|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: رشد آرام آيفكس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
رشد آرام آيفكس


نويسنده: مينا افروزي

 دنياي اقتصاد : شاخص كل فرابورس ايران در دومين روز بهمن ماه، در اثر پيشروي تقاضا نسبت به عرضه وارد مدار مثبت شد و پس از رشد تقريبا نيم درصدي بر سطح 1980 واحدي ايستاد. روز گذشته بخش عمده نقدينگي در معاملات خرد بازار اول و دوم رقم خورد. همزمان عقب نشيني آرام متوسط قيمت اوراق بدهي در رشد محدود نرخ كل بازدهي انعكاس يافت. در اين روز همچنين اوراق جديدي از اسناد خزانه اسلامي در بازار بدهي براي اولين بار عرضه شد، ضمن اينكه فشار فروش در بازار تسهيلات مسكن نيز افزايش يافت و قيمت ها افت كرد.

روز گذشته، همگام با رشد آرام تقاضا نسبت به عرضه، بازار اول و دوم شاهد سبزپوشي اكثر نمادهاي معاملاتي خود بود. بازيگران بازار بيشتر در سهام كالايي بازار اقدام به خريد هاي نسبتا پرحجم كردند. امري كه حركت آرام شاخص كل را به سوي افزايش سبب شد. با وجود اين با دستيابي نماگر بازار به ارتفاع 1985 واحدي، اندكي از قدرت خريد بازار كاسته شد و آيفكس از سقف روزانه اندكي عقب نشست. به اين ترتيب، شاخص كل فرابورس در پايان معاملات ديروز به رشد 9 واحدي بسنده كرد.هلدينگ صنايع معدني خاورميانه و شركت پتروشيمي زاگرس، سهامي بودند كه با تاثير مثبت بيش از هشت واحدي، بيشترين اثر مثبت را بر شاخص بازار به ثبت رساندند. در مقابل، توليد نيروي برق دماوند و فولاد هرمزگان جنوب كه به واسطه انگيزه شناسايي سود سهامداران تحت فشار عرضه با افت قيمت مواجه شدند، موجب بيشترين كاهش شاخص شدند. دو نماد معاملاتي «دماوند» و «هرمز» در مجموع اثر كاهنده نزديك به شش واحدي را به شاخص كل تحميل كردند.

 رصد بازار اول و دوم

روز گذشته در بازار اول و دوم بيش از 266 ميليون سهم به ارزش بالغ بر 97 ميليارد تومان دست به دست شد كه نسبت به روز كاري دوشنبه، از كاهش 39 درصدي حجم و 27 درصدي ارزش معاملات خرد خبر مي داد. بخش عمده اين نقدينگي، معادل با 26 ميليارد تومان در خريد و فروش هاي صنعت فلزات اساسي به گردش درآمد. سهامي ذوب آهن اصفهان و فولاد هرمزگان جنوب دو نماد پرمعامله گروه فلزات بودند كه عنوان بيشترين ارزش معاملات را در ميان ساير نمادها به نام خود ثبت كردند.

گروه هتل و رستوران و همچنين صنعت پتروشيمي نيز از ديگر صنايع با بيشترين نقدينگي روزانه بودند. ارزش معاملات اين دو گروه هم در مجموع به مرز 20 ميليارد توماني رسيد. در مقابل، گروه استخراج زغال سنگ به عنوان كم معامله ترين صنعت فرابورسي معرفي شد. رصد صنايع از منظر رشد روزانه نيز حاكي از صدرنشيني گروه تك نمادي توليد محصولات كامپيوتري الكترونيكي و نوري بود كه در آن تك سهم صنايع ماشين هاي اداري ايران-ماديرا- پس از پنج افت متوالي، با استقبال سهامداران خرد روبه رو شد و در نتيجه آن رشد قيمت بيش از چهار درصدي را تجربه كرد. گروه هاي خرده فروشي و منسوجات نيز در رتبه بندي از دريچه افزايش شاخص، دوم و سوم شدند. همچنين گروه هايي مانند محصولات پتروشيمي و پالايشي و نيز فلزات اساسي با رشد اندك شاخص به معاملات خود پايان دادند.

 همگام با بازيگران

در دومين روز ماه جاري، سهام فرابورسي براي دومين روز كاري پي در پي با خالص مثبت خريد سهامداران حقيقي به كار خود پايان داد. طي اين فرآيند نزديك به 9 ميليون سهم به ارزش بيش از 2 ميليارد تومان از سبد دارايي بازيگران حقوقي بازار به پرتفوي معامله گران حقيقي جابه جا شد. بخش عمده توجهات سهامداران خرد به تك سهم صنايع ماشين هاي اداري ايران معطوف شد. از اين رو، بيشترين خالص خريد سهامداران خرد در گروه توليد محصولات كامپيوتري الكترونيكي و نوري رقم خورد. از ديگر نمادهاي قابل توجه اين دسته از سهامداران مي توان به پتروشيمي زاگرس و سهامي ذوب آهن اصفهان اشاره كرد. در مجموع روز گذشته حدود 3 ميليون سهم «زاگرس» و «ذوب» از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد سهامداران حقيقي منتقل شد.

در مقابل سهامداران حقوقي بيشترين اقبال خود را در برابر فولاد هرمزگان جنوب نشان دادند  تا بيشترين خالص مثبت خريد معامله گران عمده در صنعت فلزات اساسي ثبت شود. در پايان معاملات ديروز بيش از 4 ميليون سهم «هرمز» به ارزش افزون بر 2 ميليارد تومان از سبد حقيقي ها خارج و به پرتفوي معامله گران حقوقي منتقل شد. نمادهاي معاملاتي «كگهر» و «دماوند» نيز به عنوان ترجيحات دوم و سوم بازيگران عمده، در مجموع از خالص خريد بيش از يك ميليارد توماني آنها برخوردار شدند.

 چه خبر از ساير بازارها؟

روز گذشته در بازار اوراق با درآمد ثابت بالغ بر يك ميليون و 200 هزار ورقه به ارزش نزديك به 99 ميليارد تومان معامله شد. داد و ستد اوراق خزانه اسلامي نيز با حجم معاملاتي حدود يك ميليون ورقه اي به ارزش نزديك به 88 ميليارد تومان به اتمام رسيد. بازار بدهي روز گذشته ميزبان اوراق جديدي از اسناد خزانه اسلامي در نماد معاملاتي «اخزا713» بود. به گزارش روابط عمومي فرابورس ايران سررسيد اسناد «اخزا713» 18 مرداد سال 1400 و تعداد اوراق سپرده شده و قابل معامله نيز در تاريخ انتشار 17 ميليون و 663 هزار و 263 ورقه است. اوراق خزانه در اولين روز از حضور «اخزا713» در بازار بدهي روي تابلو با افت قيمت در شماري از اوراق اسناد خزانه اسلامي مواجه شدند و به اين ترتيب متوسط نرخ بازده موثر با رشد محدود 1/ 0 واحد درصدي، در سطح 7/ 21 درصدي تثبيت شد.  در بازار تسهيلات مسكن نيز حدود 83 هزار اوراق تسهيلات مسكن به ارزش افزون بر 4 ميليارد تومان داد و ستد شد. قيمت اوراق در بازه 53 هزار تا بيش از 57 هزار تومان رقم خورد كه غالب آنها با فشار فروش به روز خود پايان داده بودند. در اين ميان، امتياز تسهيلات مسكن منتشر شده در دي ماه 97 با افت بيش از چهار درصدي، بيشترين افت قيمت را تجربه كرد. در مقابل، اوراق تسهيلات مسكن ارديبهشت 96 با رشد نزديك به دو درصد، صدرنشين اوراق «تسه» از منظر افزايش بها شد.

رشد آرام آيفكس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي كاربردي در گياه پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است