير را دنبال مي كند؟ آيا او ناراضي است؟ هر چه بيشتر دليل خروج او را بدانيد، بيشتر مي توانيد براي پاسخ دادن به سوالات اعضاي تيم با اعتماد و شفافيت آماده باشيد. در همه مكالمات تان در مورد فرد مستعفي با احترام برخورد كنيد.

 روي سلامت تيم سرمايه گذاري كنيد

من در كار مشاوره ام بارها از رهبران سازماني در مورد پويايي تيم شان مي پرسم و سپس مستقيما با تيم ها وارد صحبت مي شوم. اغلب اوقات شاهد يك عدم ارتباط هستم؛ اما نه در نقاط مهم و بزرگ بلكه در پويايي هاي جزئي تيم.

ممكن است مديران ارتباط خوبي با تيم شان داشته باشند، اما هنوز به طور كامل آنچه خارج از جلسات تيم رخ مي دهد، نحوه فعاليت تيم، اينكه چه كسي تاثير گذار است را درك نكنند. كارمندان محبوب كساني هستند كه بيشترين تاثير را بر پويايي تيم دارند. وقتي اين افراد تيم را ترك مي كنند، پويايي تيم در صورت عدم حمايت مي تواند دچار شكاف شود. اين كار نياز به توجه دقيق براي حفظ موفقيت و رضايت تيم دارد.

با تيم تان براي بررسي پويايي تيم ملاقات داشته باشيد. به آنها اجازه دهيد تا بدانند كه شما مي خواهيد نظرات آنها را در مورد انجام امور به خصوص با توجه به تغييرات اخير در تيم بشنويد. چه چيزهايي نبايد تغيير كند؟

 چه چيزهايي مي تواند بهتر شود؟ براي استخدام جديد، آنچه تيم فكر مي كند برحسب ترجيحات كار، سبك هاي ارتباطي و شخصيت ها براي يافتن تناسب كامل مهم است. با اين ديالوگ، نشان مي دهيد كه به تيم توجه داريد و اين امر منجر به بهبود روحيه و تعهد در تيم مي شود.

وقتي كسي تيم را ترك مي كند هميشه امري چالش برانگيز است و اگر فرد مذكور فردي محبوب در تيم باشد، اهميت اين موضوع دوچندان مي شود.

 نقش شما ايجاد اطمينان از اين امر است كه كار مي تواند هنوز ادامه داده شود اما بايد اين اطمينان را نيز ايجاد كنيد كه تيم مي تواند به راحتي تغيير اجتماعي ايجاد شده را نيز هدايت كند. نشان دهيد كه هم براي فرد مستعفي و هم تيمي كه به كار در شركت ادامه مي دهند اهميت قائل هستيد و به احتمال بيشتري كارمندان را حفظ مي كنيد و اعتماد را در تيم تان تقويت خواهيد كرد.

استعفاي عضو محبوب تيم و تاثير آن بر روحيه گروهي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگ در دانشگاه اسلامي
متن مطالب شماره 30، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است