|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكتحليل الخليج از چرايي بن بست ائتلاف عربي عليه ايران

دنياي اقتصاد : روزنامه الخليج چاپ امارات نوشت كه رفتار ايالات متحده و هم پيمانان آن براي تشديد فشار بر ايران، در زماني كه ترامپ خود علت اصلي بروز بحران در خاورميانه است، حيرت انگيز به نظر مي رسد. به گزارش «انتخاب»، حسن البراري در اين رسانه عرب زبان نوشت: در صورتي كه ايالات متحده در تشكيل ائتلافي عليه ايران جدي بود، بهتر بود كه يك مذاكره عميق بين دولت هاي عضو اين ائتلاف براي رسيدن به توافق انجام مي داد و آنها را متوجه خطري مي كرد كه مقابله با آن لازم است.

در اين ميان، قطر احساس مي كند كه خطر اصلي كه آن را تهديد مي كند، نه از جانب ايران، بلكه از سوي دولت هاي عربي است. محاصره قطر توسط اين دولت ها باعث شده است كه نسبت به عربستان و امارات احساس دوستي نكند. مساله مهم آن است كه ايالات متحده نه تنها باعث ايجاد بحران خليج فارس شد، بلكه هيچ تلاشي براي پايان دادن به اين اختلاف نمي كند. تنها در صورتي امكان تشكيل ائتلاف عليه ايران است كه دولت هاي حاضر در ائتلاف مذكور، از يكديگر نترسند، در غير اين صورت، تنها يك ائتلاف شكلي و ظاهري شكل مي گيرد.

در اين ميان، مساله عجيب آن است كه دولتي مثل امارات هم به شركت در ائتلاف عليه ايران تمايل دارد، درحالي كه پيش از اين، در پرونده سوريه از همكاري با عربستان روي گرداند و در ادامه، سوريه و ايران، اين اقدام امارات را اقرار به شكست در برابر ايران دانستند. تا آنجا كه روزنامه لبناني الاخبار در اشاره واضحي به اين مساله، تيتر زد: «بازگشت شكست خورده ها.»

البته از يك حقيقت نبايد غافل شد كه محرك اصلي تشكيل اين ائتلاف، اسرائيل است كه در پشت پرده، به نوعي در جايگاه فرماندهي ائتلاف قرار دارد. به ديگر معنا، اين اقدام، به عنوان جايزه اي براي تل آويو محسوب مي شود، آن هم در زماني كه اسرائيل گلوي فلسطيني ها را فشار مي دهد تا زماني كه دولت هاي عربي با معامله قرن موافقت كنند. كوتاه سخن آنكه، تا زماني كه واشنگتن رغبتي به ايجاد زمينه مشترك بين دولت هاي عربي نداشته باشد، ائتلاف به منزله پرش به مقصدي نا معلوم خواهد بود.

SPV هفته آينده رسما اعلام مي شود

دنياي اقتصاد : منابع آگاه اروپايي به ديپلماسي ايراني گفتند كه سازوكار ويژه اروپايي موسوم به اس پي وي (SPV) هفته آينده رسما از سوي اتحاديه اروپا اعلام مي شود. به گفته اين منابع جمع بندي ها بر سر آخرين مراحل تصميم گيري براي سازوكار ويژه اروپايي به پايان رسيده است و آخرين مشورت ها در اين باره ظرف يكي دو روز آينده انجام و اعلام رسمي آن هفته آينده انجام خواهد شد. اين منابع همچنين گفتند اتحاديه اروپا با صدور بيانيه اي رسمي آغاز به كار اين سازوكار را اعلام خواهد كرد.

به اين ترتيب درحالي كه صبر ايران مي رفت تا لبريز شود و از اروپايي ها براي حفظ برجام نااميد شود اكنون به نظر مي رسد كه فشارهاي ايران تاثيرگذار بوده و طرف اروپايي سرانجام بعد از تعويق هاي مكرر در اعلام اين سازوكار در نهايت آن را به سرانجام رسانده است. قرار است محل اين سازوكار فرانسه باشد و رياست آن را مديري از آلمان بر عهده بگيرد. اعلام سازوكار ويژه مالي قبل از آغاز به كار نشست لهستان كه ظاهرا بسياري از مقامات اروپايي از جمله فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام كرده اند در آن شركت نخواهند كرد، از اهميت بسياري برخوردار است و مي تواند به طرف آمريكايي اين پيام را برساند كه با وجود خصومت هاي آمريكا و محاسبات اشتباهش در خروج از برجام، اروپا همچنان به حفظ توافق هسته اي با ايران پايبند است.

دولت ايالات متحده آمريكا به رهبري دونالد ترامپ، رئيس جمهوري اين كشور روز 18 ارديبهشت امسال به طور يكجانبه از برجام خارج شد. در پاسخ به خروج آمريكا، سران سه كشور فرانسه، آلمان و بريتانيا در بيانيه اي مشترك از اين اقدام واشنگتن ابراز تاسف و اعلام كردند تمام تلاش خود را مي كنند تا برجام را حفظ كنند. پس از آن ايران نيز به كشورهاي اروپايي فرصت داد تا براي حفظ برجام نهايت تلاش خود را بكنند. در طول اين مدت تهران دائما هشدار مي داد اگر اروپا اراده كافي عملي براي حفظ برجام از خود نشان ندهد انجام اقدامات متقابل را حق خود مي داند.

روايت وزيرخارجه آلمان از لغو مجوز ماهان اير

ايسنا : وزير امورخارجه آلمان با دفاع از تصميم اين كشور براي لغو مجوز پرواز ماهان اير در آلمان گفت كه اين اقدام در راستاي تحريم هاي جديد اتحاديه اروپا عليه ايران است. هايكو ماس، گفت كه كشورش براساس منافع امنيتي خود تصميم به لغو مجوز پرواز ماهان اير گرفته است. صفحه رسمي وزارت امورخارجه آلمان در توييتر به نقل از هايكو ماس نوشت: اين تصميم ضروري براساس منافع امنيتي ما اتخاذ شده است. اين شركت هواپيمايي تجهيزات و اشخاصي را به مناطق جنگي، بيش از همه به سوريه منتقل مي كند.

در ادامه اين توييت آمده است: توافق هسته اي با ايران كماكان براي ما به طور فوق العاده اي اهميت دارد اما ما اين مساله را كاملا روشن كرده ايم كه در پاسخ به برخي تحولات دست به اقدامات مناسب مي زنيم. اين تصميم به علاوه در راستاي تحريم جديد اتحاديه اروپا (عليه ايران) پس از حوادث در فرانسه و دانمارك اتخاذ شده است. بنابر اين گزارش، يك مقام ارشد در دولت آلمان روز دوشنبه گفت كه اين كشور حق فعاليت خطوط هوايي ماهان اير ايران را به بهانه موضوعات امنيتي و ظن به كارگيري آنها در مقاصد نظامي، لغو كرده است. دولت آلمان نسبت به اين شركت هواپيمايي مشكوك و مدعي است كه هواپيماهاي آن براي مقاصد نظامي خارجي مورد استفاده قرار گرفته اند. ماهان اير از سال 2011 در فهرست تحريم هاي آمريكا قرار دارد.

مايك پمپئو، وزير امورخارجه آمريكا نيز با استقبال از اين اقدام آلمان در پيامي توييتري نوشت: آمريكا از تصميم آلمان مبني بر لغو حق فرود ماهان اير ايران استقبال مي كند. او در ادامه در اظهاراتي واهي ادعا كرد كه اين شركت هواپيمايي با حمايت از آنچه «تمايلات ويرانگرانه نظام ايران در منطقه» خوانده شد، تسليحات در خاورميانه جابه جا مي كند. پمپئو همچنين از متحدان آمريكا تقاضا كرد كه راه آلمان را در پيش بگيرند. علاوه براين، سخنگوي دولت آلمان با طرح ادعاهايي عليه ايران مبني بر حمايت ايران از تروريسم، اين باور را كه كشورش تحت فشارهاي آمريكا دست به چنين اقدامي زده، رد كرد و گفت كه آلمان به دليل منافع امنيتي اش اين تصميم را اتخاذ كرده است.

اخبار ديپلماتيك


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي پرستاري و مامايي جامعه نگر
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است