|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/1: روزنه هاي اميد براي حل بحران قره باغ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4528 1/11/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شمال غرب 
روزنه هاي اميد براي حل بحران قره باغ


نويسنده: دكتر قدير گلكاريان

 مساله قره باغ از جمله مسائلي است كه ضمن داشتن اهميت سياسي، ديني و منطقه اي و حتي بين المللي از نظر تعيين ديپلماسي موثر براي كشورهاي همسايه داراي جنبه راهبردي است. قره باغ بيش از اينكه اهميت ايدئولوژيك داشته باشد، از نظر ژئوپليتيك در كانون توجه سه كشور پيرامون(ايران، تركيه و روسيه) قرار گرفته است. زيرا اين قضيه ضمن اينكه بر روابط مشترك اين كشورها با يكديگر اثر مي گذارد، از نظر تعيين ديپلماسي كم تنش نيز حائز اهميت است.

بحران قره باغ كه با حمله ارمنستان در سال 1988 آغاز شد و در سال 1991 با اوج گيري نبردهاي نظامي ميان ارتش جمهوري آذربايجان و ارمنستان به بحران جدي بدل شد، تا به امروز همچنان مورد مناقشه ميان دو كشور بوده و به رغم ميانجيگري كشورهاي منطقه اي اعم از ايران و روسيه و حتي ورود اتحاديه اروپا به اين پرونده، همچنان لاينحل باقي مانده است.

مناقشه قره باغ در شرايطي كه جمهوري آذربايجان پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي، به مرحله ثبات سياسي نرسيده بود و پايه هاي حكومتش به دليل دخالت پنهاني روسيه متزلزل شده بود، با حمايت مسكو و بهره گيري از فرصت پيش آمده از طريق لشكركشي ارمنستان آغاز شد و مناطق خانكندي، خوجالي و شوشا در سال 1992 اشغال شد. در پي ادامه تجاوز نظامي ارمنستان به قره باغ، مناطق ديگري همچون خوجاوند، لاچين، كلبجر، آقدره تحت تسلط نيروهاي نظامي ارمنستان قرار گرفت و در سال 1993 ارتش ارمنستان وارد آغدام شد و با سقوط استان هاي جبراييل، فضولي، قبادلي و زنگيلان، سرانجام 20درصد از اراضي جمهوري آذربايجان تحت تصرف ارمنستان قرار گرفت و نزديك به يك ميليون نفر مجبور به ترك مناطق خود شدند.

آذربايجان و ارمنستان در مي 1994 به دنبال ميانجيگري كشورهاي مستقل و مشترك المنافع در بيشكك قرقيزستان و با ابتكار پارلمان آن كشور و مجلس فدرال روسيه پروتكل بيشكك را به امضا رساندند. اين توافق نامه طرفين را به لزوم آتش بس و جلوگيري از ادامه نبردها وامي داشت. اما با گذشت بيش از بيست سال از امضاي آتش بس، هر از گاهي نبردهايي ميان نيروهاي دو كشور در جبهه هاي جنگي رخ مي دهد كه حكم نقض آتش بس را دارد. در نتيجه همين نبردهاست كه تا به امروز ويراني در منطقه ادامه داشته است.

ايران به عنوان همسايه دو كشور ارمنستان و جمهوري آذربايجان به دلايل مشتركات موجود فرهنگي، ديني، سياسي و امنيتي سعي دارد توازن لازم در روابط ميان آن دو كشور را به صورت عقلايي و بدون ايجاد التهاب تداوم بخشد. با اين حال موضع گيري قاطع ايران در مورد قره باغ نشان از صراحت مخالفت اين كشور با هر نوع اشغالگري دارد. به طوري كه در ديدار ميان سرلشكر باقري، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح با ذاكر حسن اوف، وزير دفاع جمهوري آذربايجان به صراحت اعلام شد كه ادامه اشغال سرزمين هاي جمهوري آذربايجان براي جمهوري اسلامي ايران قابل پذيرش نيست.

همزمان با سفر رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح كشورمان به جمهوري آذربايجان، ديداري مهم براي تغيير شرايط كنوني قفقاز جنوبي و همچنين حل مناقشه قره باغ ميان وزراي خارجه جمهوري آذربايجان و ارمنستان به تاريخ 26 دي ماه در پاريس انجام گرفت. در ديدار چهار ساعته دو طرف بر تداوم مذاكرات جهت حصول نتيجه در ماه هاي آتي تاكيد كردند. ديدار المار ممديار اوف، وزير خارجه جمهوري آذربايجان با زهراب مناتساكيان، وزير امورخارجه ارمنستان زماني پر معنا شد كه هر دو ديدارهاي موجود را مثبت و ادامه مذاكرات را گامي موثر در راستاي ايجاد تفاهم و زمينه سازي براي تثبيت امنيت در منطقه قفقاز بر شمردند. حضور نمايندگاني از روسيه (ايگور پوپوف)، فرانسه (استفان ويسكونتي)، ايالات متحده آمريكا (اندرو شوفر) و نماينده سازمان امنيت و همكاري اروپا (آندرزژ كاسپريشك) به عنوان روساي مشترك گروه مينسك خود به اهميت اين مذاكرات مي افزايد. در جريان مذاكره طرفين در مورد طيف وسيعي از مسائل، از جمله راه هاي آماده سازي ذهنيت جامعه براي صلح، امنيت و توسعه پايدار منطقه اي بحث و گفت وگو كردند. سازمان امنيت و همكاري اروپا(گروه مينسك)، حمايت و بسترسازي در حل مناقشه و رسيدن به توافق را نيز مورد تاكيد قرار داد.

آنچه مي تواند ماحصل اين ديدارها باشد، رسيدن به شرايطي است كه طي آن ضمن حل مناقشه، فضاي ثبات و امنيت براي حاكميت سياسي دو طرف و همچنين احترام به  تماميت ارضي كشورها در قفقاز جنوبي ايجاد شود. همان طور كه افزايش تنش و كشمكش ميان دو كشور آذربايجان و ارمنستان از ابعاد مختلف خسارت به آنها وارد مي سازد، به پايه هاي روابط ديپلماتيك كشورهاي منطقه نيز خلل وارد ساخته و همچنين نگراني از عدم امنيت در منطقه را افزايش مي دهد. به همين دليل وزارت خارجه ايران بارها ضمن بيان موضع آشكار خود در مورد قره باغ، از حمايت و ميانجيگري در حل مناقشه جانبداري مي كند. طبيعي است كه حل مناقشه قره باغ تنها از طريق مذاكرات دو جانبه ميان ارمنستان و آذربايجان ممكن نيست و نيازمند اعمال نفوذ قدرت هاي منطقه اي و حتي جهاني است. جمهوري آذربايجان در شرايط كنوني داراي پتانسيل هاي زياد اقتصادي، نظامي و سياسي است كه با حل بحران قره باغ خواهد توانست ضمن توسعه كشور در همه جوانب، به موقعيت استراتژيك قابل انتظاري نائل آيد. در مقابل ارمنستان با خروج از انزواي جغرافيايي و بن بست در منطقه قفقاز جنوبي، به بسط راه هاي مناسبات اقتصادي، سياسي، تجاري خود با همسايگان خود به ويژه تركيه نائل مي آيد كه در رشد اقتصادي آن كشور تاثير بسزايي خواهد داشت.  در نهايت، كشورهايي مثل ايران و تركيه نيز رويكرد و افق روشني در ايجاد شرايط جديد مناسبات ديپلماتيك با دو كشور آذربايجان و ارمنستان خواهند داشت. چراكه امروزه تنش ميان دو كشور ياد شده براي ايران و تركيه به يك معضل بدل شده و اين دو كشور از روابط احتياط آميز تبعيت مي كنند كه به تعبيري عاميانه مايل هستند كه «نه سيخ بسوزد و نه كباب!»


*استاد دانشگاه نييرايست قبرسروزنه هاي اميد براي حل بحران قره باغ


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4528 به تاريخ 1/11/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "دكتر قدير گلكاريان"

  تانگوي اردوغان با پوتين
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 24/4/98
مشاهده متن    
  بازي خطرناك واشنگتن در سوريه
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 17/4/98
مشاهده متن    
  طلاق تركيه و آمريكا غيرممكن است
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 10/4/98
مشاهده متن    
  پاتك شركاي راهبردي به تحريم ها
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 3/4/98
مشاهده متن    
  آچمز شدن آمريكا توسط اردوغان
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 27/3/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت سالمندي
شماره 1 (پياپي 9)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است