|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/3: روند صعودي قيمت ها در بازار كتاب
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4530 3/11/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


روند صعودي قيمت ها در بازار كتاب
بهاي پشت جلدكتاب به طور ميانگين 25 درصد افزايش يافت


 قيمت توليد هر محصولي با قيمت مواد اوليه آن ارتباطي مستقيم دارد و كتاب به عنوان كالايي فرهنگي از اين موضوع مستثني نيست. پس از آغاز دور جديد تحريم ها با توجه به افزايش قيمت دلار، دشواري واردات، سوءاستفاده برخي دلالان و التهاب رواني جاري در جامعه، قيمت كاغذ وارداتي با افزايشي نزديك به سه برابر مواجه شده است. اگرچه هزينه كاغذ فقط 25 درصد كل هزينه هاي توليد يك كتاب را تشكيل مي دهد اما با افزايش قيمت دلار كل روند توليد يك اثر گران تر شده است.

در اين ميان هزينه چاپ، دستمزدهاي طراحي تا اجرا، كرايه حمل و نقل و... كه ظاهرا نوسان قيمت دلار نبايد روي آنها تاثير بگذارد هم با افزايش قيمت روبه رو شده اند و در نتيجه قيمت توليد را بسيار بالا برده است. ناشران و كتابفروشان در ماه هاي اخير هشدارهاي زيادي درباره گراني كاغذ داده بودند. اكنون انتشار كتاب هاي جديد اين وضعيت را آشكار مي كند كه قيمت هاي پشت جلد نسبت به گذشته از 12 تا 53 درصد افزايش داشته است. قيمت كتاب هاي جديد باعث شده تا ترديد جدي براي خريد بين قشر كتابخوان جامعه هم شكل بگيرد.طبيعي است در چنين وضعيتي مردم بيشتر به فكر برطرف كردن نيازهاي معيشتي و ضروري خود هستند و در مرحله بعدي به كالاي فرهنگي فكر مي كنند. بررسي هاي ميداني از افت فروش قابل توجهي در بازار كتاب خبر مي دهد و ناشران و كتابفروشان به فكر راه هايي براي برون رفت از اين وضعيت هستند.

مثلا به همين بهانه برخي ناشران كتاب هايشان را با كاغذهاي نامرغوب منتشر كرده اند تا از هزينه هاي توليد كاسته شود اما همين راه حل ها هم جوابگو نبوده است. بررسي قيمت گذاري كتاب هاي پرفروش بازار در چند ماه اخير مي تواند روند قيمت گذاري را به روشني تشريح كند. به همين دليل «ايبنا» روز گذشته چند كتاب پرفروش در سال هاي اخير را به عنوان نمونه در نظر گرفته و قيمت تازه ترين نسخه منتشر شده آنها را با نسخه هاي قديمي تر مقايسه كرده است. تحليل اين بررسي نشان مي دهد كه بازار نشر در ماه هاي اخير به طور ميانگين 25 درصد افزايش داشته است. با اين حال ناشران هشدار مي دهند كه با همين افزايش باز هم توليد به صرفه نيست و بازار كتاب بايد در انتظار يك افزايش احتمالي ديگر هم باشد.

ملت عشق

نوشته اليف شافاك با ترجمه ارسلان فصيح - انتشارات ققنوس (شوميز -512 صفحه)

 با بررسي قيمت پشت جلد اين كتاب در سال هاي مختلف در مي يابيم كه ناشر بين چاپ26 تا چاپ59؛ يعني در بازه زماني يك ساله، قيمت اين كتاب را ثابت نگه داشته است، درصورتي كه افزايش قيمت ملزومات چاپ كتاب و كاغذ در سال 96 متوقف نشده بود. اين عملكرد مبين آن است كه ناشر تمايلي به افزايش قيمت نداشته و حتي در مقابل تورم ها، مقاومت كرده است اما افزايش شش هزارتوماني قيمت در سال97، با توجه به افزايش چشمگير هزينه هاي نشر، عملكردي ناگزير به نظر مي رسد.

ريگ روان

نوشته استيو تولتس با ترجمه پيمان خاكسار - انتشارات چشمه (گالينگور- 442 صفحه)

با توجه به تعداد صفحات و جلد سخت اين كتاب، گويا لحاظ كردن قيمت 25 هزار تومان براي اين كتاب، از همان آغاز نيز با استراتژي خاصي صورت گرفته است. اما به هرحال، افزايش قيمت اين كتاب ظرف 9 ماه اخير و رسيدن به مبلغ 56هزار تومان، قابل توجه است.

من پيش از تو

نوشته جوجو مويز با ترجمه مريم مفتاحي - انتشارات آموت (شوميز - 536 صفحه)

 مطابق جدول ضميمه، روند افزايش قيمت اين كتاب در سال هاي اخير، با شيب ملايمي همراه بوده است. با توجه به تعداد بالاي صفحه ها، به نظر مي رسد ايجاد صرفه اقتصادي مناسب با تعدد نوبت چاپ ها و شايد هم رقابت تنگاتنگ با ناشراني كه بعدتر به سراغ ترجمه و انتشار آثار مويز رفتند، در اين رشد ملايم و كنترل شده قيمت، نقش داشته اند.

يك عاشقانه آرام

نوشته نادر ابراهيمي - انتشارات روزبهان (شوميز - 240 صفحه)

افزايش 5000توماني براي يك كتاب 240صفحه اي، آن هم ظرف هفت ماه، افزايش قابل توجهي به شمار مي آيد، خصوصا اگر به اين موضوع توجه كنيم كه اين كتاب از سال قبل (1396) تنها 500 تومان افزايش قيمت داشته است.

جاي خالي سلوچ

نوشته محمود دولت آبادي - انتشارات چشمه (گالينگور - 442 صفحه)

 رعايت همان استراتژي حفظ قيمت براي حفظ بازار، از سوي ناشر اين كتاب نيز مشهود و محسوس است؛ به طوري كه ناشر در سال 96، قيمت «جاي خالي سلوچ» را افزايش نداده است اما افزايش 13هزارتوماني اين كتاب در فاصله هشت ماه، نشان از ناگزيري ناشر در مقابل تورم اقلام مصرفي در توليد كتاب دارد.

سمفوني مردگان

نوشته عباس معروفي - انتشارات ققنوس (شوميز - 352 صفحه)

 افزايش قيمت 3000توماني در طول سال هاي 95 و 96 و افزايش قيمت 5000توماني تنها در هفت ماه سال جاري، باز هم برهان ديگري است بر تاثير محسوس بحران هاي اقتصادي در عرصه نشر.

چشم انداز پيش رو

چنان كه اشاره شد، تاثيرات رشد مضاعف نرخ برخي اقلام مصرفي در توليد كتاب، در افزايش قيمت پشت جلد كتاب ها طي ماه هاي اخير مشهود و محسوس است. البته با توجه به ظرفيت انبار ناشران از خريد هاي قبلي، به نظر مي رسد هنوز افزايش قيمت ها به ويژه تورم نرخ كاغذ، به طور كامل خود را نشان نداده و پيش بيني مي شود كه در ماه هاي باقي مانده از سال كه ناشران خود را براي حضور در سي ودومين نمايشگاه كتاب تهران آماده مي كنند، رشد بيشتري را در قيمت هاي پشت جلد شاهد باشيم.  نكته بعدي اين است كه قطعا و طبعا كتاب هاي پرصفحه تر، افزايش قيمت بيشتري نسبت به كتاب هايي كه تعداد صفحات پاييني دارند خواهند داشت. اين موضوع را بايد در بررسي اطلاعات اين گزارش نيز درنظر داشت. همچنين شمارگان كتاب ها هم در تعيين قيمت مهم است؛ هرچند كتاب هاي مورد اشاره در اين مطلب، عمدتا در 1000 تا 1100 نسخه بازنشر شده اند.

در شرايط فعلي بازار كتاب -همان طور كه جدول نشان مي دهد- ناشران به طور حتم نسبت به افزايش قيمت كتاب مقاومت مي كنند، زيرا نمي خواهند اين رويه به كاهش هرچه بيشتر قدرت خريد مردم و ريزش مشتريان كتاب دامن بزند. درواقع آنها ترجيح مي دهند از توليداتشان سود حداقلي داشته باشند؛ به شرطي كه شمارگان كتاب هاشان افزايش يابد، يا دست كم دستخوش كاهش نشود حال بايد ديد در فشار اين بحران اقتصادي چه ميزان مي توانند مقاومت كنند و با افزايش حداقل ميزان لازم براي روشن نگه داشتن چراغ نشر، همين اندك مخاطبان خود را از دست ندهند.

روند صعودي قيمت ها در بازار كتاب


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4530 به تاريخ 3/11/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است