|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: ثبت 4/ 1 ميليارد سفر بين المللي در 2018
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


ثبت 4/ 1 ميليارد سفر بين المللي در 2018
سفرهاي بين المللي از پيش بيني ها سبقت گرفت


رشد 10درصدي خاورميانه در جذب گردشگر ورودي

جديدترين گزارش سازمان جهاني گردشگري (UNWTO) نشان مي دهد تعداد گردشگران بين المللي در سال 2018 با رشد 6 درصدي همراه بوده و به 4/ 1 ميليارد نفر رسيده است؛ اين رقم درحالي ثبت مي شود كه در سال 2017 مجموع يك ميليارد و 323 ميليون سفر گردشگري انجام شده بود و نسبت به سال قبل از آن رشد 84 ميليوني سفرها را نشان مي داد. در عين حال پيش بيني مي شود تعداد گردشگران بين المللي در سال جديد ميلادي با رشدي بين 3 تا 4 درصد همراه شود.

گزارش اخير UNWTO همچنين تصريح كرده است كه در ميان مناطق مختلف جهان، منطقه خاورميانه با 10درصد رشد نسبت به سال قبل، بيشترين رشد جذب گردشگر را به نام خود ثبت كرده است. اين درحالي است كه سال گذشته از نظر منطقه اي، اروپا و آفريقا مقصدهاي گردشگري بودند كه رشدي بيش از ميانگين را تجربه كردند. اما به گزارش «ايسنا»، پيش از اين و در چشم انداز بلندمدت سازمان جهاني گردشگري كه در سال 2010 منتشر شده بود، رقم 4/ 1 ميليارد گردشگر بين المللي براي سال 2020 پيش بيني شده بود. حالا اينكه در سال 2018 ميزان گردشگران بين المللي عدد 4/ 1 ميليارد را ثبت كرده، نشان از رشد چشمگير اين صنعت در چند سال اخير دارد كه باعث شده آمارهاي گردشگري دو سال از پيش بيني ها نيز جلوتر باشد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، پيش از اين كارشناسان افزايش چشمگير سفرهاي جهاني را ناشي از افزايش تقاضاي مداوم در رابطه با سفر به گوشه و كنار جهان از جمله مناطقي مي دانستند كه در سال هاي اخير با چالش هاي امنيتي مواجه شده اند. اين رشد با توجه به رونق اقتصادي در اغلب بازارها و در نتيجه افزايش تقاضا براي سفرهاي خارجي تشديد شده است.

رشد گردشگري بالاتر از رشد اقتصاد جهاني

اما طبق اين گزارش، رشد 6 درصدي گردشگري بين المللي در سال 2018 در حالي به ثبت رسيده است كه اقتصاد جهاني در اين سال 7/ 3 درصد رشد داشته است. اما چنان كه اشاره شد، منطقه خاورميانه با رشد 10 درصدي پيشتاز گردشگري بين المللي در سال گذشته ميلادي بوده و پس از آن آفريقا با رشد 7 درصدي و منطقه آسيا پاسيفيك و اروپا هر كدام با 6 درصد رشد قرار گرفته اند اما حضور گردشگران خارجي در منطقه آمريكا رشد 3 درصدي را ثبت كرده كه در واقع پايين تر از متوسط جهاني است.

آمار منطقه اي

گزارش UNWTO همچنين نشان مي دهد ورود گردشگران بين المللي به اروپا در سال 2018 به 713 ميليون نفر رسيده كه در مجموع رشد 6 درصدي را در مقايسه با سال 2017 ثبت كرده است. براين اساس، به طور جزئي تر جنوب اروپا و مديترانه با 7 درصد، شرق و مركز اروپا با 6 درصد و غرب اروپا نيز با 6 درصد رشد در مقايسه با سال گذشته همراه بوده است.  در عين حال، منطقه شمال اروپا نيز به دليل كاهش شمار توريست هاي خارجي در بريتانيا، رشد چنداني در مقايسه با 2017 نداشته است. از سوي ديگر، آسياپاسيفيك نيز در مجموع در سال گذشته ميزبان 343 ميليون نفر بوده است؛ رقمي كه رشد 6 درصدي را نسبت به سال قبل از آن نشان مي دهد. همچنين در اين منطقه، جنوب شرقي آسيا 7 درصد، شمال شرق آسيا 6 درصد و جنوب آسيا 5 درصد رشد را تجربه كرده است. علاوه بر اين، اقيانوسيه نيز رشد متوسط 3درصدي را در جذب گردشگر بين المللي به ثبت رسانده است.

در عين حال، 217 ميليون نفر نيز در سال گذشته ميلادي منطقه آمريكا را به عنوان مقصد گردشگري خود انتخاب كردند؛ رقمي كه رشد 3 درصدي را براي اين منطقه به دنبال داشته است. آمريكاي شمالي با رشد 4 درصدي پيشتاز است و پس از آن آمريكاي جنوبي با رشد 3 درصدي قرار دارد.  در اين ميان اما، منطقه آمريكاي مركزي و كارائيب رشد منفي 2 درصد را به ثبت رسانده كه بخشي از آن، طبق تحليل گزارش سازمان جهاني گردشگري، ناشي از توفان هاي سهمناك ايرما و ماريا در سپتامبر 2017 بوده است. همچنين آمارهاي به دست آمده از منطقه آفريقا نيز حاكي از رشد 7 درصدي ورود گردشگري بين المللي است و نشان از رسيدن به 67 ميليون توريست دارد. در اين ميان، شمال آفريقا و جنوب صحراي بزرگ آفريقا به ترتيب رشد 10 و 6 درصدي داشته اند.  اما منطقه خاورميانه كه با رشد 10 درصدي بهترين عملكرد را به نام خود به ثبت رسانده، در سال 2018 ميلادي ميزبان 67 ميليون توريست خارجي ورودي به اين منطقه بوده است؛ آماري كه براي اين منطقه به عنوان منطقه اي پرتنش مي تواند نويددهنده روزهاي بهتري باشد.

2019 چه مي شود؟

بر اساس روند كنوني، چشم انداز اقتصادي و شاخص اطمينان سازمان جهاني گردشگري، پيش بيني مي شود شمار گردشگران بين المللي در سال 2019 با 3 تا 4 درصد رشد همراه باشد و همچنان به روند صعودي خود ادامه دهد. ثابت ماندن قيمت سوخت به معناي سفرهاي هوايي با قيمت مناسب است و خطوط هوايي نيز در بسياري از مقاصد در حال بهبود و توسعه است كه تنوع بازارهاي مبدا گردشگري را تسهيل مي كند. پيش بيني ها همچنين حاكي از حضور قدرتمند بازارهاي مبدا نوظهور از جمله هند و روسيه و همچنين كشورهاي كوچك تر آسيايي چون امارات است. از سوي ديگر، كاهش رشد اقتصاد جهاني، شرايط نامشخص برگزيت و تنش هاي جغرافياي سياسي و تجاري موجب شده برخي سرمايه گذاران و مسافران فعلا دست نگه دارند و اقدامي نكنند.

واكنش دبير كل UNWTO

در همين حال، دبير كل سازمان جهاني گردشگري سازمان ملل در واكنش به آمارهاي اعلام شده، گفته است: «رشد گردشگري در چند سال اخير به خوبي نشان داده كه امروزه اين بخش يكي از قدرتمندترين محركه هاي رشد اقتصادي و توسعه است.» زوراب پولوليكاشويلي خاطرنشان كرده: «مسووليت ما اين است كه اين صنعت را به شكلي پايدار مديريت كنيم تا كشورها به منفعت واقعي از اين توسعه از طريق اشتغال زايي و كارآفريني دست يابند و هيچ كس جا نماند. به همين دليل است كه تمركز سازمان جهاني گردشگري در سال 2019 روي آموزش، مهارت ها و ايجاد اشتغال است.» به باور رئيس سازمان جهاني گردشگري، ديجيتالي كردن، مدل هاي كسب و كار جديد، سفرهاي ارزان تر و تغييرات اجتماعي همچنان صنعت گردشگري در سال 2019 را شكل مي دهند. از اين رو، پولوليكاشويلي در انتها يادآور شده است كه مقاصد گردشگري و همچنين كمپاني ها بايد خود را با اين شرايط وفق دهند تا همچنان در عرصه رقابت باقي بمانند.

وضعيت ايران

به گزارش «دنياي اقتصاد»، هنوز آمار تعداد سفرهاي بين المللي به تفكيك كشورها منتشر نشده است. اما با توجه به اينكه تعداد سفرهاي ورودي به ايران با افزايش چشمگيري در سال 1397 همراه بوده است، احتمالا امسال در آمارهاي بين المللي نيز شاهد ثبت اين رشد خواهيم بود. پيش از اين، سازمان جهاني گردشگري در گزارشي اعلام كرده بود تعداد گردشگران بين المللي ورودي به ايران در سال 2017، 4ميليون و 867هزار نفر بوده است. طبق آن گزارش، اين ميزان نسبت به رقم 4ميليون و 942هزار توريست كه در سال 2016 به ايران وارد شده اند، رشد منفي 5/ 1درصد را ثبت كرده است.  درآمد ايران از گردشگري در سال 2016 نيز معادل3ميليارد و 713 ميليون دلار بوده اما اطلاعاتي از درآمد كشور از توريسم در سال 2017 در دست نيست.  آمار سال 2018 و رقم عوايد اقتصادي ناشي از ورود گردشگران به ايران چندي ديگر منتشر خواهد شد و در آن زمان، تحليل آمارها بهتر خواهد بود.

ثبت 4/ 1 ميليارد سفر بين المللي در 2018


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فقه و اصول
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است