|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: تعهد دربرابر «اساس توليدات گردشگري»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
تعهد دربرابر «اساس توليدات گردشگري»
چرا محيط زيست در توريسم اهميت دارد؟

نويسنده: محمدرضا گوهري (mohammadreza.gohari@hotmail.com)

  يكي از شاخص هاي تعيين كننده در مباحث برنامه ريزي و مديريت صنعت گردشگري توجه به محيط زيست و عوامل موثر بر آن است. كاهش چشمگير منابع طبيعي از يكسو و افزايش جمعيت و رقابت بر سر بهره برداري از اين منابع از سوي ديگر، سبب شده كه امروزه حساسيت ها نسبت به نحوه استفاده از محيط زيست به طور قابل ملاحظه اي افزايش يابد. در حوزه فعاليت هاي گردشگري نيز نمي توان از اهميت محيط زيست به عنوان يكي از جاذبه هاي اصلي اين صنعت غافل بود.

در راستاي تاكيد بر اهميت محيط زيست در صنعت گردشگري بايد اين نكته را يادآور شد كه يكي از دلايل اصلي پيدايش اصطلاحاتي همچون «گردشگري پايدار» در ادبيات گردشگري، جلب توجه گردشگران و دست اندركاران گردشگري به لزوم توجه بر شيوه استفاده از منابع زيست محيطي بوده است. از سويي برخي از انواع گردشگري همچون اكوتوريسم، طبيعت گردي و گردشگري ماجراجويانه تنها به واسطه ارتباط تنگاتنگ ميان انسان با طبيعت و پيوند اين دو با گردشگري پديدار شده اند.  با توجه به آنچه گفته شد مي توان ادعا كرد كه گردشگري تنها يك منبع قدرتمند اقتصادي نيست، بلكه خود يكي از اجزاي محيط زيست به شمار مي رود و از آنجا كه امروزه توجه بيشتري به محيط زيست مي شود، در بسياري از كشورها، حتي آن دسته از پروژه هاي گردشگري كه امكان اجراي آنها به لحاظ مالي وجود دارد اما از نظر زيست محيطي با استانداردهاي تعيين شده همخواني ندارند، مورد تاييد قرار نگرفته و اجرايي نخواهند شد.

بنابراين، اين گفته كه «محيط زيست، اساس توليدات گردشگري است» منطقي به نظر مي رسد.  محيط زيست سالم و برخوردار از مديريت صحيح، يكي از شاخصه هاي كيفي مقصدها و عاملي براي تقويت وجهه آنها در ميان گردشگران و سرمايه گذاران محسوب مي شود. از طرفي، ميزان سودآوري پروژه هاي گردشگري -در ميان مدت و بلندمدت- وابسته به اين است كه يك مقصد تا چه ميزان در حفظ جذابيت خود براي گردشگراني كه خواهان بازديد از آن هستند، موفق باشد. گردشگري اين قدرت را دارد كه موجب بهبود كيفيت محيط زيست شود و منابع لازم را براي حفاظت از گونه هاي گياهي و جانوري در معرض خطر تامين كند، اما اگر نظارت صحيحي بر نحوه انجام و اداره فعاليت هاي گردشگري صورت نگيرد، گردشگري اين قدرت را نيز دارد كه منابع و جاذبه هاي طبيعي را تخريب كند، موجب نابودي زيستگاه هاي حيات وحش شود، چرخه زندگي گونه هاي گياهي و جانوري را مختل سازد و با توليد زباله موجب كاهش كيفيت محيط زيست و درنهايت، تجربه گردشگري شود.

راهكارها

با در نظر گرفتن آنچه درباره اهميت محيط زيست و اثرات منفي گردشگري بر آن گفته شد اين پرسش مطرح مي شود كه چه راهكارهايي براي مقابله با احتمال بروز اثرات منفي زيست محيطي مي توان اتخاذ كرد. از آنجا كه بسياري از آسيب هاي وارد شده به محيط زيست مي تواند جبران ناپذير باشد يا هزينه هاي مالي فراواني را براي ترميم خسارت هاي وارد شده طلب كند، يكي از راهكارها، پيشگيري از وقوع خسارت ها از طريق توجه به مساله ارزيابي اثرات ناشي از فعاليت هاي گردشگري، به ويژه پيش از اجراي پروژه هاي زيرساختي و گردشگري است؛ موردي كه متاسفانه در كشور ما چه در ارتباط با فعاليت هاي گردشگري و چه بسياري از پروژه هاي عمراني و توسعه اي، ناديده انگاشته مي شود.

يكي ديگر از راهكارهايي كه مي تواند همسو با بحث توجه به ارزيابي اثرات فعاليت هاي گردشگري دنبال شود، ارائه و پياده سازي طرحي براي تخصيص مسووليت ها است. تخصيص مسووليت، علاوه بر روشن ساختن حدود وظايف بخش هاي فعال و مرتبط با حوزه گردشگري مي تواند نحوه نظارت و مديريت بر فعاليت هاي هر بخش را بهينه سازد؛ علاوه بر اينكه فرصت بهانه گيري را از افراد و نهادهاي سودجو سلب خواهد كرد. آنچه با حدود فعاليت هاي گردشگري همخواني دارد آن نوع تخصيص مسووليتي است كه چهار ركن مهم و اساسي درگير با صنعت را هدف قرار دهد و متناسب با نيازها و حيطه فعاليت هاي هرگروه، مسووليتي را به آنان واگذار كند.

اين چهار گروه و مسووليت هاي پيشنهادي و قابل واگذار كردن به آنان عبارتند از:

1- جامعه ميزبان؛ ترسيم چشم انداز گردشگري براي جامعه و تشويق به پذيرش گردشگران در چارچوب شاخص هاي تعريف شده براي توسعه گردشگري پايدار

2- مديريت مقاصد (دست اندركاران كلان در حوزه گردشگري)؛ برقراري هماهنگي و تناسب در اجراي طرح هاي گردشگري و تحت نظر داشتن مراحل و اثرات گردشگري

3- فعالان بخش خصوصي؛ توزيع عادلانه اجراي طرح هاي توسعه گردشگري در اين بخش و درخواست براي پيروي از قوانين و راهبردهاي تعيين شده در برنامه هاي توسعه گردشگري

4- بازديدكنندگان/ گردشگران؛ كسب شناخت از ارزش هاي جامعه ميزبان، پيش از ورود به آن و رعايت شرايط و موقعيت طرح هاي توسعه پايدار گردشگري.

سازمان هاي مديريت مقصد (بخش دولتي) بايد نقش هدايت و رهبري توسعه طرح هاي اجرايي و نظارت بر ديگر بخش ها را ايفا كنند و اين مهم نيز جز با تهيه دقيق و كارشناسانه طرح هاي نظارتي و تشويقي براي بخش هاي فعال در صنعت گردشگري ميسر نخواهد شد. براي رسيدن به اين مرحله نياز است با بررسي دقيق درخصوص نقاط ضعف و قوت هر بخش يا منطقه، در حوزه هايي همچون محيط زيست، دستورالعمل هايي تهيه و براي پياده سازي در اختيار دست اندركاران حوزه گردشگري قرار گيرد. حتي اگر اجراي دستورالعمل ها به بهاي افزايش هزينه و قيمت خدمات تمام شود نبايد از اصول تعيين شده كه همانا حفظ كيفيت محيط زيست براي نسل هاي آينده بشري است عدول كرد؛ چراكه حتي امروزه مطالعات نشان داده بسياري از گردشگران آگاه و مسووليت پذير ترجيح مي دهند با پرداخت اندكي هزينه بيشتر از خدماتي استفاده كنند كه آسيب كمتري به محيط زيست وارد مي كند.


*كارشناس ارشد اكوتوريسم از دانشگاه ايالتي وسترن استرالياتعهد دربرابر «اساس توليدات گردشگري»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " محمدرضا گوهري"

  عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  ۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه پزشكي
متن مطالب شماره 34-35، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است