|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: پيام پنهان برگشت بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


پيام پنهان برگشت بورس
شاخص سهام 883 واحد صعود كرد

نويسنده: اميرهوشنگ نوائي

دنياي اقتصاد : پيشروي روز گذشته نماگرهاي بورسي بر مدار صعود، اگر چه عقبگرد شاخص در روز دوشنبه را جبران نكرد اما توانست آرامش نسبي را به فضاي عمومي سهام بازگرداند. ريزش 2/ 2 درصدي شاخص كل در جلسه معاملاتي دوشنبه سبب شد تا گمانه ها از علل سقوط سهام به بستر شايعات دور و بي اساس كشانده شود. كاهش فشار عرضه و رشد عمومي سهام در معاملات روز گذشته مهر تاييدي بر فرضيه اثر فراگير فضاي معاملاتي گروه هاي بانك و خودرو بود و سبب شد تا روايت هاي هيجاني از علت ريزش بورس عقب بنشيند.

بعد از ريزش 3653 واحدي شاخص كل بورس در معاملات روز دوشنبه، اين نماگر در جلسه روز گذشته كار خود را با رشد 883 واحدي به پايان برد تا نگراني ها از تداوم فشار عرضه ها در بازار كمرنگ تر شود. تشنگي دادوستدهاي اخير سهام به اخبار هيجاني با شايعاتي در رابطه با افزايش سرمايه بانك تجارت از محل تجديد ارزيابي دارايي ها پاسخ داده شد و به تبع كاهش بار رواني در گروه بانك ها روند معاملات در ساير گروه ها نيز متعادل تر و با آرامش بيشتري پيگيري شد.

موضوع پيشرو بودن گروه بانك ها مساله اي نيست كه به راحتي قابل پذيرش باشد و نمي توان سرنوشت ساير گروه ها را به يك صنعت پيوند داد. با اين حال واضح است كه طي ماه هاي اخير نقدينگي قابل توجهي جذب نمادهاي بانكي شده و سلطه فضاي منفي بر اين گروه مي تواند براي مدتي به كليت بازار سهام تسري يابد.

روند معاملات روز گذشته بيش از هر چيزي مويد اين فرض بود كه ريشه ريزش قابل توجه بورس را بايد در دامن زدن به روندهاي هيجاني در نمادهاي بانكي و خودرويي در آستانه رونمايي از عملكردهاي ضعيف و زيان سازي هاي شديد آنها جست وجو كرد. نمادهاي بانكي مدت هاست كه تحت تاثير دو محرك كلي روند صعودي را در پيش گرفته اند. اولين محرك را مي توان انتظار براي تسعير دارايي هاي ارزي بانك ها بر اساس نرخ نيمايي عنوان كرد و مورد دوم به افزايش سرمايه برخي از نمادهاي اين گروه از محل تجديد ارزيابي دارايي ها باز مي گردد. انتشار صورت هاي مالي 9 ماهه بار ديگر انتظار براي رونمايي از اثرات تسعير ارز بانك ها را به تعويق انداخت و در رابطه با وضعيت عملياتي بانك ها نيز انگيزه قدرتمندي در صورت هاي مالي مشاهده نشد.

به تاخير افتادن مكرر و مداوم اقدام بانك ها براي افزايش سرمايه نيز سبب شد اين محرك قدرت خود را از دست بدهد و نمادهاي اين گروه در اولين روز بهمن ماه فشار شديد فروش را تجربه كنند. با اين حال قوت گرفتن شايعه انتشار پيشنهاد هيات مديره بانك تجارت در رابطه با افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي دارايي ها در آخرين دقايق از داد وستدهاي روز دوشنبه سبب شد تا معاملات ديروز مسير متفاوتي را طي كند.

در رابطه با اين دو محرك بايد در نظر داشت اثرات تسعير ارز در صورت هاي مالي بانك ها دير يا زود نمايان خواهد شد؛ با اين حال بايد ديد كه آيا بانك مركزي دارايي بانك ها را مورد تاييد قرار مي دهد و نهايتا از چه طريقي در پي حل بحران اين نظام برخواهد آمد.

در رابطه با افزايش سرمايه بانك تجارت از محل ارزيابي دارايي ها نيز بايد در نظر داشت كه تاخير دوباره در تحقق اخباري كه گروه هاي خبري و تحليلي بسياري به آن دامن زده اند مي تواند موج ركودي شديد ديگري را در پي داشته باشد. نكاتي كه در بالا شرح داده شد زاويه ديد فعالان بازار به اين گروه را تا حدودي شرح مي دهد، اما بايد توجه داشت كه ريسك هاي اين صنعت همچنان پابرجاست و مي تواند در ادامه كل بازار سهام را تحت الشعاع قرار دهد.

 زيان سازي سودآور

وضعيت خودروسازان در فصل پاييز به شدت نگران كننده بود. زيان هاي سنگين خودروسازان بزرگ در فصل سوم سال تكرار شد و در رابطه با سايپا با شدت بيشتري ادامه يافت. نمادهاي اين گروه نيز معاملات روز دوشنبه را با صف هاي طولاني فروش سپري كردند و در دادوستدهاي روز گذشته شاهد تغيير روندي محسوس بودند.

نماد «خودرو» ساعت پاياني معاملات روز گذشته را در محدوده صف خريد پشت سر گذاشت و ديگر نمادهاي اين گروه نيز كار خود را در محدوده مثبت قيمت به پايان بردند. بازگشت بازار سهام به محور هيجاني و تمركز بر تجديد ارزيابي دارايي ها دليل اصلي توجه به نماد «خودرو» است. شركت ايران خودرو كه فصل تابستان را با زيان خالص 2575 ميليارد توماني سپري كرده بود، در فصل پاييز نيز با زيان خالص 2543 ميليارد توماني مواجه شده و به اين ترتيب زيان انباشته اين شركت در پايان آذر سال جاري به بيش از 4670 ميليارد تومان رسيده است. بنابراين «خودرو» براي خروج از شموليت ماده 141 قانون تجارت نياز به افزايش سرمايه اي دست كم 511 درصدي دارد؛ اين ميزان از افزايش سرمايه مستلزم آن است كه ايران خودرو فصل زمستان را بتواند بدون ثبت زيان پشت سر گذارد. با اين وجود نكته حائز اهميتي كه در روند معاملات اخير بورسي ديده مي شود ميزان توجه و تقاضا براي نمادهاي زيان ساز است. به گونه اي كه هر چه شركتي زيان انباشته سنگين تري را در صورت هاي مالي منعكس كند به اميد افزايش سرمايه بيشتر از محل تجديد ارزيابي دارايي ها با استقبال بيشتري مواجه مي شود.

بسياري از نمادهاي بورس تهران دارايي هاي قابل توجهي در سمت راست ترازنامه دارند كه در صورت به روز رساني ارزش آنها با افزايش سرمايه به مراتب بيشتري مواجه خواهند بود. با اين حال معافيت مالياتي براي بنگاه هاي زيان ده و مشمول قانون ورشكستگي سبب مي شود تا توجه اهالي بازار به اين دسته از نمادها جلب شود و بنگاه هاي سودآور و ارزنده با سردي و بي اعتنايي نسبي روبه رو شوند. از بين خودروسازان «خودرو» تنها نمادي است كه مي تواند از معافيت مالياتي افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي دارايي ها بهره مند شود و اين مساله علت محوريت اين نماد در معاملات اخير اين گروه را روشن مي سازد.

خودروسازان در حالي فصل آخر سال را پشت سر مي گذارند كه موفق به دريافت مجوز افزايش نرخ محصولات شده اند. در اين شرايط دو مساله عمده در رابطه با عملكرد اين بنگاه ها همچنان مطرح است. نكته اول به تيراژ توليد اين شركت ها مربوط مي شود كه طي ماه هاي اخير به كمترين سطح سالانه و منطقه هشدار رسيده است و نكته دوم به اين موضوع باز مي گردد كه آيا نرخ هاي فعلي فروش امكان پوشش هزينه ها را براي اين صنعت فراهم خواهد آورد يا خير. از اين منظر رصد گزارش هاي دي ماه اين شركت ها اهميت فوق العاده اي خواهد داشت. وضعيت خودروسازان اگر چه نسبت به بانك ها با ابهامات كمتري روبه رو است با اين حال ضعف شديد عمليات، ضرورت تغيير بنيادين در اين گروه را يادآوري مي كند.

 بازار سه شنبه از پنجره گروه هاي كالايي

طي معاملات دو روز آغازين هفته نمادهاي پالايشي بيشترين اثر مثبت را بر تغييرات شاخص كل داشتند. با اين حال در معاملات روز دوشنبه همين نمادها بيشترين فشار را بر نماگر كل بازار وارد كردند و سپس جلسه معاملاتي روز گذشته با تغييرات محدود قيمتي اين نمادها همراه بود و اين گروه جايي در فهرست نمادهاي موثر بر تغييرات شاخص كل ديروز نداشتند. گزارش عملكرد نمادهاي پالايشي در فصل سوم سال از جمله مساعدترين گزارش هاي گروه هاي بنيادي بازار بود؛ اكثر نمادهاي اين گروه موفق شدند در فصل پاييز سودي در حدود نيمه نخست سال يا بيشتر از آن محقق كنند. با اين حال توجه به اين نكته ضروري است كه يكي از عوامل كاملا موثر در سودآوري فصل پاييز اين گروه به تغييرات ارزش موجودي باز مي گردد كه پيش از اين نيز مورد انتظار بود و نمي توان بر آن به عنوان معيار سود تكرارپذير در فصل هاي بعدي تكيه كرد. ضمنا بايد در نظر داشت كه صورت هاي مالي اين گروه در تير ماه سال آتي نهايي خواهد شد و با توجه با ابهامات بسيار اين صنعت طي سال مالي جاري، بايد ديد كه صورت هاي مالي اين شركت ها با تاييد شركت ملي پالايش و پخش همراه مي شود يا خير. در گروه نمادهاي پتروشيمي نيز متانول سازان طي دو جلسه اخير وضعيت مطلوب تري را نسبت به فضاي كلي بازار تجربه كردند. گزارش هاي 9 ماهه دو نماد «زاگرس» و «شفن» را مي توان فراتر از انتظارات بازار ارزيابي كرد و اين مساله سبب شده است تا برآيند تغييرات قيمتي اين نمادها در معاملات دو روز گذشته مثبت باشد. در رابطه با سودآوري چشمگير اين نمادها در فصل پاييز بايد در نظر داشت كه مبناي ارزي مورد محاسبه نرخ يوتيليتي و اكسيژن دريافتي بر اساس نرخ 4200 توماني ارز در نظر گرفته شده و به نظر مي رسد بايد انتظار تداوم درگيري شركت هاي تهيه كننده يوتيليتي و مصرف كنندگان آن در ادامه سال را داشت.

روند معاملات گروه فلزات اساسي نيز روز گذشته با آرامش بيشتري همراه بود و اكثر نمادهاي مطرح اين گروه كار خود را با رشد ملايم قيمت به پايان بردند. در ميان نمادهاي فولادي گزارش هاي عملكرد دو نماد «فخوز» و «كاوه» را مي توان مطلوب و مطابق با انتظارات قبلي ارزيابي كرد. اين نمادها ديروز در روند رشد قيمت نسبت به ساير نماد هاي هم گروه پيشتاز بودند. در مقابل «هرمز» تنها نماد فولادي بود كه جلسه ديروز را با افت نسبي قيمت سپري كرد. در معاملات روز گذشته نمادهاي سيماني نيز در كانون توجه بازار قرار داشتند و اكثر نمادهاي اين گروه صف خريد را تجربه كردند؛ شاخص اين گروه در جلسه پيش رشد 26/ 3 درصدي را به ثبت رساند. خبر تشكيل كارگروه براي به روزرساني بهاي تمام شده توليد اين محصول چشم انداز افزايش سقف قيمت را مقابل نمادهاي اين گروه قرار داده است.

اگر چه عوامل نگران كننده مرتبط با سهام تا حدودي فروكش كرده است، با اين حال روند اخير نشان مي دهد در صورتي كه تمركز بازار همچنان بر گروه هايي بدون مبناي بنيادي قرار گيرد بايد انتظار ريزش هاي شديد را در آينده داشت.

پيام پنهان برگشت بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق زيستي
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است