|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: المانيتور بررسي كرد: كاخ سفيد به دنبال تحريك ايران براي خروج از برجام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


المانيتور بررسي كرد: كاخ سفيد به دنبال تحريك ايران براي خروج از برجامدنياي اقتصاد : براساس برخي گزارش ها اعضاي دولت ترامپ در يك ارزيابي مقدماتي از كمپين فشار حداكثري خود عليه ايران به اين نتيجه رسيده اند كه اين رويكرد كارآمدي لازم براي تحقق اهداف آنها را ندارد. به اين ترتيب گزينه اصلي پيش روي كاخ سفيد، تحريك ايران براي خروج از برجام از طريق ايجاد يك بحران ميان آژانس بين المللي انرژي اتمي و ايران است. در اين ميان جان بولتون فردي است كه به شدت تلاش مي كند تا با ايجاد چنين بحراني ايران از برجام خارج شود. چرا كه در صورت تداوم برجام براساس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران در سال 2020 لغو خواهند شد و در آن زمان ايران قادر است با خريد تسليحات نظامي از روسيه و چين توانايي دفاعي خود را ارتقا دهد. از اين رو زمان به ضرر كاخ سفيد مي گذرد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، پايگاه خبري المانيتور در گزارشي با تاكيد بر نتيجه گيري دولت ترامپ در مورد ناكارآمدي كمپين فشار حداكثري و تلاش كاخ سفيد براي ايجاد بحران در برجام نوشت: يك گزارش جديد نشان از آن دارد كه دولت ترامپ در ماه جاري يك بررسي اوليه از كمپين «فشار حداكثري» خود عليه ايران انجام داده و به اين نتيجه رسيده است كه اين كمپين كارساز نيست. از اين رو كارشناسان معتقدند كه اين ارزيابي مي تواند موجب آن شود تا دولت آمريكا تلاش كند ايران را به خروج از توافق هسته اي تحريك كند. ممكن است يكي از گزينه هاي محقق ساختن اين هدف راه اندازي يك بحران پيرامون بازرسي هايي باشد كه از سوي آژانس بين المللي انرژي اتمي انجام مي شود. گروه بين المللي بحران در گزارش خود به مناسبت سومين سال اجرايي شدن برجام مي نويسد كه «تاكنون شواهدي مبني بر آنكه دولت ترامپ به اهداف خود در برابر ايران دست يافته باشد وجود ندارد.»

اين موسسه در گفت و گويي كه با يك مقام ارشد دولت آمريكا داشته است به نقل از وي مي نويسد كه «رويكرد آمريكا هنوز هم بر مقابله با رفتار ايران و بازگرداندن اين كشور به ميز مذاكره استوار است.»

يك سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريكا از پاسخ در مورد جزئيات اين گزارش بنابر آنچه آن را ملاحظات داخلي كاخ سفيد خواند خودداري كرد. وزارت خارجه آمريكا نيز اين گزارش را تاييد يا رد نكرد. يك مقام وزارت خارجه كه نخواست نامش فاش شود در اين باره به المانيتور گفته است كه «خروج دولت ترامپ از توافق فاجعه بار با ايران، از سرگيري تحريم ها عليه اين كشور و كاهش فروش نفت و درآمد هاي حاصله از آن براي تهران موجب كاهش سرازير شدن منابع مالي براي فعاليت هاي مضر ايران در منطقه شده است.» وي ادامه داد: «افزايش اعتراضات از سوي مردم ايران نسبت به فساد اقتصادي و سوءمديريت نشان از كارآمدي رويكرد دولت ترامپ دارد.»

علي واعظ، يكي از نويسندگان گزارش گروه بحران تاكيد مي كند كه با اين حال با توجه به اين گزارش كه دولت ترامپ در ارزيابي خود متقاعد شده ايران ممكن است در برابر كمپين فشار حداكثري كاخ سفيد مقاومت كند ممكن است برخي از مقامات دولت را مجاب سازد كه به دنبال حمايت بيشتر از سوي اروپايي ها در راستاي موفقيت سياست واشنگتن در برابر ايران باشند. اما اروپا اكنون به دنبال آن است تا ايران را در برجام نگه دارد. واعظ در گفت و گويي با المانيتور مي گويد: «اگر به اهداف متفاوتي كه از ذهن مقامات دولت ترامپ مي گذرد نگاهي بيندازيم متوجه مي شويم كه از دو هدف تحريك اعتراضات مردمي به عنوان يك تهديد مهم يا محدود شدن فعاليت هاي ايران در منطقه، هيچ يك رخ نداده است.»

وي اظهار كرد: «اقتصاد ايران تحت فشارهاي بسياري است اما با اين وجود در آستانه فروپاشي قرار ندارد.» به گفته او در كوتاه مدت اين سياست كارآمد نخواهد بود. از سوي ديگر براساس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل كه برجام را تاييد كرده قرار است در سال 2020، بخشي از تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران نيز برداشته شود. به نظر مي رسد در حال حاضر دولت ترامپ به اين ارزيابي رسيده است كه بايد ديگر بازيگر ها را نيز با خود در اين مسير همراه كند و همچنين از برداشته شدن تحريم هاي تسليحاتي ايران در سال 2020 توسط سازمان ملل نيز ممانعت به عمل آورد. چرا كه اگر اين اتفاق رخ دهد ايران قادر خواهد بود توانايي هاي دفاعي خود را از طريق خريد تسليحات نظامي از چين و روسيه تا اندازه چشمگيري ارتقا دهد.

وي افزود: «در چنين مرحله اي تحت فشار قرار دادن ايران بسيار دشوارتر خواهد بود. بنابراين در طول زمان فشار بر دولت ترامپ افزايش مي يابد. اما هيچ راهي وجود ندارد تا قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل را متوقف كرد مگر آنكه برجام از بين برود.»

با اعلام خروج نيروهاي آمريكايي توسط ترامپ در ماه گذشته، دولت وي ممكن است تلاش كند تا با افزايش فشار بر ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي، از برخي از متحدان خود در منطقه نظير اسرائيل دلجويي كند. اين درحالي است كه آژانس در 13 گزارش خود همواره بر پايبندي ايران به برجام تاكيد كرده است. يكي از نشانه هايي كه احتمال حركت دولت ترامپ در اين مسير را مطرح كرد پيامي بود كه جان بولتون، تندرو محافظه كار در صفحه توييتر خود نوشت و نيز صحبت هايي كه هفته گذشته در اسرائيل بر زبان آورد.

وي در اين پيام نوشت: «آرشيو محرمانه اي كه از برنامه هسته اي ايران به دست آمده  نشان از آن دارد كه اين كشور اطلاعات نادرست و ناقصي را در اختيار آژانس قرار داده است.» وي همچنين در اسرائيل نيز مدعي شد كه اطمينان دارد مقامات ايران همچنان دستيابي به تسليحات هسته اي را هدف استراتژيك خود قرار داده اند.

جو كركينكوين، يك كارشناس ارشد دفاعي و امنيتي در وب سايت «ديفنس وان» مي نويسد: «مشخص نيست كه بولتون اطلاعات خود را براي حمايت از اين ادعا چگونه كسب مي كند. حتي آن اسنادي كه ادعا مي شود توسط ماموران اسرائيلي از انباري در ايران به سرقت رفته است نشان مي دهد كه تهران تنها يك برنامه تحقيقاتي را در زمينه تسليحات هسته اي تا سال 2003 داشته است. جامعه اطلاعاتي آمريكا همچنان بر ارزيابي خود تاكيد دارد كه ايران در سال 2003 برنامه هسته اي نظامي خود را كنار گذاشت.»

به گزارش «دنياي اقتصاد»، اين ادعاها درحالي مطرح مي شود كه مقامات ايران همواره تاكيد كرده اند برنامه هسته اي كشورمان همواره صلح آميز بوده است. ريچارد نفيو، يكي از مذاكره كنندگان ارشد هسته اي دولت اوباما معتقد است برخي از اعضاي دولت ترامپ ممكن است تلاش كنند تا نوعي بحران را ميان آژانس و ايران در راستاي تحريك تهران براي ترك توافق هسته اي ايجاد كنند. به گفته وي همه در دولت ترامپ نگران هستند كه آژانس بار ديگر اعلام كند ايران به توافق هسته اي پايبند مانده است. بدترين سناريو براي آنها اين است كه كمپين فشار حداكثري ادامه يابد، با اين حال رژيم ايران سرنگون نشود و تهران در برجام بماند در آن زمان اين سوال مطرح مي شود كه اكنون بايد چه كرد؟

وي افزود: «برخي از اعضاي دولت ترامپ مانند بولتون بسيار به دنبال آن هستند كه ايران از برجام خارج شود.» واعظ مي گويد: «بنابراين با توجه به اينكه بولتون تمام تلاش خود را به كار بسته است تا يك بحران ميان آژانس و ايران ايجاد كند نمي توان تقصير را بر دوش ايران قرار داد. درواقع اگر نتوان ديگر اعضاي برجام را براي ترك آن متقاعد كرد بهترين گزينه آن است كه اين موضوع را مطرح كرد كه ايران با عدم صدور مجوز به بازرسان براي بازديد از برخي سايت هاي خود برجام را نقض كرده است.»

 هرگونه تلاش توسط دولت ترامپ براي سياسي كردن روند بازرسي هاي آژانس مي تواند به طرز قابل ملاحظه اي مشكل آفرين باشد. اين اقدام مي تواند به اعتبار آژانس در عرصه جهاني نيز لطمات سنگيني وارد سازد.

المانيتور بررسي كرد: كاخ سفيد به دنبال تحريك ايران براي خروج از برجام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 68، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است