|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/7: به اينترنت ماهواره اي نزديك مي شويم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4533 7/11/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


به اينترنت ماهواره اي نزديك مي شويم
پيش بيني رشد جهشي نسل آينده اينترنت طي 8 سال

مترجم: سيمين عزيزمحمدي
برگرفته از: اكونوميست

 در حال حاضر حدود 470 ميليون خانوار و به عبارتي 5/ 3 ميليارد نفر در جهان به اينترنت دسترسي ندارند. به اين ترتيب، امكان اتصال اين افراد در اقصي نقاط جهان به اينترنت سريع و ارزان به استراتژي مهم شركت‎هاي اين حوزه بدل شده است. زيرا ايجاد دسترسي به اينترنت در نقاطي كه امكان دسترسي به ندرت فراهم شده يا اصلا وجود نداشته، مي تواند يك فرصت خوب براي كسب وكار آنها باشد. «وان‎وب» (OneWeb) يكي از معدود شركت هايي است كه مي خواهد اين كار را انجام دهد.

اين شركت فرانسوي توليد و پرتاب ماهواره، پروژه مشترك «ايرباس»، غول فضايي اروپا و «سافت‎بانك»، سرمايه گذار ژاپني در حوزه فناوري است. «وان‎وب» در سال 2012 تاسيس شد و هنوز ماهواره اي را راه اندازي نكرده است. با وجود اين، قصد دارد تا سال 2027 بالغ بر 900 ماهواره را در مدار قرار دهد. اين خواسته «وان‎وب» كمي بلندپروازانه به نظر مي رسد چرا كه شركتي مانند «اينتل‎ست» با قدمتي نزديك به يك قرن كه در حال حاضر بيشترين ماهواره هاي مخابراتي را دارد، بعد از 40 سال از آغاز فعاليت خود توانست نخستين ماهواره‎اش را پرتاب كند. با اين حال، بنا بر تصور مديران اين شركت، بهترين راه براي گسترش اتصال، كنار گذاشتن مدل استفاده از ماهواره هاي بزرگ فعلي و استقرار ماهواره هايي روي مدارهاي نزديك تر به زمين به جاي آن است.

سرعت گردش ماهواره‎ها به فاصله مدار گردشي آنها از زمين بستگي دارد. براي مثال، در فاصله 380 هزار كيلومتري از زمين، ماه قرار دارد كه 30 روز طول مي كشد تا به دور زمين بچرخد. ايستگاه فضايي بين المللي حدود 400 كيلومتر فاصله دارد و 5/ 1ساعت طول مي‎كشد تا يك بار زمين را دور بزند. در حال حاضر، در فاصله حدود 36هزاركيلومتر، مدار مناسبي به نام «مدار زمين ثابت» وجود دارد كه در آن ماهواره ها روزي يك دور گردش مي كنند. تقريبا تمام ترافيك ارتباطات ماهواره اي امروزي اعم از داده و پخش، از اين ماهواره ها عبور مي كند. مزيت «مدار زمين ثابت» اين است كه آنتن هايي كه با ماهواره داده ها را تبادل مي كنند، نيازي به حركت ندارند. با اين حال، ارسال يك سيگنال در مسافت‎هاي دور به يك آنتن سنگين و پرقدرت نياز دارد و مسافت رفت و برگشت به «مدار زمين ثابت» يك تاخير چندلحظه‎اي را به سيگنال ها اضافه مي كند. اگرچه اين تاخير براي پخش تصاوير مهم نيست، اما درخصوص داده هايي مانند صوت‎ آزاردهنده است و بسياري از خدمات آنلاين خيلي ضعيف عمل مي كنند. در حال حاضر، كشتي ها، هواپيماها و كسب‎وكارهاي از راه دور به ارتباطات اينترنتي روي سيگنال هاي ارسالي از «مدار زمين ثابت» وابسته هستند، با اين‎حال توسعه ماهواره ها روي اين مدار با وجود تقاضاي بالا بسيار گران است.

دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره در مدارهاي نزديك تر به زمين، پيش از اين امتحان شده بود. اين ايده در اوج شكوفايي تكنولوژي در اواخر دهه 1990 طرفداران زيادي داشت. بسياري از پروازهاي فضايي از جمله تمام ماموريت هاي شاتل فضايي و پروژه مركوري و پروازهاي فضايي سرنشين دار همه زماني در مدار نزديك زمين(LEO) قرار گرفته اند. سه شركت «تله‎دسيك»، «ايريديوم» و «گلوبال استار»، ده ها ميليارد دلار در اينترنت ماهواره LEO صرف كردند. اين هزينه ها در زمان انحلال شركت «تله‎دسيك» به اوج خود رسيد. با اينكه تكنولوژي روز را به كار بردند، همچنان، بسيار پرهزينه بود بنابراين به تبع آن خدمات ارائه شده بسيار گران تمام مي شدند. شركت ايريديوم جان سالم به در برد، اما به عنوان يك ارائه كننده موفق تلفن ماهواره اي، دسترسي ارزان و سريع به اينترنت را تامين نمي‎كرد.

«وان‎وب» يكي از چند شركتي است كه تلاش مي كنند تا ماهواره هاي LEO را دوباره راه اندازي كنند. هرچند قانون گذاران آمريكايي با درخواست اسپيس ايكس، شركت ايلان ماسك، براي قرار دادن 7518 ماهواره در ارتفاع 340 كيلومتري موافقت كردند، اما اين شركت برنامه اي براي پرتاب 12 هزار ماهواره در آينده دارد. شركت كانادايي «تله ست» نيز برنامه هايي براي يك صورت فلكي 512 ماهواره اي دارد. «لئوست»، استارت آپ تحت حمايت ژاپني ها و آمريكاي لاتين، قصد دارد يك شبكه 108 ماهواره اي به منظور تامين ارتباطات فوق العاده سريع براي كسب وكارها ايجاد كند. «ايريديوم» تا پايان سال در صورت فلكي جديد خود 10 ماهواره را راه اندازي خواهد كرد. يك شركت دولتي چين اخيرا ساخت يك صورت فلكي 300 ماهواره اي را اعلام كرده است. در طول 10 سال، اگر همه برنامه ريزي ها درست اجرا شود، اين شركت هاي جديد ماهواره‎هاي بيشتري(بيش از آنچه تاكنون انجام شده) را در مدار خود قرار خواهند داد. اين شركت ها مي خواهند با قرار دادن ماهواره ها در مدار پايين‎تر، جايي كه داده ها در حداقل زمان مثلا در چند ميلي ثانيه ردوبدل شوند، مشكلات فني ماهواره هاي «مدار زمين ثابت» را برطرف كنند. به اين ترتيب، ماهواره ها مي توانند كوچك تر و ارزان تر باشند. «وان‎وب» ادعا مي كند در مقايسه با ماهواره‎هاي چند تني در «مدار زمين ثابت» كه ده ها يا حتي صدها ميليون دلار هزينه دارد، مي‎توان ماهواره‎هاي حدود 150 كيلوگرمي و با هزينه چند صد هزار دلار در مدار نزديك تر كار گذاشت.

شركت هاي درگير در حال حاضر اميدوارند بر موانع پيش روي نسل قبلي شركت هاي ماهواره اي LEO غلبه كنند، چرا كه ساخت و راه اندازي صدها ماهواره اكنون بسيار ارزان تر است. هزينه پرتاب به ويژه در دهه گذشته با رسيدن موشك هاي بهتر و رقابت بيشتر كاهش يافته است. گزارش شده «وان‎وب» با «آريان اسپيس»، يك كنسرسيوم اروپايي، قراردادي به ارزش 1/ 1 ميليارد يورو براي 21 پرتاب دارد. فضاپيماي سايوز روسيه نيز همزمان 34 تا 36 ماهواره را در گويان فرانسه يا قزاقستان خواهد پذيرفت. ممكن است «وان‎وب» براي ماهواره‎‎اي كه در همكاري با «ويرجين اربيت» سقوط كرد، يك قرارداد ببندد و ممكن است بعدا با «بلو ارجين»، شركت موشكي متعلق به جف بزوس، همكاري كند. ويرجين اوربيت يك شركت در گروه ويرجين است كه قصد دارد خدمات راه اندازي ماهواره هاي كوچك را ارائه دهد و سرمايه‎گذاران اصلي آن نيز ايرباس و سافت‎بانك هستند. نخستين ماهواره آن در ماه آوريل تكميل شده بود و به زودي آماده پرتاب خواهد بود. براي افزايش توليد، «وان‎وب» در حال ساخت خط توليد كارخانه جديدش در فلوريدا است. اين شركت اميدوار است اولين ماهواره از اين تاسيسات قبل از مارس 2019 را آماده كند. گرگ وايلر، رئيس «وان‎وب»، اميدوار است كه تا پايان سال2019، در مكان هايي در عرض هاي جغرافيايي بالاتر، مانند آلاسكا و بريتانيا، اتصال برقرار كند. اسپيس ايكس نيز اجازه دارد تا مجموعه كامل از ماهواره هاي اينترنتي خود را با نام «استارلينك» با ظرفيت 12هزار ماهواره راه اندازي كند، بنابراين مي‎خواهد ماهواره هايش را روي موشك هاي خودش راه اندازي كند.

اتصال جهان به اينترنت از طريق ماهواره، اتفاق بزرگي در راستاي ارتقاي كيفيت زندگي افراد و از طرفي توسعه كسب‎وكارهاي ديجيتالي است. با اين حال، با تجمع ماهواره هاي جديد براي اتصال افراد و نقاط دور از دسترس به اينترنت، فضا پر از اشيايي مي شود كه مشكلات ديگري را به ارمغان مي آورد. ماهواره ها در صور فلكي فشرده ممكن است به يكديگر يا به ساير سفينه هاي فضايي برخورد كنند. با افزايش تعداد ماهواره ها، احتمال برخورد با آنها بسيار بالاتر خواهد بود. تصادف در اين مدارها، يك فاجعه عظيم خواهد بود. اگر در فاصله هزار كيلومتري يك حادثه رخ دهد، بقاياي آن صدها سال آنجا خواهد بود. اما به گفته مديرعامل «وان وب»، مديريت آنها در مدارهاي نزديك به زمين دشوار است. بنابراين حتي اگر سقوط آنها حتمي باشد، در آن لحظه فقط مي توان تماشاچي بود. البته اين شركت ها درصددند صورت فلكي خود را به گونه اي طراحي كنند كه ماهواره هاي معيوب بلافاصله از مدار خارج شوند تا از اين خطر اجتناب كنند.

چالش هاي فضايي

با وجود سرمايه گذاري كلان شركت ها براي تسهيل دسترسي به اينترنت، اقدامات آنها از سوي برخي دولت‎ها استقبال نمي‎شود. براي نمونه، صور فلكي جديد با چالش هاي سختگيرانه درخصوص قلمرو و صلاحيت كشورها مواجه خواهند شد. كشورها عموما كنترل روترهايي را كه به اينترنت زميني متصلند، در اختيار دارند. اما ماهواره ها اين كنترل را تهديد مي كنند. به گفته وايلر، رگولاتورهاي ملي كه «وان‎وب» با آنها صحبت كرده ، نگران هستند، چرا كشورها نمي توانند بر مسيري كه براي اينترنت ايجاد مي شود، نظارتي داشته باشند. همچنين برخي از كشورها مايل به اشتراك گذاشتن درگاه هاي خود با ساير كشورها نيستند. آنها نگران اين موضوع هستند كه اشخاص ثالث قادر به نظارت بر ترافيك اينترنت بوده و به طور بالقوه از آن براي هك كردن جريان هاي داده اهميت ملي استفاده مي كنند. اين سوال ها همچنان باقي مي ماند كه آيا شركت هاي درگير مي توانند اين كار را به راحتي انجام دهند يا خير. اما اگر اين شركت ها موفق شوند، تاثير آنها فراتر از كمك به آنلاين شدن 5/ 3 ميليارد نفر خواهد بود. ايلان ماسك نقشه هاي مبهم دارد تا از استارلينك به عنوان پايگاهي براي يك شبكه فضايي و اتصال مريخ و ماه از طريق سفينه فضايي استفاده كند. با شبكه اي از ماهواره ها كه اطراف كره زمين را احاطه كرده اند، انسان ها در آينده نزديك ديگر آفلاين نخواهند شد. ارتباطات اينترنتي با كيفيت بالا نسبت به بهداشت اوليه و آب جاري توسعه خواهد يافت. شركت هاي پهناي‎باندLEO در تلاشند تا صنعت ماهواره اي را دوباره اختراع كنند. اما زيرساختي كه آنها در حال برنامه ريزي هستند، سكويي براي صنايع ديگر فراهم مي كند تا خود را از نو بسازند.

به اينترنت ماهواره اي نزديك مي شويم


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4533 به تاريخ 7/11/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 69 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
شماره 4 (پياپي 604)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است