|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/6: آيا هاليوود به نفع جهان عقب مي نشيند؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6984 6/11/97 > صفحه 8 (فرهنگي) > متن
 
      


آيا هاليوود به نفع جهان عقب مي نشيند؟
آخرين گمانه زني ها درباره «اسكار 2019» با همه حاضران و حذف شده هايش

نويسنده: وصال روحاني

مراسم معرفي كانديداهاي دريافت جوايز «اسكار 2019» عصر سه شنبه هفته گذشته در شهر لس آنجلس امريكا برگزار شد و «روما» ساخته نوستالژيك آلفونسو كوارون مكزيكي و «محبوب» فيلم درباري و سرشار از حقايق تلخ تاريخي يورگوس لانتيموس يوناني پيرامون «ملكه آن» حاكم لرزان قرن هفدهم بريتانيا هر يك با كسب 10 نامزدي پيشتاز جوايز امسال شدند؛ جوايزي كه صبح دوشنبه 6 اسفند در تالار كداك تياتر شهر لس آنجلس به برندگان نود و يكمين دوره اين رقابت بشدت معروف اما تبليغاتي و جهت دار اهدا خواهد شد. گرچه در اين سه چهار روز دراين باره بسيار گفته و نوشته شده است اما با توجه به اينكه همچنان در اين زمينه حرف هاي ناگفته بسيار است و جا براي تحليل رويدادهاي پيش رو تا روز اعلام نتايج نهايي وجود دارد، به مسائلي چند در اين ارتباط مي پردازيم.

هرچه «جهاني» تر

اهداي اين همه كانديدايي به دو فيلمي كه وصف شان آمد و اولي دوران پررنج زندگي كوارون را در حومه فقيرنشين مكزيكوسيتي و در محله اي به نام روما تشريح مي كند، اضافه بر سزاواري هاي آشكار هر دو فيلم ريشه در اين رويكرد آكادمي اسكار هم دارد كه بيش از هر زماني مي خواهد با گسترده تر كردن طيف عملياتي اش بخش عظيم تري از جهان و كشورهاي مختلف را مشمول اسكارها سازد و اين باور واقعي را بزدايد كه اسكار متعلق و مختص هاليوودي ها است و قسمت اعظم آن به سينماگران امريكاي شمالي تعلق مي گيرد. پس از دو فيلمي كه وصف شان آمد، بازسازي موفق داستان كم و بيش كلاسيك «ستاره اي متولد مي شود» توسط بردلي كوپر و «معاون» كه داستان يكه تازي هاي ديك چني، معاون رئيس جمهوري امريكا در دوران زمامداري 8 ساله جورج دبليو بوش است، هركدام با 8 كانديدايي موفق ترين هاي مراسم سه شنبه و بواقع «قدرت» هاي دوم اسكار 2019 برشمرده شدند ولي نامزدي هاي صرف لزوما نشانگر پيروزي فيلم ها در مراسم نهايي نيست. هر چهار فيلم فوق طبعا كانديداي اسكار برترين فيلم سال نيز شده اند و ساير نامزدهاي اين رده بسيار مهم فيلم كميك استريپي اما تحسين شده «پلنگ سياه»، «كلانزمن سياه» به كارگرداني اسپايك لي، «كتاب سبز» ساخته پيتر فاره لي و «راپسودي بوهه ميان»كاربرايان سينگرهستند و با اينكه پيش بيني فاتح اين رده و همچنين شاخه بهترين كارگردان به سبب رقابت نزديك برخي مدعيان بسيار سخت است اما كم نيست شمار كساني كه مي گويند آكادمي علوم سينمايي و هنرهاي تصويري كه اهدا كننده اسكار است، امسال بسان برخي ادوار گذشته جوايز بهترين فيلم و برترين كارگرداني را به يك نفر نخواهد داد و فرضيه پرطرفدار در اين خصوص اين است كه كاري همچون «ستاره اي متولد مي شود» كه سراسر هاليوودي و تبليغي بر انگاره هاي شغلي آنجاست، مجسمه طلايي بهترين فيلم را خواهد برد اما كوارون به سبب كار ظريف و داستان گويي خيره كننده اش در قالب فيلم سياه و سفيد «روما»، برترين كارگردان لقب خواهد گرفت.

كانديدايي يك دختر ناشناخته

از همه جالب تر كانديدا شدن ياليتزا آپاريچيو هنرپيشه نوجوان و كاملا ناشناخته فيلم «روما» براي جايزه برترين بازيگر زن نقش اول سال است و اين از همان مصاديقي است كه ثابت مي كند هاليوود با اهداي بخشي از اسكارهايش يا حداقل نامزدي آنها به كشورهاي دور از ذهن و بازيگران كشورهاي دور اين باور را ريشه دوانده كه اسكار متعلق به همه كشورهاست و همگان بايد به شركت در آن روي خوش نشان بدهند. با اين حال به نظر مي رسد فاتح اسكار بهترين بازيگر زن نقش اول سال از قبل مشخص باشد. و اين جايزه به گلن كلوز امريكايي برسد كه در 72 سالگي اش هفتمين كانديدايي خود را تجربه مي كند و چون در هيچ يك از شش مرتبه قبلي برنده نشده و امسال در فيلم «همسر» بازي بسيار خوبي را ارائه داده، آكادمي تمايل آشكاري به ارج نهادن بر وي و قريب به شش دهه فعاليت هاي هنري او دارد. اگر هم كلوز بنا بر ملاحظاتي كه برشمرديم برنده نشود، اوليويا كولمن بريتانيايي كه در «محبوب» بازي حرفه اي و فوق العاده اي در نقش «ملكه آن» ارائه كرده، به احتمال قريب به يقين اسكار را خواهد برد و از مليسا مك كارتي هم كه كانديدايي اش به خاطر فيلم كمدي- درام «آيا هرگز مي تواني مرا ببخشي؟» است، مثل ياليتزا آپاريچيو تازه وارد كاري بر نخواهد آمد.

«مالك» اول مي شود؟

در شاخه بهترين بازيگر مرد نقش اول به رغم نامزد شدن بردلي كوپر و ويلم داخو رقابت اصلي بين رامي مالك و كريستين بيل است و به نظر مي آيد «مالك» آفريقايي تبار به خاطر فرورفتن تام و تمامش در نقش فردي مركوري خواننده ارشد و نا آرام گروه موسيقي كويين بريتانيا در فيلم «راپسودي بوهه ميان» اسكار اين شاخه را تصاحب كند و بر كريستين بيلي فائق آيد كه براي تبديل شدن هرچه بهترش به ديك چني در فيلم «معاون» بيش از 30 كيلو بر وزن بدنش افزوده است و صبح هر يك از روزهاي فيلمبرداري 3 ساعت گريم طاقت فرسا روي چهره اش انجام مي شد.

وصف حذف شده ها

اگر حاضران و مدعيان اسكار 2019 پرشمار و شانس ها و اعتبارهايشان متفاوت و حرف ها و اميدهايشان شنيدني است، حذف شده ها و كساني هم كه گمان مي رفت جزو نامزدها باشند اما راه به جايي نبردند، دنيايي مخصوص به خود دارند. از نامدارترين حذف شده ها بايد به بردلي كوپر و خالقان فيلم هاي مستند و تحسين شده «آيا همسايه من نخواهد شد؟» و همچنين «سه غريبه مشابه» نام برد. درست است كه كوپر با ارائه چهارمين نسخه بلند از «ستاره اي متولد مي شود» 8 كانديدايي به دست آورده و خودش نيز از نامزدهاي بهترين بازيگر مرد نقش اول و سناريوي اقتباس شده است اما لحاظ نشدن نامش بين كارگردان ها اسباب برخي شگفتي هاست. كوپر تنها نامدار حذف شده از فهرست 5 كارگردان برتر سال و كانديداهاي نهايي اسكار اين رده نيست و رايان كوگلر هم كه از «پلنگ سياه» چيزي بسيار بيش از يك فيلم كميك بوكي ساخته و پيتر فاره لي كه كتاب سبز او طعنه اي تكان دهنده به حاميان تبعيض نژادي و قصه اي ماندگار از دهه 1960 است، به فهرست پاياني اين رده راه نيافته اند و به آنها اضافه كنيد بري جنكينز را كه فيلم اخير او به نام «اگر خيابان بيل مي توانست حرف بزند» مصداق كامل ديگري از تبعيض نژادي بوده است.

البته فراموش نكنيم كه آكادمي اسكار در اجراي مجدد قانون نانوشته اش در زمينه پرهيز از كانديدا كردن زنان كارگردان، امسال نيز سهمي به آنان در اين شاخه نداده است.

آيا هاليوود به نفع جهان عقب مي نشيند؟


 روزنامه ايران، شماره 6984 به تاريخ 6/11/97، صفحه 8 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    آثار ديگري از " وصال روحاني"

  ستاره ها به خط شدند / فصل جديد ليگ قهرمانان اروپا از فردا آغاز مي شود
وصال روحاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  «ويرانگر» ويرانگرانه پيش مي رود / نسخه تازه 31 سال بعد از فيلم نخست، گيشه ها را مقهور خود كرده است
وصال روحاني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  كوارون با <روما> شير طلايي را شكار كرد / فيلم هاي «محبوب» و «بلبل» در «ونيز 2018» درخشيدند اما...
وصال روحاني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  پايان «مرد بدون بدل» هاليوود / به بهانه درگذشت برت رينولدز بازيگر سرشناس امريكايي
وصال روحاني، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  خطاهاي پنهاني ثبت شده در تاريخ / درس ها و يادگارهاي «ونيز 2018» در آخرين روز اين جشنواره
وصال روحاني، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زن و جامعه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 36)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است