|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبراولين بيانيه انتخاباتي دور نهم اتاق

دنياي اقتصاد : نهمين دوره انتخابات اتاق بازرگاني تهران با صدور اولين بيانيه انتخاباتي وارد مرحله تازه اي شد. درحالي ثبت نام نامزدهاي انتخابات در 26 دي ماه به پايان رسيد كه نه تنها شاهد انصراف برخي چهر ها از اعلام نامزدي در نهمين دوره انتخابات بوديم، بلكه هنوز به جز ائتلاف برنده انتخابات دوره پيشين اتاق بازرگاني، گروهي به طور رسمي وارد ميدان رقابت نشده است؛ اما پيش بيني ها حاكي از اين است كه احتمالا 3 ائتلاف ديگر براي انتخابات اتاق تهران در روز هاي آينده برنامه هاي خود را اعلام مي كنند.

ائتلاف براي فردا به عنوان برنده قاطع دور قبل انتخابات اتاق تهران در اولين بيانيه انتخاباتي خود تاكيد كرده است: «اقتصاد ايران در شرايط بي سابقه اي قرارگرفته است؛ از سويي تحريم هاي غيرمنصفانه و غيرقانوني آمريكا، فشار را بر شانه هاي اقتصاد ايران سنگين كرده و از سوي ديگر نارسايي هاي اقتصادي و مديريتي داخلي، فعالان اقتصادي را در تنگناي جدي قرار داده است. فعالان اقتصادي بيش از هر قشري در جامعه اهميت داشتن روابط پايدار و بر پايه تعامل با جامعه جهاني را درك مي كنند و آن را شرط لازم براي بالندگي اقتصاد كشور مي دانند. اقتصاد آسيب ديده و نشسته ايران نياز به دو بال دارد، يكي اتكا به توان و ظرفيت هاي داخلي و ديگري پيوند و همكاري گسترده و همه جانبه با جهان و بدون هر يك از اين دو بال پرواز و اوج گيري اقتصاد ممكن نيست.»

در ادامه اين بيانيه آمده است: ««ائتلاف براي فردا» در انتخابات گذشته به پشتوانه بيشترين تعداد تشكل هاي ملي اقتصادي و آراي اعضا، توانست پس از چند دوره چنددستگي، اتاق تهران را يك صدا در مسير ماموريت هايش قرار دهد و توان اتاق را در متن موضوعات و بر مشكلات اعضا و محيط كسب وكار متمركز كند. ما خرسنديم كه يك دوره همكاري صميمانه اين فرصت را برايمان فراهم آورد تا از يك ائتلاف انتخاباتي به يك تيم منسجم و همفكر بدل شويم و سرمايه اعتماد و باور جامعه تشكلي و اعضاي اتاق را به اين حركت افزون كنيم. ما براي تقويت بيشتر اين سرمايه بر آنيم كه مجال حضور نخبگان بيشتري را در اتاق فراهم آوريم، از پيشكسوتان گرفته تا بانوان و جوانان. عده اي از ما اين دوره در كنار ائتلاف خواهند بود تا عده ديگري از شايستگان به ما بپيوندند و اين چنين به گردش نخبگان و پرهيز از انحصار وفادار خواهيم ماند.»

در پايان اين بيانيه آمده است: «بر اين باوريم كه تيم نامزدهاي «ائتلاف براي فردا» قوي تر و فراگيرتر از دوره پيش است و نماينده شايسته اي براي جامعه كسب وكار و اعضاي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران خواهد بود. بار ديگر از همه اعضاي اتاق صميمانه و مشتاقانه دعوت مي كنيم تا با شركت در انتخابات يازدهم اسفندماه، راهي را كه آمده ايم تداوم بخشند.»

نيوزويك گزارش كرد : اعطاي 5 مجوز تجاري چين به ايوانكا ترامپ

دنياي اقتصاد : درحالي كه شعله جنگ تجاري ميان واشنگتن و پكن هنوز خاموش نشده، ايوانكا ترامپ توانسته است با توجه به مدل سياست خارجي دونالد ترامپ پنج مجوز تجاري را از پكن براي شركت خود به ثبت برساند.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، به نقل از نشريه نيوزويك، دولت ترامپ درحالي مذاكرات تجاري با پكن را پيش مي برد كه ايوانكا ترامپ، دختر رئيس جمهوري آمريكا توانسته است پنج مجوز تجاري را از چين براي شركت خود كسب كند. مجوزهاي تجارت البسه عروسي، عينك و مراكز نگهداري از كودكان روز يكشنبه براي ايوانكا به تاييد رسيده است. همچنين مجوزهاي ديگري در رابطه با دلالي، تامين بودجه براي امور خيريه و سرويس هاي هنري پيش تر به تصويب رسيده بود. با وجود آنكه درخواست براي كسب اين مجوز ها در سال هاي 2016 و 2017 به ثبت رسيده بودند اما روند تاييد نهايي آنها در ماه جاري باتوجه به مذاكرات تجاري ميان واشنگتن و پكن انجام شده است. براساس اعلام آسوشيتدپرس تا زماني كه اعتراضي در اين باره انجام نشود قرار است اين مجوزهاي تجاري تا سه ماه آتي وارد فاز اجرايي شوند. پيش تر برخي از كارشناسان نسبت به اين موضوع ابراز نگراني كرده بودند كه اعضاي خانواده ترامپ مي توانند باتوجه به سياست خارجي كاخ سفيد به سود خود بهره بگيرند. روزنامه واشنگتن پست نيز در ماه آگوست گزارش داده بود كه پس از آنكه همراهان وليعهد سعودي در سفر به نيويورك هتل ترامپ را براي اقامت انتخاب كرده اند درآمدهاي اين هتل با افزايش مواجه شده است.

نگراني تركيه از توقف صادرات كالا به ايران

دنياي اقتصاد : فاتح چاياباتماز، نماينده انجمن تجار و صنعتگران مستقل تركيه (موسياد) در ايران، در اظهاراتي هشدار داد تصميم ايران براي ممنوعيت واردات برخي از محصولات خارجي كه در داخل توليد مي شوند ممكن است صادرات تركيه به ايران را متوقف كند. به گزارش «ايسنا» به نقل از ديلي صباح، چاياباتماز گفت: تصميم مجلس ايران براي ممنوعيت واردات كالاهايي كه مشابه آنها در داخل كشور توليد مي شوند، ممكن است به روابط تجاري ميان ايران و تركيه لطمه بزند.

وي در ادامه افزود: چندي قبل ايران تبليغ محصولات خارجي كه مشابه آنها در داخل توليد مي شوند را در رسانه هاي تصويري و مكتوب مانند تلويزيون، راديو، روزنامه و بيلبوردها ممنوع كرد. با تصميم اخير، مجلس ايران تلاش مي كند جلوي واردات را به طور كامل بگيرد. مجلس ايران روز يكشنبه لايحه اي را تصويب كرد كه براساس آن واردات كالاهايي كه در داخل كشور توليد مي شوند و نيازهاي داخلي را تامين مي كنند ممنوع مي شود. اين لايحه با 164 راي موافق در برابر 12 راي مخالف، تصويب شد. چاياباتماز اظهار كرد: محصولات مصرفي بخش عمده اي از صادرات تركيه به ايران را تشكيل مي دهد. منسوجات، لوازم برقي سفيد، موادغذايي، محصولات بهداشتي و آرايشي پرفروش ترين محصولات تركيه به ايران هستند درحالي كه محصولات مشابه در ايران توليد مي شوند. با تصميم مجلس ايران، صادرات ما به اين كشور ممكن است متوقف شود.طبق آمار موسسه آمار تركيه، تجارت تركيه با ايران در سال 2017 به 75/ 10 ميليارد دلار رسيد و مجموع صادرات اين كشور به ايران در اين سال به حدود 26/ 3 ميليارد دلار و وارداتش به 49/ 7 ميليارد دلار بالغ شد. تجارت ميان دو كشور در فاصله ژانويه تا ژوئيه سال 2018 به 04/ 6 ميليارد دلار رسيد و از اين رقم، تركيه 4/ 1 ميليارد دلار صادر و حدود 54/ 4 ميليارد دلار وارد كرد. وي تصريح كرد اين تصميم نبايد روي توافق تجارت ترجيحي كه در سال 2015 ميان تركيه و ايران اجرا شد، تاثير بگذارد، چراكه دو كشور پس از 10 سال مذاكره، روي تعرفه ترجيحي حدود 200 قلم كالا موافقت كردند. به گفته فاتح چاياباتماز، ايران پيش از اين واردات 1339 قلم كالا را ممنوع كرده بود كه 61 قلم از آنها تحت پوشش توافق تجارت ترجيحي قرار دارند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 126، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است