|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرعضو كميسيون اقتصادي مجلس مطرح كرد: عبور از اقتصاد دستوري با بورس كالا

عضو كميسيون اقتصادي خانه ملت بر لزوم تقويت بازار سرمايه، ايجاد مشوق براي صنايع جهت استفاده از ظرفيت هاي اين بازار و عدم هر گونه دخالت در روند نظام بازار و رقابت در بورس كالا تاكيد كرد.

به گزارش «ايلنا» علي اكبر كريمي با بيان اينكه بايد نهايت جديت و دقت را براي ايجاد شفافيت و فضاي رقابتي در اقتصاد با استفاده از ظرفيت هاي بازار سرمايه داشت، گفت: بايد توجه كرد كه از مهم ترين كاركردهاي بازار سرمايه، ايجاد شفافيت و رقابت در اقتصاد است، اما بعضا مشاهده مي كنيم كه با برخي دخالت ها، از كارآمدي بازار سرمايه كاسته مي شود كه بايد به جد از اين اقدام پرهيز شود.

اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس به كاركردهاي بورس كالاي ايران اشاره كرد و افزود: بورس كالا در اقتصاد به منظور ايجاد فضاي رقابتي، شفافيت و فاصله گرفتن از اقتصاد دستوري راه اندازي شد و به همين دليل نيز شاهد ورود گسترده كالاها و توليدكنندگان پرشمار به اين بازار بوده ايم. اما در ماه هاي اخير شاهد برخي دخالت ها در جريان معاملات بورس كالا بوده ايم كه نه مصرف كنندگان و نه توليدكنندگان نيز از اين دخالت ها حمايت نمي كنند.

كريمي با بيان اينكه مجلس نيز بر لزوم احترام به نظام بازار و لزوم تقويت بورس كالا تاكيد دارد، افزود: بورس كالا بستري است كه قيمت كالاها در آن براساس عرضه و تقاضاي بازار و به صورت شفاف كشف مي شود و نبايد دخالتي در آن صورت نگيرد تا فضاي رقابتي در اقتصاد حاكم شود؛ در اين بين نظارت بر روند معاملات و اتخاذ تصميمات درست با استفاده از آمارهاي بورس كالا كه بيانگر ميزان مازاد يا كمبود يك محصول است مي تواند به نهادهاي تصميم گير كمك شاياني كند.

وي به نقش مهم بازار سرمايه در شرايط فعلي كشور براي استفاده از حجم نقدينگي موجود در جامعه اشاره كرد و گفت: بايد به كمك ظرفيت هاي موجود در بازار سرمايه نقدينگي جامعه را به سمت فعاليت هاي توليدي هدايت كرد؛ چراكه بزرگ ترين نياز توليدكنندگان تامين نقدينگي است. وي به مديران بازار سرمايه پيشنهاد كرد برنامه اي براي هدايت نقدينگي براي فعاليت هاي توليدي و صندوق هاي پروژه محور و انتشار اوراق ارائه كنند و گفت: حوزه نفت و گاز، مسكن و بافت فرسوده، زيرساخت هاي كشور همچون حمل و نقل ريلي و جاده ها حوزه هايي هستند كه مي توانند پيشتاز باشند. در اين زمينه بازار سرمايه بايد برنامه اي براي اين حوزه ها داشته باشد تا اين اتفاق خوب براي استفاده از پتانسيل هاي اين بازار در هدايت نقدينگي  رخ بدهد.

نرخ طلاي سرخ بر تابلوي بورس كالا جهاني مي شود: چند قدم تا تعبير روياي زعفراني

با توجه به موفقيت معاملات زعفران در بورس كالاي ايران، تبديل تابلوي بورس به يكي از اصلي ترين مراجع قيمت گذاري جهاني زعفران، دور از ذهن نيست و براي تعبير اين رويا به واقعيت، تنها چند قدم و حمايت باقي مانده است.

محمدرضا سرمدي، كارشناس بازارهاي كالايي و بازار آتي با اعلام اين مطلب، در گفت وگو با «ايسنا» درخصوص مزيت هاي ورود زعفران به عنوان يك كالاي كشاورزي استراتژيك به بازار آتي بورس كالا گفت: بازار آتي زعفران از پروژه هاي موفق بورس كالا در حوزه كشاورزي بوده كه در آينده دستاوردهاي فزون تري هم نصيب اقتصاد ايران و بخش كشاورزي كشور خواهد كرد.

اين كارشناس بازار آتي در ارزيابي دلايل موفقيت بازار آتي زعفران گفت: بورس كالا در راه اندازي اين بازار، به خوبي و هوشمندانه از تجربه هاي قبلي استفاده كرد و آزمون وخطاي چنداني انجام نداد تا اين رخداد مهم به ثمر نشيند. سرمدي، يكي از تصميم هاي كارساز در اين زمينه را مشاركت دادن كارگزاران اصلي در راه اندازي اين بازار دانست و افزود: اين اتفاق باعث شد تا كارگزاران خودشان را براي توسعه و موفقيت اين بازار متعهد بدانند و با مشاركت فعال در حوزه آموزش و فرهنگ سازي، نقش تاثيرگذاري در معرفي اين بازار داشتند و به اين ترتيب، در موفقيت بازار آتي زعفران سهيم شدند.

  مزاياي ورود محصولات كشاورزي به بازار مشتقه

اين كارشناس بازار آتي در ادامه به مزيت هاي ورود محصولات كشاورزي به بازار آتي اشاره كرد و افزود: قراردادهاي آتي كه براي محصولات كشاورزي شكل مي گيرد باعث پوشش ريسك توليدكننده و فروش اين محصولات با قيمت واقعي مي شود كه به نظر مي رسد در سال هاي آينده شاهد رونق بازار مشتقه بورس كالا به وسيله انواع محصولات كشاورزي باشيم.

وي با تاكيد بر اينكه ورود محصولات كشاورزي به بازار آتي دست واسطه گران را براي پيش خريد مستقيم اين كالاها با حداقل قيمت از كشاورزان، كوتاه مي كند، افزود: كشاورزان با فروش تضميني كالاي خود باقيمت واقعي در اين بازار منتفع مي شوند و انگيزه براي توليد بيشتر در آنها ايجاد مي شود. علاوه بر توليدكننده، اين بازار براي مصرف كننده واقعي، صادركننده و آربيتراژگران نيز مزيت هاي زيادي دارد. صادركنندگان در اين بازار مي توانند از موقعيت هاي مختلف بهترين استفاده را ببرند و براي اين گروه امكان خريد در هيجان هاي فروش وجود دارد.

سرمدي با يادآوري استقبال مناسب همه ذي نفعان بازار آتي از معاملات زعفران گفت: با توجه به موفقيت بازار آتي زعفران در بورس كالاي ايران، پيش بيني تبديل بازار آتي زعفران به يكي از اصلي ترين مراجع قيمت گذاري جهاني زعفران، دور از ذهن نيست و تبديل اين رويا به واقعيت، مشروط به برداشتن چند گام ديگر همچون حمايت مسوولان بخش كشاورزي، ورود عمده فعالان بازار زعفران به اين معاملات و تبليغ و ترويج نرخ هاي تابلوي بورس در بازار داخلي و بين المللي است.

وي در پاسخ به پرسشي درخصوص اينكه به جز زعفران چه محصولاتي با ورود به بازار آتي بورس كالا مي توانند در بازاري نظام مند و واقعي قيمت گذاري شده و مورد اقبال قرار بگيرد، گفت: پسته و خرما گزينه هاي مناسبي براي ورود به بازار آتي هستند. اين محصولات علاوه بر اينكه در ايران جزو كالاهاي استراتژيك كشاورزي محسوب مي شوند و مزيت هاي توليد دارند، از جنبه صادراتي نيز بازارهاي خوبي دارند. به همين دليل پيش بيني مي شود ورود اين دو محصول به بازار آتي بورس كالا نيز با اقبال و موفقيت همراه باشد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي هلال احمر
شماره 6 (پياپي 2106)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است