|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: مدير ارشد تكنولوژي شركت مايكروسافت: با هوش مصنوعي شهروند بهتري باشيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


مدير ارشد تكنولوژي شركت مايكروسافت: با هوش مصنوعي شهروند بهتري باشيد بدون شك هوش مصنوعي پديده مهم تكنولوژي در سال هاي اخير است و انتظار مي رود كه اهميت آن در سال هاي آينده بيشتر هم بشود. در حقيقت همين موضوع باعث مي شود شركت ها و غول هاي بزرگ تكنولوژي تمام تلاش خودشان را براي همراهي و بهره گيري بيشتر از هوش مصنوعي و ايجاد نوآوري هاي بيشتر در آن، به كار ببندند. اهميت هوش مصنوعي حالا آن قدر است كه مدير ارشد تكنولوژي شركت مايكروسافت آن را ضرورتي براي زندگي آينده مي داند و معتقد است كه درك هوش مصنوعي در آينده، كمك مي كند تا شهروندان بهتري شويم.

لزوم درك پديده AI

كوين اسكات در اين مورد مي گويد: فكر مي كنم براي آنكه در قرن بيست و يكم يك شهروند آگاه باشيم، لازم است كمي درباره هوش مصنوعي بدانيم؛ چون ما نياز داريم كه بتوانيم در فضاي روز جامعه بمانيم و با آن تعامل داشته باشيم. براي آنكه شهروندي فعال باشيم، نبايد پديده هوش مصنوعي برايمان بيگانه باشد.او در مصاحبه اي كه به تازگي با وب سايت VentureBeat انجام داده، ايده ها و تفكراتش را درباره آينده هوش مصنوعي و مواردي مانند نرم افزار تشخيص چهره و اتوماسيون فرآيند توليد صنعتي بيان كرده است. او همچنين ديدگاه نسبتا مثبتي درباره روش هايي دارد كه افراد در آينده براي استفاده از ماشين هاي هوشمند به كار مي گيرند و معتقد است كه دستيار صوتي هوشمند مايكروسافت يعني كورتانا براي موفقيت نيازي به يك اسپيكر هوشمند ندارد.

اسكات اما به طور كلي معتقد است با اين همه داشتن آگاهي كافي درباره تحولات هوش مصنوعي براي هر فرد در جامعه متوسط، كار چندان راحت و ساده اي نيست. او در همين راستا مي گويد: «اين يك فرآيند چالشي است، چون حتي اگر شما فردي با دانش فني خوب باشيد، حتي اگر يك متخصص در زمينه هوش مصنوعي باشيد، همراهي با تمام آنچه در اين حوزه اتفاق مي افتد و در جريان است، كار مشكلي خواهد بود. با اين همه اما چشم انداز هوش مصنوعي در آينده نشان مي دهد كه اين پديده واقعا روند رو به رشد و تكاملي را در پيش خواهد داشت.»

اين در حالي است كه متخصصان حوزه تكنولوژي كه در حال حاضر در حوزه هوش مصنوعي فعالند و در همين زمينه مشغول به كار هستند، اين وظيفه را دارند كه به افراد براي درك بهتر اين پديده و روشن كردن راهكارهايي كه اين نوآوري در اختيار آنها مي گذارد تا كيفيت بهتري از زندگي را تجربه كنند، كمك كنند. درست به همين دليل است كه اسكات مشغول نوشتن كتابي در اين باره است كه چطور هوش مصنوعي مي تواند به عاملي مهم و تاثيرگذار براي رشد اقتصادي بهتر در مناطق روستايي و نه چندان بهره مند آمريكا تبديل شود.

تجربه كيفيت بهتري از زندگي

در سال هاي اخير هوش مصنوعي در زمينه هاي مختلفي مانند بهداشت و درمان توسعه يافته و حتي به خانه ها هم رسيده است. حالا ديگر اين پديده دنياي تكنولوژي در ساختار نهادهاي دولتي و حتي كسب و كارهاي مختلف هم نفوذ كرده و همچنان به رشد خودش ادامه مي دهد تا تعريف جديدي از وظايف كاري هر نفر ارائه دهد. با اين اوصاف است كه اقدامات آموزشي و اطلاع رساني براي كمك به شهروندان براي درك بهتر هوش مصنوعي، اهميت زيادي پيدا كرده است. شايد به همين دليل هم هست كه مدير ارشد تكنولوژي مايكروسافت فكر مي كند بهتر است متخصصان اين حوزه، فعاليت ها و پيشرفت هايشان در زمينه هوش مصنوعي را به سادگي در دسترس مردم عادي بگذارند تا افراد بتوانند به خوبي با اين پديده تعامل داشته و درك بهتري از كاربردهاي آن در زندگي شان داشته باشند.

او اما فكر مي كند استفاده كسب و كارها و بنگاه هاي تجاري از هوش مصنوعي تنها براي آنكه خودشان را در صنعت حوزه فعاليت شان متمايز كنند، كافي نيست و آنها بايد براي استفاده بهتر از اين تكنولوژي در سال هاي آينده برنامه ريزي دقيق و درستي داشته باشند. اسكات در اين مورد مي گويد: «ما بايد درباره چگونگي برقراري تعادل در اين حوزه فكر كنيم. نمي توانيم فقط مجموعه اي از تكنولوژي ها را در اختيار بگيريم و تنها براي آنكه در آن زمينه پيشتاز باشيم آنها را به كار ببنديم. تا زماني كه به طور جدي با اين تكنولوژي ها درگير نشده و با آنها تعامل درست و مفيدي نداشته باشيم، در اختيار داشتن آنها به تنهايي هيچ ارزشي نخواهد داشت. ما بايد بتوانيم در اين جهان ارزش آفريني كنيم و اين ارزش تنها از طريق افزايش ارزش سهام و دارايي هايمان به دست نمي آيد.»

دغدغه هايي از جنس سوءاستفاده

يكي از موضوعاتي كه توجه اغلب مردم و شركت هاي بزرگي مانند مايكروسافت را به خود جلب كرده، نرم افزارهاي تشخيص چهره و پتانسيل آنها براي سوءاستفاده احتمالي دولت ها است. هفته گذشته اتحاديه آزادي هاي مدني آمريكا به همراه گروهي ديگر از سازمان هاي مدافع حقوق بشر، به شركت هاي بزرگ تكنولوژي براي امتناع از فروش تكنولوژي هاي تشخيص چهره به دولت ها هشدار دادند. آنها معتقدند كه انجام اين كار مي تواند به طور اجتناب ناپذيري به سوءاستفاده و اعمال تبعيض عليه گروه هاي مذهبي و اقليت هاي قومي منجر شود. مايكروسافت از واكنش مستقيم به اين نامه اجتناب كرد، اما عملكرد آن در گذشته مي تواند موضع اين شركت را در برابر اين موضوع روشن كند. سال گذشته ميلادي تحليلگران به اين نتيجه رسيدند كه سيستم هاي تشخيص چهره مايكروسافت و همچنين سيستم Face در چين توانايي تشخيص چهره افرادي با پوست تيره و به خصوص زنان رنگين پوست را ندارند.

درست چند هفته بعد از آنكه مايكروسافت پيشرفت هايي را در قابليت هاي سيستم تشخيص چهره اش اعمال كرد، «برد اسميت» مدير ارشد حقوقي اين شركت اعلام كرد كه دولت بايد در زمينه استفاده از نرم افزارهاي تشخيص چهره قانون گذاري كند. اين شركت ماه گذشته شش اصل را براي استفاده مشتريانش از نرم افزار تشخيص چهره ارائه كرد تا به اين ترتيب بتواند اجراي عدالت، شفافيت و پاسخگويي را توسط نهادهاي دولتي و قانون گذار تحت نظر بگيرد. حالا اسكات مي گويد كه مايكروسافت به طور جدي اجراي اين شش اصل را براي استفاده از سيستم تشخيص چهره اش، در دستور كار قرار داده است.

استفاده از نرم افزارهاي تشخيص چهره مي تواند توسط بنگاه هاي تجاري و دولت ها براي اهداف شرورانه به كار گرفته شود و نگراني هاي جدي ايجاد كند. با اين حال اسكات ترجيح مي دهد به نيمه پر ليوان نگاه كند و مي گويد: «مرز باريكي در اين زمينه وجود دارد و واضح است كه بايد نظارت جدي در اين زمينه وجود داشته باشد تا امكان سوءاستفاده از آن و تحت فشار گذاشتن افراد از طريق آن وجود نداشته باشد. اما من معمولا در اين زمينه خوش بين هستم و معتقدم كه مردم معمولا از قابليت ها و امكانات مفيد هر تكنولوژي در جهت مثبت و درست آن استفاده خواهند كرد.»

به عقيده اسكات افزايش آگاهي درباره هوش مصنوعي و معرفي راهكارهاي كاربردي آن در زندگي امروزي مي تواند تا حد زيادي از سوءاستفاده از ابزارهاي هوش مصنوعي براي اهداف غيرانساني جلوگيري كند. اسكات تاكيد مي كند كه هر چه متخصصان و كارشناسان نتايج مثبت بيشتري از اين تكنولوژي را در اختيار مردم عادي قرار بدهند، آنها بهتر مي توانند از آن بهره ببرند. به عقيده او راهكارهاي هوش مصنوعي در آينده اي نزديك مي توانند دنيايي را كه در آن زندگي مي كنيم به كلي متحول كرده و سبك زندگي تازه اي را براي ما تعريف كنند.

مدير ارشد تكنولوژي شركت مايكروسافت: با هوش مصنوعي شهروند بهتري باشيد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش پزشكي
شماره 1 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است