|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: توسعه نفت با پول هاي مردمي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


توسعه نفت با پول هاي مردمي
9 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توليد طلاي سياه امضا شد


دنياي اقتصاد : روز گذشته 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توان توليد با حضور وزير نفت و مديران ارشد صنعت نفت به امضا رسيد. سه شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب، نفت مناطق مركزي و نفت فلات قاره ايران در حالي به عنوان كارفرمايان 33 پروژه نگهداشت و افزايش توليد در سه سال آينده شناخته مي شوند كه روز گذشته تكليف 9 پروژه از مجموعه طرح ها روشن شد. با امضاي اين 9 قرارداد، يك ميليارد دلار از 2/ 6 ميليارد دلار سرمايه اي كه براي اجراي 33 طرح ياد شده در نظر گرفته شده، محقق شد.

 به گفته بيژن زنگنه، وزير نفت، طراحي اين پروژه ها و رساندن آنها به مرحله اجرا چيزي حدود يك سال و نيم زمان برده است. زنگنه با اشاره به اينكه در ابتداي وزارتش در دولت دوازدهم اين ايده را با هدف اشتغال زايي و ايجاد تحرك ميان پيمانكاران ايراني با استفاده از توان مالي داخلي مطرح كرده است، گفت: اجراي اين طرح پيام روشني به بيگانگان و برخي داخلي ها است كه بدون در نظر گرفتن مسائل كلان كشور، تلاش مي كنند با تحريم در دل مردم نگراني ايجاد كنند. زنگنه در سخنراني خود اعلام كرد: «هنر اين نيست كه از دولت پول دريافت كنيم و آن را به پول نقد تبديل كنيم، بلكه هنر اين است كه از ثروت و امكاناتي كه در اختيار داريم بدون آنكه به بودجه عمومي فشار بيايد، پول و ثروت خلق كنيم و اين همان موضوعي است كه در طرح نگهداشت و توليد انجام خواهد شد.» رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت ايران نيز در رابطه با تامين مالي اين طرح هاي نگهداشت و افزايش توليد نفت گفت: 80 درصد تامين مالي هر يك از بسته هاي قراردادي اين طرح از طريق شركت نفت و گازصبااروند كه قرارداد آن به صورت بيع متقابل با شركت ملي نفت ايران امضا شده است، تامين مي شود و 20 درصد آن بايد از طرف پيمانكاران طرف قرارداد تامين شود. آن طور كه دهقان خبر داد، انتشار 10 هزار ميليارد ريال (معادل هزار ميليارد تومان) اوراق منفعت تا پايان هفته، يكي از اقدامات در راستاي تامين مالي اين پروژه ها است. او در ادامه عنوان كرد انتظار مي رود تا پايان سال 20 هزار ميليارد ريال (2هزار ميليارد تومان) ديگر اوراق مشاركت منتشر شود.

 شركت ملي نفت ايران از مدتي قبل بر طراحي و انتشار اوراق منفعت تمركز كرده است. پيش از اين، زمان انتشار اين اوراق مهرماه امسال عنوان شده بود. سود اين اوراق نيز قبلا از سوي مقامات نفتي 19 درصد اعلام شده بود. افزايش توليد روزانه حاصل از اجراي كامل 33 بسته كاري حدود 280 هزار بشكه و توليد تجمعي برآورد شده از آن نيز 410 ميليون بشكه عنوان شد كه در مجموع بيش از 20 ميليارد دلار درآمدزايي براي كشور به همراه خواهد داشت. در اجراي اين طرح ها به منظور استفاده از حداكثر توان سازندگان داخلي، دو فهرست تجهيزات داخلي تهيه و به قراردادها ضميمه شده است. همچنين 4 درصد از كل اعتبارات طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت به بحث مسووليت هاي اجتماعي تعلق مي گيرد.

  بذر اميد در زمين نفت

ايده اشتغال زايي از طريق مجموعه اي از پروژه ها با هدف ايجاد شغل براي ايراني ها و برداشته شدن نخستين گام ها در اجراي اين ايده، از نگاه زنگنه اتفاق مباركي براي صنعت نفت ايران است. طبق روايت زنگنه، ايده اوليه اين طرح ها همزمان با كار روي قراردادهاي آ ي پي سي كه البته در آنها نيز نقش پيمانكاران ايراني در نظر گرفته شده بود، ايجاد و پيگيري شد. به اين ترتيب در آن زمان تصميم گرفته شد در كنار قراردادهاي آي پي سي، اقداماتي فقط براي پيمانكاران ايراني انجام شود. استفاده از منابع بازار سرمايه ايران و نقدينگي موجود در بازار نيز به عنوان راهكاري براي تامين سرمايه اين طرح ها در نظر گرفته شد تا از طريق نقدينگي مردم، براي پيمانكاران و سازندگان تجهيزات نفتي تحرك و اشتغال ايجاد شود. تكيه به تامين مالي از بازار سرمايه در حالي يكي از اركان مهم اجراي اين طرح هاست كه قرار است تا پايان سال شاهد انتشار 3 هزار ميليارد تومان اوراق منفعت باشيم. به اين ترتيب مي توان اميدوار بود  بخش مهمي از كل سرمايه مورد نياز براي اجراي اين 9 طرح كه يك ميليارد دلار عنوان شده است، از بازار سرمايه كشور تامين شود.  زنگنه با بيان اينكه يكي از مزيت هاي طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت اين است كه منابع مالي آن از دولت يا منابع داخلي شركت ملي نفت ايران تامين نمي شود، تصريح كرد: منابع مالي اين طرح ها قرار است از بخشي از افزايش توليد ميدان بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع توليد تامين شود. انتشار اوراق منفعت براي تامين منابع مالي اين طرح ها نيز در مرحله نخست در نظر گرفته شده است و پس از آن (يك سال) منابع مالي از توليد ميدان تامين مي شود. از نگاه زنگنه اين اقدام به خصوص در زماني كه تلاش هاي داخلي و خارجي فراواني براي ايجاد نگراني در دل مردم در حال انجام است، مي تواند بذر اميد در دل هاي مردم ايران بكارد.

  تاخير خودخواسته در اجراي طرح ها

به گفته زنگنه اجراي اين طرح با تاخيري حدودا هفت ماهه آغاز شده، تاخيري كه خودخواسته بوده است. او  علت اين تاخير را شروع طرح ها در زماني دانست كه كشور قادر به فروش افزايش توليد از محل اجراي طرح ها باشد. زنگنه در اين زمينه گفت: ما مي خواستيم وقتي توليد اين طرح ها آغاز مي شود بتوانيم نفت اضافه را به راحتي در بازار به فروش برسانيم و بخشي از درآمد آن را براي وام ها و اوراق مشاركت پرداخت كنيم.

 با بازگشت تحريم هاي يك جانبه آمريكا عليه ايران، فروش نفت خام كشورمان با محدوديت هايي مواجه شده است. در حال حاضر اگرچه ايران به واسطه روش هايي كه براي دور زدن تحريم ها مي داند و همچنين استفاده از معافيت هاي شش ماه خريد نفت، مشغول عرضه نفت خام به بازار است، اما در عين حال محدوديت هايي براي فروش دارد كه روند توليد روزانه را با كاهشي نسبي مواجه كرده است. بنابراين به نظر مي رسد ايجاد كانال هايي براي عرضه، پيش زمينه مورد نياز وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران براي ورود به افزايش توليد است. با اين حال آن طور كه زنگنه توضيح داد، احتمالا چشم اندازي كه از فروش نفت در ماه هاي آينده وجود دارد، آن قدر روشن هست كه فرآيند اجراي طرح هاي نگهداشت و افزايش توان توليد آغاز به كار كرده اند.

  نوسازي تاسيسات-موزه ها

زنگنه در ادامه سخنراني خود، از دو طرح جديد نام برد. «نوسازي تاسيسات صنعت نفت با اولويت مناطق نفت خيز جنوب» و «اصلاح روش هاي اجرا» دو طرحي بودند كه زنگنه درباره آنها توضيحاتي ارائه كرد.  وزير نفت درباره طرح نخست گفت: بسياري از تاسيسات نفتي ما مانند موزه هايي هستند كه در حال كارند، براي اين منظور مشاوراني انتخاب شدند كه هم اكنون كارشان به پايان رسيده است. اصلاح روش اجراي طرح ها، يكي ديگر از اهداف اجراي طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت از نگاه زنگنه است. به اعتقاد او روش اجراي طرح هاي نفتي به ويژه در بخش نگهداشت و توليد اماني بوده كه در اين كار براي نخستين بار به طور سازمان يافته به EPC و EPD تبديل شده است كه بيشتر پيمانكاران عمومي (جي سي) مي توانند آن را انجام دهند. زنگنه با بيان اينكه در اجراي طرح ها بايد نظام اجرايي به گونه اي باشد كه بالارفتن كيفيت، منطقي شدن هزينه ها و زمان اجراي پروژه عملياتي شود، افزود: اين هدف زماني محقق مي شود كه به يكپارچگي، به هم پيوستگي، معنادار بودن و اقتصاد يك پروژه توجه شود.

توسعه نفت با پول هاي مردمي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه نقد ادبي و بلاغت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است