|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: «شوراي آتلانتيك» بررسي كرد: مخاطرات ميزباني نشست ضد ايراني براي لهستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


«شوراي آتلانتيك» بررسي كرد: مخاطرات ميزباني نشست ضد ايراني براي لهستاندنياي اقتصاد : شوراي آتلانتيك در گزارشي از نشست ضدايراني كه قرار است در لهستان برگزار شود، نوشت: «بي ترديد برنامه هاي لهستان هيچ ارتباطي با ايران ندارد. آنها از ايران متنفر نيستند و به دنبال ايران هراسي هم نيستند. برعكس آنها علاقه دارند به منظور كاهش وابستگي به روسيه، واردات نفت و گاز از خاورميانه به خصوص ايران و عراق را افزايش دهند. اما در جهان سياست نمي توان به همه چيز دست يافت.»

رابرت زولدا در شوراي آتلانتيك نوشت: «اعلام خبر برگزاري يك نشست بين المللي با موضوع امنيت و ثبات در خاورميانه كه قرار است 13 و 14 فوريه در ورشو برگزار شود، نه تنها براي ايراني ها بلكه براي لهستاني ها نيز غافلگير كننده بود. لهستان متحد مهم نظامي و سياسي آمريكا است و متعاقب خروج ترامپ از توافق هسته اي و بازگرداندن تحريم ها، شركت هاي انرژي لهستاني تصميم گرفتند بازار ايران را ترك كنند. اما برگزاري يك نشست بين المللي درباره خاورميانه در لهستان عجيب است. حتي شايعاتي هست مبني بر اينكه وقتي وزير امورخارجه آمريكا خبر برگزاري اين نشست در ماه آتي را اعلام كرد، مقامات لهستاني نيز شوكه شدند.»

به گزارش «انتخاب»، در ادامه اين مطلب آمده است: «از زمان اعلام اين خبر تاكنون، جزئيات كمي در رابطه با آن منتشر شده است. دستور كار اين نشست چيست؟ كسي خبر ندارد. پمپئو اعلام كرد كه محور اين نشست، ثبات، صلح، آزادي و امنيت در خاورميانه است و بخش مهمي از آن به اطمينان يافتن از اين مربوط است كه چگونه مانع نفوذ بي ثبات كننده ايران بشوند.»

هرچند لهستان تاكيد كرده كه اين نشست ضدايراني نيست. وزارت امورخارجه اين كشور در تنها بيانيه خود تا كنون اعلام كرده: «اين نشست به منظور گردهم آمدن كشورهايي است كه نگران ناآرامي در منطقه هستند تا افكارشان را براي يافتن راه بهتري به سوي آينده به اشتراك بگذارند. در اين نشست موضوعاتي اساسي از جمله تروريسم و افراط گرايي، توسعه موشكي و تسليحات اتمي، تجارت دريايي و امنيت آن و تهديدات ناشي از نبردهاي نيابتي در منطقه مطرح خواهد شد.» چه كساني در اين نشست شركت خواهند كرد؟ طبق اعلام وزارت خارجه لهستان، «كشورهايي از سراسر جهان به اين نشست دعوت شده اند.» گفته شده كه از هفتاد كشور دعوت شده اما ايران در ميان آنها نيست. اگر اين درست باشد، حتي اگر ايران را يك تهديد منطقه اي بدانيم، اين خطاي بزرگي است. بسيار دشوار است كه تصور كنيم مشكلات منطقه بدون مشاركت تهران قابل حل باشد. به گفته رسانه ها، فدريكا موگريني، نماينده ارشد اتحاديه اروپا در روابط خارجي در اين نشست شركت نخواهد كرد و البته مقام شركت كننده ساير كشورهاي اروپايي نيز هنوز معلوم نيست.

رسانه هاي لهستاني اعلام كردند كه پس از اعلام اين خبر، سفارت ايران در ورشو از صدور ويزا براي لهستاني ها خودداري كرده است. هرچند اين خبر بعدا تكذيب شد اما مقامات كنسولي لهستان به شهروندان اين كشور هشدار دادند از سفر به ايران خودداري كنند چراكه ممكن است قادر نباشند در فرودگاه ويزا دريافت كنند.

در عين حال ايران، يك جشنواره فيلم لهستاني كه قرار بود در اين كشور برگزار شود را لغو كرده است. ايران دولت لهستان را رسما به پيوستن به محور ضدايراني و ترويج ايران هراسي متهم كرده است. همچنين ايران، لهستان و ساير كشورهاي شركت كننده در اين اجلاس را به اقدامات تلافي جويانه تهديد كرده است. اگرچه واكنش تند ايران قابل درك است اما تصميم به لغو جشنواره فيلم لهستاني، خبر ناراحت كننده اي بود. هنرمندان، محققان و كساني كه موجب تقريب ملت ها مي شوند، نبايد بهاي منازعات سياسي را بپردازند. آنها در تلاشند بين كشورها پل بسازند نه اينكه پل ها را تخريب كنند.

اما دولت لهستان با چه انگيزه اي اقدام به برگزاري اين نشست مي كند؟ بي ترديد برنامه هاي لهستان هيچ ارتباطي با ايران ندارد. آنها از ايران متنفر نيستند و به دنبال ايران هراسي هم نيستند. برعكس آنها علاقه دارند به منظور كاهش وابستگي به روسيه، واردات نفت و گاز از خاورميانه به خصوص ايران و عراق را افزايش دهند. اما در جهان سياست نمي توان به همه چيز دست يافت. اگرچه ممكن است ميزباني از اين نشست براي لهستان در بلندمدت سودمند باشد، درحال حاضر اين اقدام تنها تصميمي سياسي و عملگرايانه است. لهستان خواهان روابط خوب با تهران است اما روابط اقتصادي با ايران قابل مقايسه با وابستگي حياتي اين كشور به آمريكا نيست. ورشو مدت ها تلاش داشته تا آمريكا را متقاعد كند كه يك پايگاه نظامي دائمي در خاك اين كشور تاسيس كند؛ اقدامي كه براي مقامات لهستاني مانند يك سد در برابر نفوذ روسيه عمل خواهد كرد. اين منطق پذيرش ميزباني از اين نشست است و لهستان حاضر است به بهاي تيره شدن روابط با ايران، خود را به واشنگتن نزديك كند.

البته اين اقدام لهستان انگيزه هاي ديگري نيز دارد. لهستان مانند ساير كشورهاي متوسط قصد دارد بر نقش و حيثيت بين المللي خود بيفزايد. در سال 2018 كه لهستان رياست شوراي امنيت سازمان ملل را به مدت دو سال بر عهده گرفت، موفقيت هاي ديپلماتيك زيادي به دست آورد. پيش از آن در سال 2016 نيز ميزباني موفقيت آميزي از نشست ناتو (سازمان پيمان آتلانتيك شمالي) داشت. ميزباني از نشستي درباره خاورميانه به باور مقامات اين كشور نه تنها موجب متقاعد كردن آمريكا به استقرار پايگاه نظامي در لهستان مي شود بلكه گامي است به سوي تقويت موضع اين كشور در صحنه ديپلماسي بين المللي.

اما اين اقدام لهستان، مخاطراتي نيز به همراه دارد. از آنجا كه دستوركار و راهبرد آمريكا در اين نشست كه ميزبان اصلي آن تلقي مي شود هنوز معلوم نيست، امكان ارزيابي دستاورد هاي آن وجود ندارد. وزير امورخارجه لهستان گفته است كه هدف لهستان در اين نشست، حصول سازش ميان اروپا و آمريكا نسبت به مساله هسته اي ايران است. بايد اضافه كرد كه استحكام پيوند ميان قدرتهاي دو سوي اقيانوس اطلس، همواره آرزوي لهستان بوده است. يك نشست موفق و آبرومند در كنار جذب آمريكا به جبهه اروپا، نهايت آرزوي لهستاني ها خواهد بود. اما نشستي پوچ و بي هدف نيز كه احتمال آن در صورت عدم شركت ايران و تركيه زياد خواهد بود، بازهم دستاورد خوبي براي لهستان خواهد بود. هرچند اگر بريتانيا، فرانسه و آلمان از اعزام مقامات بلندپايه به اين نشست خودداري كنند، دستاورد نشست چندان مطلوب نخواهد بود. همچنين اگر اين نشست به تريبوني يك جانبه براي انتقاد از ايران تبديل شود، چنانكه جواد ظريف، وزير امورخارجه ايران گفته، نه تنها به جايگاه بين المللي لهستان كمك نخواهد كرد بلكه بر نقش اين كشور به عنوان يك نيروي بي طرف خدشه وارد خواهد كرد. صادقانه بگوييم كه هر گونه شكل گيري ائتلاف نظامي عليه ايران در اين نشست، فاجعه اي براي لهستان خواهد بود. فعلا بايد اميدوار باشيم كه هدف از برگزاري اين نشست، چنين هدفي نباشد.

به گزارش «ايرنا» وزير امورخارجه آمريكا روز جمعه 22 دي ماه در جريان سفر خاورميانه اي خود در گفت وگو با شبكه خبري «فاكس نيوز» از برگزاري يك گردهمايي بين المللي با تمركز بر فعاليت هاي منطقه اي ايران در روزهاي 13 و 14 فوريه (24 و 25 بهمن) در ورشو پايتخت لهستان خبر داد.

«محمدجواد ظريف» وزير امورخارجه جمهوري اسلامي ايران در واكنش به اعلام برگزاري كنفرانس ضدايراني در لهستان از سوي پمپئو، به كشور ميزبان و شركت كنندگان كنفرانس در توييتي يادآوري كرد: كساني كه در آخرين نمايش ضد ايراني توسط آمريكا شركت كرده بودند، يا مرده اند، يا بي آبرو شده يا به حاشيه رانده شده اند؛ و ايران قوي تر از هميشه است. دولت لهستان نمي تواند اين ننگ را پاك كند: درحالي كه ايران، لهستاني ها را در جنگ جهاني دوم نجات داد، اين كشور اكنون ميزبان يك سيرك درمانده ضدايراني مي شود.

«شوراي آتلانتيك» بررسي كرد: مخاطرات ميزباني نشست ضد ايراني براي لهستان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم و فناوري كشاورزي
شماره 4 (پياپي 2104)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است