|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: صرفه جويي در كمك هاي نامعلوم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


صرفه جويي در كمك هاي نامعلوم
بررسي لايحه بودجه 98 نشان مي دهد


دنياي اقتصاد : بررسي اعداد و ارقام لايحه بودجه 98 نشان مي دهد كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي حدودا 5/ 191 ميليارد تومان بوده كه به نسبت قانون بودجه 97 با كاهش 26 درصدي رو به رو بوده است. مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان، سازمان برنامه و بودجه، دادگستري، وزارت ارشاد و نهاد رياست جمهوري 6 ارگاني هستند كه در مجموع 5/ 191 ميليارد تومان رديف بودجه كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي را در اختيار دارند. 5/ 190 ميليارد تومان از اين كمك ها به عنوان كمك هاي بلاعوض طبقه بندي مي شود و يك ميليارد تومان آن براي استفاده از كالاها و خدمات معاونت امور راهبري مجلس رياست جمهوري در نظر گرفته شده است. در ميان 5 نهادي كه اين بودجه را در اختيار دارند، وزارت ارشاد با حدود 100 ميليارد تومان بالاترين رقم و نهاد رياست جمهوري با حدود 2/ 70 ميليارد تومان پس از آن قرار گرفته است.

لايحه بودجه يكي از پيچيده ترين اسناد مالي است كه براي فهم روابط اعداد و ارقام آن بايد پيشينه خيلي از اتفاقات در كشور را دانست. يكي از قسمت هايي كه در بودجه كشور با ابهاماتي مواجه است، رديف بودجه كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي برخي از نهادها و موسسات دولتي است كه شامل مبلغ قابل توجهي است. بودجه اي كه هيچ گونه نظارتي روي تخصيص آنها وجود ندارد و مديران هر گونه كه صلاح بدانند، آن را به اشخاص حقيقي و حقوقي اختصاص مي دهند و امكان انحراف در تخصيص اين بودجه ها بسيار بالاست. در لايحه بودجه 98، كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي در اختيار 6 نهاد قرار دارد. مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان، سازمان برنامه و بودجه، دادگستري، وزارت ارشاد و نهاد رياست جمهوري 6 ارگاني هستند كه در مجموع 5/ 191 ميليارد تومان رديف بودجه كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي را در اختيار دارند. محاسبات نشان مي دهد رقم بودجه در نظر گرفته شده براي اين رديف هزينه اي در سال 98، حدودا 6/ 25 درصد به نسبت قانون بودجه 97 كاهش داشته است. عملكرد بودجه 97 نشان مي دهد اين 6 دستگاه و نهاد حدودا 4/ 257 ميليارد تومان براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي اختيار عمل داشته اند كه به نسبت عملكرد 96 رشد 180 درصدي داشته است.

 بودجه در اختيار سه قوه

در جدول شماره 7 لايحه بودجه 98، خلاصه بودجه دستگاه هاي اصلي و زيرمجموعه آنها گزارش مي شود. بررسي ها نشان مي دهد مجلس شوراي اسلامي در عملكرد بودجه 96، حدود 5/ 9 ميليارد تومان به عنوان كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي هزينه كرده است. اين رديف بودجه در سال 97 با رشد بيش از 300 درصد به حدود 4/ 41 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده است. اما به نظر مي رسد با توجه به شرايط بودجه سال آينده، اين رديف بودجه با كاهش مواجه شده و با رشد منفي 8/ 75 درصد به 10 ميليارد تومان رسيده است.

شوراي نگهبان نيز در هزينه هاي سال آينده خود رديف كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي را در نظر گرفته است. براساس لايحه بودجه 98، شوراي نگهبان يك ميليارد تومان براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي در نظر گرفته است كه به نسبت قانون بودجه سال جاري، 7/ 66 درصد كاهش داشته است. بررسي ارقام منتشر شده نشان مي دهد شوراي نگهبان در عملكرد سال 96 حدود 396 ميليون تومان براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي هزينه كرده است. اما نكته قابل توجه اين است كه در عملكرد سال 97 اين رقم با رشد چشمگير 660 درصدي به 3 ميليارد تومان رسيده است.  بررسي لايحه بودجه 98 نمايانگر اين است كه سازمان برنامه و بودجه نيز شامل اين رديف هزينه در زيرمجموعه دستگاه هاي خود است. آمار منتشر شده نشان مي دهد سازمان برنامه و بودجه براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي 5 ميليارد تومان در نظر گرفته است كه به نسبت عملكرد 97 حدود 6/ 28 درصد كاهش داشته است. در قانون بودجه 97، براي اين رديف هزينه اي معادل 7 ميليارد تومان در نظر گرفته شده است كه به نسبت عملكرد سال قبل 6/ 24 درصد رشد داشته است.  وزارت دادگستري نيز داراي رديف بودجه معادل 3/ 2 ميليارد تومان در لايحه بودجه 98 است. آمار و ارقام بودجه اي نشان مي دهد كه در قانون بودجه 97، وزارت دادگستري 3/ 4 ميليارد تومان براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي در نظر گرفته است كه به نسبت بودجه 96 رشد قابل توجه 880 درصدي داشته، اين در حالي است كه رشد اين رديف بودجه در سال 98 به نسبت 97 با كاهش 46 درصدي مواجه بوده است.

نهاد رياست جمهوري در دو رديف بودجه اي براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي در نظر گرفته است. در رديف اول 2/ 70 ميليارد تومان و در رديف دوم كه به معاونت امور مجلس نهاد رياست جمهوري تعلق دارد، رقمي معادل 3 ميليارد تومان در نظر گرفته است. نكته قابل توجه در مورد اين رديف بودجه اي اين است كه در جدول اعتبارات هزينه اي دستگاه هاي اصلي و زيرمجموعه بر حسب فصول هزينه، يك ميليارد تومان آن براي استفاده از كالا و خدمات و 2 ميليارد تومان آن به عنوان كمك بلاعوض در نظر گرفته شده است. بررسي اعداد و ارقام نشان مي دهد نهاد رياست جمهوري در بودجه 97 نيز مقدار 2/ 70 ميليارد تومان براي اين رديف بودجه در نظر گرفته بوده است كه به اين ترتيب تغييري در مبلغ در نظر گرفته شده در لايحه بودجه 98 ايجاد نشده است. اما به نسبت عملكرد 96 حدود 11 درصد رشد در اين رديف بودجه ديده شده است. در مورد معاونت امور مجلس نهاد رياست جمهوري رقم در نظر گرفته شده در لايحه بودجه سال آينده به نسبت قانون بودجه سال جاري كاهش 3/ 14 درصدي ديده مي شود. در واقع عملكرد بودجه 97 نشان مي دهد كه براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي 5/ 3 ميليارد تومان در نظر گرفته شده كه اين رقم به نسبت عملكرد 96 رشد 6/ 11 درصد داشته است.

در لايحه بودجه 98 وزارت ارشاد اسلامي حدود 100 ميليارد تومان اعتبار غير متمركز براي كمك به اشخاص حقوقي غير دولتي در نظر گرفته كه كل آن به صورت كمك هاي بلاعوض طبقه بندي شده است. مقايسه لايحه بودجه 98 با قانون بودجه سال جاري نشان مي دهد كه اين رديف بودجه اي كاهش 22 درصدي داشته است. در عملكرد بودجه 97 براي كمك به اشخاص حقوقي غير دولتي حدود 128 ميليارد تومان در نظر گرفته شده است. اين در حالي است كه در عملكرد بودجه 96 رقم بودجه در نظر گرفته شده براي اين رديف، 5/ 9 ميليارد تومان بوده كه در سال 97 و 98 با رشد قابل توجهي مواجه شده است.

 عدم شفافيت در بودجه در اختيار

اگرچه مقايسه بودجه در نظر گرفته شده براي كمك به اشخاص حقيقي و حقوقي در لايحه بودجه 98 و عملكرد بودجه 97 كاهش قابل ملاحظه اي داشته است، اما عدم شفافيت در مورد اين رديف هزينه اي با هدف اصلي بودجه نويسي كه شفافيت در هزينه هاي دولت است مغايرت دارد. بودجه كمك به اشخصاص حقيقي و حقوقي كه از آن به عنوان بودجه در اختيار نيز نامبرده مي شود بودجه اي است كه در اختيار مديران برخي از ارگان ها و نهادها قرار مي گيرد و به نوعي بودجه مديريتي محسوب مي شود. در نتيجه نحوه تخصيص آن به صلاحديد مدير مربوطه بستگي دارد و ديوان محاسبات نمي تواند نظارتي بر تخصيص آن داشته باشد. به نظر مي رسد لازم است در سال هاي آتي شفاف سازي در مورد نحوه استفاده از بودجه در اختيار صورت گيرد تا علاوه بر اينكه از فساد جلوگيري شود، شبهات پيرامون اين موضوع نيز برطرف شود.

صرفه جويي در كمك هاي نامعلوم


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نمايش
متن مطالب شماره 238، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است