|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/6: تابلويي براي آرزو
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6984 6/11/97 > صفحه 9 (گزارش) > متن
 
      


تابلويي براي آرزو
گشتي در نمايشگاه هنرهاي دستي قربانيان اسيد پاشي

نويسنده: ترانه بني يعقوب

سال ها طول كشيد تا با چهره جديدشان كنار بيايند. براي يكي پنج سال، ديگري هفت سال و يكي هم بيشتر. اما بالاخره پذيرفتند اسيد چهره شان را عوض كرده؛ نه فقط چهره كه سرنوشت شان را هم.

قاب هاي معرق صورت مرضيه، معصومه، محسن و... روي ديوار نمايشگاهي نصب شده كه به همت خودشان و انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي برگزار شده. سازنده صورت ها محسن مرتضوي است اما معصومه عطايي ديگر قرباني اسيدپاشي درباره اش برايم توضيح مي دهد: «محسن صورت ما را ساخته. مايي كه سرانجام با هويت جديدمان كنار آمديم. اين كنار آمدن به معناي پذيرفتن واقعيت تلخ اين اتفاق نيست اما ما قبول كرديم بايد با اين چهره زندگي كنيم، كار كنيم و در جامعه حضور داشته باشيم. ما با اين كار به اسيد پاش مان فهمانديم نمي تواند خانه نشين مان كند. همان هدفي كه با اسيدپاشي دنبالش بوده. من مي دانم كه با صدها عمل ديگر هم صورت گذشته ام را نخواهم داشت و با اين واقعيت كنار آمده ام و به جامعه برگشته ام.»

آثار سفالي معصومه عطايي در جاي جاي نمايشگاه چيده شده. كمي آنسوتر پيكره هاي چوبي قرار دارند. تابلوهاي معرق و منبت هم روي ديوار نصب شده. مجسمه هاي چوبي كمي آن طرف تر. آن طور كه بچه ها مي گويند پيكره ها و احجام چوبي.مقابل تابلو صورت معصومه، مرضيه و محسن مي ايستم. تابلوهايي كه برجسته ساخته شده تا قربانيان اسيدپاشي با لمس آن، بهتر دركش كنند. اغلب آنها در اين حادثه بينايي شان را از دست داده اند. نمايشگاه، اين روزها مهمان نوجواني هم دارد. آرزو دختر 16 ساله اي كه مدت كوتاهي است، معرق كاري را آموخته. چند سال پيش او و مادرش مريم زماني، قرباني اسيدپاشي يك زن شدند. مريم برايم از اين روزهاي دخترش مي گويد؛ اينكه مدتهاست كينه و انتقام را كنار گذاشته: «خواهرشوهرم همان سال ها آزاد شد. آرزو بچه است و توانست او را ببخشد. خيلي اوقات از او مي پرسم اگر عصبانيت و كينه اي داري به من بگو. مي گويد نه. صورت سوخته اش را كه مي بينم دلم مي گيرد. خوشحالم درسش را مي خواند و اين روزها هم در كنار محسن و بچه ها معرق ياد گرفته. اما نبايد قانون فكري به حال ما كند؟ فكر مايي كه اين طور آسيب ديده ايم و رها شديم؟»

انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي چندي پيش با همت قربانيان به همين منظور تاسيس شد تا بتواند از قرباني ها حمايت كند و آنها را دوباره به جامعه بازگرداند. محسن همان طور كه براي مهمان هاي نمايشگاه از آثارشان مي گويد از فعاليت هاي انجمن هم مي گويد. اينكه در اين انجمن نوپا تمام تلاش شان را كرده اند تا قرباني ها دوباره به جامعه بازگردند و خانه نشين و منزوي نباشند. هرچند اين كار اصلا آسان نيست، آن طور كه او، مرضيه و معصومه و... توانستند.

مرضيه ابراهيمي، قرباني اسيدپاشي اصفهان، امروز در جمع بچه ها نيست اما تابلويش هست. مقابلش ايستاده ايم. نيمي از صورتش سالم است و نيم ديگر سوخته. ياد حرفهايش مي افتم: «اسيد مي خواهد تو را از زندگي حذف كند. اسيدپاش مي خواهد به تو بگويد نمي تواني عاشق شوي يا در جامعه باشي. مي خواهد به تو بگويد از اين به بعد هركس تو را ببيند از تو خوشش نمي آيد، اما من همه اينها را از خودم دور كردم. به همه و خودم گفتم نمي خواهم قرباني باشم.»

در اين نمايشگاه تعدادي از معلولان جسمي و حركتي هم در كنار قربانيان اسيدپاشي آثارشان را ارائه داده اند. محسن مرتضوي كه چند سال پيش قرباني اسيد پاشي همكارش شده برايم مي گويد: «انجمن، كارهاي هنري من را كه هفت سال است معرق كار مي كنم و تعدادي از معلولان را كنار كار استادان بزرگ معرق گذاشته. هدف انجمن فقط آشتي دادن ما با جامعه است.»

محسن از تابلوي چهره ها هم مي گويد و اينكه به زودي چهره آرزوي 16 ساله را هم خواهد ساخت. دختري نوجوان كه تسليم خشونت اسيد پاشش نشد: «ما هميشه تصاوير سلبريتي ها را منتشر مي كنيم. من با خودم فكر كردم چرا هر يك از ما سلبريتي نباشيم؟ چرا مرضيه و معصومه و آرزو جاي هركدام از آنها نباشند؟ كساني كه درد كشيده اند، با پوست و گوشت و خون شان زخم را تجربه كرده اند و با اين همه درد با چهره جديدشان كنار آمده اند. هنرمندند و در كارشان پيشرفت كرده اند. در اين تابلو سعي كردم چهره بچه ها را نه تنها بازسازي كنم كه آنها را جوري بسازم كه دركش كنند و با لمسش تصويري در ذهن شان شكل بگيرد. براي همين معرق و منبت را با هم تركيب كردم. اين تابلوها براي فروش نيست و جزو مجموعه شخصي ام است. با همين ايده لوگوي انجمن را هم درست كردم تا بچه ها بدانند لوگوي انجمن چيست. مجسمه صورتي كه ريخته و دست حمايتي بر آن قرار گرفته. هدف اصلي انجمن ما اين است كه بچه ها را از خانه بيرون بكشد و با جامعه آشتي دهد. ما بجز اقدامات درماني، حمايتي، معنوي و قانوني مانند چند طرحي كه به مجلس براي ممنوعيت خريد و فروش اسيد و تغيير قوانين داديم، قصد اصلي مان بازگرداندن زيورها، معصومه ها و... به جامعه است.»

محسن ادامه مي دهد: «كنارآمدن با قضاوت هاي مردم واقعا سخت است. ما توانستيم با خودمان كنار بياييم اما خيلي از بچه ها نمي توانند. اينكه دائم در معرض نگاه هاي پرسشگر و سوال هاي بي رحمانه باشي، اينكه دائم بايد جواب بدهي، پرونده ات به كجا رسيد؟ ديه گرفتي؟ تازه اينها سوال هاي معمول است گاهي پرسش هايي مي كنند كه كاملا حريم شخصي ات را زير سوال مي برد. بارها از من پرسيده اند بعد از اين حادثه، زنت ماند يا طلاق گرفت؟ بچه ات با خودت زندگي مي كند؟ اما ما هيچ وقت اين سوال ها را از آدم هاي سالم نسوخته نمي پرسيم. اين سوال ها را از معلولان هم مي پرسند و انجمن اين نمايشگاه را گذاشت كه مردم بيشتر ما را از نزديك ببينند و بفهمند ماهم مثل بقيه مردم كار و زندگي مي كنيم.»

زهرا يوسف نژاد، تنها چند ماهي از حادثه اسيدپاشي اش گذشته. پرستار است و اين حادثه در بوشهر برايش اتفاق افتاده. مي گويد هنوز نتوانسته با اين موضوع كنار بيايد. عينك آفتابي بر چشم دارد و ماسكي بر دهان. اولين باري است كه در جمع ديگر قربانيان اسيدپاشي و نمايشگاه آثار دستي شان حاضر شده، مي گويد: «خيلي خوشحالم بچه ها را مي بينم. از آنها كلي انرژي و انگيزه گرفتم. من هنوز درگير كارهاي جراحي هستم. من فقط حرفم اين است كه چند نفر ديگر بايد اين بلا سرشان بيايد تا مسئولان فكري به حالشان كنند؟ اسيد چند قرباني ديگر بايد بگيرد تا خريد و فروشش ممنوع شود يا براي عرضه اش محدوديتي بگذارند يا قانوني وضع شود كه هركسي جرات اسيد پاشي نداشته باشد؟»

اينها حرف هاي معصومه عطايي هم هست زني كه بعد از اسيدپاشي اش از پاي ننشست و امروز هم آثارش در اين نمايشگاه به نمايش درآمده. سال هاست از اسيدپاشي اش مي گذرد و با تلاش زياد توانسته دوباره به زندگي بازگردد: «سوزش اسيد وحشتناك است. جراحي ها زياد و دردناكند. تحمل واكنش هاي مردم در كوچه و خيابان سخت است. ما با تلاش زياد به زندگي باز مي گرديم. من مي دانم كه با صدها عمل جراحي ديگر هم چهره ام مثل قبل نمي شود و با آن كنار آمده ام اما همه اينها دليل نمي شود از مسئولان اين سوال را نپرسم كه چرا قانوني را كه مربوط به سال 37 است تغيير نمي دهند. آيا كسي كه شديدترين خشونت را عليه ديگران اعمال مي كند و اين مساله بارها در جامعه تكرار مي شود مستحق شديدترين مجازات ها نيست.»

حالا تعدادي از بازديدكنندگان نمايشگاه مقابل تابلوي صورت مرضيه، معصومه و محسن ايستاده اند. محسن به زودي چهره اي از آرزو هم خواهد ساخت... آرزوي 16 ساله كه با صورت سوخته اش كنار آمده و اين روزها هنرمندانه معرق كاري مي كند. هرچند اميدوار است آينده هيچ وقت تابلويي از آرزوي ديگري نسازد.

تابلويي براي آرزو


 روزنامه ايران، شماره 6984 به تاريخ 6/11/97، صفحه 9 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    آثار ديگري از " ترانه بني يعقوب"

  اميد بستن به زالو و جوجه تيغي / آيا هميشه نسخه حكيم باشي ها معجزه مي كند?
ترانه بني يعقوب، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم ما به پاي شماست / گشتي در بازار كفش دست دوز
ترانه بني يعقوب، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  لباس عروسي را بكن كوله مدرسه را بردار
ترانه بني يعقوب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  جاده به سمت كابل يك طرفه شد / آيا با خروج كارگران افغان، كارفرمايان ايراني دچار مشكل مي شوند؟
ترانه بني يعقوب، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بيوه هاي 16 ساله / غمنامه دختران پاكدشت
ترانه بني يعقوب، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه خانه خوبان
متن مطالب شماره 119، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است