|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: جزئيات تازه از فيلم هاي جشنواره 37
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


جزئيات تازه از فيلم هاي جشنواره 37
80 درصد بليت هاي جشنواره فجر در نيم روز اول به فروش رسيد


از ديروز كه پيش فروش بليت هاي جشنواره فيلم فجر آغاز شد، بحث هاي بسياري درباره فيلم ها در شبكه‎ هاي اجتماعي و رسانه هاي رسمي درگرفت. حرف و حديث ها درباره تازه ترين ساخته هاي كارگردانان ايراني كه امسال روي پرده خواهد رفت، انگيزه اصلي براي خريد بليت هاي جشنواره و انتخاب فيلم ها بود.

البته استقبال گسترده سينما دوستان از عرضه بليت ها، فرصت چنداني براي تحليل و بررسي فيلم ها قبل از خريد بليت هايشان نداد. ديروز ظرف يك نيم روز بيش از 80 درصد بليت ها فروش رفتند و احتمالا تا امروز ديگر بليتي براي بخشي از علاقه مندان جامانده سينماي ايران باقي نمانده است. البته بخشي از بليت ها همزمان با اكران فيلم ها در گيشه فروخته مي شود. امسال كارگرداناني از سه نسل در جشنواره حضور دارند و چنان كه گفته شده فيلم هاي بيشتر آنان تجربه گرايانه و متفاوت از آثار قبلي است. هرچند كه تا اكران فيلم ها آغاز نشود، نمي توان به درستي درباره آنها از عبارت «تجربه گرايانه» استفاده كرد. براساس گفته ها و شنيده ها، بيراه نيست اگر جشنواره امسال را جشنواره تجربه گرايي بناميم.

جشنواره اي كه حتي برخي فيلمسازان پيشكسوت هم با فيلم هاي متفاوتي به آن قدم گذاشته اند. در يك سوي جشنواره فيلمسازان با سابقه اي همچون كيومرث پوراحمد و فريدون جيراني و رضا ميركريمي و پرويز شهبازي و بهرام توكلي و... قرار مي گيرند و سوي ديگر هم كارگرداناني همچون مونا زندي حقيقي و يلدا جبلي و محمدحسين مهدويان و سعيد روستايي و همايون غني زاده و... رقابتي كه مي تواند تنور جشنواره را داغ تر كند و تجربه متفاوتي را به ثبت برساند. اخيرا جزئيات جديدي از برخي فيلم ها منتشر شده كه قبلا درباره آنها اطلاعات زيادي وجود نداشت و همين نكته سوژه گزارش شده است.

بازگشت آبيار

نرگس آبيار با ساخت دومين فيلم خود يعني «شيار 143» توانست جاي خود را به خوبي در سينماي ايران باز كند. بازيگراني كه با او كار كرده اند گاه تعبير كارگرداني غريزي را براي شكل فيلمسازي او به كار مي برند. به گزارش خبر آنلاين، فيلمسازي كه با تمركز و تكيه بر غريزه و نگاه خود اثري مي سازد كه گاه به فيلمي چون «شيار 143» بدل مي شود و زماني هم «نفس». حالا اين كارگردان جوان سينما با «شبي كه ماه كامل شد» به سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر آمده است. ماجراي فيلم گويا درباره ماجراهاي تروريستي و برادران ريگي است و علاوه بر قصه پركشش و صراحت لهجه فيلمساز بازي متفاوت الناز شاكردوست بسيار مورد توجه قرار خواهد گرفت.اين بازيگر كه با حضور در «خفه گي» ساخته فريدون جيراني هم تلاش كرده بود تصويري تازه از خود در ميان مخاطبان بسازد حالا در فيلم جديد نرگس آبيار بازي پخته و متفاوتي از خود به نمايش گذاشته است. نكته اينجاست كه آبيار در بازي گرفتن از بازيگران زن كارنامه روشني دارد و مثالش هم مي تواند مريلا زارعي و بازي اش در نقش مادر فيلم «شيار 143» باشد يا بازي پانته آ پناهي ها در «نفس».

فيلم متفاوت تنابنده

مي گويند اگر مخاطبي محسن تنابنده را با «گينس» در خاطر داشته باشد، بعد از ديدن «قسم» خواهد گفت: «اين همان تنابنده است؟» اين كارگردان تازه كار در سينما كه اتفاقا در تلويزيون با نوشته ها و بازي هايش بسيار هم پرطرفدار است، در «قسم» به كلي تصويرهايي كه از او در خاطرات مانده را به چالش مي كشد. او سراغ ساخت فيلمي جاده اي رفته است. اين فيلم جاده اي فرصت خوبي براي مهناز افشار فراهم كرده تا در موقعيت جديدي قرار بگيرد و بازي كمتر ديده اي شده از خود به نمايش بگذارد. به نظر مي رسد رقابت افشار و شاكردوست قبل از شروع جشنواره در ذهن كساني كه اين دو فيلم را بعد از توليد و در جمع هاي خصوصي ديده اند آغاز شده است.

تلاش نصيريان براي سيمرغ

علي نصيريان امسال با «مسخره باز» به كارگرداني همايون غني زاده يعني يك كارگردان فيلم اولي به جشنواره فجر مي آيد. مي گويند اين فيلم به عنوان اولين اثر كارگردان قابل توجه از آب در آمده است و غني زاده مي تواند از مخاطبان و منتقدان سينما نمره خوبي بگيرد.برخي روايت ها اما از بازي درخشان و تاثيرگذار علي نصيريان در اين فيلم حكايت مي كنند. اين بازيگر در سال هاي اخير فصل متفاوتي را در كارنامه اش به يادگار گذاشت و با بازي هاي ماندگارش بسياري از منتقدان را مجاب كرد كه سن و سال حداقل در نقش آفريني هاي او تاثيري ندارد و او مي تواند حتي از يك جوان وقت و انرژي بيشتري بگذارد تا به اصطلاح بتواند نقش را در بياورد.

چالش فيلمسازي درباره غلامرضا تختي

زماني كه زنده ياد علي حاتمي پيش قدم شد تا فيلمي درباره غلامرضا تختي كشتي گير شهير بسازد كمتر كسي به فكر ساختن فيلمي درباره اين ورزشكار بود؛ اما مرگ به حاتمي اجازه نداد فيلمش را به پايان برساند. ادامه راه به بهروز افخمي رسيد كه در نهايت يك فيلم پر حرف و حديث از آب درآمد. حالا بعد از گذشت بيست و پنج سال بهرام توكلي كارگرداني كه برخي كارهايش در سال هاي اخير با اقبال مواجه شده سراغ زندگي پر فراز و نشيب تختي رفته است. او فيلمش را بدون هيچ صفت و پسوندي «غلامرضا تختي» نام گذاشته و گويا سعي كرده روايتي صادقانه و بدون قضاوت را تحويل مخاطب بدهد. اين كارگردان سال گذشته با فيلم «تنگه ابوقريب» به جشنواره آمد و فيلمش به اثر مهم جشنواره تبديل شد و در چرخه اكران هم به فروش قابل توجهي رسيد. حالا امسال با يك اثر نيمه مستند به اين رويداد مي آيدو بي ترديد سوژه فيلمش جذابيت هاي بسياري براي مردم خواهد داشت كه از همين حالا هم مي توان حدس زد چقدر مورد توجه قرار بگيرد.

بازگشت روستايي

سه سال قبل در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجرسعيد روستايي با اولين ساخته اش «ابد و يك روز» توانست رضايت مخاطبان بسياري را به دست بياورد و در نهايت جوايز بسياري را هم صيد كند. خيلي ها از همان سال منتظر فيلم جديد اين كارگردان بودند تا اينكه سرانجام امسال با فيلم «متري شيش و نيم» به جشنواره آمد. حكايت هاي فراواني از سختي هاي ساخت اين فيلم روايت مي شود. گويا روستايي وسواس زيادي پاي توليد اين كار گذاشته تا بتواند انتظار ايجاد شده را برآورده كند و مخاطبان راضي از سالن ها بيرون بيايند. هميشه وقتي كار اول يك كارگردان با چنين استقبالي روبه رو مي شود، كار براي توليد بعدي بسيار سخت خواهد بود و روستايي هم از اين قاعده مستثني نبوده است.

جزئيات تازه از فيلم هاي جشنواره 37


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين بانكي
متن مطالب شماره 2، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است