|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: خروج نرم يا همه پرسي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


خروج نرم يا همه پرسي؟


نويسنده: استفان كسل

 خانم ترزا مي، نخست وزير انگلستان سه شنبه گذشته يك شكست بزرگ را تجربه كرد و براي مدتي نسبتا طولاني انگلستان با ابهام ها و بحران هاي سياسي بيشتر مواجه خواهد بود. اين در حالي است كه تنها كمتر از 10 هفته تا زمان خروج انگلستان از اتحاديه اروپا زمان باقي مانده است. راي منفي اكثر نمايندگان پارلمان به برنامه پيشنهاد شده از سوي خانم مي نشان مي دهد او در مدتي كه فرصت داشت تا با مخالفان مذاكره كند، از اين فرصت استفاده نكرده و در ايجاد اتفاق نظر بر سر اين برنامه ناتوان بوده است. اكنون كه برنامه خانم مي كه حاصل مذاكرات طولاني مدت با اتحاديه اروپاست عملا كنار گذاشته شده او به طور كامل كنترل خود را بر روند خروج انگلستان از اتحاديه اروپا را از دست داده و مخالفت برخي از هم حزبي هاي او با برنامه ياد شده، نشان مي دهد در دوره تدوين برنامه به اندازه كافي با آنها مذاكره انجام نشده است.

براي مدتي جناح هاي مختلف در پارلمان پيشنهادهايي براي رفع بن بست پديد آمده، مطرح خواهند كرد، اما فعلا امكان هاي گوناگون وجود دارد. برخي موضوعات مهم اكنون نمايان شده است. شكست برنامه خانم مي نشان مي دهد او فرضيات اشتباهي درباره اين برنامه، ديدگاه هاي نمايندگان پارلمان انگلستان و اتحاديه اروپا داشته و هرگز تلاش نكرده اند با واقعيت ها آشنا شود. شايد اگر در دوران تدوين اين برنامه با مخالفان مشورت مي شد، ضعف هاي آن كه سبب راي منفي هفته گذشته به آن شد تا اندازه زيادي رفع مي شد و چنين بن بستي به وجود نمي آمد.

در همه پرسي سال 2016، پنجاه و دو درصد راي دهندگان يعني 4/ 17 ميليون نفر از مردم انگلستان به خروج كشورشان از اين اتحاديه راي دادند. رويكرد خانم مي در دوران سه ساله اخير چندان منطقي نبوده است. او به جاي آنكه به انجام مسووليت هاي خود به عنوان نخست وزير از جمله رسيدگي به شرايط زندگي، مردم و اقتصاد انگلستان توجه كند بر تدوين برنامه خروج اين كشور از اتحاديه اروپا تمركز كرد، در نتيجه مسائل اجتماعي از جمله مسكن و خدمات درماني عملا ناديده گرفته شد و يك دليل مخالفت هاي روزافزون با ديدگاه هاي خانم مي همين است.

از سوي ديگر ناكامي او در ارائه تصويري متقاعدكننده از آينده انگلستان پس از جدايي از اتحاديه اروپا سبب شده چنددستگي ها در جامعه و ساختار سياسي كشور عميق تر شود. اين ريسك بزرگ وجود دارد كه بدون برنامه مورد تاييد پارلمان انگلستان، اين كشور از اتحاديه اروپا خارج شود. كارشناسان هشدار داده اند كه اين اتفاق به بروز ركود عميق اقتصادي، كمبود غذا و دارو و صدها مشكل اقتصادي، اجتماعي و سياسي ديگر در اين كشور منجر خواهد شد. برنامه اي كه خانم مي براي خروج از اتحاديه اروپا ارائه كرده نيز نقايصي دارد و ابهام هاي آن در زمينه هاي گوناگون يكي از عوامل راي منفي مجلس عوام به آن بود. پس از راي منفي پارلمان، جرمي كوربين رهبر حزب كارگر با اشاره به عدم شايستگي آشكار دولت خانم مي خواستار راي عدم اعتماد به او شد. با آنكه خانم مي توانست مجددا راي اعتماد بگيرد اما شرايط دولت انگلستان بسيار بد است.

رئيس شوراي اروپا در يك توييت به روشني وضعيت مبهم كنوني را بيان كرد. او نوشت: «اگر برنامه تدوين شده كه حاصل دو سال مذاكره است رد شده و هيچ كس مايل نيست جدايي انگلستان از اتحاديه اروپا بدون برنامه صورت گيرد، در نهايت چه كسي شجاعت آن را دارد كه تنها راه حل مثبت را اعلام كند؟»

رئيس كميسيون اروپا نيز از دولت انگلستان خواسته است هر چه زودتر موضع خود را درباره خروج از اتحاديه اروپا اعلام كند، زيرا ديگر زمان زيادي تا 29 مارس باقي نمانده است. به نظر مي رسد خانم مي دچار سوء برداشت بوده است. او قبل از راي گيري روز سه شنبه گذشته، از نمايندگان هر دو حزب محافظه كار و كارگر خواست به اين برنامه راي مثبت دهند تا بن بستي پديد نيايد. اما ميزان بالاي آراي مخالف نشان مي دهد خانم مي نتوانسته زمينه هاي لازم را براي همراه كردن مجلس عوام فراهم كند. حال مجلس عوام مسووليتي بزرگ پيش رو دارد.

واقعيت اين است كه اگر اين مجلس بتواند پيشنهاد جديدي ارائه كند، خانم مي درباره آن با مقامات اتحاديه اروپا مذاكره خواهد كرد. اما همراه كردن نمايندگان حزب كارگر آسان نيست و اگر قرار باشد آنها با برنامه اي موافقت كنند، اين برنامه بايد با آنچه خانم مي ارائه كرده بسيار متفاوت باشد و يكي از ويژگي هاي اين برنامه جديد، خروج محدود تر يا نرم از اتحاديه اروپا و حفظ پيوندهاي اقتصادي با اين اتحاديه است. در اينجا نقش آقاي كوربين بسيار پر اهميت است. او مي تواند با خانم مي مذاكره يا زمينه را براي همه پرسي دوم بر سر جدايي انگلستان از اتحاديه اروپا فراهم كند.

در واقع اكنون يكي از اين دو گزينه مطرح است: خروج نرم يا محدود و برگزاري همه پرسي جديد. اما با توجه به اينكه هيچ اتفاق نظري بر سر اين دو مسير وجود ندارد و راه براي مذاكره بيشتر با اتحاديه اروپا چندان هموار نيست راه حل هاي راديكال تر در حال مطرح شدن است. يك گروه از نمايندگان پارلمان در حال تلاش براي زمينه سازي براي همه پرسي جديد هستند و اين به معناي لغو يا منتفي شدن خروج انگلستان از اتحاديه اروپاست. شايد به همين دليل، اندكي پس از اعلام راي منفي به برنامه خانم مي، ارزش پوند در برابر دلار كه قبل از راي گيري كاهش يافته بود، افزايش يافت. به نظر مي رسد نتيجه همه پرسي جديد اعلام مخالفت مردم با خروج انگلستان از اتحاديه اروپا است و اگر اين پيش بيني تحقق يابد، شرايط اقتصادي سامان پيدا خواهد كرد، زيرا ابهام ها از ميان مي رود.

در ماه هاي اخير به دليل مشخص نبودن سرنوشت برگزيت، از حجم سرمايه گذاري ها كاسته شده و نيز بسياري از برنامه هاي اقتصادي به كندي اجرا شده است. عده اي نيز طرفدار خروج در 29 مارس بدون برنامه تاييد شده از سوي مجلس عوام هستند كه به آن «خروج سخت» گفته مي شود. اما تحقق اين امر زيان هاي بزرگي در بر خواهد داشت و به نفع هيچ كس نيست. قبل از برگزاري نشست مجلس عوام براي راي گيري، طرفداران و مخالفان برنامه يادشده، تمام تلاش خود را براي اثرگذاري بر آرا كردند. مخالفان مي گويند پس از دو سال مذاكره با اتحاديه اروپا، برنامه اي تدوين شده كه هيچ كس از آن راضي نيست. در شرايط طبيعي از نخست وزير انتظار مي رود هنگامي كه با راي منفي نمايندگان مجلس به يك برنامه بزرگ مواجه مي شود، استعفا دهد. اما روند برگزيت چنان ساختار سياسي انگلستان را دچار اختلال كرده كه دولت خانم مي توانست بار ديگر راي اعتماد بگيرد.

در ماه دسامبر او از يك بحران رهبري در حزب خود به سلامت خارج شد و طبق قوانين، حزب او تا پايان سال جاري در برابر چالشي مشابه مصون است. در واقع دولت انگلستان در ماه هاي اخير با بحران هاي گوناگون مواجه شده و اكنون ديگر به بحران عادت كرده است. موضوع نگران كننده اين است كه در حال حاضر نه برنامه خانم مي مورد تاييد قرار گرفته و نه بر سر برنامه اي ديگر اتفاق نظر قابل ملاحظه وجود دارد. طي دو هفته آينده بين خانم مي و مخالفان برنامه خروج مذاكرات ادامه پيدا خواهد كرد و به احتمال زياد راه حلي براي رفع تنش هاي سياسي كنوني پيدا خواهد شد. اين اميدواري وجود دارد كه خانم مي پس از شكست روز سه شنبه با واقعيت هاي موجود آشنا شده باشد و راهي را طي كند كه مورد تاييد هم حزبي هايش و حزب مخالف است.


*نيويورك تايمزخروج نرم يا همه پرسي؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي كاربردي در مديريت ورزشي
متن مطالب شماره 28، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است